----------------------------------- Erwin 07 Apr 2017 07:07 Cumpar adaptor Vixen M36 T2 ----------------------------------- Cumpăr adaptor tip Vixen M36,4 mamă la T2 tată sau mamă, indiferent care. Dacă e și un prelungitor T2t-T2m 10-20mm e și mai bine. Ofer maxim 50 lei pe fiecare. ----------------------------------- Erwin 10 Apr 2017 07:00 ----------------------------------- O variantă ar fi adaptor Vixen M36.4x1 mamă la 2" tată pentru că am deja un adaptor 2" de focuser pe care-l pot folosi ca bază. ----------------------------------- Erwin 14 Apr 2017 20:44 ----------------------------------- Am găsit o soluție de adaptare dar la M42x1 în loc de T2. Nu știu dacă merită să merg pe varianta asta. Are cineva vreun prelungitor M42x1 sau o flanșă lată cu un astfel de filet la interior? Se folosea la aparatele rusești dacă nu mă înșel, poate are cineva vreo flanșă de obiectiv sau aparat foto dezmembrat? ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Apr 2017 18:17 ----------------------------------- Erwin Nu le am cu ''teurile'' astea , nu am avut nevoie niciodata. Am eu un adaptor filetat de alama pentru a prinde corpul aparatului Zenit in focuserul de 1.25''. Oare te ajuta ? Mircea ----------------------------------- Erwin 15 Apr 2017 20:28 ----------------------------------- Mulțumesc, Mircea, dar nu mă ajută pentru că eu am nevoie de o flanșă cu filetul M42x1 la interior. Cred că aparatul are filet interior și adaptoarele sau obiectivele aveau filetul exterior. Flanșa o voi prinde pe o placă din textolit care va fi talpa focuserului. ----------------------------------- zoth 15 Apr 2017 21:38 ----------------------------------- Am eu. Cat oferi? :D ----------------------------------- Erwin 16 Apr 2017 11:39 ----------------------------------- Plătesc bine! Vorbim. :D Se pare că are găurile filetate? Pot să-i fac fixare push-pull pe placă pentru colimare. ----------------------------------- Erwin 20 Apr 2017 19:51 ----------------------------------- M-am răzgândit în privința focuserului, l-am pus la MTO11CA și se potrivește perfect. La newtonian am reglat pana de strângere și deocamdată este OK. Probabil va trebui s-o înlocuiesc cu una nouă, la fel și ghidurile din plastic de dedesubt. Dar vreau totuși un adaptor, solicitat inițial, M36.4x1 mamă - T2 tată pentru că s-ar potrivi la luneta terestră de 60mm și voi mai cumpăra încă unul la fel. M36.4x1-T2 tată