----------------------------------- darkgotic 06 Feb 2017 17:42 luneta din obiectiv binoclu 50mm? ----------------------------------- vreau sa fac o luneta dintru-n obiectiv de binoclu 50 mm si un ocular cu distanta focala 10mm. nu stiu distanta focala a obiectivului.se merita sa experimentez ? cam ce magnificatiea asi obtine? sau ce ocular imi recomandati pentru obiectivul de 50 mm sa iasa o luneta de o magnificatie peste 20x ----------------------------------- Herr_Alien 06 Feb 2017 17:50 ----------------------------------- Focala unui obiectiv de binoclu de 50 de mm e in jur de 175 mm. La 10 mm ai obtine o marire de 17 - 18 ori. Nu stiu cat de bine se descurca obiectivele de binoclu de 50mm la mariri peste 20x. Eu cred ca nu prea bine, si calitatea imaginii depinde mult de calitatea obiectivului: unul facut prost 'gafaie' sa dea o imagine buna chiar si la 10x. Cu scop didactic merita sa faci luneta. Sau mai bine, iti faci un cautator la 10x, sau daca mai ai prismele si ceva din mecanica originala a binoclului, un monocular. ------ edited --------- Varianta de cautator mai poate fi interesanta si in perspectiva in care te apuci mai tarziu de astro-foto si iti transformi cautatorul ATM intr-un guider scope. ----------------------------------- darkgotic 06 Feb 2017 19:05 ----------------------------------- obiectivul e de calitate..de la un zeiss binoctem optica q1, depuneri mov-albastru.multumesc pentru raspuns Herr_Alien.mai am si prismele ,dar ma gandeam sa fortez un pic si sa obtin o magnificatie cat mai mare posibila cu acest obiectiv,in limita bunului simt :) ----------------------------------- Erwin 06 Feb 2017 20:06 ----------------------------------- Eu cred că poți forța dacă ocularul este măcar un super-plossl sau mai bun dacă ai. Ocularul ieftin RKE care vine cu telescoapele de obicei nu e prea bun. Ca să determini lungimea exactă așează obiectivul pe o bucată de scândură la un capăt și cu o altă scândură mică așezi ocularul pe axa optică. Plimbi scândura mică cu ocularul spre și dinspre obiectiv vizând un stâlp, turn sau alt obiect îndepărtat aflat la orizont și când ai clarul măsori distanța. Poți confecționa luneta din tub de carton de la hârtie de calc sau țeavă gri de canalizare si sa folosești mufă de reducție la 32mm. Trebuie să mai faci rost de un tub de alamă de 32mm care intră în mufă (se folosește la chiuvete) din care faci tubul port-ocular. Ca să lunece frumos poți să capitonezi mufa cu velur autocolant sau alt material textil. Eu am făcut una folosind tub de la copiatoarele vechi cu diametrul de 60mm și port-ocular fix la strung, focalizarea se face prin fixarea ocularului în poziția de clar. La ocular am pus și reticul din sârmă de cupru foarte subțire. Ocularul este unul de calitate și căutătorul este numai bun pentru newtonianul de 50mm. Am păstrat tubul original al binoclului pentru fixare și am făcut o bucșă de centrare pe un capăt, astfel n-a mai trebuit să confecționez celulă și diafragme. ----------------------------------- Dbird 09 Feb 2017 09:40 ----------------------------------- Ca tot a venit vorba, sau ma rog acum am vazut eu postul, pot sa propun, in afara de cele mentionate foarte corect mai sus, posibilitatea intercalarii unui barlow2x ceea ce duce frumos la dublarea puterii de marire, camp larg etc. Am testat pe obiectiv de 20x50 si ocular ...erfle ..cred de 7x40 IOR sau echivalent. Merge ok. ----------------------------------- darkgotic 09 Feb 2017 12:53 ----------------------------------- Atunci ma apuc de treaba,daca imi reusete atunci voi trece la ceva mai pretentios...cum ar fi achizitionarea unui obiectiv acromat de 70 focal 900 sau 80 si oculare cat de cat bunicele..ceva plossl .iar cu un acromat de 70 si oculare de 6 mm ar fi un inceput promitator zic eu. ----------------------------------- Erwin 09 Feb 2017 14:08 ----------------------------------- Poți să cauți direct 80/900, eu am așa o lunetă și a fost prima serioasă în care am investit bani și muncă dar a meritat efortul, am făcut multe observații cu ea, atât planetare cât și DSO.