----------------------------------- mihai86 04 Feb 2017 18:30 Piese 3D PRINTATE pentru telescop ----------------------------------- Vand cateva piese 3D Printate, dintr-un ansamblu proiectat pentru o luneta cu diametrul obiectivului de 70 mm. Totodata pot modifica piesele deja existente, sau pot proiecta si printa alte piese utile. Ansamblul existent se compune din: - Maner L 150 mm - 30 Lei ; - 2X Coliere rabatabile - D = 78 mm cu 6 inserturi metalice pentru surub de 8mm - 50 Lei ; *Colierele pot fi majorate pana la diametrul interior 140/150 mm; - Sina de L 150 mm cu insert metalic 1/4" pentru aparat foto - 40 Lei ; * Pentru rigiditate si rezistenta garantez! ----------------------------------- Erwin 04 Feb 2017 19:47 ----------------------------------- Rozetele de la șuruburi sunt printate? Poți printa așa ceva? ----------------------------------- mihai86 04 Feb 2017 20:03 ----------------------------------- salut, Rozetele acelea nu sunt printate, pentru ca aveam deja suruburi cu rozete. Pot insa sa fac rozeta printata pentru orice tip de surub. ----------------------------------- mihai86 19 Mar 2017 21:45 ----------------------------------- Revin cu cateva piese 3D printate noi, pentru cine este interesat. Sistem de ghidare cu suruburi de ajustare pentru laser sau lunete cautatoare. Este inclus si papucul de fixare pe tub (fie cu surub sau cu dublu adeziv 3M). Pentru alte dimensiuni de inele se poate modifica proiectul. PRET: 65 Lei Set coliere cu articulatie mobila pentru tub de 110 mm. Colierele vin cu suruburile cu rozeta si inserturile filetate pentru prindere pe sina. PRET: 85 Lei Pretul se mai poate discuta putin in functie de modificari. ----------------------------------- Erwin 20 Mar 2017 08:01 ----------------------------------- O talpă pentru focuser de newtonian se poate? ----------------------------------- mihai86 20 Mar 2017 16:25 ----------------------------------- Salut Erwin, Pot sa fac si talpa pentru focuser de newtonian. Vorbim pe privat detaliile acestea. ----------------------------------- FlorinC 20 Mar 2017 17:23 Piese printate ----------------------------------- Fara intentia de a face reclama "producatorului"...eu am cumparat cateva piese si sunt foarte multumit de calitate si precizia executiei. Apropo...mai am cateva piese de facut. O articulatie de la un trepied care a...cedat...nervos la cat am strans eu...si inca cativa suporti. Cat de curand iti trimit dimensiunile si (daca pot si schitele) Multumesc inca o data Mihai. ----------------------------------- valy 20 Mar 2017 18:48 ----------------------------------- Cum se comporta plasticul in timp/la stress? ----------------------------------- mihai86 21 Mar 2017 13:23 ----------------------------------- Depinde de conditiile de stres. Materialul are o usoara elasticitate nativa, care se simpte in functie de grosimea si umplutura piesei. Pentru piese umplute 100% piesa devine "piatra". Evident nu este de duritatea aluminiului astfel ca nu poti sa faci filete fine pe care sa te bazezi dupa foarte multe infiletari. Da-mi un exemplu exact! ----------------------------------- V. Istvan 21 Mar 2017 13:44 ----------------------------------- Problema solicitărilor locale s-ar putea rezolva prin inserții metalice. De exemplu, bucșă metalică acolo unde urmează să fie filet. ----------------------------------- mihai86 21 Mar 2017 14:16 ----------------------------------- Pai cam asa am si facut. Se vede in mai multe din fotografiile obiectelor printate inserturi filetate. inclusiv pe inelele pentru cautatoare. Ziceam in cazul in care e necesara o teava cu ceva filet interior exterior.