----------------------------------- psemil 27 Sep 2016 22:24 Astronomy Photographer of the Year ----------------------------------- Dupa cum bine stiti Royal Observatory, Greenwich din Londra organizeaza in fiecare an (incepand cu 2009) un concurs cu numele Astronomy Photographer of the Year. Premile sunt consistente premiul cel mare al concursului ajungand la 10000 lire. http://www.rmg.co.uk/see-do/insight-astronomy-photographer-year Sunt 8 categorii: Aurore, Galaxii, Luna, Soare, Planete, Peisaj Nocturn, Nebuloase si Oameni si Spatiu + doua premii speciale. Deci loc pentru toata lumea ce face astrofotografie. Ceea ce ne bucura cel mai mult este ca sunt si romani care si-au scris numele pe listele de participanti si castigatori de-a lungul anilor. Alex Conu a fost selectat pentru finala - lista mica din care se alegeau castigatorii de mai multe ori pana acum. Anul acesta Catalin Beldea si Gabriel Corban au fost in finala de la categoria Soare. Partea cea mai frumoasa este ca acum ne numaram printre castigatori atat Catalin Beldea cat si Gabi Corban - un membru foarte activ al forumului nostru Uranus7, au castigat locul 2 respectiv 3. Fotografia lui Catalin Beldea - vanatorul de eclipse solare, este facuta in colaborare (procesarea) cu Alson Wong (USA). http://www.rmg.co.uk/discover/astronomy-photographer-gallery/iapy-2016-our-sun-runner Favorita mea din acest concurs este fotografia lui Gabi Corban ce are in prim plan un filaprom urias. I-am putut urmari cu totii evolutia de-a lungul anilor si trebuie sa recunosc cu mana pe inima ca este cel mai talentat fotograf solar de pe meleagurile mioritice. http://www.rmg.co.uk/discover/astronomy-photographer-gallery/iapy-2016-our-sun-highly-commended Imi amintesc de discutia pe care am avut-o despre acest concurs in martie, spuneai ca esti hotarat sa te numeri printre castigatori. A fost nevoie de multa munca, dar in primul rand talent. FELICITARI GABI CORBAN ----------------------------------- valy 27 Sep 2016 22:37 ----------------------------------- Felicitari colegilor participanti si castigatori!! Multa munca, rabdare si pasiune, iar rezultatele se vad nu doar in pozele din concurs :D ----------------------------------- Erwin 28 Sep 2016 07:32 ----------------------------------- Felicitări! La Reuniunea Națională de la Plaiul Lisei Gabriel ne-a povestit câte ceva despre acest concurs și despre oamenii deosebiți cunoscuți acolo, cu imagini și explicații. Am putut vedea Soarele live prin instrumentele cu care face capturile și s-a văzut foarte bine câtă muncă și ce pricepere necesită obținerea unor poze bune de concurs. ----------------------------------- Ovidiu M. 28 Sep 2016 09:13 ----------------------------------- Felicitari ambilor! Fotografiile sunt opere de arta. ----------------------------------- dmtr69 28 Sep 2016 16:47 ----------------------------------- Felicitari! In special pentru Gabriel dar si pentru C.Beldea(l-am vazut pe la "Digipedia") Excelente capturi. ----------------------------------- URANUS7 28 Sep 2016 19:24 ----------------------------------- Va multumesc tuturor, Emil, Valy, Erwin, Ovidiu, Marius, pentru cuvintele frumoase de mai sus dar si pentru incurajarile dintotdeauna facute mie. Asa-i Emil, inainte de concurs stiam cu o buna aproximatie cam unde ma aflu in lista celor mai cunoscuti din categoria mea si aveam multa incredere in mine. :) Orice imagine are de spus "o poveste" dar modul in care o "spune" poate fi mai mult sau mai putin convingator, impresionant, dramatic. Interpretarile unei capturi pot fi trecute de catre procesator prin mai multe "nuante", daca dispune de experienta suficienta. Alegerea ii apartine si ... daca este fericita atunci are sanse mari sa "puncteze" in inima oricarui privitor. :) Un lucru foarte important as vrea sa-l spun tuturor membrilor astrofotografi de pe forum: oricine dintre voi ar putea obtine unul dintre premii la concursul anual IAPY. Nu glumesc deloc. Conditia este sa nu fiti nicidata multumiti de ceea ce ati obtinut si evident, sa va luptati cu voi insiva, cu inertia si comoditatea, scormonind dupa noi tehnici, cele mai potrivite capturilor, sa "simtiti" ce "vrea" imaginea bruta ca sa-si dezvaluie, in sfarsit, splendidele detalii si contraste in toata paleta permisa de captura. Sa va comparati mereu, cu multa severitate fata de sine, cu cei mai buni, astfel incat sa stiti foarte bine "unde va aflati" si sa experimentati mereu orice tehnica noua care ar putea sa ridice calitatea rezultatelor finale. Aici as vrea sa multumesc domnului Horatius care la momentele mele de inceput a avut amabilitatea sa-mi spuna mereu ca imaginile mele sunt slabe (explicand si de ce) gasind in mine acel "judecator" sever si trezindu-l din "somn" . Locul dansului l-a luat "judecatorul rau" si uite asa ... evident, nici acum nu sunt multumit de mine caci simt si cred mereu ca se poate mai mult. :) Mai este ceva: nu conteaza daca sunteti, unii dintre voi , prea tineri sau "prea batrani". Mintea sa va mearga si s-o exersati citind mereu si lucrand mult. In concluzie: vreau sa aud ca multi dintre cei care ma onoreaza citind aceste randuri au aplicat pentru IAPY - 2017. Ma refer evident si la Planetare dar si la DSO. Am vazut imagini ale celor care nu au castigat dar au intrat in lista scurta: nu mi s-au parut mai bune decat a unora de aici, dintre cei mai buni. Eu nu pot sa-mi explic cum puteti accepta ca un "mosh" ca mine sa aiba indrazneala sa aplice iar voi NU. De fapt pentru asta am si facut-o ... doar doar veti prinde curaj. :P Ia sa va vad. :) :) Toate cele bune si cer senin TUTUROR !!! ----------------------------------- 2SKY 28 Sep 2016 20:01 ----------------------------------- Felicitari tuturor celor ce au participat si cistigat ! . Au avut curajul sa se lupte cu unii , probabil cu mult mai dotati tehnic si cu posibilitati mai mari de acces la cer bun . :) ----------------------------------- URANUS7 16 Sep 2019 11:12 ----------------------------------- Concursul International de Astrofotografie - Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2019 sectia "Our Sun". Am dorit sa va fac o surpriza "extrema" dar, din pacate, nu am reusit de data asta, in acest an, mai mult decat sa castig pozitia de ... RUNNER-UP, ceea ce echivaleaza cu Premiul 2. Este al 2-lea premiu castigat la acest concurs International, primul fiind din 2016 (highly commended) . :) Numarul total de aplicanti a fost de ~ 4500 pentru toate sectiunile concursului. Este un concurs la care voturile prietenilor nu intra in calcul. :P Castigatorul locului intai, pe buna dreptate, este Dl. Alan Friedman din Statele Unite, foarte cunoscut pentru abilitatile sale in procesarea imaginilor digitale si pe care il respect foarte mult, atat ca om cat si ca profesionist. Atmosfera la Greenwich a fost foarte placuta, emotionanta dar si tensionata, intrucat toti invitatii aflati in lista scurta nu stiau daca se afla pe unul dintre primele 3 locuri sau pur si simplu nu vor fi mentionati. Intalnirile si discutiile cu "titanii" astrofotografiei la nivel mondial mi s-au parut cele mai emotionante momente, in final: glume pentru destindere, schimburi de idei, noi prietenii de valoare. Atasez aici si un link cu inregistrarea (privata) a momentelor decernarii premiilor pentru sectiunea "Our Sun", desfasurate la National Maritime Museum - Greenwich: https://www.youtube.com/watch?v=ktmetHyyOJg Sigur ca sunt fericit, in special pentru ca imaginea finala nu a fost facuta in colaborare, dar mai am un singur pas de facut, stiti bine. :P Cer senin ! ----------------------------------- URANUS7 22 Sep 2019 10:02 ----------------------------------- Am sa postez in continuare si cateva imagini de la Muzeul National Maritim - Greenwich, acolo unde a avut loc festivitatea de premiere a castigatorilor dar in primul rand voi posta imaginea pentru care am fost premiat. Imaginea originala este acasa, n-o am la mine iar eu sunt la Brasov, nu acasa, dar am gasit pe Net o imagine cu o rezolutie mai buna (puteti compara cu cea de mai sus) asa ca o postez acum, aici. Cei care vor castiga un premiu IIAPOTY, incepand de anul viitor, vor afla, vazand aceste imagini, pe unde vor avea sa mearga si cam cum ar fi atmosfera acolo. Le doresc asadar, success, inca necunoscutilor potentiali castigatori! PS: Daca sunteti atenti, veti observa in imagini, ca am purtat pe reverul sacoului, permanent, insigna cu steagul Romaniei. :) ----------------------------------- mihai leahul 23 Sep 2019 07:06 ----------------------------------- Felicitari Gabriel Corban pentru rezultat! Keep up the good work! :D ----------------------------------- Erwin 23 Sep 2019 09:06 ----------------------------------- Felicitări, Gabriel! Și bravo pentru că ai luat-o cu tine pe Rodica! :) ----------------------------------- URANUS7 25 Sep 2019 13:56 ----------------------------------- Multumesc Mihai Leahul. Sigur ca vreau sa merg spre mai bine, pentru imaginea externa a Romaniei si pentru bucuria adevaratilor mei prieteni, desigur. :) Multumesc mult, Tavi. Cum sa n-o fi luat-o pe Rodica? Este tot ce am eu mai de pret. ----------------------------------- miticap 28 Sep 2019 09:32 Felicitari ----------------------------------- Saluti Bravo Gabi... ----------------------------------- URANUS7 07 Oct 2019 23:02 Re: Felicitari ----------------------------------- Multumesc, Mitica. :) ----------------------------------- Dbird 09 Oct 2019 17:47 ----------------------------------- Felicitari pentru frumoasa si laborioasa activitate pe care noi toti o urmarim pas cu pas. Inca o dovada ca o pasiune, alaturi de munca si efort asiduu, poate aduce enorme satisfactii. Iti urez multa sanatate si putere pentru a putea continua aceasta veritabila arta. ----------------------------------- URANUS7 09 Oct 2019 18:28 ----------------------------------- Sunt foarte placut impresionat si iti multumesc foarte mult pentru urare, Dbird. Sper sa am in continuare suficienta forta pentru a aduce Comunitatii noi surprize care sa ne faca mandri ca suntem romani si care sa ne "puna in miscare" pe toti la o viteza si mai mare. Cer senin, pace si liniste sufleteasca, tuturor membrilor ASTRONOMY.RO !!! :) ----------------------------------- URANUS7 15 Sep 2020 17:54 ----------------------------------- Concursul Internațional de Astrofotografie - Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020 secția "Our Sun". A 12 ediție a acestui concurs internațional s-a desfășurat într-un stil cu totul inedit, din cauza pandemiei de Covid-19 si anume in condiții ON-line, folosindu-se cunoscutul soft ZOOM pentru obisnuita "Festivitate de Recepție" a celor din listele scurte si a câștigătorilor. Întreaga ceremonie de premiere la concursul Internațional "Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020" a fost difuzata pe canalul FaceBook al Muzeului Regal Greenwich si poate fi vizionata oricând, aici, in aceasta înregistrare. Mărturisesc, autocritic si rușinat, faptul ca nu am reușit sa câștig decât un loc in lista scurta a secției "Our Sun", deci niciun loc pe "podium". Singurul meu "record" nou este acela de a fi fost prins in lista scurta 2 ani consecutivi: 2019 si 2020, in 2019 urcând chiar pe locul 2 după cum unii poate își mai amintesc, încă. Lucrurile se schimba dinamic in ceea ce privește acest concurs, in sensul ca din ce in ce mai mulți competitori își îmbunătățesc substanțial abilitățile si in același timp numărul aplicanților creste (in acest an au fost peste 5000). Se pare ca doar intrarea in lista scurta cere acum un efort substanțial si in niciun caz câștigătorii de la primele ediții nu vor mai avea, acum, aceleași șanse, daca nu vor fi muncit din greu ca sa-si îmbunătățească performantele. Pe de alta parte, preferințele de selecție ale juriului "aluneca" spre un stil fantezist, modern in exprimare, as zice chiar ușor abstract, ceea ce împinge aspectul imaginilor alese in afara normelor de procesare clasica a imaginilor si de ce sa nu zic, in afara realității pe care ar trebui s-o reprezinte. De exemplu, câștigătorul general (premiul de 10000 lire) a venit cu o imagine pentru Galaxia Andromeda iar acolo, stelele din zona periferica erau puternic defocusate, gradul de focusare crescând pe măsura ce zona din imagine era mai aproape de centrul galaxiei. Foarte bine, as fi fost de acord de pilda, daca toate stelele din zona periferica ar fi avut un trail orientat către centru, astfel încât sa dea senzația apropierii către centru cu viteza luminii. Dar așa... grosolan defocusate, mi se pare absolut jenant, pentru un asemenea concurs, atâta timp cat nu se transmite niciun "mesaj" in felul asta. Personal am ghicit anterior si aceasta "preferința" a juriului, spre o exprimare "abstracta", asa ca am trimis pe lângă alte 9 imagini, îndelung muncite, o a 10-a, stilizată către abstract, cu care culmea, am câștigat poziția in lista scurta si pe care o voi atașa mai jos. Locul 3 câștigat de cunoscutul Alan Friedman este bine-meritat, ba chiar cred ca ar fi putut ocupa si locul 2. Despre celelalte locuri de pe "podium" nu doresc sa comentez in niciun fel, aici. ;) Rămân la ideea ca cei care apreciază cel mai bine calitatea unei imagini nu pot fi decât cei care au avut realizări notabile in trecut sau chiar le au in prezent si știu ce înseamnă sa muncești fără erori, la o imagine, deci o "simt" cel mai bine. Nu cu membrii propuși "din burta" pentru juriu si care habar n-au despre toate normele ce fac o imagine sa devina de înaltă clasa. Doar bazându-se (după cum spun ei) pe un efect "wow" (care desigur se declanșează diferit si subiectiv de la o persoana la alta din juriu), nu pot fi alese corect imaginile câștigătoare, ba mai mult, prin aceasta selecție se îndepărtează de reprezentarea realității, astronomic vorbind. Îmi amintesc de pilda ca la concursul din 2016 o poza premiata a fost una care reprezenta luminatorul interior al unui bloc de periferie, văzut de jos către cer, la geamuri pe sfori atârnând rufe puse la uscat si in vârf abia deslușindu-se niște stele pe peticul dreptunghiular de cer rămas vizibil. Efectul "artistic" promovat deja excede propunerea concursului. Interesul organizatorilor este si unul mercantil, adică de expunere cu succes, contra cost, la Muzeul Royal, a imaginilor "premiate", care evident, trebuie sa facă si o impresie artistica, sa atragă cu orice preț publicul mai puțin cunoscător. M-am obișnuit cu gândul ca selecția finala are un grad înalt de subiectivitate așa încât încerc sa acopăr cu cele 10 imagini ce pot fi trimise, un spectru cat mai larg de "preferințe" pentru juriu. :) Oricum, aprecierile primite de la astrofotografi foarte valoroși din toată lumea, contează mult mai mult pentru mine decât locul imaginilor mele la acest concurs. E bine totuși sa "sincronizez" aprecierile celor doua "tabere", pentru a ma formaliza într-o societate in care formalismul are încă o pondere. :P ----------------------------------- Teo B01 15 Sep 2020 20:23 ----------------------------------- Felicitări Timpul nu sa sfârșit încă, alți ani vor veni Continua ----------------------------------- 2SKY 15 Sep 2020 20:41 ----------------------------------- Nici eu nu cred ca juriul este obiectiv sau de ce nu corect , de unde provin fiecare , cine i-a desemnat , fiecare are ceva documentari despre potentialii cistigatori ,....e greu sa intorci astfel de gindiri . Citi intra in lista scurta ? Felicitari , este mare lucru sa ai curaj si mai ales sperante la un rezultat bun , avind in vedere dotariile noastre , in fata altora mai norocosi . ----------------------------------- URANUS7 15 Sep 2020 21:53 ----------------------------------- Mulțumesc. In lista scurta intra zece oameni cu tot cu câștigătorii primelor 3 locuri. Cele mai multe înscrieri sunt pentru imaginile solare si pentru cele cu luna. Anul trecut au aplicat peste 800 persoane numai la secția "Soarele nostru", după cum mi-a spus managerul concursului. Anul acesta este posibil sa fi aplicat mai mulți având in vedere ca s-au mai adăugat peste 5-600 de aplicanți in total. Probabil, anul asta, in jur de 900 aplicanți numai la secția "Soarele nostru". :) ----------------------------------- dmtr69 15 Sep 2020 21:56 ----------------------------------- Felicitari Gabriel! Deci pot spune ca scoala veche s-a adaptat la preferintele milenialilor. ----------------------------------- URANUS7 15 Sep 2020 22:05 ----------------------------------- Felicitări Timpul nu sa sfârșit încă, alți ani vor veni Continua Mulțumesc Teo. :) Deși ciclul 25 abia sta sa înceapă si chiar a dat "semne de viata" scurte, totuși activitatea solara este cate odată "zero absolut" cu săptămânile (evident pentru acuratețea instrumentelor noastre), la care mai adaug săptămânile din România in care cerul este fie înnorat fie sunt turbulente extreme. Șansele de a surprinde un fenomen demn pentru o imagine câștigătoare sunt destul de mici. Sunt concurenți care au deja numai filtrul solar in valoare de peste 3-4000 de dolari. Cam astea sunt condițiile reale pentru mine, la secția "Our Sun" :) Adică am nevoie mai degrabă de șanse si de instrumente foarte bune decât de abilitatea de a captura si procesa. Nu ma pot baza, așadar, doar pe experienta mea. Evident voi continua. :) ----------------------------------- URANUS7 15 Sep 2020 22:11 ----------------------------------- Felicitari Gabriel! Deci pot spune ca scoala veche s-a adaptat la preferintele milenialilor. Mulțumesc, Marius! Pai sa știi ca DA! Puterea de adaptare este o cerinta valabila peste tot, daca vrei sa supravietuiesti si in plus sa si castigi. :) Este secretul suprem care in plus te tine tare si mental... as spune chiar ca te tine tânăr. :P Mergem mai departe. Măcar am o provocare anuala, care ma va ajuta sa rămân tânăr, evident mental vorbind si e cel mai important lucru pe care mi-l doresc acum. :) Toate cele bune Marius si mulțumesc încă o dată ! ----------------------------------- valy 15 Sep 2020 22:28 ----------------------------------- Eu nu pot sa-i critic pe cei din juriu, imaginea are "ceva" aparte. ----------------------------------- URANUS7 16 Sep 2020 07:40 ----------------------------------- Eu nu pot sa-i critic pe cei din juriu, imaginea are "ceva" aparte. Valy, crede-ma, majoritatea imaginilor trimise au "ceva" aparte, evident chiar si cele care nu sunt prinse in lista scurta. Eu primesc albumul asociat concursului si vad foarte clar asta. Așa cum am adăugat mai sus, prin acest tip de selecție, imaginile se îndepărtează de reprezentarea realității, astronomic vorbind, printr-o alunecare către un stil artistic, "de impresie". Efectul "artistic" promovat, deja excede propunerea concursului. Citește te rog încă o dată titlul concursului. Interesul organizatorilor este de fapt, unul mercantil, adică de expunere cu succes, contra cost, la Muzeul Royal, a imaginilor "premiate", care evident, trebuie sa facă si o impresie artistica, sa atragă cu orice preț in special publicul mai puțin cunoscător. Juriul nu poate decât sa susțină acest interes. Eu, pentru fiecare an in care am intrat in lista scurta si/sau pe locul 2 /3. am fost solicitat sa semnez o declarație precum ca sunt de acord ca imaginea mea sa fie expusa la Muzeul Royal (evident in scopul lor financiar). Ei, tot staful muzeului, astronomii profesioniști de la Observatorul Greenwich, întreținerea clădirilor, toate se plătesc si din acest câștig al muzeului. Site-urile lor sunt pline de invitații cat mai atractive pentru vizitarea galeriilor Royal Muzeum (contra cost, evident). Vând albume foto ce conțin imaginile astro premiate sau cele din galerie, vând accesul virtual la galerii, etc. Aceasta situație explica deci "alunecarea" către efectul "wow' cu încălcarea unor norme minimale in reprezentarea corecta, realista, din punct de vedere astronomic. Ai înțeles? :P Efectul "wow" ar trebui declanșat EXCLUSIV prin acuratețea de reprezentare REALA (prin rezoluție, corectitudine, lipsa artifacte, stele corect si clar reprezentate, nuanțe potrivite de culoare, etc) a elementelor cadrului surprins in fotografie, nu de efecte "artistice" aberante prin care scopul concursului este de fapt deturnat. ----------------------------------- valy 16 Sep 2020 08:55 ----------------------------------- Efectul "wow" ar trebui declanșat EXCLUSIV prin acuratețea de reprezentare REALA (prin rezoluție, corectitudine, lipsa artifacte, stele corect si clar reprezentate, nuanțe potrivite de culoare, etc) a elementelor cadrului surprins in fotografie, nu de efecte "artistice" aberante prin care scopul concursului este de fapt deturnat.Pai ia uite cine a castigat poza anului: https://petapixel.com/2020/09/11/tilt-shift-photo-of-andromeda-wins-astronomy-photographer-of-the-year/ :lol: :lol: ----------------------------------- URANUS7 16 Sep 2020 09:47 ----------------------------------- Pai eu despre ce tot vorbesc aici, Valy ??? Abia acum te-ai prins? :P Iți dai seama cați s-au chinuit, săracii, sa scoată un DSO frumos, corect, pentru IIAPOTY... printre ei chiar oameni cu APOD-uri ??? Niște prosti!!! :P Sunt astrofotografi foarte buni, as da aici ca exemplu pe Paddy Gilliland, care au atacat deschis, public, pe organizatori, pentru acest mod de "jurizare" si evident n-au mai trimis poze la concurs. Evident, sunt comentarii pe FB foarte comice sau critice relativ la aceasta imagine gen: "Cred ca in juriu era doar Kim Kardashian", "Ma încadram și eu fără probleme sa câștig ... 😁", "Așa îmi ies și mie pozele: nefocusate. Credeam că problema e la mine", "Se premiază mediocritatea, ca nu cumva să se simtă discriminați diletanții.”, "Pai de ce sa te mai chinui sa ai stele cat mai mici pe toată suprafața sau fără tilt etc 🤣.... acum realizez ca totul era greșit .” , "Am crezut că e o glumă!". Ce dovezi in plus vrei? Culmea este ca au afirmat in clip ca a fost extrem de greu sa decidă învingătorul general. :P După o mobilizare intelectuala formidabil de dificila, iată: l-au găsit. Eu nu cred ca ai nevoie de o pregătire deosebita ca sa-ți dai seama ca ceva nu e in ordine cu aceasta imagine. Îmi amintește de primele mele încercări cu camera color Mallincam când eu nu știam sa focusez perfect si mai mult, curățam background-ul si-l făceam complet negru ca sa se vadă frumos stelele colorate. :) ----------------------------------- valy 16 Sep 2020 11:30 ----------------------------------- Drept sa spun am fost putin surprins, pe de o parte m-am ofticat ca nu mi-a venit mie ideea desi era evidenta, pe de alta parte m-as fi asteptat la un efect mai pronuntat, cred ca ii trebuia un senzor mai mare/focala mai scurta, ma refer la Andromeda frantuzului. Nu stiu exact care este ideea concursurilor, nu am citit anuntul de intentie, dar probabil rezultatele depind de cei care sunt in juriu, probabil depinde si de o politica (pre)stabilita. Pe de alta parte orice experienta care nu ne omoara ne intareste :) . In fond multumirea unui cadru bun nu ne-o poate lua nimeni. Felicitatri pentru clasarea in shortlist, mi se pare o realizare la fel de buna ca si plasarea pe podium. ----------------------------------- URANUS7 16 Sep 2020 12:18 ----------------------------------- Multumesc, Valy. La o așa jurizare chiar nici nu mai știi cine este, de fapt, pe primul loc dintre cei din lista scurta. :P Ia-o doar ca o gluma, te rog. :) ----------------------------------- zoth 20 Sep 2020 18:35 ----------------------------------- Felicitari Gabi! ... doi ani consecutivi pe lista scurta e un rezultat extraordinar! Referitor la imaginea castigatoare, ochiul meu zice ca omul a vrut sa creeze un efect de profunzime, foarte la moda in zilele noastre dar total nerealist. Nu mai departe de anul trecut au incercat sa faca si optica 3D cu rezultate indoielnice dupa parerea mea, la fel cum e si imaginea castigatoare de anul asta. Poate daca avea un camp mai larg, cum zice si Valy, efectul ar fi fost mai aproape de un 3D mai credibil. Dilema realitate sau arta in fotografia DSO ma framanta si pe mine de multa vreme. Nu sunt un cunoscator in domeniu dar fiind curios nu am pierdut nici o ocazie sa pun aceasta intrebare. Chiar si la intalnirile de la Lisa am pus-o. Ei bine reactiile au fost doua: - prima reactie a fost lipsa raspunsului, oamenii pareau oarecum incurcati. Logic asta ar insemna ca ori nu au habar ori nu le pasa ce e. Ambele variante au conotatii ciudate in opinia mea! - a doua reactie a fost in unanimitate: arta! ... ar fi mult mai dificil ca cineva sa caute realitatea in acest domeniu. In privinta soarelui, iti dau dreptate, ar trebui sa primeze realitatea dar probabil trendul zilei e altul. ----------------------------------- valy 20 Sep 2020 18:52 ----------------------------------- Dilema realitate sau arta in fotografia DSO ma framanta si pe mine de multa vreme. De multe ori realitatea este urata, in plus realitatea captata de senzor este vaga, neinteresanta, nici nu are rost sa prezinti cuiva semnalul brut captat in fisierul RAW neprocesat decat daca vrea cineva sa faca masuratori stiintifice. Degeaba prezinti cuiva din exterior o poza perfecta captata de un senzor B/W, ca tot preferata va fi una imperfecta dar color eventual cu paleta Hubble ca asa s-a obisnuit. Probabil in zilele noastre ca sa ai succes trebuie sa vorbesti pe limba publicului tinta: Insight Investment Astronomy Photographer of the Year is open to everyone. All you need is a camera or phone and an eye for a stunning shot. Arta reprezinta viziunea artistului iar realitatea este ce capteaza instrumentul de masuratoare sau ratiunea obiectiva (daca exista asa ceva), nu cred ca trebuie pus "sau" intre ele. Multe din pozele DSO sau planete reprezinta intr-un fel viziunea autorului, prin micile procesari pe care le face, mai scoate zgomotul, mai innegreste cerul, mai combina canalele/culorile, mai aplica niste sharp, mai decoloreaza sau miscoreaza stelele. Unde tragem linia intre realitate si arta? Se incumeta cineva la o astfel de sarcina? Astfel de discutii sunt si in domeniul foto, cea mai inteligenta treaba e sa nu tragi nicio linie. Dar daca nu tragi te pomenesti cu poze gen Andromeda frantuzului, si iti pui intrebarea: a fost o lovitura sub centura sau o lovitura de geniu artistic? ----------------------------------- URANUS7 20 Sep 2020 22:17 ----------------------------------- Felicitari Gabi! ... doi ani consecutivi pe lista scurta e un rezultat extraordinar! Referitor la imaginea castigatoare, ochiul meu zice ca omul a vrut sa creeze un efect de profunzime, foarte la moda in zilele noastre dar total nerealist. Nu mai departe de anul trecut au incercat sa faca si optica 3D cu rezultate indoielnice dupa parerea mea, la fel cum e si imaginea castigatoare de anul asta. Poate daca avea un camp mai larg, cum zice si Valy, efectul ar fi fost mai aproape de un 3D mai credibil. Dilema realitate sau arta in fotografia DSO ma framanta si pe mine de multa vreme. Nu sunt un cunoscator in domeniu dar fiind curios nu am pierdut nici o ocazie sa pun aceasta intrebare. Chiar si la intalnirile de la Lisa am pus-o. Ei bine reactiile au fost doua: - prima reactie a fost lipsa raspunsului, oamenii pareau oarecum incurcati. Logic asta ar insemna ca ori nu au habar ori nu le pasa ce e. Ambele variante au conotatii ciudate in opinia mea! - a doua reactie a fost in unanimitate: arta! ... ar fi mult mai dificil ca cineva sa caute realitatea in acest domeniu. In privinta soarelui, iti dau dreptate, ar trebui sa primeze realitatea dar probabil trendul zilei e altul. Mulțumesc, Silviu. :) Pentru mine nu este greu sa fac arta din imaginile solare, mai ales ca cele pentru H-alfa se pretează mult mai bine caci formele atât de diferite pe care le ia plasma, in special in preajma unor regiuni active, sunt deja, ca aspect, "opere de arta" gata făcute ale câmpurilor magnetice, pe care eu numai puțin trebuie sa le mai "ajut", prin procesare. Sunt pregătit pentru acest trend si voi "întinde coarda" si eu, in acest sens, daca juriul asta dorește. Cred ca am fost foarte reținut pana acum si ca trebuie sa dau mai mult frâu liber imaginației in strategiile de prelucrare, astfel încât aspectul artistic "sa dea tonul". :) Toate cele bune! ----------------------------------- tudor 21 Sep 2020 09:19 ----------------------------------- Felicitari si de la mine pentru participariele si premiile la astfel de concursuri! O imagine defocusata sau neclara nu este automat Arta, cum, in aceeasi masura, si o imagine perfect focusata si corecta tehnic iarasi nu este automat Arta. Arta "scapa" acestor clisee ieftine tocmai de asta e mai greu de atins, dar nu imposibil :wink: Oricum orice concurs, ca oricare altul, isi va introduce propria doza de subiectivitate a juriului! ----------------------------------- URANUS7 21 Sep 2020 11:12 ----------------------------------- Mulțumesc mult, Tudor, pentru felicitări. :) Sunt foarte încurajatoare pentru mine si ceea ce urmează sa fac in anii care vin. ----------------------------------- theogon 21 Sep 2020 17:40 ----------------------------------- M-am codit cam mult pana sa intervin, o fac totusi pentru a mai clarifica unele aspecte legate de jurisarea unor lucrari. Cum, necum am fost numit in componenta unui juriru la un festival international de umor. A trebuit sa vizualizez o mie si ceva de desene satirice pe o tema la moda: coronavirus. Desigur ca vizionarea si selectarea acestor imagini si apoi clasamentele intocmite si discutiile cu ceilalti membri ai juriului sunt consumtive de timp si energie. Desigur ca foarte multe din aceste imagini erau executate a artisti profesionisti si din punct de vedere tehnic erau de un inalt nivel, Doar ca am constatat ca multi dintre noi gandim de foarte mult la fel, iar mesajul desprins din aceste lucrari erau in fapt niste locuri comune, multe retorice si, desi plasticitatea lor era corecta nu aveau ( cele mai multe) acea specificitate, acea scanteie care sa le arunce in fata. Un juriu asta cauta (in noianul de lucrari bune) originalitate, personalitate, soc, In clasament diferentele pot fi si sunt infime si depind chiar si de hazard. Si acum sa revin, sunt convins ca si in UK aceste principii sunt cam aceleasi. In noianul de sute si sute de lucrari care din punctul de vedere al prelucrarii sunt impecabile, juriul cauta acea scanteie care poate face o imagine memorabila (lucru de altfel destul de rar si cateodata discutabil) Si cum astrofotografia este parte din nobila si sublima arta a fotografiei se supune rigorilor artistice care intotdeauna se ridica deasupra rigorilor tehnice (necesare totusi, dar nu suficiente) Am exprimat un punct de vedere care poate fi luat in considerare sau nu. Il felicit pe Gabi pentru succesele sale, pentru munca sa asidua si pentru prezenta sa continuua intre cei mai buni! Sa avem cer senin si sa ne vedem sanatosi sub soare, sub stele. ----------------------------------- URANUS7 21 Sep 2020 18:03 ----------------------------------- Mulțumesc, draga Mihai. Sigur ca ai dreptate. Eu am primit doua feluri de reproșuri de-a lungul acestei experiente ale mele, in procesarea imaginilor solare: la începuturi, un reproș s-a referit la calitate si a fost foarte dur, venit mereu de la un prieten de-al meu, pe buna dreptate (ceea ce m-a întărit foarte mult) si al 2-lea reproș venit târziu, a fost acela ca am o "alunecare" către partea artistica. Iarăși am cautat sa corectez. Dar acum, sunt in sfarsit dezlanțuit si ma voi lăsa purtat si de o ușoară imaginație artistica ... atunci când voi procesa pentru IIAPOTY. :P Cum am mai spus, mai sus, evenimentele surprinse in H-alfa oferă cele mai bune ocazii pentru o "înnobilare" artistica, prin dispunerea, mereu schimbătoare, dramatica dar si sublima in același timp, a plasmei, numai bine de a "întări artistic" ceea ce impresionează mai mult. :) Si da, vremurile se schimba iar noi trebuie sa ne ducem la coșul de gunoi propriile prejudecăți, daca vrem sa "supraviețuim" prezentului. Mie îmi convine caci n-am fost niciodată "bătut in cuie" in toate sensurile vorbind. :P Cer senin cu multa sănătate tuturor! ----------------------------------- URANUS7 28 Oct 2020 23:22 ----------------------------------- Azi, o bucurie mare pentru mine: albumul (colecția nr. 9) oferit gratis, primilor 10 clasați la competiția "Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020", secțiunea "Our Sun", mi-a sosit prin Royal Mail, in sfarsit. Este o mare bucurie pentru mine sa vad, in acest album, imaginea mea solara printre cele ale marilor astrofotografi de pe tot globul, dar si sa știu ca aceasta imagine va fi expusa in cadrul Royal Museum, pentru câțiva ani buni, de acum încolo, alături de alte 3 imagini ale mele, intrate la alte 2 etape ale concursului. Am colecționat pana acum, cu aceeași ocazie, in total 3 asemenea albume, ediții de lux as zice, ca si calitate. :) Mai jos atașez un colaj cu albumul din 2020 + imaginea mea si textul alăturat, dar si o imagine cu cele 3 albume primite in total. Este o mare provocare ca astrofotograf sa răsfoiești oricare dintre aceste albume, indiferent de secțiunea la care te oprești, dar desigur, secțiunile pentru nebuloase si galaxii (secțiuni cu cele mai laborioase imagini, după părerea mea) sunt cele mai impresionante, mai fascinante. :) ----------------------------------- Tom Sawyer 29 Oct 2020 10:12 ----------------------------------- Felicitari ! ----------------------------------- URANUS7 29 Oct 2020 10:19 ----------------------------------- Mulțumesc! :) ----------------------------------- theogon 29 Oct 2020 18:22 ----------------------------------- De aratat la prieteni, de aratat la dusmani :D Sunt convins ca a doua catregorie nu exista.... dar n-am gasit alta rima.