----------------------------------- sternchen 27 Mai 2016 09:08 Binocular ----------------------------------- Se poate folosi un bino de microscop la astro?..m-ar interesa indeosebi planetele la mariri mari ----------------------------------- theogon 28 Mai 2016 15:56 ----------------------------------- În principiu se poate. Va trebui să-i faci un adaptor ca să-l poți racorda pe formatul 1,25' și să ai grijă să fie colimat. Evident că bino-ul folosește oculare de microscop pe formatul 0,96'. Dacă ai deja perechile de oculare și-l găsești ieftin poți încerca, dar experiența mea cu un astfel de vizor nu pot spune că a fost din cele mai fericite și pînă la urmă am luat unul isprăvit pentru astro. ----------------------------------- catalin dumitru 28 Mai 2016 16:09 ----------------------------------- Merge cu draci !! Dar pot apărea complicații dacă vrei să tai tubul . Ca să nu mai zic , dacă vrei și diagonală . Poți evita tăierea tubului simultan cu ocolirea ocularelor puternice , folosind un redresor plasat in fața binocularului , chiar in locașul filetat ce adăpostește o lentilă acromata , convergenta sau divergenta in funcție de modelul microscopului , și care lentilă trebuie îndepărtată . In locul ei merge bine pe post de redresor și amplificator un obiectiv de microscop de putere redusă , precum ior-ul 6x0.1 sau ior-ul "plan 10x0.2" , dar nu au antireflex pe lentile , care sunt si cam multe . Merge grozav si cu acele mici obiective de proiecție de la imprimantele laser . Astea sunt de cele mai multe ori triplete taylor modificate și au lentilele bine acoperite cu antireflex . Deschiderea lor e mică și poate fi mărită prin demontare și eliminarea sau lărgirea acelor mici diafragme interne care la unele au și rol de distantiere între lentile . Oricum ar fi , trebuie întâi injgebat ansamblul redresor-bino-oculare și verificarea sfericitatii microscopului astfel format , analizând in intra și extra focal inelele de difractie ale unei surse de lumină reflectate pe o mică bilă de pix sau si mai bine pe o biluta aproape microscopica de mercur . Abia după ce ai inele identice in intra si in extra , vei ști sigur că imaginea oferită de instrumentul astronomic nu va fi alterată la grosisment global mare sau foarte mare . Atenție , punerea in intra si in extra focus a microscopului ad-hoc se face modificând distanța obiectivului/redresorului față de proba de studiat , nu focalizand din oculare (microscopul este un aparat optic focal !!) S-ar putea să bat câmpii , din punctul de vedere al unora , dar tot ce am scris e probat , verificat si rasverificat , de-a lungul anilor in care am construit zeci sau poate sute de inversoare din astea , e drept numai pentru lunete . E o variantă pe care eu o prefer mutilarii instrumentelor . ----------------------------------- sternchen 28 Mai 2016 23:04 ----------------------------------- Bino ----------------------------------- RobertG 28 Mai 2016 23:59 ----------------------------------- Eu folosesc un binocular de microscop IOR (pun poza cu el) si sunt atat de multumit de el ca nu am mai cautat altceva. Folosesc doua seturi de oculare 5X si 10X si am lasat lentila originala la intrare (un fel de barlow). Pe Newton 203/1000 bino-ul imi ofera aprox. 200X si 400X. ----------------------------------- saiph 29 Mai 2016 09:57 re: bino ----------------------------------- Si eu confirm - am adaptat doua astfel de capete binoculare la 1.25" si le-am pus oculare de binoclu (o pereche de 13.6mm cu camp de 60 grade de la un Sotem 15x50 si o perechede 15mm cu camp de 68 grade de la un Zeiss 8x30 - ambele de ocazie si s-au potrivit fara interventii) si pot spune ca, atat la puteri mici (40x) cat si la puteri mari (250x) am vazut cele mai faine imagini ale Lunii, Soarelui si planetelor Jupiter, Saturn, Marte si Venus (eventual cu filtrarea necesara, bineinteles). Efectiv zici ca te uiti la niste globuri care plutesc in fata ta. Desi transmisia pe fiecare canal - stang/drept - afecteaza inevitabil luminozitatea si posibil chiar si claritatea (mai mult sau mai putin), combinarea celor doua imagini vazute simultan cu ambii ochi schimba putin jocul, oferind senzatia (falsa, dar utila) de profunzime de camp, dar si o compensare a celor doua mici neajunsuri mai sus mentionate. In orice caz, experienta avuta cu aceste jucarii mi-a oferit oferit satisfactia vizuala pe care o asteptam, cel putin in bugetul alocat. ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Mai 2016 14:24 ----------------------------------- http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2315&start=1275 ----------------------------------- sternchen 29 Mai 2016 15:46 ----------------------------------- Multumesc frumos de incurajari :) M-ar interesa ce obiectiv s-ar potrivi pt astro in formula de mai sus,postarea mea anterioara,eventual oculare.Ma gandeam la o pereche de 10Ś,eventual16 de microscop.aici chiar nu ma pricep-vreo 240Ś marire pe newtonianul 152/760. ----------------------------------- catalin dumitru 29 Mai 2016 18:48 ----------------------------------- Pentru 240 x ai nevoie de un ansamblu microscopic cu focala de 760/240=3.16 mm. Cunoscând focala ocularelor și lungimea tubului microscopului (adică distanța de la ocular la obiectiv , prin binoscop ) , cu ajutorul formulelor de functionare a microscoapelor cu tub finit poți calcula focala obiectivului redresor pentru a obține cei 3.16 mm . ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Mai 2016 19:59 ----------------------------------- Nu am facut calcule pentru interesanta alternativa cu vehicul pozitiv. Eu trebuie sa folosesc asadar lentila Barlow ,marirea este bestiala la aprox. 4x. Deci ocularele de 7x /aprox. 36mm se comporta ca cele de : 36/4= 9mm. Mie imi place vizorul bino deoarece dispar chestiile alea translucide care plutesc in ochi , nu se mai vad. In plus , daca la 138x vad rezolvate duble destul de dificile cum ar fi Iota Leonis si Delta Cygni , e de bine. Este totusi un accesoriu voluminos /butucanos si ,daca ai un set civilizat de vreo 30 -40 de oculare , iti reduce enorm flexibilitatea la schimbarea grosismentului. Dar are ceva atat de extraordinar vederea cu ambii ochi ,incat merita efortul. In cazul meu , zoth m-a ajutat cu colimarea vizorului iar recent l-am completat cu ajutorul lui Catalin cu al doilea tub ocular focusabil. Acest al doilea tub focusabil ,inlesneste mult focalizarea . Aici putem citi rapoartele de observatii cu vizor binocular pe Mak 180mm ale lui theogon. Deci vizorul bino este incomparabil la Luna , foarte bun la planete si stele duble. Experienta mea /cu dotarea mea / este ca vizorul bino nu este portivit la DSO. http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=7989&postdays=0&postorder=asc&start=45 Mai pun ,spre incurajare , cateva poze cu vizorul meu si cu unul de pe Cloudy Nights , din forumul de telescoape clasice si care (nu mi-am notat userul ) a decis sa foloseasca numai vizor si oculare de microscop. Nu sustine ca sunt mai bune ci ca se multumeste cu ele. Totusi nu cred ca vizorul si ocularele de microscop ale americanului sunt de la IOR .:D Mircea ----------------------------------- nobody 29 Mai 2016 20:11 ----------------------------------- Cred (din atasament) ca omul doreste sa-i calculati asta: http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?m=2&kod=MikBI&lng=de&tab=1 pus pe un newton de 6", f/5. Microscopul ar fi asta: http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?m=2&kod=BIM105M&lng=de&tab=1 ----------------------------------- sternchen 29 Mai 2016 20:28 ----------------------------------- A..nu neaparat,mersi de interventie,pot si eu face niste calcule si ceva ATM..dar daca cineva doreste sa ma ajute mai mult,mersi frumos :) ----------------------------------- nobody 29 Mai 2016 21:17 ----------------------------------- A ... in cazul acesta nu-mi ramane decat sa-ti urez backfocus cat mai mare ! :) ----------------------------------- catalin dumitru 29 Mai 2016 22:23 ----------------------------------- :twisted: Sau un tub de legătură... ----------------------------------- sternchen 29 Mai 2016 22:33 ----------------------------------- Prelungitor.. apropo' am gasit o varianta incluzand 2 oculare+obiective,daca ar merge la dezmembrat ----------------------------------- catalin dumitru 29 Mai 2016 22:49 ----------------------------------- Este totusi un accesoriu voluminos /butucanos si ,daca ai un set civilizat de vreo 30 -40 de oculare , iti reduce enorm flexibilitatea la schimbarea grosismentului. Experienta mea /cu dotarea mea / este ca vizorul bino nu este portivit la DSO. Mircea Dacă introduci pe post de vehicul pozitiv un ploss cu focala variabilă , nu trebuie să mai schimbi vreodată ocularele . Oculare care e de preferat să fie kellner cu lentila de câmp aproape plan-convexa , pentru a evita reflexia plan-plan dintre ieșirile din bino și intrarea in oculare . La planete poate fi enervant . Da , la dso binocularul de microscop mai mult strică treaba , chiar și fără magnificatie/barlow suplimentare .Ideal ar fi un obiectiv baban pentru fiecare ochi . Era pe CN un tip care făcea parcă niște binocluri uriașe cu lentile de 20 cm diametru . ----------------------------------- sternchen 03 Iun 2016 09:30 ----------------------------------- Am un bino si 2 oculare de 10x.L-am desfacut sa vad ce lentile are si contine chiar si o prisma. Lentila din penultima poza ar trebui inlocuita cu barlow sa intre in focus, sau folosita cu prisma din foto anterior -mecanismul Initial? Cum se poate face un adaptor de 1,25 pt telescop? ----------------------------------- sternchen 04 Iun 2016 16:24 ----------------------------------- Ce efect ar avea cele 2 lentile? ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Iun 2016 17:00 ----------------------------------- Dupa cum se vede din poza mea de mai jos si in cea a lui Robert , adaptorul la 1.25'' trebuie executat la comanda ,la un atelier de prelucrari mecanice. Amatorul din SUA de la care am pus poze mai sus , foloseste prisma care coteste la 45 grade originala si lentila Barlow originala ,asa cum face si Robert. Numai Mirciulica s-a crezut smecher si a extras lentila Barlow originala si acum are indoieli ca a procedat bine. :shock: Este foarte posbil ca lentila care se vede in poza ta ,la intrarea in corpul vizorului , sa fie de fapt lentila Barlow. Parerea mea este sa o lasi acolo. Poate iti va functiona vizorul cu ea si va trebui sa faci numai adaptarea la 1.25''. Mircea ----------------------------------- sternchen 04 Iun 2016 21:05 ----------------------------------- Daca pt cuplajul telescopului as folosi un adaptor 1/1,25,prinderea facandu-se pe filetul lentilei vizorului?..eventual il scot mai in exterior sa am de ce prinde :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Iun 2016 13:50 ----------------------------------- Pune te rog poze mai de detaliu ,nu inteleg la ce te gandesti. Mircea ----------------------------------- sternchen 05 Iun 2016 18:10 ----------------------------------- In penultima poza lentila de la intrare e pe filet,eventual se poate desfileta ca sa fie mai lunga suprafata de prindere.Lentila are aproape 1',deci poate ar merge pe un adaptor de 1',mai greu de gasit insa.am vazut la baader un asemenea adaptor la 27e.Nu cred ca printr-o prelucrare mecanica as iesi mai ieftin ----------------------------------- saiph 05 Iun 2016 22:59 Ref: bino ----------------------------------- Uite, poate-ti vin ceva idei: - la cel din stanga a mers o teava pe care o aveam intamplator - a trebuit doar sa o tai la dimensiunea dorita, diametrul interior fiind cat a fost nevoie; apoi a mai trebuit doar o teava de 1.25" cu perete f. subtire; ocularele sunt de la un binoclu Sotem, asa cum ziceam in postarea anterioara. - la cel din dreapta a fost chiar mai usor, a mers pus un "picior" de 1.25" clasic - nu a trebuit sa intervin prea mult, din fericire; acele tevi de pvc cu bureti sunt doar pe post de eye-guard pt ocularele de binoclu Zeiss, care au necesitat altfel de potrivire cu capul bino. Dar altfel, pe strung se fac relativ usor astfel de adaptoare, inclusiv cu filet de filtru/barlow. Spor! ----------------------------------- sternchen 08 Iun 2016 08:19 ----------------------------------- Cum ai prins adaptorul 1,25 pe bino? ----------------------------------- saiph 08 Iun 2016 14:11 ----------------------------------- pai, bariletul (sau "nasul", sau "piciorul") standard de 1.25" de la oculare nu s-a potrivit chiar la fix, asa ca a trebuit sa mai pun o bucsa subtire intermediara; iar cel "ne-standard", cum ziceam, aveam deja un fel de bucsa filetata (de fapt, montura unui mic dublet acromat lipit, cu focala lunguta), exact cu M26x0.75, sau cat are filetul de pe capul binocular, peste care am adaugat o teava subtire, culmea, chiar era de 31.7, nu stiu cum s-a nimerit, ca zacea de cativa ani buni prin debara :) am iesit din nou serile trecute si m-am uitat la planete (jupiter, marte, saturn) prin jucariile astea. de neinlocuit, senzatia aia de glob plutitor.. :D ----------------------------------- sternchen 08 Iun 2016 14:47 ----------------------------------- Multumesc :) Lentilele originale de la iesire nu mai au efect pozitiv? ----------------------------------- saiph 08 Iun 2016 15:08 ----------------------------------- La astea ale mele am indepartat acele lentile - unul avea o lentila pozitiva, prinsa un pic aiurea, iar celalalt una f slab negativa. Nu am inteles de unde diferenta, insa nu mi-au fost utile, ba chiar ma incurcau, asa ca... "raus!" :D Si cu ele au iesit si diafragmele subdimensionate din spate, sa mai castig un pic de clear aperture la intrare. ----------------------------------- sternchen 19 Iun 2016 04:49 ----------------------------------- Ocularele cu barel mai mare ar fi mai bune,sau doar vinieteaza imaginea existenta de ~1'?.. ----------------------------------- saiph 19 Iun 2016 19:26 Re: binocular ----------------------------------- initial de-aia gandisem cupele de 1.25" pe care le vezi montate pe bino-ul ala al doilea, ala cu barlow in varf si eye-guard-uri ciudate de pvc la oculare :D numai ca dupa ce le-am primit, am gasit acele oculare Zeiss (15mm focala, 68 grade AFOV) care si-au facut mai bine treaba. in ce sens spun asta - daca folosesti oculare de 1.25" ai grija sa corelezi cateva dimensiuni esentiale: - inaltimea piciorului ocularului (cei 26-28mm standard iti tin prea sus ocularul, de regula, si ajungi sa vezi marginile prismelor) - focala ocularului (de preferat sub 15-16mm; cu cat mai lunga focala, cu atat mai mari sansele de vignetare, in conditiile pastrarii lungimii integrale a piciorului ocularului) - campul aparent al ocularului (in stransa legatura cu celelalte doua de mai sus!) - field-stop-ul ocularului (ce e peste 20mm deja e cu semnul intrebarii, in conditiile intrunirii la limita a celorlalte trei conditii..) trebuie ca toate impreuna sa se potriveasca pe field-stopul de la iesirea din bino (undeva sub 20mm, parca 17 sau 18, nu mai tin minte exact). deci, daca te gandesti sa folosesti oculare normale de telescop, wide, luminoase (in sensul de lungi, ca focala), as zice mai degraba "pas". sunt alte bino-uri pregatite pt asa ceva. astea de microscop au limitarile lor :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iun 2016 13:05 ----------------------------------- saiph La tine cat amplifica lentila Barlow , te rog ? Nu vad deocamdata o cale de evitare a amplificarii ''turbo''. Daca as folosi o lentila Barlow de focal lung , trebuie sa intre mult prea mult in fasciculul primarei , ma impiedica focuserul. Daca folosesc o lentila Bralow relativ scurta , amplificarea trebuie sa fie mare pentru ca paramertul B sa se realizeze. Ar mai fi a tria cale ,sugerata de Catalin , amplificarea cu sistem pozitiv. Pe aceasta nu am incercat-o inca. Mircea ----------------------------------- saiph 20 Iun 2016 17:15 re: bino ----------------------------------- mi-am notat undeva datele, dar din memorie, as zice ca drumul optic prin bino e undeva la 135mm, ceea ce da o amplificare de sub 2.5x - as zice mai aproape de 2.3 - 2.35x, la modelul de Barlow pe care l-am folosit (celula de la un SW2x, metalic, cu filet T2 la capatul tubului). asta doar daca designul optic e ca la astea acromate, simple, de se pot infileta direct in ocular; ca sunt modele de Barlow la care reteta da alt factor de marire - cum ar fi telecentricele Meade, spre exemplu, cu factor 1.8x implicit ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iun 2016 18:12 ----------------------------------- Multumesc pentru raspuns, un factor de amplificare 2.5x este considerabil mai mic decat 4x. M-am uitat inca odata la pozele tale si , cu ceea ce mi-ai scris ,m-a convins. Lentila mea Barlow este asezata direct in corpul strunjit in regie proprie , nu are o celula separata. Am o lentila Barlow 2x in format 0.96'' ,are celula proprie , poate o adaptez pe aceasta pentru binocular. Trebuie sa jonglez cu cifrele, sa vad cum impac A si B pentru amplificare minima. Problema cea mare este ca focuserul trebuie sa asigure o cursa A suficienta ca sa ''arunce'' imaginea la distanta B de 135mm . Mircea ----------------------------------- sternchen 30 Iun 2018 01:32 ----------------------------------- Are vreun avantaj folosirea ocularelor cu Zoom la bino? Cum as putea sti distanta focala,campul real al unei asemenea variante de microscop folosita insa pe telescop ----------------------------------- sternchen 01 Iul 2018 22:11 ----------------------------------- Voi experimenta folosirea asemenea oculare..zeiss :) Vor veni si poze in curand.. ----------------------------------- sternchen 04 Iul 2018 22:31 ----------------------------------- Nu am reusit sa depistez distanta focala a ocularelor cu Zoom. E vorba de ocularele pt microscop de la Bogdan notate Zeiss "p&q" Ar putea fi echivalentul 9-25mm al unui ocular de telescop..Ce parere aveti? Multumesc! ----------------------------------- tudor 04 Iul 2018 23:15 ----------------------------------- Daca pe ocularul de microscop este trecuta doar puterea, de exemplu 10X, trebuie sa imparti 250 la 10 si iti rezulta o focala a ocularului de 25mm ----------------------------------- sternchen 04 Iul 2018 23:27 ----------------------------------- Fiind ocular variabil nu are trecut focala Se poate merge comparand focala ocularului de telescop cu grosismentul resultat prin bino? ocularul de 25mm ar trebui sa vada la fel cu cel de 10x teoretic..practic insa? Ideea ar fi daca se poate merge aprox din aproape in aproape,um fel de "Star hopping :) ----------------------------------- saiph 05 Iul 2018 09:57 ----------------------------------- Pe [url=https://www.cloudynights.com/gallery/image/58254-binoview-ior-conv-1-25in-10x23epcs-a/]bino-ul asta am oculare 10x de microscop, adica 25mm - cum bine zice si Tudor, aia e formula dupa care afli corespondenta focalei in functie de marirea scrisa pe ele. Ca sa se vada "la fel" intr-o pereche de oculare 10x de microscop ca in unele astro de 25mm, ar trebui sa aiba fix acelasi camp aparent cele doua perechi, ceea ce e de cele mai multe ori greu de potrivit. Ocularele pe care le am eu au campul aparent de ~50 grade, aproape de niste Plossl-uri normale "de-ale noastre". Pentru microscoape asta inseamna deja "foarte wide-field", ca sa zic asa, intrucat pretentiile in domeniul microscopiei (legate de camp cel putin) nu sunt la acelasi nivel cu cele din astro. Legat de ocularele "zoom" de care ziceai, nu ti-as recomanda sa te aventurezi - pe langa dificultatea relativ usor de depasit de a nimeri exact aceleasi focale in ambele canale, mai e si aspectul legat de variatia campului aparent cu focala, iar valorile efective sunt destul de mici daca nu vorbim de vreun tip de ocular zoom mai generos, care de regula costa foarte mult, si mai trebuie sa iei si doua.. deci, "te-ai scos", cum s-ar zice :lol: ----------------------------------- sternchen 06 Iul 2018 00:22 ----------------------------------- Raportul camp/focala nu ar trebui sa fie identic la aceleas oculare? La observatiile planetare campul nu e asa critic, deoarece ochii il insumeaza ori poate ma insel ----------------------------------- saiph 06 Iul 2018 10:38 ----------------------------------- Nu insumeaza, mai :) ce sa insumeze..? Poate mediaza. Te astepti cumva, pt o luneta cu FL600mm si oculare Plossl de 25mm sa vezi in loc de 2.16 grade, 4.33? :D lol.. Nici macar luminozitatea nu o insumeaza, e tot un fel de medie, daca vrei, desi nu chiar aritmetica (avem simturi "logaritmice", sa nu uitam) - ai vazut, ca daca tii un ochi inchis, imaginea vazuta cu celalalt deschis are tendinta sa para usor mai intunecata si chiar "zgomotoasa" din cauza corectiei (de autoprotectie) indusa de retina ochiului inchis. Ce pare sa se insumeze este cantitatea (si calitatea, culmea) detaliilor. Desi e un truc ieftin pe care ni-l ofera creierul nostru; in teorie, impartind cantitatea de lumina in doua, si introducand elemente de transmisie extra (prismele) nu imbunatatesti luminozitatea, detaliile, "IQ"-ul cum se mai numeste in foto (nu amestecam mere cu pere, dar ca idee), dar ce sa vezi, in practica, viata stereo nu mai e "greu" :D Am comparat imaginea mono a lui Jupiter, prin Mak127, de la ocularul de 7mm 60 grade, cu imaginea din bino cu oculare 13.6mm 66grade plus barlow 2x (chiar da 2x prin bino, e un design optic mai special) si imaginea stereo, cu aceeasi dimensiune, era mai placuta, mai uniform iluminata, nu asa super stralucitor ca in varianta mono. Chiar si benzile si satelitii apareau mai clar. Ciudat, nu? Si nu, raportul camp/focala nu e identic. Asta tocmai ziceam. Chiar si la astea astro - ce, un UWA de 28mm 82 grade AFOV, vrei sa zici ca ofera are acelasi camp efectiv/real cu un PL 28mm (daca o exista.. am vazut de 25, de 26, de 30, 32, dar 28 mai rar) care are 52 grade AFOV? :) Hai, man.. Iar la microscopie nu se folosesc aceleasi standarde - biologii, "metalistii" si cei care mai folosesc microscop, se multumesc usor cu campuri Huygens-iene, Ramsden-iene, sau mai nou (ca deh, evolueaza si aici treaba) cu campuri mai "exotice" de 50-55 grade. La noi incepe sa devina standard 70-82grade din cate vad - un pic overkill pt bino-uri, si asta in primul rand din cauza dimensiunii prismelor (devin prea mari si scumpe daca vrei sa nu-ti vigneteze). E drept ca pt observatiile binoculare e destul de important sa ai un camp cat mai generos, sa nu te simti usor "claustrofob" privind prin gaura cheii, dar am remarcat ca dincolo de 50 grade devine chiar lejer. Sub, e mai complicat.. Dar poate mai importanta e corectia spre marginea campului, oricat o fi el, ca sa te poti bucura de imagini planetare curate peste tot - hai, poate la o planeta nu-i asa critica, mai ales daca montura urmareste bine; dar la Luna, la Soarele... alta treaba cand vezi acolo craterele sau petele sharp pana la iesirea din camp ;) ----------------------------------- iulian90 22 Mai 2019 17:28 ----------------------------------- Buna ziua tuturor. De curand am cumparat un vizor binocular de microscop IOR, iar Luni, pe 20 mai , mi-a sosit acasa binocularul. :) Mai intai i-am adaptat un barel de ocular metalic de 1,25",la intrare binocularul avea un fel de flansa montata prin infiletare si mai avea si o lentila acromata convergenta ,pe care le-am dat jos. Barelul de ocular l-am fixat cu ajutorul unei bucse confectionate din teava pvc de 32mm diametru, pe care am introdus-o prin infiletare fortata in spatiul dintre filetul interior al barelului de ocular si filetul exterior al intrarii de la binocular care era de diametru mai mic cu vreo 4mm decat diametrul interior al barelului de ocular, astfel barelul de ocular imbinandu-se rigid de binocular. Ca oculare am folosit doua oculare tip Kellner indentice, de 10 mm focala, de la un binoclu 10x25, iar pentru a putea intra in focus am folosit si lentila barlow , pe care am infiletat-o la intrare direct pe barel, altfel nu se putea, fiindca drumul optic prin binocular este destul de mare. Cum era de asteptat, grosismentul este foarte mare, cred ca peste 400x, pupila de iesire fiind mai mica de 0,5mm. Am folosit si ocularul de microscop 6x, care a dat rezultate mai bune, luminozitate mai buna, pupila de iesire in jur de 1mm deci un grosisment mai mic, in jur de 110-115x, dar din pacate am doar un astfel de ocular. Insa am de gand luna viitoare sa cumpar si o pereche de oculare de microscop IOR de 5x iar pe viitor si o pereche de oculare de 10x. M-am uitat prin binocular, montat pe telescopul reflector de 114mm f/7,9 ,utilizand ocularele Kellner de 10mm si lentila barlow si am vazut ca este putin decolimat ,imaginea vazandu-se cam dublata, dar dupa un timp ochii au reusit sa uneasca imaginile de pe ambele canale intr-una singura si se vedea fain, da creand un disconfort din cauza decolimarii. Trebuie totusi sa il colimez. Am desfacut capacele ce acopera prismele de la binocular, ca sa il curat dar fara a ma baga la prisme, lasandu-le asa cum sunt. Au fost murdare mai mult pe suprafetele dinspre tuburile portoculare, pe care le-am dat jos ca sa am acces mai facil la acele suprafete murdare ale prismelor, fiind prinse in cate 3 suruburi introduse pe dinauntrul carcasei binocularului. Insa am observat un lucru interesant: suruburile prin care sunt fixate tuburile portoculare (indicate cu sageti verzi in pozele de mai jos cu binocularul desfacut) intra prin niste gauri practicate in suportul binocularului , care sunt mai mari in diametru decat suruburile ,astfel tuburile portoculare nefiind montate fix in anumita pozitie si pot fi miscate in lateral cu +/-1mm fata de axa optica . Eu, dupa ce am montat la loc tuburile portoculare, dupa ce am curatat binocularul, si am facut iar un test, montand ocularele kellner de 10mm pe binocular si acesta montandu-l pe telescopul de 114mm, am observat ca s-a mai diminuat decolimarea si imaginea s-a vazut mai putin dedublata decat prima oara si in scurt timp ochii au eliminat dedublarea imaginii,cu efort mai mic decat prima oara. Oare nu cumva in felul acesta se poate colima un binocular de microscop, regland pozitia portocularelor fata de axa optica ? Initial, cand am desfacut binocularul, am observat niste suruburi de o parte si de alta a prismelor (indicate cu sageti rosii in poze) si am crezut ca acelea sunt pentru colimare, oare asa sa fie ? Oricum, dupa ce reusesc sa il colimez si fac rost si de oculare de microscop de 5x si 10x o sa pot observa mai bine planetele, Luna si stelele duble cu ambii ochi. :) ----------------------------------- saiph 22 Mai 2019 20:44 ----------------------------------- felicitari pt achizitie, Iulian! :) si pt conversie bine ai venit printre binoculisti, cu ocazia asta :D colimarea nu e dificila deloc, dupa ce desfaci capcele (lateralele corpului) se vad niste suruburi care imping in prisma (perpendicular pe planul in care se frange axa optica). cu grija si atentie, privind prin ambele oculare, poti ajusta cu usurinta unghiul care permite celor doua imagini sa se suprapuna perfect. daca nu vrei sa ridici oglinda primara in tubul telescopului, pt a impinge focarul mai in afara, sa poti folosi binoviewerul si fara Barlow, nu-ti ramane decat sa vanezi oculare pe 23.2mm cu focala mai lunga - sunt unele faine si prin [url=https://www.ebay.com/itm/Old-Vintage-Soviet-BPB1-12x40-1-12x40-USSR-Russian-Binoculars-/173907703867?_ul=PL]binoclurile vechi rusesti, in caz ca nu gasesti ce cauti pe [url=https://www.ebay.com/itm/WF10X-20-Biological-Microscope-Eyepiece-w-Mounting-Size-23-2mm-Field-View-20mm-/273464077189?_ul=PL]eBay sau [url=https://www.aliexpress.com/item/Biological-Microscope-Wide-Field-ocular-10x20-Wide-angle-Eyepiece/1728164259.html]AliExpress spor la observatii! :) ----------------------------------- Dbird 23 Mai 2019 09:06 ----------------------------------- Sagetile verzi - sistemul de prindere efectiv ... in mod normal nu ar fi trebuit sa produca decolimare , dar daca la executie s-a lasat un joc, atunci efectiv se produce si cota parte din colimare /decolimare a binoului. Sagetile rosii - sunt suruburile de colimare efective. Sfatul meu este ca pentru inceput sa actionezi doar pe suruburile verzi. Le slabesti putin astfel incat sa poti sa le misti pe fiecare in parte. Privesti prin el si incerci sa suprapui imaginile cat mai bine doar prin modificarea pozitiei celor doua port oculare. In final dupa ce ai gasit cea mai buna colimare din acestea, strangi suruburile cu sageti verzi....si doar daca mai este cazul intervii pe suruburile cu sageti rosii. ----------------------------------- mihaig 23 Mai 2019 10:27 ----------------------------------- Da-i linistit din sagetile rosii si colimeaza-l..nu e rocket science,am facut-o cu succes de citeva ori la al meu...i-am schimbat si portocularelele de 0.96 cu unele de 1.25 facute la strung,din aluminiu si l-am colimat si cu ele.. Pune-ti puncte de referinta ale pozitiei initiale la fiecare surub cu markerul...le incerci cu miscari fine,pe rind...nu-ti iese pe stinga,il aduci la pozitia 0 si lucrezi cu cel din dreapta. Dupa ce am luat si un bino de 1.25,am revenit la portocularele de 0.96,ca am citeva seturi bune de oculare. ----------------------------------- iulian90 23 Mai 2019 17:40 ----------------------------------- Multumesc tuturor pentru sfaturi si raspunsuri. :) O sa incerc mai intai sa colimez binocularul ,slabind suruburile indicate cu sageti verzi si regland pozitia tuburilor binoculare. Numai daca nu merge asa, o sa ma bag si la reglat prismele din suruburile din lateral,notate cu sageti rosii. ----------------------------------- turlea.cosmin 09 Feb 2020 10:11 Bino ----------------------------------- Buna ziua, Vreau sa achizitionez un bino de microscop(IOR 1X -0688- ) si sa il adaptez pt astro.Inainte sa fac achizitia va cer o parere si anume.. Vreau sa adaptez bino pt o luneta facuta dintr un obiectiv foto Soligor 70/400mm.Ideea este ca momentan folosesc urmatoarea configuratie: obiectiv---barlow 2x---diagonala si daca se poate bino cu oculare de 10x.Am citit topicul de mai sus, nu am inteles prea multe.. Fiind la inceput,de aceea vreau parerea maestrilor DIY si ATM. Cer senin! ----------------------------------- valy 09 Feb 2020 11:28 ----------------------------------- obiectiv---barlow 2x---diagonala si daca se poate bino cu oculare de 10xMai ajungi in focus cu atatea extensii? ----------------------------------- turlea.cosmin 09 Feb 2020 14:15 Luneta ----------------------------------- Asta incerc sa aflu si eu. ----------------------------------- valy 09 Feb 2020 15:33 ----------------------------------- Deplaseaza cu mana ansamblul barlow diagonala ocular cu distanta similara binoului si vezi daca mai merge. Dar daca pui barlowul primul, dupa o extensie de aprox 20cm s-ar putea sa ai o magnificatie cam mare. ----------------------------------- mihaig 09 Feb 2020 16:02 ----------------------------------- https://www.cloudynights.com/topic/662656-refractor-with-binoviewers/ Postul nr 11...ai un calcul clar si concis al back-focus-ului in momentul in care adaugi elemente optice cu un light path cunoscut... Asemenea calcule am folosit si eu mai demult,cind am facut refractorul 6"/f10,special adaptat pt binoviewer,care intra in focus cu si fara OCS.Tine cont ca light path-ul pt diagonala de 1.5 e aprox 65-70 mm si pt capul de microscop alti aprox 70 mm... Vezi ca capetele de microscop de obicei au un OCS(optical corrector system) de 1-1.6x...nu o sa iti intre in focus cu ala,daca nu tai din teava(daca-l tai,o sa sa folosesti un extender cind vrei sa te uiti cu oculare normale)...va trebui sa il desurubezi si sa pui un Barlow de min 2x ori inainte ori dupa diagonala...asta inseamna ca ocularele tale de 10 mm vor functiona ca unele de max 5mm, cimpul iluminat va fi foarte mic,iar magnificatia inutilizabila pt refractorul tau.. Ti-ar trebui si niste oculare de cel putin 25-30 mm mm.... ----------------------------------- saiph 09 Feb 2020 16:42 ----------------------------------- Eu am un bino IOR cu oculare 10x/23 (25mm) pe care-l mai pun uneori pe teleul Tair 300 f/4.5, cuplat la o diagonala careia i-am atasat o celula de Barlow 2x. In final obtin o marire semnificativa, drumul optic al Barlowului ajungand pe la 85 (prin diagonala) + 115 (prin bino - drumul optic prin sticla e ceva mai mic decat drumul geometric/mecanic), deci vreo 20cm, cum bine zicea Valy. Focalizeaza pe infinit, dar nu stiu cat de mult se aseamana ce am eu cu Soligorul mentionat de tine. ----------------------------------- Erwin 10 Feb 2020 07:56 ----------------------------------- Backfocusul obiectivelor pentru camere pe film nu era standardizat? Mie mi se pare inutil să pui bino unui instrument atât de mic, nu ai mare avantaj din cauza prismelor care întunecă destul de mult imaginea. La un telescop mare da, merge. Pe de altă parte, există o lentilă mică care se pune în fața unui binoviewer Baader ca să ajungi cu el în focus, poate să fie bună și pentru cel de microscop. ----------------------------------- turlea.cosmin 16 Feb 2020 18:25 Bino ----------------------------------- Salut, Mi a sosit bino acu 2 zile si ati avut dreptate ca nu ating focusul in configuratia pe care o am. Maine o sa mi fac la strung piesa pt a putea adapta la 1.25inch.Am citit si tot citit... Si nu stiu de unde sa incep cu midificarea bino ului. Am citit ceva de scurtarea portocularelor sau asta am inteles eu... Ideea este ca nu cred ca o sa reusesc sa le scurtez perfect.in caz ca nu il pot folosi pe luneta aceasata,oricum o sa imi cumpar cat de curand un telescop. O sa revin asupra problemei zilele acestea,dupa ce voi mai incerca cateva idei pe ca le am citi aici. Cer senin! ----------------------------------- turlea.cosmin 16 Feb 2020 18:51 Bino ----------------------------------- Plus ca nu stiu ce sa fac cu acea lentila din capatul Bino ului, am cititit cateva posturi pe CN si spuneau ca au renuntat la ea... Acum nu stiu ce sa mai cred... O sa incerc ce pot. ----------------------------------- valy 16 Feb 2020 19:12 ----------------------------------- Nici cu barlow nu ajungi in focus? Chiar daca cumperi un nou telescop tot ai putea avea problema cu focusul. ----------------------------------- saiph 16 Feb 2020 20:19 ----------------------------------- cum zicea un prieten: "da-i foc!" :lol: acea lentila iti e inutila. eu le-am dat de-o parte la toate cele 3 unitati; si tuburile port-oculare cat mai joase posibil, in limita lungimii picioarelor ocularelor (care, fie vorba intre noi, eu si pe-alea le-as scurta, daca nu ar fi vreun bai) ----------------------------------- turlea.cosmin 16 Feb 2020 21:28 ----------------------------------- Valy... Barlow ul este pus pe oglinda.. Poate ar trebui sa il mut pe bino... Poate ma insel.Am speranta ca nu o sa mi puna probleme.. Am vazut ca sunt cateva bino asemanatoare cu al meu.. Si merg perfect. Saiph... O sa scot acea lentila si o sa scurtez si port-oculare cat pot de mult...apropo..tu cum le ai scurtat? .. Vreo metoda anume... Gen sa le dau jos de pe bino si apoi sa le scurtez la un strung? ----------------------------------- valy 16 Feb 2020 22:05 ----------------------------------- Priveste partea buna: poti focusa close-up/macro :). ----------------------------------- turlea.cosmin 16 Feb 2020 22:36 Bino ----------------------------------- Am dat lentila jos si acum bino mi a intrat in focus.dar am o magnifcatieee... ----------------------------------- saiph 16 Feb 2020 22:57 ----------------------------------- pai da, cum ziceam - ai un drum optic considerabil prin corpul bino-ului, ceea ce contribuie la cresterea factorului de marire al Barlowului. orice operatie ce implica forta bruta asupra partilor mecanice e bine sa se execute cu optica detasata, deci cel mai sigur, asa cum am procedat si eu - demontezi port-ocularele, identifici lungimea minima pe care ar trebui sa o aiba, masori de zece ori si tai o data :) cum bine zicea cineva. ----------------------------------- sorini 19 Feb 2020 08:12 ----------------------------------- Am doua bino de la producatori diferiti: Baader si Seben. La ambele am montat barlow in adaptorul de 1,25 si am facut perechi de oculare de 25mm (o pereche sunt de la microscop si o pereche de Svbony/China - f. bune). Ambele bino, datorita drumului optic, au o distanta focala echivalenta de 5(!) mm (aproximata vizual masurand distanta intre 2 stele). Deci va trebui sa-ti cauti oculare cu o focala mai lunga, pt a avea grosismente decente si un exit-pupil convenabil. LE: barlow este in ambele cazuri de 2x. In cazul bino de microscop (am avut si din acela), asa cum spunea si Saiph, trebuie sa elimini orice drum optic inutil, sa scurtezi la maxim toate tuburile ----------------------------------- turlea.cosmin 19 Feb 2020 17:15 Bino ----------------------------------- Salut, Tocmai ce am primit adaptorul la 1.25 facut la strung.In zilele urmatoare o sa scurtez si portocularele sa vad ce rezultate obtin.Multumesc tuturor pt sfaturi si idei.o sa achizitionez si o pereche de oculare de 5x.o sa revin cu poze. ----------------------------------- turlea.cosmin 20 Feb 2020 00:34 Oculare ----------------------------------- Salut, Cum spuneam, vreau sa mai cumpar cateva oculare de microscop pt bino. Am gasit ceva pe net, dar nu mi dau seama ce x au. Iar detalii despre ele pe net nu am gasit. ----------------------------------- saiph 20 Feb 2020 08:05 ----------------------------------- focalele si "x"-ii la ocularele de microscop sunt se pot afla unele din altele impartind 250 la oricare din ele. mai exact: ocularul 5x va avea 50mm focala, ocularul 10x va avea 25mm focala. si tot asa.. doar ca vei avea campuri f mici. in microscopie un "extra wide field" va fi ceva in jurul a 50 grade. diafragma de camp e in mm si se da de regula dupa "x", la modul: "10x/23" (asa scrie si pe ocularele mele, care sunt pe standardul de 30.5mm, montate in [url=http://www.astronomy.ro/album/displayimage.php?pid=1242&fullsize=1]unit#2, in cupe scurte de 1.25", pt wide field), iar daca faci schema geometrica vei constata exact unghiul aparent de care e capabil ocularul. parerea mea e ca mai degraba te uiti dupa binocluri rusesti vechi 10x50 sau 15x50 - au ocularele in celule pe 23.2mm si focale de 20mm sau 13.3mm (mai putin cele de Tento7x50, care au 27mm diametru). ca branduri: Sotem, Berkut, Tento, Baigish. 8x30-urile mai pot avea si ele (diverse branduri) asemenea oculare, desi cel mai adesea pe 24.5mm (diametrul, nu focala), dar cert e ca toate vor fi f f low-profile, f f wide si f f bune dpdv al calitatii imaginii/campului. ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Feb 2020 14:12 ----------------------------------- In nici un caz nu cumpara oculare de microscop 5x. Eu am un Zeiss 5x si are un camp aparent de abia 22 grade. Categoric nu vei castiga camp vizual cu asa ceva. Mircea ----------------------------------- catalin dumitru 20 Feb 2020 14:42 ----------------------------------- Atenție , cele două oculare din atașamentul de mai sus , sunt pentru proiecție , marca IOR . Au câmp aparent foarte mic . Imaginea prin ele e bună ,că doar sunt orto abbe , dar relieful este uriaș și pupila de ieșire greu de țintit chiar dacă e mare. ----------------------------------- turlea.cosmin 20 Feb 2020 15:26 ----------------------------------- Multumesc pt sfaturi, o sa mai caut oculare de la binocluri vechi si voi face la strung adaptoarele. ----------------------------------- GunDALF 03 Apr 2020 15:04 ----------------------------------- mai pun uneori pe teleul Tair 300 f/4.5, cuplat la o diagonala careia i-am atasat o celula de Barlow 2x Montura obiectivului banuiesc ca e T. Cu ce piese ai adaptat oglinda? Ma bate gandul sa transform si eu un tele vechi in luneta. ----------------------------------- tudor 03 Apr 2020 15:14 ----------------------------------- Tair 3s 300m are montura M42. Fiind foarte compact si eu am folosit foarte mult la observatii astronomice acest Tair adaptat pentru oculare 1.25". Eu i-am comandat unui strungar un adaptor metalic de la M42 la 1.25". Dar se poate si cumpara de la magazine specializate pe astronomie. ----------------------------------- saiph 03 Apr 2020 15:37 ----------------------------------- mai pun uneori pe teleul Tair 300 f/4.5, cuplat la o diagonala careia i-am atasat o celula de Barlow 2x Montura obiectivului banuiesc ca e T. Cu ce piese ai adaptat oglinda? Ma bate gandul sa transform si eu un tele vechi in luneta. Un adaptor M42x1 (F) la 1.25" (F) facut pe strung. Nimic complicat :) cum a zis si Tudor. Daca-ti iei din comert gata facut (ceea ce nu prea am gasit), ai grija sa fie pasul corect, ca Tairul NU e pe T2 (adica M42x0.75 - ceea ce vei gasi, cel mai probabil, prin magazine si pe Ali). (F)* semifica faptul ca acea caracteristica langa care e atasata notatia este una care primeste - fie filet interior, fie diametru interior (port/gaura/alezaj) nominal cat este mentionat. Cu (M) sunt mentionate caracteristicile exterioare (filet, diametru). ----------------------------------- GunDALF 03 Apr 2020 17:17 ----------------------------------- OK, mersi. Eu am T2 la teleobiectiv. Un adaptor la 1,25" e cat obiectivul. Wtf! Intrucat va primi un adaptor T2-EOS, probabil va trebui sa bricolez ceva din capace spate de obiectiv si teava de plastic. Pe-aici au cam disparut strungarii. Sau sa vad daca pot improviza ceva cu barlow/powermate... desi cam slabe sperantele. ----------------------------------- turlea.cosmin 16 Apr 2020 12:40 Bino ----------------------------------- Salutare, Am terminat de cosmetizat si adaptat bino-ul. I-am facut portoculare 1.25 la strung, am scurtat toate tuburile cat de mult s-a putut.L-am scos acum 1 saptamana la luna... SUPERB.. am folosit o pereche de oculare de microscop 10x.Aseara am zis sa-l scot iar la stele.. Surpriza vad dublu steaua..si pe deasupra am si aberatii cromatice Am stat 20 min sa incerc sa suprapun imaginile. NIMIC.Sa inteleg ca este decolimat? Din ce am citit in acest topic la un alt coleg.Ceva sfaturi? Intre timp o sa caut pe forum cum se colimeaza. PS Revin cu poze Cer senin! ----------------------------------- saiph 16 Apr 2020 13:15 ----------------------------------- Colimarea unui binoviewer nu e foarte dificila, dar necesita un pic de atentie. Trebuie sa desurubezi toate cele sase surubele (3 pe o parte, 3 pe calalta) care tin mantaua uneia din jumatati pe corpul prismelor. Apoi ai de ajustat pozitia prismei paralelogram in asa fel incat sa obtii o singura imagine a unei stele. De preferat sa reglezi direct pe stele; am incercat sa reglez pe tinte terestre indepartate (minim 5-6km departare) si pe stele s-a dovedit a fi insuficient, desi antenele sau furnalele alea erau suprapuse perfect. S-ar putea sa fie nevoie sa reglezi si cele doua surubele minuscule montate in lungul axei optice, sub capacul central (intre tuburile port-oculare). Il dai frumos la o parte si cu o surubelnita de ceasornicar reglezi de acolo mai intai, altfel e posibil ca nici o pozitie pe care o poti obtine la prisma paralelogram din suruburile transversale sa nu ajute prea mult. Apoi pui mantaua la loc, fixand-o in cele 6 surubele si gata. Daca schimbi ocularele cu altele, s-ar putea sa nu se pastreze intacta colimarea - am patit asta la un binoviewer (unit #3) la care ii pot pune ori oculare de 20mm, ori de 13.3mm, ambele perechi pe 23.2mm, iar cand ma uit prin unele colimarea e buna, dar prin celelalte nu mai e si trebuie sa desfac si sa ajustez. Nu exista joc in tuburile port-oculare, dar probabil lentilele sunt centrate diferit in celulele/carcasele lor, nu stiu exact care ar putea fi cauza. ----------------------------------- turlea.cosmin 16 Apr 2020 14:03 Bino ----------------------------------- Mersi pt sfaturi.. O sa incerc sa fac colimarea pe stea cand se mai incalzeste afara... Ca aseara am tremurat bine pe langa luneta. Cer senin!