----------------------------------- mihai leahul 26 Apr 2016 19:06 DIY - Dobson 200 mm ----------------------------------- Am sa prezint si eu aici parte din modificarile aduse unui tub Newton de 200 si anume: - Montura Dobson - Miner de dirijare - Reglaje fine Alt-Az 1. Montura provizorie Primul lucru pe care a trebuit sa il fac dupa achizitionarea Ota a fost sa gindesc o montura. Era clar ca trebuie sa fie tip Dobson, dar aveam optiunea dimensionarii acesteia si a alegerii materialelor. Am analizat si montura piston dar am zis ca nu este cazul, multumesc de idee. Acestea s-au petrecut in Octombrie 2015 si la vremea respectiva cautam sa reduc drastic greutatea si gabaritul monturii. Facind diferite calcule credeam ca este posibil sa fac o montura de acest tip pina in 5-6 kg si sa fie si suficient de rigida. Ma inselam partial insa. Am gasit ceva placaj stratificat de 8 mm ( nu tego/osb ) dar schitele facute m-au lamurit ca nu pot construi cu asa ceva. Am gasit mai apoi panel de 18 mm, care parea un bun inlocuitor al placajului stratificat de 18 mm. Are intr-adevar o greutate redusa, in schimb nu este foarte rigid. La dimensionare, am plecat de minim necesar, care la mine reprezinta inaltimea de 400 de mm la articulatia " alt". Ridicat pe un scaun ( modificat ) de 500 de mm se ajunge la 900 mm, foarte accesibil pentru mine. Proba a fost facuta insa cu ce are omul pe linga casa!:wink: Spor! ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Apr 2016 20:05 ----------------------------------- Foarte frumusica montura , eu nu cred ca panelul iti va ridica probleme. Primul meu dobsonian de 16 cm a fost intradecar cu 4 cm mai mic in diametru. Dar a avut un focal de 1465mm. Montura a fost executata integral din panel , a facut fata cu brio. Spor la finalizare ,Mircea ----------------------------------- jimao22 26 Apr 2016 21:58 ----------------------------------- Chiar foarte frumos facut, lucrat curat si ingrijit, bravo! ----------------------------------- Matrixul 26 Apr 2016 22:09 ----------------------------------- Frumoasa montura, mai ales ca ai realizat-o singur ! Multumim si pentru schema ! Cer senin sa ai ! ----------------------------------- Erwin 27 Apr 2016 09:04 ----------------------------------- Faină lucrare. Totuși am o obiecție: ai făcut prea mici lagărele de altitudine. Semicercurile cu rază mare asigură o mai mare precizie de poziționare, fără hopuri, chiar dacă lagărele actuale sunt fluide. ----------------------------------- mihaig 29 Apr 2016 09:45 ----------------------------------- ...frumos facuta....poti sa imi dai niste amanunte despre cum ai facut partea de frictiune,in special jos?...ai folosit teflon? ----------------------------------- mihai leahul 29 Apr 2016 16:41 ----------------------------------- Multumesc mult pentru aprecieri! Din pacate acest tip de material nu este cea mai fericita alegere pentru o montura dobson. Cel putin 1-a baza la mine s-a "coscovit" rapid. Flexeaza, nu pastreaza planeitatea, etc. Asa ca am folosit din primavara, direct sezutul de pal al unul taburet. Pentru o constructie provizorie, in care sa descopar ce este bun si ce nu, este chiar bine. Pivotii "alt " sint pe deplin multumitori. Unul sta presetat, iar din celalalt reglez presiunea necesara. Este nevoie destul de des de reglaje si asa reusesc sa mentin miscarea tubului cursiva si stabila. Nu are tendinta de a se impana, asa cum patesc cu pivotul "az" . Pe viitor am de gind sa renunt la acest gen de pivot si sa trec la cel consacrat, cu pastile de teflon pe sector circular de textolit. Dar am sa maresc mult diametrul exterior al bazei, probabil catre 500 mm. Inca nu am clar ceva detalii constructive si deci mai studiem. Discurile actuale sint din teflon de 3 mm cred, la un diametru de 160. Datorita faptului ca sint usor conice, nu functioneaza asa fin cum ar trebui. Am fost nevoit in decursul unei sesiuni de observatii sa demontez tot si sa dau cu vaselina :lol: in ciuda celor care au mai ris de asta! Atasez pentru mihaig o poza. A nu se tine cont de discul de alama! Este in plus acolo. Spor! ----------------------------------- dragos.n 30 Apr 2016 08:43 ----------------------------------- Imi place designul. Chiar arata bine. Cat priveste problema discului coscovit, cred ca o solutie rapida si foarte simpla ar fi sa il ingustezi discul de teflon. Sa faci unul cu exteriorul de 160. si interior de 140 sau chiar mai mare. Renunti la suruburile de prindere, si il lipesti in trei locuri mici, cu superglue, ca la nevoie sa poti sa-l dezlipesti usor. Acum, daca ai un disc de textolit solid si perfect plan, poti sa treci direct la solutia cu trei placute de teflon. si ulterior sa faci rost de material din ala, ebony star, sa mearga teflonul perfect. Acum nu prea mai stiu pe unde se poate gasi ebony star. ----------------------------------- mihai leahul 04 Mai 2016 19:26 ----------------------------------- 2. Miner de dirijare Pe la sfirsitul lui Martie am hotarit ca am tras destul de buza tubului tot incercind sa-l dirijez. Cautind diverse knob-uri sau minere gata facute, am dat peste: https://www.flickr.com/photos/widget66/12906033944/in/photostream/ Detaliu aveti mai jos in 1-a poza. Ce-i drept, pozele sint reusite iar combinatia de culori si luminozitatea sint jos palaria. Si acum imi pare rau ca nu am lasat lemnul natur, dar ma rog. La mine tot pe negru iese, oricum as socoti. :D In fine, pe scurt detaliez constructia: 2 bucati identice de placaj stratificat, lipite pentru a rezulta o grosime de aprox 28 de mm a semifabricatului. Forma este semirotunda cu o deschidere suficienta pentru a fi prins in palma. Am degrosat pe freza, dar mare parte din profil a fost facuta manual cu masina de gaurit si diverse freze de biax, perii de smirghel, etc. Am cautat sa pasuiesc telecomanda in locas pentru a nu aluneca afara, dar nu am reusit in totalitate. Sint pozitii in care mai aluneca. Dupa finalizarea locasului am trecut la vopsirea in negru cu marker permanent, tusul dind o nuanta violet, deci inutilizabil. 2-3 starturi de lac slefuite intermediar au dau un aspect deosebit. Nici un plastic nu arata asa! Pentru a monta pe tub acest miner a trebuit sa-l strecor pe linga suruburile de fixare a gulerului , a spiderului, pe linga roata de reglare focus dar totusi aproape pentru a putea focaliza cu degetul mare. Gulerul tubului are pe interior si o fusta mai lunga decit cea exterioara. 2 gauri si 2 holsuruburi au fost suficiente pentru fixare. Ca masura de precautie am gaurit prin banda adeziva de hirtie, trasind direct pe ea. Am uitat sa mentionez ca pina la urma am demontat spiderul si principala? Este mult mai sanatos asa! Mai jos aveti sursa de inspiratie si citeva poze cu etape intermediare. O idee aparuta pe traseu, a fost de a monta pe un ax 2 roti dintate de plastic, pentru a incerca marea cu degetul, cum se spune! :geek: Spor! ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Mai 2016 22:28 ----------------------------------- Bine ai facut ,manerele sunt foarte necesare. Sincer ma mir cum de nu sunt deteriorate un numar mare de piese optice datorita manevrarii tuburilor netede , lunecoase, fara manere. Manerele sunt de asemenea necesare si pentru manipularea telescoapelor azimutale nemotorizate. Eu folosesc bait alchidic pentru lemn , este mai practic decat lacul si se gaseste intr-o gama larga de culori si nuante. Felicitari ! Nu ne-ai spus asadar ...cum e marea ? Mircea ----------------------------------- mihai leahul 15 Mai 2016 16:21 ----------------------------------- 3. Reglaj fin Alt Derivat din reglajele monturii AZ3, am schitat un reglaj pentru un dobson. Una din problemele puse a fost aceea a calcularii pasulul filetului. Am ales pina la urma un pas de 0.5 mm, care in geometria monturii si a tubului, se traduce in 11.2 minute la o rotatie a surubului. Observatiile au confirmat ca este bun acest pas si se poate regla bine pozitia la ocular. O alta problema, la montaj, au fost jocurile din articulatii care au trebuit preluate prin saibe executate foarte precis. Fara aceste saibe, asa cum a mai spus de curind cineva pe forum ( Erwin ?) , se poate pierde 1 rotatie pina se schimba sensul miscarii. Mai jos sint citeva poze cu detalii. Spor! ----------------------------------- Erwin 15 Mai 2016 16:38 ----------------------------------- Da, eu am zis despre jocul mecanismului cu filet-piuliță. Practic șurubul are rolul melcului din mecanismele cu roată melcată așa că ar fi necesar un sistem similar de eliminarea jocului, cu un șurub cu vârf conic într-o parte și un mic rulment de presiune în partea cealaltă care stă pe un umăr al șurubului sau o piuliță fixă. Șurubul cu vârf conic se asigură în poziția de joc minim cu o contrapiuliță. Eu am folosit șaibe din polietilenă densă dar a rămas jocul din piuliță. Piulițele trebuie să fie și ele mai speciale, secționate și strânse cu un șurub transversal. Oricum ar fi, niciun mecanism în mișcare nu poate funcționa fără joc însă acesta trebuie redus la minimum. La observații vizuale se pot accepta și jocuri mai mari iar dacă instrumentul este puțin dezechilibrat momentul de inerție va asigura presiune pe un singur flanc al filetului dispărând acel "lag". Felicitări pentru ingeniozitate și mulțumiri pentru detalii! ----------------------------------- mihai leahul 06 Oct 2016 19:16 ----------------------------------- Buna ziua tuturor! Revin asupra acestui topic din cauza faptului ca am reusit sa schitez montura, mai apropiata de ceace vroiam. Lipsa materialelor, a solutiilor constructive, au intirziat acest proiect. Norocul a facut, ca sa pun mina pe ceva teava de aluminiu, 48 de mm in diametru cu 5 grosime. Destul de mult pentru ce-mi trebuie mie, dar oferta a fost de nerefuzat. :D Si de aici am inceput sa detaliez constructia, asa cum se vede in schita no 1. Fara tub ar trebui sa fie cam 8-9 kg, din care se pot scadea, eventual, picioarele demontabile. Destul de bine zic eu, nu? :lol: Am piese in lucru si voi detalia constructia pe cit posibil. Insa am nevoie si de ceva sfaturi avizate! - Ce materiale sa aleg pentru lagarul AZ, asa cum este in schita 02? Ma gindesc ca 1 sa fie teflon , iar 2 sa fie textolit. Dar cum? Sectoare? Pastile? Saiba continua? Ma gindesc si la ceva grupuri de role. Este de luat in seama? Multumesc anticipat, Spor! ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Oct 2016 20:07 ----------------------------------- Ref. schita 2 : - daca 1 este teflon , atunci trebuie sa fie pozitionat invers ,adica jos pentru a-l proteja de praf. Asa cum este in schita , orice fir de praf asezat pe calea de rulare va ''slefui'' una sau alta din bucatile de teflon. -la stravechiul meu telescop de 16 cm (care apare in avatarul meu si pe forum si pe blog ) am incercat combinatia teflon + textolit dar s-a comportat prost. Am folosit un inel de teflon de 300mm diametru , nu pastile. Deci experienta mea cu textolitul si cu teflonul in forma de inel nu a fost pozitiva. -daca nu gasesti vreun inlocuitor pentru Ebony Star / Formica (adica melamina) cu relief , o solutie testata o reprezinta discurile LP de pick-up -la ''calul meu de povara'' actual , dobsonianul de 125mm F/7 am rulment axial pe axul vertical - doua discuri de tabla cu santuri de rulare imprimate in ele in care circula bile.L-am cumparat de la rusi. Tabla s-a deformat in timp , montura functioneaza cu hopuri si mereu trebuia sa reglez forta de strangere pentru a nu se roti prea usor. Daca as mai pune rulment la vreun telescop ,ceea ce nu prea cred sa se mai intample , ar trebui sa prevad si frane. E cam departe de ideia de simplitate din dobsonianul clasic. Ti-am povestit experienta mea , tu faci cum vrei. (Oricum vad ca la mesajele mele nu raspunzi , am scris cele de mai sus mai mult pentru ceilalti ATM-isti.) Succes , Mircea ----------------------------------- mihai leahul 07 Oct 2016 10:37 ----------------------------------- Multumesc Mircea Pteancu pentru detalii, voi cintari variantele. Nu am in vedere oricum un rulment de presiune. Cel mult ma gindesc la 3-5 grupuri de role, din care un grup sa aiba control al frecarii. In ideea reglajului manual fin sau al motorizarii axei, ar putea fi o alegere buna. Comentariul de pe final poate fi chiar rautacios, desi nu cred ca asta a fost intentia, nu ? :lol: Spor sa fie si sanatate! ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Oct 2016 19:39 ----------------------------------- Mihai Eu iti urez succes orice varianta vei alege. Dar varianta actuala arata asa de bine incat ma indoiesc ca alta va fi mult mai buna. Ar trebui doar -urmeaza niste pareri personale despre ce as face eu - sa inlocuiesti peretii verticali ai rockerului cu altii mai lungi care sa compenseze inaltimea laditei , inteleg ca e o problema ergonomica. Deci as face un rocker mai inalt , pastrand insa forma /stilul celui actual. Trei manere pe rocker pentru manipulare : doua pe peretii laterali , sub axul orizontal pentru ''a plimba'' telescopul gata asamblat ,in cautare de locul optim de observare. Un maner pe placa frontala a rockerului , in centrul sau de greutate , pentru trasnsportul acestuia. O polita de oculare pe placa laterala a rockerului , pe partea ocularului. In partea de jos a rockerului , cam pe inaltimea laditei , as face un dulapior pentru cutiile de oculare ,Barlow ,atlas si lanterna. Acest dulapior ar intari mult baza rockerului. Pe placa de baza circulara de sus (baza rockerului ) as lipi un LP ,pe placa de jos as pune trei placute de teflon. Placa de jos as taia-o in forma de trifoi pentru usurare , ca aici : https://stellafane.org/stellafane-main/tm/dob/mount/ground.html Placa de sol , cea taiata in forma de trifoi , are pucuri care stau pe sol : Pentru reflectoarele mele in constructie ,am cumparat pucuri de aici , sunt foarte faine ,au diametru de 76mm : http://www.bauerhochei.ro/categorie-74-Bidonbandapucaltele.html Scuze daca am fost rautacios , mi s-a parut ca nu vrei sa discuti cu mine. Succes inca odata , Mircea ----------------------------------- 2SKY 08 Oct 2016 10:31 ----------------------------------- Diametrul discurilor azimutale la Dobson 254mm din fabrica , are 52cm iar 305mm are 63cm. Deci o baza de 75cm este mare si te poate incurca la observatii , mai ales noaptea . 305mm are rulment cu role (nu bile) , din fabrica . Il misti cu degetul mic , cred ca e optim . Pentru inaltare si transport la distante (metri ) , i-am facut o platforma cu roti de pat de spital , cu blocaj . Si poate fi suspendat , in caz ca terenul este denivelat , inspirat din asta . ----------------------------------- mihai leahul 08 Oct 2016 18:50 ----------------------------------- Pentru comparatie, am schitat citeva profile de monturi si telescoape si cred ca sint la scara. Fata de ~ 12 kg cit ar avea o montura Dobson de 200/1200, eu am la cea de lemn cam 7.5 kg iar la cea de aluminiu sper sa nu depasesc 9 kg. De la un 380 de mm in diametru la baza, trec la 450 de mm si de aici sper sa am rigiditate mare in lagar. Cred ca nu o sa mai faca valuri! Baza trepiedului care ajunge la 750 de mm in diametru nu este mai mare decit baza unui Newton clasic si sper sa ajute ansamblul. Da, te poti impiedica de el daca te uiti dupa stele, nu-i asa? :lol: Interesanta chestiunea cu rolele de la Dobsonul de 305. Nu am habar de asa ceva, am sa caut poate vad detalii. Oricum nu am fonduri de un rulment de 450 de mm. :oops: Spor! ----------------------------------- 2SKY 08 Oct 2016 19:31 ----------------------------------- Daca stai la ocular 2-3 ore , iti dai seama ca ceva nu e bine in schema , cind tubul e la zenit , ocularul trebuie sa fie la nivelul ochiului . Deci putin mai inalt . ----------------------------------- mihai leahul 09 Oct 2016 11:38 ----------------------------------- Cu 50-100 de mm sint toate sansele sa se duca mai sus, din constructie. Lipsesc oricum aprox. 200-250 de mm pt ca observatiile la zenit sa se faca stind drept. La ora asta insa tevile pentru trepied si montura sint taiate la 500 respectiv 300 de mm. Deci 2.7 m de teava pusa deoparte. Mai am 3 cepuri de 50 de mm taiate pentru racord la trepied si cam asta este teava. Cum am spus, a fost oferta! In alta ordine de idei, ieri am avut o zi frumoasa, deoarece am "operat " janta de 17" luata pentru baza. Am taiat spitele si am masurat si socotit indelung. Miza este foarte mare si nu vreau sa risc sa arunc asemenea piesa. Am dat 50 de lei pe ea, dar ideea este priceless. Este grea, dar bine ca nu are batai sau ovalitati excesive. Miine pleaca la prelucrat impreuna cu ceva schite si indrumari verbale. Sper sa nu iasa ca la telefonul fara fir, deoarece am apelat la un prieten, care are un prieten, care are un strung. :lol: ----------------------------------- mihai leahul 18 Oct 2016 19:19 ----------------------------------- Dupa 2 drumuri la strungar, azi pot sa spun ca am janta prelucrata. Se mai poate face cite ceva, pe ici pe colo, dar pentru moment este suficient. Am fete de asezare si am redus si greutatea. Au cam 3.6 kg cele 2 piese, asa cum sint in prima poza. Maxim cred ca 500 gr se mai pot da jos. Dar este riscant. La repezeala am croit si un sablon pentru piciorul de trepied. La 17-18 grade inclinare pare cam mare baza de 750. Am sa mai socotesc pina simbata, cind am ceva timp de polizat. Am vazut intre timp si ce inseamna un rulment cu role de la un Dobson de 305 mm. E o idee, dar cam amestecata. Lemn, plastic, role, colivie, are de toate. Am cautat si gasit pe Aliexpres, un asa zis Lazy susan bearing. Un rulment de mobilier in carcasa de aluminiu. Ajungi cred cam la 150 de lei pentru unul de 450 de mm, dar sint voci care reclama blocarea rulmentului si ajung sa puna bile de plastic. As incerca, dar sa gasesc unul fiabil. Nu am cautat insa cote, sa vad cum se potriveste la mine si daca se potriveste. Daca varianta clasica nu merge, am sa iau un Lazy susan bearing, ca cei drept suna frumos. :lol: Ce zici d-l Mircea, teflon pe plexiglas ar merge? Adica un cast acrylic sheet? Nu gasesc disk de pick-up si nici melamina. Am gasit in schimb, un spray cu o emulsie volatila cu adaos de teflon. Asta sigur ajuta la reducerea frecarii. Sanatate sa fie si spor! ----------------------------------- auriga 18 Oct 2016 19:38 ----------------------------------- Buna ideea :) pentru inele eu pastrez totusi urmatoarea idee: http://members.ziggo.nl/jhm.vangastel/Astronomy/bending.htm succes. ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Oct 2016 22:42 ----------------------------------- Disc de pick-up am eu sa-ti dau dar cum facem sa ajunga la tine intr-o bucata ? De aceea se recomanda Ebony-Star sau disc de pick-up deoarece teflonul trebuie sa se deplaseze pe o suprafata cu neregularitati macroscopice. Astfel se evita fenomenul de stick-slip : https://en.wikipedia.org/wiki/Stick-slip_phenomenon Teflon pe plexiglas nu am incercat. Nu vreau sa te fac sa pierzi materiale dar ma gandesc la urmatoarea posibila solutie : suprafata de plastic sa fie zgariata in zona de miscare a pastilelor de teflon cu o scula gen furculita , doua treceri in X. Smirghelul este prea fin , neregularitatile trebuie sa aiba o ''perioada'' de 2-3mm (cred). Trebuie sa ma uit la Toleascopul meu ca sa estimez perioada de pe Ebony Star daca crezi ca te ajuta. Spor , Mircea ----------------------------------- mihai leahul 19 Oct 2016 10:33 ----------------------------------- Multumesc Mircea Pteacu pentru oferta dar am sa mai caut pe aici, local. Am inteles ideea cu rizurile, se poate face. ----------------------------------- Erwin 19 Oct 2016 13:40 ----------------------------------- La orice târg de vechituri sau pe la bunici, prieteni mai găsești discuri de vinil. Nici eu n-am găsit melamină dar am folosit o placă de MDF melaminată, e cam grea dar montura fiind înaltă e tocmai potrivită. Neavând micile ondulații nu merge așa bine ca ebony-star, e similară cu textolitul pe care l-am folosit la un dob ultralight de 305mm. Dacă tot comanzi din afară atunci ia ebony-star (formica imitație de granit). Se mai poate folosi blat de bucătărie melaminat dar e gros, 30-40mm. Pe vremuri găseam foi de melamină subțiri de 1mm care puteau fi lipite pe orice panel sau placă din lemn. Nu știu de ce nu se mai fabrică și la noi, se folosește doar imitația ieftină care nu e bună... ----------------------------------- mihai leahul 21 Oct 2016 10:25 ----------------------------------- Am taiat discurile de teflon vechi, in sectoare care vor fi puse la partea de jos. Am aproape acoperita circumferinta, dar nu voi monta decit 6 sectoare a cite 80-100 mm. Dupa regulile vehiculate pe net ( de 15 psi presiune de contact), cam 160 de mm sint suficienti sa am in contact. Deasemenea din calcule reiese ca nu se justifica ca circumferinta sa fie complet acoperita. Problema este ca la un test cu sectoarele de Teflon si Plexiglas, lipite rapid doar de dragul testului, forta necesara este foarte mare. Am " incarcat " cam cu 10 kg janta si se misca rau. Foarte rau. Departe de a fi acceptabil. ----------------------------------- Erwin 21 Oct 2016 11:01 ----------------------------------- Nu se pun sectoare, ai suprafața mult prea mare de-aia se lipesc, plexiglasul nu e bun, trebuie alt material dur și ușor ondulat. Cum spuneam, textolitul și MDF melaminat merg cam la fel de bine deși nu ideal. Se pun plăcuțe. Nu le-am lipit, le-am găurit conic și le-am fixat cu șuruburi mici cu cap înecat. Spor! ----------------------------------- mihai leahul 21 Oct 2016 11:55 ----------------------------------- Erwin, placute sau sectoare, e tot aia. Ce nu inteleg este: ai suprafața mult prea mare de-aia se lipesc. Adica 3 placute/sectoare de teflon de 50-60 de mm fiecare, pentru o baza de 450 mm, sint prea mult? Am 10 mm latime ! Sa le scurtez? Nu-mi vine sa cred totusi. Fireste ca vor fi fixate cu suruburi cu cap inecat, M4. Am spus doar ca am lipit ca sa pot face o proba. Cit despre textolit, eu agreez idea si am asa ceva.Dar sint voci, aici si pe alte forumuri, precum ca textolitul este o solutie mai slaba. ----------------------------------- StarChild 21 Oct 2016 12:42 ----------------------------------- N-am construit (inca) nici o montura Dobson, dar nu sunt de acord cu solutia cu 6 sectoare. Motivul este pur tehnologic : datorita abaterilor de planeitate ale placilor orizontale, grosimi diferite la sectoare, NICIODATA placa de sus nu va calca SIMULTAN pe toate ceva 6 sectoare. Datorita acestui fapt, forta de frecare/coeficientul de frictiune, intre partea mobila si cea fixa va varia, in functie de suprafata va intra in contact. ----------------------------------- mihai leahul 21 Oct 2016 20:03 ----------------------------------- Da, ai dreptate, dar la fel poate ai sa-mi dai dreptate cind spun ca cu cit numarul de sectoare se mareste, catre maxim, cu atit suprafata in contact devine constanta iar stabilitatea sistemului creste. Cred ca la 3 pastile si o suprafata mica, toate imperfectiunile bazei se vor traduce in oscilatii ale axei optice, sesizabile chiar si la mina conducatoare a ota. Daca un stick-slip este sesizat prin o variatie mare o fortei de actionare si implicit o depasire a tintei la ocular, la fel o deformatie a bazei sa traduce in o depasire ( posibila/probabila ) a tintei pe directa ALT. Corect? De aceea as mari suprafata de contact, micsorind presiunea. Cred ca este posibil sa repartizezi o sarcina uniform pe o circumferinta dar numai pe virfurile " circumvolutiunilor " de la ebony star. Apropo, nu mai caut asa ceva pe net. Googu e neserios rau. :lol: Miine am sa mai fac o tura de teste pe textolit, dar trebuie si sa gauresc si sa filetez cu M4 baza. Daca miscarea cu pastilele iese prost, se duce varianta cu role pentru mine. Am sa dau 2x6 gauri pina la urma. Mai am in plan si sa polizez ceva teava. Spor! ----------------------------------- Erwin 21 Oct 2016 21:45 ----------------------------------- Câteva imagini cu ce-am făcut la ultralight-ul de 305mm care are peste 20Kg: https://www.flickr.com/photos/14276572@N03/shares/222897 Nu apar nici hopuri și telescopul rămâne unde-l lași. Nu alunecă așa ușor și trebuie să tragi un pic mai tare decât la ebony-star însă diferența nu e mare și te obișnuiești. ----------------------------------- 2SKY 22 Oct 2016 05:52 ----------------------------------- Nici la mine nu e de nota 10 , la 254 mm de fabrica , cu pal melaminat si placute teflon 3 buc 15mm /25 mm. Cum slabesc putin surubul central , apare un mic joc , altfel e prea mare forta de rotatie , mai ales daca si sta pe loc mai mult . Am pus si ulei , e mai bine dar nu perfect . Tubul are 12,5 kg , iar partea superioara a monturii vreo 8 kg . Vezi ebonystar http://astromagazin.ro/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=ebony+&submit_search=Caut%C4%83 sau rulment http://www.astroshop.ro/alte-produse/gso-rulment-cu-role/p,14260 ----------------------------------- mihai leahul 23 Oct 2016 14:32 ----------------------------------- @Erwin, am urmarit in decursul timpului lucrarile tale si nu mi-a scapat ca la telescopul DH ai pus si o pastila central. De la tine de altfel am retinut si chestiunea cu textolitul. @2sky, multumesc pentru link-uri, apreciez. La mine totusi particularitatile constructive sint diferite si deci solutiile sint si vor fi mai diferite. In alta ordine de idei, ieri am polizat cepurile care se vor fixa la baza. Nu am mina de executii fine cu polizorul si am taiat/polizat si pe linga. Bine ca nu ajung sa stric prea multe. :lol: Restul se umple cu chit, cum era o vorba. Incerc totusi sa mentin spiritul DYI activ! Din sectoarele taiate anterior am facut si 6 sectoare identice cu ~ 60 x 10 mm parte activa. Baza a fost filetata si ea cu 12 gauri M 4 asa cum se vede mai jos. Probe cu materialele pivotului am facut si ieri si astazi. Concluzie: Plexiglaxul este de aruncat! Nu este o solutie. In schimb textolitul mi-a adus zimbetul pe buze, inca de la prima miscare. Domnule, alta chestie! Mai poti sa faci ceva cu asta! :D Am avut si o a doua opinie si am constat ca la 6 pastile, incarcata montura cam cu 12 kg, se misca mai bine decit cu 3. Chiar daca, si StarChild a precizat asta, nu toate pastilele se aseaza/incarca uniform. Am masurat, destul de arbitrar, forta necesara tragerii ota si iese cam 650-750 gr pentru a starta/mentine miscarea la 6 pastile ( bine, bine, 5, hai 4..). La 3 pastile diferentele nu ar fi chiar mari, poate 700-800 gr, dar sint. Totul a fost masurat la un brat de 500 mm, deci cam 3,5 Nm. Pina la 1.5 Nm, teoretic, mai este destul. Am sa mentionez si ca am avut hopuri de pina la 1 kg. O saptamina frumoasa si spor! ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Oct 2016 16:50 ----------------------------------- Mihai Felicitari pentru progrese ! Pastila centrala este recomandata si de catre Kestner , unul din colaboratorii apropiati ai lui John Dobson. Compenseaza deformatiile elastice ale monturii. Piesele sunt rigide doar intr-o prima aproximatie , in realitate nu exista rigide nedeformabile. Nu te necaji din cauza aspectului pieselor polizate. La inceput cam asa aratau si ale mele dar ''experienta'' (citeste piesele stricate ) a adus un aspect ceva mai reusit. Ia doua bucati de lemn , una paralelipipedica si una cilindrica, le infasori in smirghel si slefuiesti cu ele pana ce aspectul si cotele corespund. Spor la treaba , foarte interesant topicul , astept cu interes continuarea. Mircea ----------------------------------- 2SKY 23 Oct 2016 17:27 ----------------------------------- Ai spor si e mare lucru , dar nu ai spus nimic despre jocul dintre placi ? . Sa speram ca nu vei avea probleme , la observatii . Si totusi aceea forta de impingere de 700gr e mult , cel putin la mine . Pe viitor poti opta . ----------------------------------- mihai leahul 29 Oct 2016 17:40 ----------------------------------- Multumesc pentru aprecieri. Nu-mi dau seama la ce jocuri te referi, 2SKY. Am jocuri radiale, care cred ca or sa-mi dea batai de cap, neavind un pivot central. Daca poti fi mai exact te rog, poate am sa ma luminez. Ieri, am mai luat o serie destul de mare de piese de la baietii cu scule. Le astept de cel putin 3 saptamini! Au gresit si ceva cote dar nu pot sa ma supar pe ei. Bine, ma supar, dar nu le spun!:mrgreen: Pina seara tirziu am montat capace pe cele 7 tevi. Jumatate din capace au primit cite un surub M8x20(25), la care se va cupla janta. Practic tevile au capete mama-tata, pe filet M 8. Astazi am trecut la vopsirea tevilor fiind primele piese finalizate. Nu puteam sa astept sa termin toate piesele, sa le vopsesc odata si am preferat sa le vopsesc in 2 transe, prima fiind acum. A 2-a e cu termen incert inca. Deci, a fost un slefuit, degresat, un strat de grunt urmat de un strat de negru mat, toate auto. Am avut noroc de vreme frumoasa, cu soare si fara gize. As mai fi vopsit, dar ramin fara negru :lol: Cu toata grija, cind le-am strins de la uscat, am scapat pe jos 2 tevi de 300. Dar dupa 2-3 pomeniri si inca 2 puf-uri, sint ca noi. Spor! ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Oct 2016 18:44 ----------------------------------- Toate telescoapele Dobson au joc radial pe surubul central. Asta nu iti va crea nici un fel de probleme. Si asa si trebuie sa fie , nu poti sa ai dubla determinare. La dobsonian , lagaruirea se face pe pernele de teflon. Surubul central are doar rol de a tine piesele ''gramada'' , intr-un singur ansamblu. Vai de dobsonianul la care rolul de lagar il preia surubul central . Spor la treaba , stiu ce zici dar sa avem grija cu ''pomenirile'' ,ca se consemneaza. :D Mircea ----------------------------------- 2SKY 29 Oct 2016 20:57 ----------------------------------- Daca nu ai pivot central si e greu sa ii pui , poti folosi mici role pe circumferinta , la 120gr cu reglaj surub piulita sudata . Eu ziceam de joc transversal , care poate face ca obiectul vizat sa tremure citeva sec in ocular . ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Oct 2016 21:07 ----------------------------------- 2SKY M-ai facut curios. Ai pus asemenea role dobului tau ? M. ----------------------------------- 2SKY 29 Oct 2016 21:18 ----------------------------------- Nu e cazul fiind de fabrica . Am vazut sistemul , la tamburul masiniilor de uscat care ruleaza pe astfel de role . Bineinteles fiecare stie ce vrea sa faca si cum . ----------------------------------- mihai leahul 31 Oct 2016 11:03 ----------------------------------- Am ceva jocuri, ca in schita de mai jos, dar sper sa fie reduse la minim. Placutele de teflon freaca si pe lateral cumva si poate si de aici fortele de frecare variaza. Daca solutia asta nu va lucra multumitor am varianda cu role, dar care implica piese noi si prelucrari pe janta. Tare nu-mi da mina sa mai stau la mila unora. :mrgreen: Doar ca idee, pentru cine o mai fi interesat, atasez o poza primita de la un chinez, care vinde Lazy susan bearing. Nu se potriveste la mine si este si extrem de greu, cred ca ajunge la 2-3 kg. Dupa poza se si vede cam cine sint cei ce vind pe Alliexpres !:lol: Spor! ----------------------------------- 2SKY 31 Oct 2016 21:13 ----------------------------------- Asta este , cred ca are sub 100gr http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1646_.html si o parere http://www.astronomo.org/foro/index.php?topic=7036.0 ----------------------------------- Erwin 02 Noi 2016 13:32 ----------------------------------- Nu există soluție mai bună ca teflon/ebony-star. Dacă tot e să cumperi ceva din afară ia ebony-star (formica/melamină). ----------------------------------- mihai leahul 06 Noi 2016 12:42 ----------------------------------- Ieri m-am ocupat de partea mobila a monturii si am taiat 4 sloturi. Am mai taiat/polizat si 4 stuturi de teava de 40 mm pentru aceste sloturi. A trebuit sa fac de bine de rau ceva probe, avind o geometrie dificila. Desigur ca cu suficient chit se va rezolva si asta pina la urma! :lol: Tot la flex am indepartat si toata vopseaua de pe cele 2 bucati de janta si le-am adus la luciu metalic. Una din optiuni la vopsire, ar fi sa lacuiesc parte din repere ( lac nu am) sau sa le vopsesc cu argintiu metalic, vopsea auto ( asta da, este ). Diferentele nu sint foarte mari. Ceva mai putin stralucitor ar arata vopseaua. Inclin sa vopsesc totusi, pentru ca se mai acopera din defectele de suprafata. :wink: Daca as avea toate piesele gata saptamina viitoare, se poate sa ajungem si la sudor! Spor si o saptamina frumoasa! ----------------------------------- Erwin 07 Noi 2016 07:38 ----------------------------------- Aliajul ăla merge mai bine anodizat. Trebuie șlefuit bine înainte. Sau poți să ții piesele 10-15 minute într-o soluție slabă de NaOH. Vopseaua va adera mai bine după operațiunea asta, obținându-se o suprafață mată. ----------------------------------- mihai leahul 10 Noi 2016 20:09 ----------------------------------- Erwin, ramin la slefuit, cu smirghel, grunt si vopsea. Tare nu vreau sa ma mai complic. :oops: In alta ordine de idei, miine mergem la sudor, fiindca azi am reusit sa capacesc stuturile de teava. Sint cam multe de facut, dar poate simbata seara avem vopsite toate piesele! Spor! ----------------------------------- mihai leahul 11 Noi 2016 22:35 ----------------------------------- Astazi am reusit sa am piesele sudate si sint multumit ca a iesit bine operatiunea. A durat cam 1.5 ore si a trebuit sa am foarte mare grija de semne, distante, unghiuri. A avut si omul rabdare cu mine, sa pozitionez cu grija stuturile de teava. Am constatat si ca sint lufturi de 3-4 mm, dar meseriasul a rezolvat problema. :D Am mare multumire ca si asa injghebata rapid, montura arata bine. :lol: Este intradevar o piesa! Mare parte din cele 11 imbinari de tevi se mentin foarte bine ca aspect, dar am totusi 2, la care mai trebuie ajustat cite ceva. Noroc ca aluminiul este destul de usor de prelucrat. Mai jos o exemplificare. A urmat ceva polizat in mare viteza si chituit destul de mult, pregatind terenul pentru miine. Spor! ----------------------------------- mihai leahul 12 Noi 2016 20:00 ----------------------------------- Astazi am vopsit si ultimele piese ale monturii. A mers ceva mai greu deoarece am slefui mult. Mi-a scazut si elanul, desi ma apropii de final, fiindca: - Sa nu ramin in pana de negru, am mai luat un tub de vopsea. Si normal ca nu am mai gasit exact marca de vopsea veche iar asta noua are diferente. Deci am montura in 2 culori: negru cu negru! :cry: Asta va duce la un nou strat de vopsea! - Montura are 10,3 kg. Cu 1,5 kg peste asteptarile mele. Uite cum 11 suruburi de 8, 2 tuburi de vopsea si ceva sirma de sudura ajung sa cintareasca mult. :cry: Am ajuns si la 1000 de mm inaltime la pivotul ALT ce-i drept si de aici am mai adaugat ceva greutate. Tare nu vreau sa ajung la solutii extreme si costisitoare si sa aplic ceace am vazut la Katran. Peste toate astea, prognoza meteo este sumbra! Nori, nori si iar nori! Spor! ----------------------------------- katran 12 Noi 2016 20:37 ----------------------------------- Hmm ... free float M4 Colt custom made front ... ce legatura are smenul ala cu astromonia ? Poate cu airsoft-ul ... intr-adevar , cam atat te-ar costa o asemenea piesa ... ----------------------------------- mihai leahul 16 Noi 2016 21:28 ----------------------------------- Poate nu are legatura directa, dar e o piesa care arata deosebit. Oricum, nu mai iesi seara cu tevile alea pe coclauri! :lol: Atita mai trebuie, sa mai vada baietii si un laser, ca e gata, ai terminat distractia! Revenind la chestiuni mai practice, astazi am reusit sa finisez inelul de textolit, 454 mm in diametru si 10 latime. Am lucrat cu grija sa nu-l rup, ca este foarte delicat. Montasem si pastilele zilele trecute si am putut face o proba. Pare binisor, dar nu-i suficient! Am verificat si pata de contact, stiind de ceva vreme ca inelele si pastilele de teflon nu calca bine. Aveti minjit cu rosu, prima pata, fara a finisa ceva. Apoi a trebuit sa lipesc/pilesc capetele placutelor, caci se ridicau in sus unele si sa bag la mijlocul fiecarei placute, o bucatica de folie de plastic, ridicind astfel mijloacele acestora. Cu albastru, se vede noua asezare. Pare ceva mai bine. Am sa verific si calculul presiunii miine, dar totusi forta de tragere este mare. Cam 1.5-1.8 kg la brat de 500 de mm. Cred ca freaca si pe laterale ca se aude ceva aluminiu. Dar e greu de vazut unde exact. Inchei, ca vreau sa vad si eu luna in seara asta. Poate iese si de o poza mica! :roll: Spor! ----------------------------------- mihai leahul 19 Noi 2016 20:46 ----------------------------------- Din calculul de presiuni, iese cam 12.2 psi, destul de bine zic eu, tinind cont de valoarea recomandata de 15 psi. Oricum aici mai este de lucru. :lol: Si astazi, dupa ce am reusit sa revopsesc tevile, va prezint mai jos montura in cele 2 variante constructive: :lol: v1 - 530 mm inaltime la pivot ALT, 920 mm inaltime maxima la ocular, greutate 7.4 kg v2 - 1000 mm inaltime la pivot ALT, 1400 mm inaltime maxima la ocular, greutate 10.3 kg Spor! ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Noi 2016 23:09 ----------------------------------- Iti urez succes in rezolvarea problemei de la rotatia in azimut. Trebuie sa faci asta , instrumentul tau arata de nota 10+++ ! Mircea ----------------------------------- StarChild 19 Noi 2016 23:16 ----------------------------------- Frumoasa lucrare ! Felicitari ! ----------------------------------- Erwin 20 Noi 2016 21:04 ----------------------------------- Nu reușeam să-mi imaginez ce vrei de fapt să faci... mea culpa! Ideea și realizarea e super! Felicitări! Pune role de ghidaj pe interiorul inelului. O să elimine frecările laterale nedorite. ----------------------------------- rabeir 22 Noi 2016 21:04 ----------------------------------- Foarte frumos! Ba chiar cred ca e si practic.. Cer senin sa te bucuri de ea si timp si de alte proiecte. Faci si mie o cupola? :) ----------------------------------- mihai leahul 24 Noi 2016 13:49 ----------------------------------- Multumesc mult pentru aprecieri. :D :D :D Ma bucur ca va place ce a iesit! Spor!