----------------------------------- Procyon 13 Noi 2016 02:21 Frost pe CCD? ----------------------------------- Salut! Ieri dupa ce mi-am montat noul (SH, meh.. it works!) CCD, dupa observatiile la -10 grade, dimineata am facut flaturi si am observat ca au aparut ca niste granule pe langa firul mare de praf. A inghetat senzorul ? Este prima data cand vad asa ceva pe imagini de CCD. Am atasat primul cadru facut la inceputul sesiunii (unde nu erau probleme) si master flatul. ----------------------------------- Emil 14 Noi 2016 09:59 ----------------------------------- Am procesat un pic imaginea de la inceputul sesiunii in CCD Stack si pare a fi curata. Chiar pare a fi gheata insa ma surprinde ca este distribuita asa de uniform pe senzor. Cand apare la mine in general se formeaza pe centrul CCD dupa care se extinde catre margini plus ca apare un halou in centrul imaginii, verifica toate cadrele trase daca gasesti halouri atunci este gheata. Emil ----------------------------------- auriga 14 Noi 2016 10:49 ----------------------------------- N-ai specificat despre ce camera e vorba? (presupun Atik 314L+). Il poti intreba pe fostul proprietar, el sigur stie de aceasta problema. La Atik 383L+ exista o problema oarecum asemanatoare (la racire brusca ingheata fereastra optica, insa din fericire se curata singura dupa un timp. un workaround simplu e sa racesti/incalzesti camera treptat - cam cu un grad/minut). Te poti uita si pe forumul Atik: de ex. http://forums.atik-cameras.com/index.php?topic=571.0 ----------------------------------- Procyon 14 Noi 2016 19:14 ----------------------------------- Aseara am observat 1 ora sa vad despre ce este problema si se pare ca si pe cadrele light este aceeasi problema de la inceput. Ce-i drept, este ca oglinzile sunt extrem de murdare, si sunt si fire de paianjen in tub.. CCDul este curat.. Multumesc oricum de orice sfat! ----------------------------------- cspopescu 14 Noi 2016 22:10 ----------------------------------- La o scara redusa, am avut o problema asemanatoare la newtonian. "Pattern" fix, indiferent de pozitia camerei. In cazul meu: urme de praf plus condens pe oglinda secundara.