----------------------------------- alex1209 20 Ian 2017 20:52 Constructie refractor ----------------------------------- Buna seara! Nu am mai activat de mult pe aici :) Voi începe sa lucrez la un nou proiect. Momentan caut idei de construcție. In acest topic voi scrie pana la finalizarea proiectului. Cel mai important acum, pentru mine, este crearea unei celule pentru obiectivul din sticla. A mai creat careva de pe aici o celula pt obiectiv? Sau aveți idee cum as putea sa o fac? ----------------------------------- valy 20 Ian 2017 20:54 ----------------------------------- Ce obiectiv ai? ----------------------------------- alex1209 20 Ian 2017 21:01 ----------------------------------- O sa am un 134/1490mm. ----------------------------------- valy 20 Ian 2017 21:02 ----------------------------------- Ohoo, un metru jumate de teva! Spor la lucru. :lol: ----------------------------------- danto1313 20 Ian 2017 22:52 ----------------------------------- http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=5495&postdays=0&postorder=asc&highlight=danto1313&start=0 ----------------------------------- alex1209 21 Ian 2017 11:33 ----------------------------------- Si daca nu dispun de o freza/strung? Nu mai exista alte soluții? :? ----------------------------------- tavi 84 21 Ian 2017 12:10 ----------------------------------- Daca obiectivul e acel dublet lipit IOR,fixarea lui va fi destul de usoara.A-ti putea sa il prindeti intre niste sectoare taiate din tubul lunetei,presupunand ca puteti procura unul cu un diametru interior destul de apropiat de cel exterior al obiectivului.Intai sa procurati tubul lunetei si dupa mai putem face sugestii in functie de ce gasiti. ----------------------------------- valy 21 Ian 2017 14:15 ----------------------------------- Si daca nu dispun de o freza/strung?Esti din bucuresti, nu? ----------------------------------- alex1209 21 Ian 2017 15:11 ----------------------------------- Da, sunt din Bucuresti, Valy. :) ----------------------------------- valy 21 Ian 2017 16:57 ----------------------------------- Din ce material vrei sa faci celula? ----------------------------------- alex1209 21 Ian 2017 17:12 ----------------------------------- Cat mai ieftin, dar nici necalitativ. Sa nu fie o gălăgie de bani :lol: . Cunoști pe cineva? 8) ----------------------------------- valy 21 Ian 2017 17:15 ----------------------------------- Am pe cineva care cunoaste pe cineva care ar putea face niste lucruri cu o posibila freza. Insa as zice sa aduni materiale si idei, vedem ce iese :roll: ----------------------------------- alex1209 21 Ian 2017 17:39 ----------------------------------- Ma gândeam ca ar putea fi si dintr-un lemn mai tare. Acum nu stiu sigur, trebuie sa desenez sa vad cam ce iese si din ce as putea sa fac mai bine si sa nu fie costisitor. Mulțumesc Valy, voi căuta materiale. ----------------------------------- valy 21 Ian 2017 17:58 ----------------------------------- Exista mai multe idei: textolit sau ceva similar, putem turna din epoxy ceva in jurul lentilelor. Insa important e sa faci rost de tub. Plastic sau teava Al, vezi ce gasesti. Ai putea face si din lemn, foi subtiri de placaj indoite/laminate. Celula poate sa nu fie neaparat colimabila, ca sa iasa simplu o poti fixa din prima colimata si ramane asa. Mai trebuie niste inele de diafragmare prin interior, calculezi in functie de diametrul tevii si a focuserului. Sina si 2-3 inele de prindere. Si nu in ultimul rand iti trebuie un focuser, poate sa fie si de newton, nu iti trebuie neaparat de refractor, ce gasesti. O sa iasa mare, montura solida pt. el ai? ----------------------------------- alex1209 21 Ian 2017 18:02 ----------------------------------- Da, am montura ecuatoriala făcută din pipe de mine. O sa pun linkul cu ea mai târziu. Tubul o sa fie PVC. ----------------------------------- valy 21 Ian 2017 18:21 ----------------------------------- Tubul o sa fie PVC.O sa fie cam lung, aprox 130cm, se va indoi cred. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Ian 2017 19:06 ----------------------------------- Alex Ma bucur sa te ''auzim'' din nou. Mai ai dobul de 200 mm ? Ca sursa de inspiratie poti folosi cartea lui Richard Berry ''Build your own telescope'' unde de la pag. 139 pana la 163 este descrisa constructia unei lunete de 6 inch F/15. Materialul folosit cu precadere de Berry la proiectele din carte este placajul multistrat. Se da solutie pentru intregul instrument ,inclusiv pentru tub, trepied, celula reglabila a obiectivului ... da , totul din placaj. Poti sa imprumuti acele idei de care ai nevoie , nu-i musai sa aplici tot ce scrie acolo. Impreuna cu valy si cu freza lui CNC nou construita veti gasi solutii ,nu ma indoiesc. Succes, Mircea ( Ehe , vad ca de virusul ATM-ului nu ai scapare , se revitalizeaza dupa ani si ani...:D ) ----------------------------------- Erwin 21 Ian 2017 22:21 ----------------------------------- Tubul PVC va avea flexură deranjantă. Eu aș folosi un tub de inox. :) ----------------------------------- alex1209 21 Ian 2017 22:50 ----------------------------------- @Mircea Pteancu Da, mai am dobsonul de 200, l-am făcut un fel de truss sa il pot transporta :wink: De unde as putea lua un tub de aluminiu la dimensiunea care îmi trebuie mie? ----------------------------------- Erwin 22 Ian 2017 14:13 ----------------------------------- Cam greu din România. Nu îți vinde nimeni o bucată de dimensiunile de care ai nevoie. Ce găsești în comerț au carne groasă, nu cred că sunt bune. E mai simplu să o comanzi la o tinichigerie s-o facă din tablă roluită. Precizia nu e la fel de bună ca la o țeavă trasă sau extrudată și mai are și dunga de îmbinare însă dacă prevezi diafragme destul de late vor ajuta la menținerea formei cilindrice corecte. Poți să faci tubul și din tablă de oțel subțire de ambutisare (neagră) care se poate suda în puncte sau în linie sau galvanizată caz în care se poate cositori pe generatoare. Diafragmele trebuie făcute la strung cu secțiune în formă de H cu gaură mai largă la linia orizontală a H-ului și în locaș fixezi alte diafragme de diametru potrivit decupate cu un compas bine ascuțit din carton negru subțire de 120-140g/mp. În partea din față unde diafragmele ar fi prea înguste pune velour negru autoadeziv. ----------------------------------- alex1209 22 Ian 2017 14:20 ----------------------------------- Da, cam complicat :? Mai m-am gândit la o treaba. Dacă pun tub de PVC, atașez la montura o șină cu profil de aluminiu de 60cm. Credeți ca s-ar mai curba? ----------------------------------- valy 22 Ian 2017 14:41 ----------------------------------- Nu cred ca se compara cu rezistenta structurala a tubului metalic. O idee: roluiesti hartie/carton impregnata cu epoxy. Avantaj ca il poti croi cum vrei tu, e posibil sa iasa destul de usor. ----------------------------------- sang 22 Ian 2017 14:43 ----------------------------------- sau poti avea pe dansu' :) ----------------------------------- alex1209 22 Ian 2017 15:36 ----------------------------------- Niste date despre dansul? :o ----------------------------------- sang 22 Ian 2017 15:47 ----------------------------------- 1400-1500 mm, cu focuserul max extins 135 diam ext. 130 diam int in jur de 8kg, AL, captusit cu colant negru pe int a fost facut de mine pt un istar 5"F12 sosit cu crown-ul fisurat.. celula cuprinde lentila de max 134 mm diametru, colimabila, fixabila cu filet pe tub. inele prindere din al si sina vixen 200mm ----------------------------------- sang 22 Ian 2017 19:26 ----------------------------------- Poate ca ar trebui sa-l pun si la "bazar" Oricum e facut cum trebuie, din AL T6061, honuit 5 mm pe diam la exterior pt reducere greutate. Numai prelucrarea m-a costat 600 lei. Flansa de focuser se infileteaza in tub pt o fixare festa, fara jocuri. Flansa si celula lentilei sunt anodizate in negru mat. Am si un parasolar din inox de 1mm care se monteaza pe celula. Imbracat si el la interior cu velur autocolant negru. Daca nu deranjez pe nimeni, afisez si pretul ridicarii intregului ansamblu din Ploiesti: 200 Euro ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Ian 2017 19:56 ----------------------------------- sang Foarte frumos tubul , pacat ca s-a deteriorat lentila. Te rog sa nu te superi dar consider ca termenul de honuire este impropriu. Honuirea este o operatie de prelucrare / superfinisare a alezajelor. Cred ca tubul a fost rectificat exterior. Mircea ----------------------------------- sang 22 Ian 2017 20:19 ----------------------------------- Ai dreptate, Mircea. Am verificat cu dex-ul :) A stat o zi intrega pe strung tubul prins cu vreo 2 linete sa nu vibreze si a post atat de fin prelucrat incat m-a dus cu gandul la slefuire. scuze pentru off topic. ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Ian 2017 21:14 ----------------------------------- sang Multumesc pentru raspuns. Asa mai invatam cu totii cate ceva ,sper ca Alex nu se va supara pentru off topic. Aveam si eu nevoie sa mi se confirme ca-mi amintesc bine cele invatate in urma cu vreo patru decenii. In plus mi-am facut stagiatura la IMUAS /Ramira Baia Mare unde se executau masini de honuit pe vremea cand Romanica avea industrie respectiv industrie de masini-unelte. Acum inapoi la subiect. Dupa metoda descrisa de tine ,un prieten strungar a ''usurat'' un tub PVC cu perete foarte gros si diametru de 200mm pentru prima mea oglinda de 160mm. A rezultat un tub cu perete de 6mm grosime ,chiar si asa prea greu pentru gustul meu. Intre timp am facut o vizita la observatorul din Timisoara unde am vazut un newtonian azimutal construit de Zaidel si care avea tubul din tabla zincata. Atunci ,pe loc , mi-am insusit metoda care-mi pare cea mai ieftina si buna. A rezultat un telescop de 160mm F/9 care , cu tot cu montura ,a cantarit 12 kg. De altfel reverendul W.F.A. Ellison sugera si pentru lunete folosirea tuburilor roluite din tabla zincata. Dar tubul tau este o solutie de nivel pofesionist pentru o luneta de calitate ! Alex Inca odata iti urez succes,Mircea ----------------------------------- Erwin 22 Ian 2017 22:13 ----------------------------------- Sorin, lui Alex abia i-a mijit mustața. Să-l lăsăm un pic să mai crească, să nu-l dea afară din casă părinții lui cu țevăraie cu tot. Dar ce ai făcut tu este impresionant și profesionist, în comerț nu se găsește așa ceva, poate doar antichități de la vreun observator profesionist pensionat. Jos cu pălăria! :) ----------------------------------- valy 23 Ian 2017 01:08 ----------------------------------- să nu-l dea afară din casă părinții lui cu țevăraie cu tot. Pai si daca isi face crezi ca iese mai mic? ----------------------------------- alex1209 27 Ian 2017 18:45 ----------------------------------- De unde as putea sa fac rost de 2 poate 3 placi de lemn stratificat/multistrat? M-am gandit sa fac o incercare pentru celula din 2 placi de lemn ca in pozele de mai jos. Placile sa fie mai groase, minim 20mm grosime, pentru a putea freza in interior o buza in care sa stea fixat obiectivul. Tubul PVC va fi cel mai probabil de 160mm diametrul, mai mic nu gasesc. Ca sa nu se curbeze ii voi atasa niste profile de aluminiu de vreo 60-80cm lungime. ----------------------------------- alex1209 27 Ian 2017 18:51 ----------------------------------- ???? ----------------------------------- valy 27 Ian 2017 19:11 ----------------------------------- Gasesti placaj la hornbach: de la 2-3 straturi, la mdf/pal/tego de 2cm, sau placi de fag/bambus. Lemnul e bun dar in timp se poate deforma, la apa nu se simte prea ok. Dar pt. inceput e ok. La fel si plasticul, merge de test asa, daca se indoaie intr-o parte il rotesti pe cealalta :) Tinand cont de focala si de diam. tevii, probabil o sa iti iasa fix ca asta: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=12341&postdays=0&postorder=asc&start=45#131041 ----------------------------------- Erwin 27 Ian 2017 22:10 ----------------------------------- Poți face provizoriu celula din placaj multistrat, cu un router (CNC sau după șablon) și freză cu umăr pentru colț. Dar neapărat trebuie să-l fierbi în ulei pentru a deveni rezistent la apă. Nu știu exact procedura, din câte știu se face la presiune astfel ca uleiul să pătrundă bine în porii lemnului. Dacă nu ai acces la mașini unelte poți decupa inele de diametru diferit cu un traforaj, din placaj mai subțire și apoi le încleiezi bine la presă. Dacă le șlefuiești cu atenție și răbdare le poți scoate de parcă au ieșit de la strung. ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Ian 2017 23:21 ----------------------------------- Pentru lunetistii interesati de metode KISS : la pagina 158 din cartea lui Berry este descrisa o celula reglabila la executarea careia nu este neaparata nevoie de masini-unelte, poate fi executata cu scule de mana din placaj multistrat. Nu am incercat-o personal dar ''imi face cu ochiul'' ! Mircea ----------------------------------- Erwin 28 Ian 2017 07:32 ----------------------------------- Zilele trecute mă uitam la un filmuleț cu povestea cămășii de cânepă... Din câte știu fibrele de cânepă sunt aproape la fel de bune ca fibrele de sticlă, cred că se poate folosi rășină auto pentru fibre de sticlă pentru confecționarea unor piese. Trebuie un șablon, un ghem de sfoară sau țesătură de cânepă și răbdare pentru a o înfășura înmuiată în rășină pe șablon. Pe urmă șlefuire, chituire și vopsire cu lac auto îi va da "aspectul comercial" necesar. Materialul nu se numește cumva textolit? :) ----------------------------------- valy 28 Ian 2017 08:39 ----------------------------------- Am zis si eu mai devreme de textolit. Mai poti sa faci din lemn si dat la final cu epoxy. ----------------------------------- alex1209 31 Ian 2017 21:10 ----------------------------------- Am găsit placaj la Hornbach cum ai spus Valy :) Am mai multe idei pentru celula acum. Si când ma gândesc ca habar nu aveam din ce si cum sa o fac... Scule si materiale sa ai :D Inelele diafragmei m-am gândit sa le fac din placaj de traforaj de 4mm. O sa îmi iau si un traforaj. Cam cate inele de diafragme sa falosesc la ~1,5 metri de tub? ----------------------------------- Erwin 31 Ian 2017 21:26 ----------------------------------- Uite aici, studiază cu atenție, fă un desen la scară, cât mai exact: http://www.berfield.com/baffles.html ----------------------------------- valy 31 Ian 2017 22:31 ----------------------------------- 2 daca esti mai relaxat, 3 daca esti mai strict. ----------------------------------- Erwin 01 Feb 2017 04:08 ----------------------------------- Eu am pus velour negru autocolant între obiectiv și prima diafragmă, din calcule ieșea că ar mai fi trebuit una în acea zonă însă aveam o îngustare a tubului care nu mi-a permis s-o fac destul de groasă. Așadar am 2 diafragme în tub și velour în față. La capătul tubului portocular am mai pus una din cauză că am folosit focuser de 2". Înainte de a le pune aveam atâta lumină parazită încât am crezut că am pus ceva greșit când am montat luneta. Contează enorm să ai diafragmele bine puse. ----------------------------------- valy 01 Feb 2017 11:09 ----------------------------------- Oricum trebuie calculate. Din calcul iese numarul lor, pozitia si diametrul. Dar asta dupa ce ai celula, tubul si focuserul, altfel nu prea stii datele de intrare necesare calculului. ----------------------------------- alex1209 07 Apr 2017 22:04 ----------------------------------- Sa stiti ca nu am stat, refractorul este aproape gata :) Doar ca nu am avut timp sa postez. Din pacate am intampinat o problema, obiectivul nu are distanta focala de 1490mm ci undeva la 1550-1560mm. mi-am dat seama la "first light". Si cand ma bucuram ca este gata, maine trebuie sa tricotez o prelungire bine fixata pe tub(in capatul cu focuser voi face acea prelungire). Sper sa imi iasa din prima si sa nu fiu nevoit sa cumpar alt tub. Nu ca ar fi scump, dar cand ma gandesc ca trebuie sa masor iar gaurile de fixare a celulei obiectiv si focuser, pfoaaa :roll: Sa curga pozele: ----------------------------------- valy 07 Apr 2017 23:14 ----------------------------------- ..Din pacate am intampinat o problema, obiectivul nu are distanta focala de 1490mm ci undeva la 1550-1560mm. mi-am dat seama la "first light"...:Nu degeaba se zice: masori odata si tai de zece ori :lol: ----------------------------------- vali.serban 07 Apr 2017 23:56 buna seara ----------------------------------- Bravo...felicitari.. ----------------------------------- alex1209 08 Apr 2017 07:29 ----------------------------------- Ghici ce!? Știam si eu asta. Dar nu a fost distanta focala care mi s-a spus, asta nu ai citit? :roll: ----------------------------------- valy 08 Apr 2017 09:41 ----------------------------------- Nu poti rezolva cu un prelungitor de 2" sau cu o diagonala mai lunga? ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Apr 2017 11:28 ----------------------------------- Alex Succes in rezolvarea problemei cauzate de diferenta de distanta focala. Am sa pun aici o avertizare pentru alti ATM-isti : intotdeauna verificati distanta focala a obiectivelor. Nu va bazati pe indicatii vagi de genul f/... sau pe date la ''mana a doua sau a treia''. Cel din urma caz se refera la obiectivele revandute de mai multe ori ,situatie in care informatiile numerice pot fi transmise eronat. Citez din Peter Francis ,''Newtonian Notes'' , o carte pe care am citit-o acum : pag. 53 : ''...A 6''f4 will have a focal length usually between 23 to 25 inches.An 8''f7 could have a focal length between 54 to 58 inches.'' Exemplele lui Francis se refera ce-i drept la oglinzi ,nu la lentile dar cifrele sunt de speriat , vorbim de diferente de 50mm sau 100mm. Francis vorbeste in general despre optica de productie americana. Intre timp ,cine stie , chinezii or fi ajuns la precizii mult mai mari datorita controalelor de calitate severe. Ii las insa pe altii sa se bazeze pe aceasta ipoteza SF , eu prefer masurarea. Eu am gasit la oglinda mea de 8 inch un focal de 1232mm in loc de 1218mm. Lunetele sunt mai tolerante in aceasta privinta dar nu foarte mult. Francis avertizeaza ca la reflectoare o diferenta de 6mm , neluata in calcul , poate duce la esecul montajului. Succes , Mircea ----------------------------------- sang 08 Apr 2017 12:15 ----------------------------------- Nu uita: focala la infinit (pe stea) e mai scurta cu cativa cm decat cea pe un obiect chiar si la 100 m. ----------------------------------- valy 08 Apr 2017 14:05 ----------------------------------- Ghici ce!? Știam si eu asta...:Defapt sfatul cu masori odata si tai de 10 ori l-am urmat si eu cand cu refractorul: din teava de 2m am taiat progresiv, din aproape in aproape, pana s-a potrivit cum vroiam eu la ocular, nu m-am bazat pe focala specificata la obiectiv. Chestia cu calculeaza de 10 ori si taie odata e periculoasa, in femei si in calcule sa n-ai nciodata incredere. Lasand asta la oparte, ti-a iesit fain. Sa nu uiti sa il vopsesti negru pe interior, inclusiv diafragmele.