----------------------------------- cristian c 27 Mar 2016 11:01 Bresser Montura Messier EXOS-2 EQ GoTo ----------------------------------- Buna ziua la toata lumea , am si eu nevoie de un sfat , vreau sa achizitionez o montura pentru un tub de 203/1200 si am gasit pe net aceasta montura mai ieftina si vreau sa stiu ce parere aveti despre ea , daca cineva o detine sau a mai vazut asa ceva ? Multumesc. http://www.astroshop.ro/ecuatoriala-cu-goto/bresser-montura-messier-exos-2-eq-goto/p,44730#tab_bar_0_select ----------------------------------- horatius 27 Mar 2016 12:06 ----------------------------------- Montura respectiva este asemanatoare cu EQ5. Cu un tub de 200/1200 tremura la orice adiere de vānt si orice atingere produce trepidatii care au nevoie de 5-6 secunde sa dispara. E o montura buna pentru un tub mai scurt de 200 sau de 150mm, nu pentru 200.1200mm. Chiar si vizual este enervant sa nu iti dai seama de focus pentru ca tot tremura imaginea. ----------------------------------- cristian c 27 Mar 2016 12:22 ----------------------------------- si ce montura imi recomadati pentru acest tub? ----------------------------------- cristian c 27 Mar 2016 12:39 ----------------------------------- mai as avea si varianta asta , aici specifica ca ar avea sarcina maxima pana la 15 kg http://www.skywatcher.ro/SK/HEQ5.htm ----------------------------------- dp007 27 Mar 2016 17:47 ----------------------------------- Ideea e ca gama asta de ~14-15kg e cam mica pentru tubul tau. Nu rupe montura sau ceva, dar e la limita ei de cat poate duce; si asta isca tot soiul de probleme. Din experienta iti zic, am montura [url=http://www.skywatcher.ro/Cel/montura_advanced_vx.htm]asta si un tub 200/1000 ce are vreo 13 kg si ceva. E ca si cand vrei sa stai in maini. Greutate mare deasupra si sprijin slab jos. Acuma depinde si cum o vei folosi. Pentru astrofoto aproape exclus din cate am inteles, ca-s si eu incepator. La vizual hai ca mai merge, insa nu stiu in cat timp va aparea uzura anormala de la greutatea mare. Ceva echivalentul EQ6 ti-ar trebui sau sa te orientezi la alt tub mai mic in caz ca nu-l ai deja. ----------------------------------- cristian c 27 Mar 2016 17:52 ----------------------------------- ideea e ca tubul meu are doar 10 kg si voi folosii doar la vizual , in afara faptului ca e lung la greutate se incadreaza . cat despre eq6 e cam scump pentru mine acum ----------------------------------- Cosmin Iftode 27 Mar 2016 18:06 ----------------------------------- Exos 2 e vechiul Meade lxd75 rebranduit și ușor actualizat, e o montura mai mult decāt decenta cu o luneta polara decenta și avantajul ca are un battery holder pentru 8 baterii normale R36 (mari) deci nu ești presat sa cumperi și o baterie imediat. Am folosit lxd75 cu un tub 254/1200 și īn niciun caz nu e destabilizat de orice adiere sau tremura 5 secunde la fiecare atingere iar 254 e deja semnificativ mai greu. ----------------------------------- cristian c 27 Mar 2016 18:54 ----------------------------------- multumesc cosmin pentru acest raspuns , da asa cred si eu ca la vizual e super buna si la bani astia ..., de cumparat sh vad ca nimeni nu vinde o montura decenta