----------------------------------- mak 16 Ian 2017 23:52 Venus 2017 ----------------------------------- Venus ieri seara. Se vad niste nori in UV. Am tras si IR, dar nu se vede nimic in afara de faza si nu am mai continuat procesarea. Vad ca nu pot atasa imaginea din cauza ca am depasit marimea maxima pentru atasamente. Nu stiam ca sunt la cateva zeci de kb de limita. ----------------------------------- valy 17 Ian 2017 08:41 ----------------------------------- Frumos, pacat ca nu se vede :). Ar trebui facut ceva, pe alte siteuri donezi si extinde quota. ----------------------------------- tavi 84 17 Ian 2017 12:43 ----------------------------------- Upload pe Postimage?
how to take a screen shot

----------------------------------- mak 17 Ian 2017 19:39 ----------------------------------- Hai ca am rezolvat altfel: http://pvol2.ehu.eus/pvolimages/venus/v2017-01-15_15-34_uv_csp.jpg ----------------------------------- Erwin 17 Ian 2017 20:04 ----------------------------------- A apărut o undă de șoc cât jumătate de planetă, a fost descoperită de sonda japoneză Akatuski: http://www.theverge.com/2017/1/16/14264886/japanese-spacecraft-akatsuki-gravity-wave-venus-atmosphere Nu cred că s-ar vedea de pe Pământ dar totuși...? Fiți pe fază! :) ----------------------------------- mak 22 Ian 2017 13:11 ----------------------------------- Poza din 20 ianuarie, pe seeing slab si cu vant. Nu se vede unda de soc, e pe cealalta parte a planetei si cum o zi pe Venus are vreo 200 si ceva de zile, mai avem de asteptat pana sa fie vizibila zona. Pe langa faptul ca pana atunci sigur dispare unda, ea se vede doar pe la lungimi de unda de peste 1600nm unde camerele noaste au QE practic 0. ----------------------------------- nobody 22 Ian 2017 22:34 ----------------------------------- Unda de soc a disparut deja de mai bine de un an de zile: Akatsuki spotted this particular gravity wave, described in a paper published today in Nature Geoscience, when the probe arrived at the planet on December 7th, 2015. The spacecraft then lost sight of it on December 12th, 2015, because of a change in Akatsuki's orbit. When the probe returned to a position to observe the bow-shaped structure on January 15th, 2016, the bright wave had vanished. Imaginile in IR au fost luate cu camera LIR de 10 μm (termic ~220 K). http://www.nature.com/ngeo/journal/vaop/ncurrent/fig_tab/ngeo2873_F1.html ----------------------------------- mak 26 Ian 2017 20:54 ----------------------------------- Venus in data de 24. UV e tras cu Soarele deasupra orizontului, am incercat sa prind planeta cat mai sus. Tot degeaba, n-au fost conditii bune. ----------------------------------- mak 29 Ian 2017 21:35 ----------------------------------- Venus ieri seara. Conditii mai bun decat ultimele doua dati. Am avut parte si de o ocultatie a planetei de catre A380-ul de la Emirates Paris-Dubai. Prima data cand prind asa ceva. Am pus mai jos link-ul cu filmul. https://www.youtube.com/watch?v=y6Q4eXIPJO8 ----------------------------------- valy 29 Ian 2017 21:41 ----------------------------------- N-ai izolat si cadrele cu first/second/third contact? :) A iesit frumos, am incercat si eu aseara dar din balcon mai greu, desi se vedea frumos discul, curat, insa fierbea cam mult deasupra blocurilor. ----------------------------------- mak 29 Ian 2017 22:46 ----------------------------------- Poate doar cu primul contact. Cum avionul era mult mai mare ca planeta si eu pierdeam mai bine de jumatate din cadre (400fps pe usb 3, doar ca eu trag pe usb 2), nu am cadre cu avionul suprapus peste planeta. ----------------------------------- valy 29 Ian 2017 23:13 ----------------------------------- #6206, destul de stabila vremea pe strada ta :). ----------------------------------- mak 15 Feb 2017 21:16 ----------------------------------- Venus in 10 februarie in conditii de seeing prost. ----------------------------------- mak 27 Feb 2017 23:45 ----------------------------------- Venus aseara in conditii submediocre. Am tras si cu RG1000 incercand sa prind radiatia termica a suprafetei, dar inca era lumina afara si contrastul era slab. O sa incerc mai pe intuneric. ----------------------------------- mak 06 Mar 2017 09:18 ----------------------------------- Venus in 4 martie in UV. Nu se vad nori, conditiile au fost varza. Poza in lumina rosie facuta la 10 minute dupa asta arata mult mai prost (ceea ce e total aiurea). ----------------------------------- valy 07 Mar 2017 15:18 ----------------------------------- Am incercat si eu din balcon, tot pe 4.03.2017. Noroc cu stackingul ca altfel nu se intelegea nimic :).