----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Ian 2016 20:07 Doua reflectoare ----------------------------------- Inspirat de harnicia colegului nostru Liviu aka StarChild ,azi mi-am concentrat energia si am debutat in activitatile ATM 2016. Am intentionat sa lucrez la proiectele de mai jos inca de anul trecut dar de la sfarsitul primaverii am avut probleme de sanatate. Pe cand acestea s-au ameliorat am patit un accident acasa , in curte , am suferit luni de zile cu rotula genunchiului drept iar la umarul drept abia acum incep sa-mi revin complet. Dar destul cu vaicareala. Dupa cum am povestit la vremea respectiva, am primit in 2011 un telescop de 8 inch F/6 de la Alin Tolea , de aceea cu respect si recunostinta l-am si botezat ''Toleascope''. Alin a construit montura si mi-a trimis componentele ,impreuna cu optica , cu oculare si cautator ,un telescop 100% complet. Telescopul are optica buna , la Trapez mi-a aratat stelele E si F , la Jupiter si Saturn a dat imagini cu contrast foarte fain si cu detalii suportand grosismente de pana la 480x , a rezolvat stele duble dificile cu separatii de 0.6'' si 0.7'' precum Eta Coronae Borealis si Zeta Bootis. Montura functioneaza foarte bine ,este echilibrata bine ,are miscari line,focuserul este de tip Crayford elicoidal care functioneaza superb. http://www.kineoptics.com/HC-2.html Insa am probleme in folosirea telescopului in montura actuala tip Ravneberg ,inspirata dupa ''A scope like Alice''. Acestea sunt : -tubul deschis permite luminii parazite /iluminatul public in speta/ sa strice imaginea -centrul de greutate este prea jos-capacii ,gardurile ,vegetatia din vecinatatea inevitabila-obtureaza campul vizual. Daca ridic telescopul pe o masa ,lumina parazita devine insuportabila -tubul deschis permite curentilor de aer cald provenind de la corp sa intre in drumul optic ,in special daca observ in pozitie sezand (ceea ce fac adesea ) http://www.cloudynights.com/topic/146934-ravneberg-scope-gallery/ Ca atare mi-am propus sa modific telescopul ,de fapt sa mut optica si focuserul intr-un tub ''solid'' , sa construiesc o montura Dobson clasica cu tub inchis. Azi am debitat placa de baza a barilletului si picioarele prin care aceasta va lega barilletul de tub. In poze se vad si piesele centrale ale paianjenului secundarei. De asemenea se vad si urmatoarele : focuserul ultra-scurt de 2'' pentru reflectorul de 245mm F/ 5.25 de constructie proprie +adaptor pentru oculare 1.25'' si piesa de adaptare a bazei plane a focuserului la tubul telescopului de 245mm. Intruna din poze se vede modul in care vor fi asamblate adaptorul de tub cu focuserul , prin interiorul tubului. Am facut si doua poze cu focuserul in pozitie maxima si in pozitie minima -5mm siguranta. Deci azi am lansat oficial in executie ATM doua proiecte : montura Dobson pentru Newtonian 8 inch F/6 si montura Dobson pentru Newtonian 245mm F/5.25. Mircea ----------------------------------- StarChild 28 Ian 2016 21:25 ----------------------------------- Da stiu ca nu va incurcati cu "ocheane" marunte .... imi place, lucrati la scara mare :D "Duda" aia groasa imi da o senzatie ca e cam grea... Spor! ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Ian 2016 23:02 ----------------------------------- Multumesc Liviu ,spor la treaba si tie. Tubul pare greu probabil din cauza ca-i metalic,dar e numai aparenta. Materialul este tabla zincata de 0.5mm , e usor ca pana. Ori tocmai de aici a provenit prima dificultate de depasit. La o asemenea grosime mica de perete nu ar avea nici un rost sa-mi fac iluzii in privinta formei,cum ca ar fi perfect cilindrica. Iar diametrul nici macar nu poate fi masurat ,decat poate fi aproximat , deoarece peretele flexeaza. Dar am mai fost ''pe aici'' si stiu ce-i de facut. Ieri am debitat placa de baza a barilletului. Piesa aceasta oricum trebuie executata candva. Eu aveam insa nevoie sa cunosc diametrul efectiv al tubului si pentru celelalte operatii de executat. Am inceput prin a masura diametrul pe cinci diametrii diferiti ,cat de exact am putut, am facut media aritmetica a valorilor obtinute si am debitat placa de baza la aceasta valoare ,usor supradimensionata. Asa ca azi ''trebuia'' sa introduc ,nu-i asa , placa de baza in tub. La inceput am rugat-o frumos dar ce sa vezi ,n-a fost suficient. Asa ca am ajustat-o usor, usurel si ,dupa vreo doua ore , placa a intrat in tub. Acum acest capat al tubului ''este tras'' la forma cilindrica. Am asadar diametrul cautat si pe care-l voi folosi la executarea cutiei mediane a axelor orizontale ,inelele interioare de rigidizare din zona focuserului si inelele exterioare de la cele doua capete. Toate cele bune va ureaza din Aradul inotand in ceata groasa , Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Feb 2016 23:51 ----------------------------------- Azi am lucrat intai la un alt proiect. Apoi am pregatit materialele sa incep ''calibrarea'' tubului pentru reflectorul de 245mm. Am apucat sa fac masuratori pe 7 diametre , sa fac media aritmetica,am ales placa din care sa debitez si ,pe cand sa apas pe butonul ferastraului , a inceput ploaia. Maine este sarbatoare ,nu voi face munca fizica. Am ajuns intre timp la o concluzie :trebuie sa incep imediat proiectul reflectorului de 245mm si sa ma ocup intai de piesele aceluia si apoi de cele pentru reflectorul de 8 inch. Motivul : din cupoanele ramase de la telescopul de 245mm pot debita unele repere pentru telescopul de 8 inch. In ordine inversa nu pot sa fac aceasta optimizare. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Feb 2016 21:35 ----------------------------------- Pentru azi am avut planuri mari. Dar a trebuit sa schimb un robinet si era cat pe ce ca planurile marete pentru ziua de azi sa se duca unde s-au dus si celelalte planuri marete. In timpul ramas dupa ''corvoada casnica'' ,am reusit sa debitez placa de baza pentru barilletul reflectorului de 245mm. Si unul din discurile din care ,prin debitarea unui disc mai mic si concentric cu periferia ,va rezulta unul din cele doua inele de rigidizare pentru zona de lucru : paianjen +focuser+cautatoare. Dupa cele doua debitari si un pic de ajustare a noilor discuri pentru a intra in tub fara joc , a inceput ploaia. In prima poza se vad tuburile ambelor reflectoare : in dreapta tubul Toleascopului 8 inch F/6 iar in stanga tubul newtonianului de 245mm x 1285 mm. In a doua poza se vede numai tubul newtonianului de 245mm ,placa de baza a barilletului introdusa in tub si discul-semifabricat pentru unul din inele sale de rigidizare. Materialul lemnos folosit a fost placaj multistrat de 13 mm. Mircea ----------------------------------- Erwin 03 Feb 2016 22:33 ----------------------------------- Mircea, sănătoși să fim, că de lucru avem destul, iar dacă n-avem, ne facem! Mi se pare cam subțire o singură placă de 1/2" pentru bariletul mare mai ales dacă vine decupat pentru aclimatizare. La telescopul Hinds am folosit placaj multistrat de 15mm. De asemenea, am avut și eu aceeași problemă la tubul cassegrain-ului care nu e rotund din cauza îmbinării cu falț. La Hinds am comandat tubul sudat simplu pe generatoare, fără falț și a ieșit cât de cât rotund și egal diametrul la ambele capete. La cass am introdus 2 inele în tub pentru rigidizare și păstrarea formei, cel din față este suport și pentru spider. Inelele sunt confecționate din 2 straturi de placaj de 1/2" încleiate și strânse cu holzșuruburi. Îți doresc spor la construit! Se arată niște "tunuri" demne de Navarone! :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Feb 2016 22:58 ----------------------------------- Tuburile mele au falturi dar nu acestea adauga cele mai mari neregularitati. Forma este instabila pana este ''trasa pe calibru'' ,pana la rigidizare,din cauza grosimii mici a peretelui. Fiecare tub va fi rigidizat in sase sectiuni ,asta daca socotesc cutia axelor orizontale ca o singura sectiune. Multumesc pentru sfaturi si urari Erwin ! Doamne ajuta ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Feb 2016 21:50 ----------------------------------- Pentru reflectorul de 245mm x 1285mm : Azi am debitat discul -semifabricat pentru al doilea inel de rigidizare. Am selectionat care dintre cele trei discuri va fi placa de baza a barilletului si care sunt cele doua bucati care vor deveni inele de rigidizare. Am ajustat diametrul exterior al celor trei discuri pana la formarea uni ajustaj ''alunecator '' cu interiorul tubului (ma rog , nu-i tocmai celebrul H7 / h6 ! ) Am debitat cele doua inele de rigidizare si le-am slefuit . Din discurile din care am taiat cele doua inele de rigidizare pentru newtonianul de 245mm ,au ramas doua cupoane in forma de disc si care as putea sa le utilizez la confectionarea inelelor de rigidizare ale tubului newtonianului de 8 inch F/6 ! Obiectul din poze, lacuit in nuanta ''castan'', este scaunul meu de observatii tip Lybar,scaun pe care-l pot folosi ,si il folosesc si la activitati ''civile'' nu numai astronomice ! Mircea ----------------------------------- Herr_Alien 07 Feb 2016 07:36 ----------------------------------- Arata al naibii de bine. Cred ca a intrat ceva smirghel pana cand au iesit asa. ----------------------------------- Erwin 07 Feb 2016 10:09 ----------------------------------- Dacă ai lamă bună la pendular (netedă pe lateral) și un pic de mână formată nu e nevoie de prea mult șmirghel. ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Feb 2016 14:58 ----------------------------------- Multumesc domnilor! Ieri am consumat cam un metru de smirghel granulatia 80 , ce-i drept. Pe de alta parte , am urmat sugestia lui Erwin de a folosi , la pendular , lama ingusta pentru taierea profilelor. Ceea ce am si facut. Inainte de a incepe taierile circulare ale inelelor de rigidizare ,am schimbat lama ''normala'' cu lama ingusta. Saptamana viitoare voi continua cu cele doua inele de rigidizare externe ale OTA 245mm si apoi voi continua cu Toleascopul de 8 inch. Incepe sa ma bata gandul sa construiesc o singura baza /montura Dobson pentru ambele OTA. Doar sunt un observator singuratic al boltii ceresti. Cand observ cu un tub ,nu-l folosesc pe celalalt. Doar cu Erwin si Attila Csillag mai fac observatii comune. ( Off-topic: Mai demult participam la iesiri pentru public. Acum toti sunt asa de centrati pe iphonuri,go to -uri , selfie-uri si alte gadgeturi electronice etc incat nu ma mai intereseaza popularizarea. Nu prea mai avem limbaj si interes comun.) Mircea ----------------------------------- StarChild 07 Feb 2016 18:48 ----------------------------------- ... Mai demult participam la iesiri pentru public. Acum toti sunt asa de centrati pe iphonuri,go to -uri , selfie-uri si alte gadgeturi electronice etc incat nu ma mai intereseaza popularizarea. .... ar trebui sa-ti reiei obieciul :D aseara am fost la o iesire pe camp cu trupa din TM, si a fost (din nou) o iesire placuta, revazut oameni "vechi" si "noi", am mai invatat ceva (sa recunosc constelatia Taurul de exemplu :lol: ....si sa aliniez montura...cumva....) vazut cometa, vazut ceva M-uri, un pic de Jupiter, ceva duble, multe povesti...mult frig... nimic nu se compara cu asta :D ----------------------------------- Erwin 07 Feb 2016 19:06 ----------------------------------- Aoleu, aseară am fi putut vedea cometa, am uitat de ea complet! :p ----------------------------------- C.Ovidiu 08 Feb 2016 12:40 ----------------------------------- Frumos lucrat Mircea imi place o sa aveti 2 tunuri ideale pentru deep sky urmaresc cu atentie si entuziasm proiectul dv, buna idea cu inelele de rigidizare. Numai bine. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Feb 2016 15:25 ----------------------------------- StarChild Am sa iau in considerare sugestia ta, multumesc! Ovidiu Multumesc pentru incurajari. Cand am obtinut oglinda de 245mm , cea mai mare alta oglinda a mea era de 160mm. Intre timp a venit Toleascopul de 8 inch. Instrumentele vor fi destul de apropiate ca performanta. Imi voi putea permite luxul cu unul sa particip din nou la popularizare (vezi sugestai de mai sus,de ex. )iar celalalt sa-l tin pentru sufletelul meu ... :wink: Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Feb 2016 00:08 ----------------------------------- Azi am calculat si trasat inelele de capat pentru reflectorul de 245mm / 2 buc ,dupa cate capete are un tub de telescop :shock: / . Am facut debitarea circumferintei interioare a primului inel,cel de la capatul ocular. Apoi a urmat cam o ora de ''rugaminti'' cu smirghelul sa intre pe tub . Mai aveam putin si reuseam dar s-a lasat intunericul ... gata pe ziua de azi ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Feb 2016 19:01 ----------------------------------- Am terminat (ca sa zic asa ) primul inel exterior pentru capatul ocular al tubului newtonianului cu apertura de 245mm. Si am reusit sa decupez interiorul / gaura pentru inelul exterior al tubului dinspre capatul oglinzii pricipale . Intr-una din poze , se vad toate trei inelele de la capatul ocular al OTA 245 mm : doua inele de rigidizare interioare si inelul exterior. Deocamdata nu am impins inelele interioare pana pe pozitie si asta din mai multe motive. Ieri am cumparat un metru de bara filetata de M 5 din care voi confectiona crampoanele de fixare a paianjenului secundarei de tubul principal. Cand voi avea pregatit paianjenul pentru montaj ,atunci voi pozitiona si fixa definitiv si inelele interioare de rigidizare. Mircea ----------------------------------- david_eco 11 Feb 2016 19:47 ----------------------------------- Frumos! Incepe sa se contureze tot mai bine :) . Placajul decupat imi aminteste de vremea cand decupam si eu si de satisfactia avuta pe masura ce lucrarea avansa. Felicitari si succes in continuare! Off topic: Greutatile de pe masa par destul de bune pentru tonefierea musculara :P Ce greutate au? David ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Feb 2016 20:27 ----------------------------------- David Multumesc mult pentru incurajari, sa stii ca prind bine ! Imi dau bine seama ca nu ti-a fost usor cu ''monstruletul'' tau cam de doua ori mai mare ! Greutatile de pe masa au fost greutati de etalonare cantare mecanice de Alimentara ,pe vremuri. O greutate are 20 kg si , fie separat , fie impreuna - pentru multe lucrari - aceste greutati asigura fixarea materialului sau a piesei in timpul prelucrarii. Daca mai aveam cainele-lup , si daca l-as fi convins sa stea el pe placi , acesta ar fi fost si mai bun : avea 45 kg ! ( In rest , ai dreptate ,manipularea lor de cateva zeci de ori pe zi poate contribui si la tonifierea musculara ... :D ) Mircea PS :am uitat sa spun , materialul pentru inelele exterioare este placaj de 3/ 4 '' ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Feb 2016 20:32 ----------------------------------- Azi am taiat si al doilea inel exterior de rigidizare. La newtonianul de 245mm am debitat deci toate cele patru inele de rigidizare , doua interne si doua externe. Nu sunt montate in pozitie ,nimic nu este. Saptamana viitoare voi continua cu inelele de rigidizare de la OTA 8 inch F/6 ''Toleascope''. La acesta , deocamdata, am gata debitata doar placa de baza a barilletului. Dupa aceea urmeaza cutia si axele orizontale pentru ambele telescoape. Intre timp , cu un pic de ajutor (sudura ) de la un prieten , voi finaliza paianjenii secundarelor. Ajuns acolo , am parcurs cam 40- 50 % din traseul tehnologic. Mircea ----------------------------------- Erwin 13 Feb 2016 12:31 ----------------------------------- Bravo! Păcat că s-a stricat vremea. Spor pe mai departe! ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Feb 2016 14:20 ----------------------------------- Multumesc Erwin. Asa-i ,azi ploua asa ca progres ...nada ! Mircea ----------------------------------- david_eco 13 Feb 2016 16:10 ----------------------------------- Imi place cum arata cu inele exterioare la capete :). Asa cum vedeam telescoapele astronomice pe vremea cand astronomia pentru mine era inca un mister total. Que la fuerza te acompañe, señor Mircea! David ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Feb 2016 16:16 ----------------------------------- Multumesc David ,la fel ! Asta imi aminteste de un tip care si-a trecut drept motto : usile automate de la supermarketuri ma fac sa ma simt ca un cavaler Jedi ! :lol: Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Feb 2016 19:12 ----------------------------------- A trecut o jumatate de saptamana pana cand , azi , am putut din nou sa lucrez ceva la reflectoarele mele. Din cupoanele de placaj cu grosime de 19 mm ,ramase de la debitarea inelelor exterioare ale OTA 245mm , am debitat azi inelele interne de rigidizare pentru newtonianul de 203 mm F/6 , numit ''Toleascope''. Eram in plin avant de convingere a primului inel sa intre in tub , cand ''sefa'' m-a chemat la masa. Tubul ''musca'' oleaca si din al doilea inel dar mai am de smirgheluit pana la obtinerea ''ajustajului alunecator H7/h6'' al ambelor inele.:wink: Voi continua cu inelele exterioare/frontale ale newtonianului de 8 inch dupa care urmeaza un subiect palpitant si anume : leaganul -cutia care sustine si axele orizontale. Si anume , intentionez sa construiesc un singur leagan pentru ambele tuburi optice. Dintre cele doua tipuri de mai jos , cred ca voi construi un leagan reglabil. Acela imi va permite reglarea pozitiei radiale a focuserului si ajustarea longitudinala a tubului dupa noul centru de greutate - de ex. la folosirea de accesorii grele cum ar fi vizorul binocular , oculare grele sau aparate foto. https://stellafane.org/tm/dob/mount/cradle2.html Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Feb 2016 21:07 ----------------------------------- Azi a fost o zi frumoasa ,am folosit-o lucrand intai la un mic proiect mai vechi si apoi la ''cele doua reflectoare''. Am debitat si ajustat inele frontale de capat ale tubului newtonianului de 8 inch F/6. Materialul a fost placaj de 19mm. Al doilea inel interior de rigidizare pentru Toleascope 8 inch , debitat si partial ajustat ieri , a ramas neatins. Se vede acest inel stand stingher langa tub,celalalt inel interior a intrat in tub. Fiind vreme buna am preferat sa lucrez cu scule electrice ,lucru pe care nu-l pot face cand ploua. (Adica as putea dar as risca sa arat la un moment dat ca tipul ala cu parul zbarlit de la ''Extraterestrii antici''... :roll: ) Mai am de ajustat cate un pic fiecare inel de rigidizare dar debitarea si ajustarea lor in prima aproximatie s-a incheiat : fiecare intra la locul sau ,mai mult sau mai putin fortat. Voi continua cu proiectarea leaganului - denumirea englezeasca ''cradle'' . Si a venit vremea sa debitez crampoanele pentru fixarea bratelor paianjenului/...lor. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Feb 2016 22:23 ----------------------------------- Saptamana aceasta a plouat aproape zilnic. Singurul lucru pe care l-am putut face la cele doua reflectoare a fost ajustarea fina prin slefuirea cu smirghel a componentelor deja debitate din placaj. Ceea ce am facut cu placa de baza si inelele reflectorului Toleascope 8 inch F/6. Placa de baza a barilletului si cele patru inele de rigidizare intra la locul de montaj ''ca unse''. Azi a fost vreme buna. Am trecut la conceperea leaganului pentru reflectorul de 245mm. Cum am spus ,acesta va fi leagan/cradle/ tip Stellafane reglabil. Principiul l-am inteles deja dar azi am facut adaptarea acestui design la dimensiunile si materialele si capriciile mele. Leaganul telescopului meu ,asa cum se sugereaza aici : https://stellafane.org/tm/dob/mount/cradle2.html va fi de tipul construit de Carlucho Paris cu suportii de tub ai leaganului in forma de arc de cerc ca aici: https://stellafane.org/tm/dob/builder-photos.html#Paris Peretii laterali i-am dimensionat din placaj de 18mm iar placile de sus si jos ale leaganului din placaj de 12 mm. Inca nu m-am decis in privinta organelor de asamblare pe care le voi folosi la imbinarea placilor : holzsuruburi de 3.5mm sau suruburi Ericsson (daca gasesc). Am reusit sa fac prima taietura la una din placile de 12mm dar m-am oprit. Daca stric materialul pentru ca nu mai vad bine cotele , nu ma pot duce in livada de placi sa culeg altele . :shock: Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 27 Feb 2016 23:04 ----------------------------------- Frumos lucrat Mircea spor in contiunare :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Feb 2016 14:14 ----------------------------------- Multumesc Ovidiu , si tie la fel ! Inca nu mi-e clar cum voi rezolva axele orizontale. Acasa , ''cu manutele astea doua'' nu am cum sa confectionez axe cu abateri suficient de mici de la circularitate si cilindricitate. Deci depind de strungar... Mircea ----------------------------------- Erwin 28 Feb 2016 17:12 ----------------------------------- Mircea, ai uitat de roțile de la sârma de sudură? Poți decupa segmente pe care le fixezi pe leagăn, cum am făcut și eu la telescopul Hinds. E drept că arată într-un fel... original, dar ideea îți aparține! Și este minunată! :) Dacă vrei leagăne clasice, decupează-le din placaj iar din roți tai semi-inele pe care le poți lipi cu epoxy de placaj. Nu va fi problemă atunci cu suprafața cilindrică, poți să nici n-o șlefuiești. Altă idee este șlefuirea cu ajutorul unui polizor sau mașină de găurit echipate cu șaibă de șmirghel și fixată perpendicular pe masă. Pe o scândură fixezi un bolț sau șurub la centrul de rotație pe care se rotește liber piesa laterală a leagănului. Prin mișcări circulare contra șlaifului obții o suprafață cilindrică suficient de bună. Așa am procedat la telescopul ultralight de 300 mm. ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Feb 2016 17:36 ----------------------------------- Erwin Foarte bune recomandarile tale. M-am gandit si eu la rolele de sarma de sudura dar situl Stellafane explica modul de determinare a diametrului axelor orizontale si aici apare problema. Dumnealor recomanda un diametru de pana la1.2 x la 1.8 x diametrul tubului. Sau ,in cel mai rau caz, egal cu diametrul oglinzii. La telescopul Hind e numai bine ,deoarece oglinda are 160mm iar diametrul rolelor este de 200mm. Deci tu te-ai incadrat in cazul minim de 1.2 x. Eu sunt descoperit la tubul reflectorului de 240mm unde imi trebuie cel putin 240mm. Tubul are 282mm , ''dupa carte '' deci axele ar trebui sa aiba un diametru de 440mm. Mio Dio ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Feb 2016 20:34 ----------------------------------- Azi am trecut la executarea reperelor pentru leaganul /cradle/ newtonianului de 245mm. In prima poza vedem ceea ce in alte domenii se numeste DDE +Caietul de Sarcini pentru leaganul mentionat :geek: :D iar ceea ce ar trebui sa se vada este sectiunea prin leagan , perpendicular pe axa optica , la scara 1:1 in baza careia am dimensionat reperele. Am reusit sa debitez trei placi din leagan : placa de sus si placa de jos si una din placile laterale. La a doua placa laterala mai am de facut o taietura si va fi si ea debitata complet. Placile de sus si de jos le execut din placaj de 12mm iar placile laterale din placaj de 18 mm. Am croit in asa fel bucata de placaj de 18 mm incat sa ramana material suficient pentru cele doua parghii de fixare a tubului ,specifice leaganelor reglabile tip Stellafane. Era deja seara tarziu si incepuse sa picure ploaia dar nu m-am putut abtine si am suprapus placile leaganului cu aproximatie in pozitiile lor de montaj. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Mar 2016 19:27 ----------------------------------- Azi a fost zi de martisoare si pupaturi dar a ramas oleaca de timp si pentru ATM. Am finalizat debitarea celei de a doua placi din placaj de 18 mm pentru leaganul OTA 245mm. Prima placa de 18mm avea una din diagonale ''dusa'' cu 2mm asa ca am corectat-o. Apoi am calculat si am trasat pe carton sablonul pentru reazemele fixe pe care va sta tubul reflectorului de 245 mm. Dintr-o (fosta ) garnisa din lemn de tei am reusit sa debitez primele doua asemenea reazeme fixe ,mai am de debitat doua bucati. Apoi urmeaza cele patru reazeme mobile. In poza se vede semifabricatul - fosta garnisa din lemn de tei , sablonul de carton pentru trasarea reazemelor , bucata de pasla de 5mm grosime (in stare comprimata) din care voi confectiona pastilele de contact , cele doua reazeme debitate si placile din placaj 12 mm x 2 buc + placile din placaj 18 mm x 2 buc. Mircea ----------------------------------- david_eco 01 Mar 2016 20:16 ----------------------------------- Lumina de la capatul ”tunelului” se tot apropie, incet dar sigur. Mult spor si voie buna pe mai departe! David ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Mar 2016 20:51 ----------------------------------- Multumesc David,Doamne ajuta , ATM forever ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Mar 2016 23:51 ----------------------------------- Lucrez incet-incet la OTA 245 mm dar nu am ce sa pun aici , sunt la capitolul corectii,indreptari , ajustari. Sa nu ajung ca acel croitor care sa plangea ca de trei ori a taiat si tot scurt a iesit ! Atasez o poza cu oglinda de 245mm x 1286 mm , cu semnatura opticianului Csatlos Geza pe spatele oglinzii. Si cu bucata de Star Ebony pentru lagarul axului vertical , trimisa de Alin Tolea odata cu Toleascopul. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Mar 2016 19:36 ----------------------------------- Ceva parea sa imi dea cu rest la leagan/cradle asa ca m-am abtinut si nu am taiat in continuare reazemele fixe si mobile. Mi-am propus o alta ruta tehnologica. Am dat gauri de ghidare de 2mm si folosind cuie de 2mm am facut un premontaj al leaganului. Am asamblat leaganul cu cuiele de 2mm pe post de stifturi. Spre marea mea satisfactie diagonalele interioare mi-au reusit perfect indentice. Am introdus cele doua reazeme fixe deja taiate in leagan , am pus cele doua bucati de pasla de 5mm pe reazeme si am introdus tubul. Pe directie orizontala ,cand tubul este centrat , trebuia sa am o direfenta de 13mm intre peretele tubului si peretele interior al leaganului.Asa si este. In plan vertical , altfel sta situatia : trebuia sa am o distanta de 14 mm si sus si jos intre tub si peretele interior al leaganului. Ori eu au am jos 18mm si sus 10mm.Deci am 14mm dar ca medie :D ( 10 +18 = 28 mm si 28 /2 = 14 mm :ugeek: ... grea Analiza Matematica :P ). Sablonul este ''divina'' deoarece nu l-am trasat/confectionat la unghi drept. Reazemele fixe x 2 buc vor merge asadar pe foc. (E practica termoteca , nu-i vorba dar ce fain este sa stai seara la gura sobei, sa auzi lemnele cum troznesc pe foc , sa mai sorbi o gurita de vin si sa te gandesti ce telescoape vrei sa mai construiesti...) Saptamana viitoare fac alt sablon si tai reazemele, patru fixe si patru mobile, dupa verificarile si calculele de azi. Sper ca atunci sa fie bine ,cer senin si week-end placut, Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Mar 2016 19:49 ----------------------------------- Un alt amator care a construit o montura Dobson asemanatoare celei la care lucrez eu. Acesta insa avut un OTA de 8 inch F/ 4.9 adunand praf prin colturi ,el atrebuit sa construiasac doar montura. In poze se vede foarte bine leaganul reglabil tip Stellafane. http://kurt-zeppetello.blogspot.ro/2016/02/building-dobsonian-mount.html Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Mar 2016 20:12 ----------------------------------- In primul rand doresc sa urez colegelor noastre de forum ''La Multi Ani '' cu ocazia zilei de 8 Martie ! Azi , de la ora 15 la ora 17 , am confectionat cele patru reazeme fixe pentru OTA 245mm. De data aceasta sunt multumit de modul in care au reusit. Mai trebuie sa le uniformize lungimea bratelor ,asta numai din motive estetice. Functional acest parametru nu are importanta mare. Urmeaza reazemele mobile. Cer senin , Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Mar 2016 19:21 ----------------------------------- Azi am trasat sablonul si am debitat doua reazeme mobile pentru cradle OTA 245 mm. Si am avut o idee interesanta pentru montura OTA 8 inch F/6. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Mar 2016 19:29 ----------------------------------- Azi am confectionat ultimele doua reazeme mobile. Leaganul este in poza intors cu capul in jos. Reazemele mobile vor lucra in apropierea placii care in poza se vede jos , la orizontala. M-a interesat cum ''se pupa'' reazemele cu unghiul zonei in care vor efectua mici si rare (totusi ) deplasari ... Nu am prea avut timp de verificari deoarece a venit ploaia dar sunt multumit si de aceste reazeme. Pozitia corecta a reazemelor mobile este cea din stanga. Azi aveam de gand sa confectionez si barele de presiune care unesc perechile de reazeme mobile si sa tai benzile de pasla. Deoarece am pasla suficienta , renunt la ideia pastilelor de pasla si voi folosi benzi complete pe intreaga zona de contact a fiecarui reazem cu tubul. Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 10 Mar 2016 19:36 ----------------------------------- Se lucreaza de zori la observatorul Mircea :wink: arata foarte bine oglinda. Ca spider ce veti folosi ? ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Mar 2016 20:45 ----------------------------------- Multumesc Ovidiu. Spiderul va fi de tip Texereau ,mai putin folosit la noi, se vede in poza atasata . Un asemenea spider are articulatie sferica tensionata de un arc compresie. Am folosit acest sistem deja la primul dobsonian romanesc pe care l-am construit in 1990 si de vreo 20 de ani la micul dobsonian de 125mm F/7. Va avea patru brate iar cele ce se vad in poza sunt piesele centrale. Bratele , care vor fi din tabla de 0.5mm + crampoanele de fixare a spiderului de tub, nu sunt inca executate. Mircea ----------------------------------- lefmir 10 Mar 2016 22:14 ----------------------------------- Urmaresc cu drag topicul si azi-noapte m-am "pierdut" pe blog-ul dumneavoastra vreo 2 ore. Imi plac nespus lucrurile facute temeinic. Cred ca usor-usor ma voi infecta cu virusul ATM-ului, dar sunt realist si stiu ca mai am de studiat: astonomie si nu numai. Pana atunci va doresc mult spor la treaba! ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Mar 2016 23:35 ----------------------------------- Multumesc pentru aprecieri. ATM-ul este foarte captivant , merita sa-l explorezi. Toate cele bune si tie ,Mircea ----------------------------------- Erwin 11 Mar 2016 13:42 ----------------------------------- Sunt un pic invidios: nu am timp de ATM acum. Spor! ----------------------------------- david_eco 11 Mar 2016 15:44 ----------------------------------- Inteleg perfect prin ce trebuie sa treaca domn Mircea. Si la mine monstruletul se afla in metamorfoza. Spor! David ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Mar 2016 18:54 ----------------------------------- Erwin Spor la proiectul de care te ocupi acum si apoi si la ATM. David Multumesc pentru intelegere. Am patit o chestie interesanta dar incomoda si anume am schimbat planurile in focul bataliei. Planul meu initial ,de aceea am si inceput ambele proiecte simultan , a fost sa confectionez doua OTA si o singura baza Dobson. Am ajuns insa la concluzia ca este plictisitor din punct de vedere intelectual sa fac doua telescoape aproape identice. De aceea sunt decis in proportie de 99% sa continui OTA 245mm conform planului initial iar Toleascope 8 inch F/6 sa-l transform intr-un ''Circus Cannon Dob''. Ca cel descris de catre Gary Seonik aici : http://www.garyseronik.com/?q=node/123 Am dat linkul direct la final , la descrierea lucrarilor din saptamana 4 ,ca sa vedeti ce am de gand. Povestea transformarii telescopului de 32 cm F/5 dintr-un telescop ''truss-tube'' in ''circus cannon dob'' ,incepe aici : http://www.garyseronik.com/?q=node/76 Zilele acestea imi voi bate capul cu metoda de proiectare a monturii ''circus-cannon''. Dupa cum rezulta din articol ,si se vede si cu ochiul liber de la distanta , la aceasta varianta determinarea centrului de greutate are importanta vitala. Arta este sa reusesti sa echilibrezi tubul fara contragreutati. Aceasta provocare imi place desi varianta intiala , ramasa inca posibila in proportie de 1% , este mult mai sigura,comoda , fara mari batai de cap. Dar am zis-o deja, mi-e lehamite numai sa ma gandesc sa fac al doilea telescop aproape identic cu primul. Unde mai este noutatea, invatarea lucrurilor noi,distractia intr-un cuvant ? Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Mar 2016 20:16 ----------------------------------- Mi-am propus ca azi sa meditez la metode de calcul a centrelor de greutate vizavi de modificarea monturii newtonianului de 8 inch F/6. Dar pentru ca a fost vreme buna ...''noi muncim , noi nu gandim'' ! In rezumat ,am taiat benzile de pasla pentru cele opt reazeme si am facut un nou pre-montaj de verificare. Rezultatul pre-montajului : ma asteapta o saptamana viitoare cu smirgheluit de reazeme. Va trebuie sa maresc usor raza de curbura a suprafetei de contact a reazemelor . In timpul smirgheluitului voi avea timp si conditii minunate de meditatie la marul lui Newton. :D Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Mar 2016 22:26 ----------------------------------- Nori, vreme naspa , timp de calcule. Atasez calculele in Newt pentru OTA 245mm F/5.25. Multumesc Dale Keller si multumesc ''Stellafane Telescope Makers'' pentru accesul gratuit la program. Am luat in calcul drept camp vizual al telescopului diametrul diafragmei de camp a ocularului de baza LV 30mm. Campul de plina lumina este de 14mm iar cel de 75 % este de 30mm , se suprapune peste diametrul diafragmei de camp a lui LV 30mm. Datorita inaltimii extrem de mici a focuserului , diametrul diafragmei de secundara este enorm la 760mm. La lungimea fizica a tubului meu ,ceea ce pot sa realizez este un diametru de diafragma de secundara de 492mm. Nu stiu inca ce sa fac in legatura cu diafragma de focuser ,rezultatul arata ciudat. Mircea ----------------------------------- Erwin 13 Mar 2016 08:42 ----------------------------------- Poți face focuserul mai înalt? O placă de adaptare puțin mai groasă? ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Mar 2016 14:34 ----------------------------------- Erwin Multumesc pentru comentariu. Pot ridica un pic focuserul ,sa refac calculele pentru un camp de plina lumina de 12 mm in loc de 14mm. Si asa eu nici nu am multe si oricum nu folosesc oculare intermediare intre 12mm si 25mm ,in care un camp de plina lumina de 14mm ar fi foarte bun. Ma''strange'' insa secundara ,are doar 45mm , daca aveam verzisori o schimbam cu una mai mare. Trebuie sa-l intreb pe Bartels , eu vad niste incongruente in foaia lui de calcul al dimensiunilor diafragmei de focuser. Daca implementez diafragma de focuser , nu prea vad cum mai trebuie o diafragma de secundara de 36'' ?! Sa ma explic : raza de lumina parazita ,in acest caz , nu are cum sa treaca pe langa marginea de 2'' a focuserului ci pe langa marginea diafragmei de focuser cu diametru de 1.3''. De la Thales cetire , aceasta inseamna o reducere a diafragmei de secundara la 65% ,adica de la 36'' la 23'' . Impartit la jumatate = 11,7 '' , deci intre centrul secundarei si capatul tubului sau marginea superioara a diafragmei de secundara ar fi 297mm. As ramane in deficit cu 297mm- 246mm = 51mm. Pentru asta Mircea isi asuma riscul ! M. ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Mar 2016 19:40 ----------------------------------- Nimic spectaculos azi , doar ajustarea prin smirgheluire a reazemelor fixe si mobile. Nu am reusit sa fac un nou premontaj pentru a verifica ajustarile. Si am si meditat - ca doar am avut timp - la modificare Toleascopului de 8 inch. Stiu cum voi proceda pentru a calcula unde va fi centrul de greutate al Toleascopului modificat. Mircea ----------------------------------- david_eco 14 Mar 2016 20:53 ----------------------------------- Dupa activitate intensa un timp de meditare este binevenit si chiar indicat pentru orice cavaler :) David ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Mar 2016 17:15 ----------------------------------- Sire , voi face intocmai ! ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Mar 2016 19:02 ----------------------------------- Am facut, cred ca Luni , un premontaj pentru verificare si , dupa ajustarile prin smirgheluire , mai trebuie inca sa corectez latura verticala a reazemelor mobile pentru a intra in lantul de dimensiuni proiectat. Reazemele fixe par a fi in regula. Azi am debitat semifabricatele din placa de textolit pentru axele orizontale ale reflectorului de 245 mm. Am folosit ferastraul pendular dar , indiferent de lama - fie cu dinti desi fie cu dinti rari si mari ,fie de latime normala ,fie cea ingusta - taierea a mers foarte greu si incet. Norocul meu a fost ca a trebuit sa debitez doar din placa cu grosimea de 25mm. Cele doua semifabricate cu grosimea de 50mm , dedicate Toleascopului , le-am primit gata taiate, asa cum se vede in poza. Intre bucatile de textolit se vede ceva interesant. Pentru Toleascop , am sanse bune sa pot refolosi leaganul / cradle de la montura originala. Insa exista o diferenta de 6 mm intre interiorul leaganului si diametrul exterior al tubului in sensul ca va trebui sa introduc adaosuri intre ele. Reperele mici din poza ,cu dungi pe ele, sunt din...(sa zicem) cauciuc... si sunt montate sub placile metalice pe care stau sinele de tren. Probabil ca peste ele a rulat o greutate totala de sute de mii daca nu milioane de tone. In orice caz, este un material cu rezilienta foarte mare. (Poate vreunul dintre colegi, cunoscator al infrastructurii cailor rulante , imi va spune despre ce material este vorba.) Din aceste repere de cauciuc voi taia adaosuri pentru a compensa diferenta dintre dimensiunea interioara a leaganului si diametrul exterior al tubului Toleascopului de 8 inch. Indraznesc sa cred ca daca au tinut cu succes nenumarate trenuri de marfa , vor reusi sa sustina si tubuletul meu de telescop de 8 inch. Mircea ----------------------------------- danto1313 26 Mar 2016 19:45 ----------------------------------- Cred ca este vorba despre "neopren". ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Mar 2016 20:01 ----------------------------------- danto 1313 Probabil ca este neopren ,multumesc pentru informatie. Uite ce spune wikipedia despre ''neopren'' ,printre multe alte utilizari : ''....Civil engineeringsteel plates as well to evenly guide tension from one element to another.[citation needed]'' Sublinierea imi apartine. https://en.wikipedia.org/wiki/Neoprene Eu am ''recuperat'' bucatile mele de neopren din deseurile rezultate din excavarea terasamentului caii ferate din Gara Arad cu ocazia lucrarilor pentru Coridorul feroviar paneuropean IV. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 31 Mar 2016 22:08 ----------------------------------- Progrese mici dar totusi necesare. Am premontat reazemele mobile. Am gaurit in corespondenta placa de sus a leaganului si reazemele mobile pentru suruburile de ghidaj ale reazemelor mobile si pentru suruburile de strangere. Am inceput sa reduc greutatea prin decupare. Odata clarificate reazemele mobile , am dimensionat in sfarsit axele orizontale pentru OTA 245 mm. Si ca pauza si divertisment ...prin munca :D ,am inceput sa ma ocup de optimizarea telescopului Maksutov Cas 100mm. La care a trebuit sa indepartez folia neagra autocolanta lipita in interiorul tubului de ecranare care strabate oglinda principala. Pur si simplu s-a facut sul si se odihnea pe drumul optic. Asa ca a trebuit sa plece. Ca sa o indepartez ,a trebuit sa demontez celula corectorului si am lucrat prin fata cu o pensa chirurgicala. Dupa care am verificat cu ocularul Cheshire si am gasit ca telescopul este si decolimat. Asta ramane pe alta data ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Iul 2016 22:52 ----------------------------------- Nu am mai postat de multisor aici , ceea ce nu inseamna ca nu am lucrat deloc. Am avansat cu modificarea cutiei oglinzii principale de la dobsonianul Toleascope de 8 inch F/6. I-am modificat structura , i-am prevazut fereastra de ventilatie pasiva cu capac amovibil, am pasuit placa de baza a OP. Si mai ales am confectionat flansa de legatura dintre tub si cutia OP. Iar azi am primit de le Herlea Sport SRL cele sase pucuri de hochei de 3 inch comandate , se vad in ultima poza. Vor servi cate trei bucati ca picioare sub placa de baza a monturilor Dobson ale celor doua reflectoare. Am sa pun la topicul potrivit detalii pentru comandarea pucurilor. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Noi 2016 21:59 ----------------------------------- Incet , incetisor , piloc si diloc ...cam acestea sunt vitezele mele. Totusi pe viteza ''incetisor'' ,luna aceasta am reusit sa ajung cu placa de baza a monturii dobsonianului Toleascop de 8 inch F/6 in faza din poza. Acolo vedem placa trilobata tip Stellafane din placaj multistrat de 18mm , cate un inaltator de 40mm grosime si cate un puc de hochei pentru fiecare picior. Elementele le-am suprapus asa ''la plezneala'' , sa vad cum va arata placa asamblata , montajul efectiv urmeaza sa-l fac in zilele urmatoare. Incepe sa ma bat-un gand sa adaug monturii si o polita de oculare... Mircea ----------------------------------- 2SKY 22 Noi 2016 23:27 ----------------------------------- Buna ideea cu decuparea , chiar daca e mai greu sa o faci . Am vazut-o si la Dobsonurile ORION , deci este viabila si ramii si cu lemne de iarna :wink: . ----------------------------------- Andi 23 Noi 2016 08:23 ----------------------------------- Incet , incetisor , piloc si diloc ...cam acestea sunt vitezele mele. Totusi pe viteza ''incetisor'' ,luna aceasta am reusit sa ajung cu placa de baza a monturii dobsonianului Toleascop de 8 inch F/6 in faza din poza. Acolo vedem placa trilobata tip Stellafane din placaj multistrat de 18mm , cate un inaltator de 40mm grosime si cate un puc de hochei pentru fiecare picior. Elementele le-am suprapus asa ''la plezneala'' , sa vad cum va arata placa asamblata , montajul efectiv urmeaza sa-l fac in zilele urmatoare. Incepe sa ma bat-un gand sa adaug monturii si o polita de oculare... Mircea Mircea, Mi se pare exagerat decupajul. Afectează stabilitatea monturii cu instrumentul pe ea. Zona de contact dintre acest tripod și partea în mișcare este prea mică. ----------------------------------- nobody 23 Noi 2016 12:58 ----------------------------------- Arata foarte bine. Pe aceasta piesa vin montate patinele de teflon ? Nu cred ca afecteaza stabilitatea daca acestea se afla deaupra picioarelor. La o adica se pot face destul de mari, sub forma de discuri. Eventual partea de jos de poate inchide cu un placaj subtire pentru a fi ferita de praf/nisip/pamant etc. ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Noi 2016 20:23 ----------------------------------- 2SKY Multumesc pentru comentariu. Cat despre lemnele de foc , inca nu , din ce mi-a ramas din placa mai pot confectiona piese de dimensiuni mai mici.Inca o asemenea placa nu imi iasa. Andi Asa am zis si eu la inceput. Apoi am citit instructiunile de pe situl Stellafane ,m-a convins si am vazut ca multe persoane le-au urmat si sunt incantati de rezultate. Tutorialul este (cred) la aceasta ora cel mai bun , este amanuntit , cu explicatii constructive, detalii cantitative si indicatii tehnologice.Eu il recomand. http://stellafane.org/tm/dob/mount/ground.html Revenind la placa de baza /de sol , situl recomanda placaj de 1/2 toli deci 13mm cu conditia ca , asa cum bine spune colegul nobody , pernele de teflon sa fie montate deasupra picoarelor adica a pucurilor de hochei. Acesta va fi si cazul meu . Am adaptat insa oleaca ideia la conditiile mele. Perna de teflon nu va fi montata deasupra centrului pucului ci tangent cu interiorul conturului pucului . Astfel respect si conditia ca placa de sol sa fie supusa numai la compresiune si nu si la incovoiere. Dar maresc amprenta la sol cu 100 mm in diametru. In plus , ca masura de prevedere , am folosit placa de 18mm adica 3/4 inch. Pucul este din cauciuc dur , cred ca are o rezilienta exceptionala. Pentru cei eventual interesati atasez linkul la pagina de cuprins/index a proiectului ''Stellafane:build a dobsonian telescope'': http://stellafane.org/tm/dob/index.html#master nobody Multumesc pentru comentariu , de acord cu tine. Mircea ----------------------------------- Erwin 24 Noi 2016 00:04 ----------------------------------- Succes, Mircea! Să fii sănătos și să le termini, abia aștept să ne uităm prin ele! Poate facem odată un star-party cu Hinds alături, să vedem ce poate fiecare. Spor! ----------------------------------- mihai leahul 24 Noi 2016 13:55 ----------------------------------- Mircea Pteacu, te urmarim, chiar daca nu lasam sa se vada. Nu de putine ori ma intrebam daca nu cumva ai abandonat acest proiect. Sa ne ti la curent! Spor sa ai si sanatate! ----------------------------------- Andi 24 Noi 2016 15:06 ----------------------------------- Andi Asa am zis si eu la inceput. Apoi am citit instructiunile de pe situl Stellafane ,m-a convins si am vazut ca multe persoane le-au urmat si sunt incantati de rezultate. Tutorialul este (cred) la aceasta ora cel mai bun , este amanuntit , cu explicatii constructive, detalii cantitative si indicatii tehnologice.Eu il recomand. Mircea Am înțeles; deci de jos în sus ar fi -foot -ground board (stationary) -rocker box bottom (rotates) ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Noi 2016 23:01 ----------------------------------- Multumesc lui Erwin si lui Mihai ,cu siguranta nu abandonez proiectul. Andi Multumesc pentru comentarii , ma ajuta sa-mi verific ideile. Da , aceasta este dispunerea pieselor. Azi am verificat /si iar verificat / lanturile de dimensiuni , inainte de a merge mai departe . Am avut un mic moment de groaza cand , pentru cateva minute , mi-a rezultat ca am facut capacul de vizitare/ventilatie pe partea gresita ! Dar , din fericire , nu am gresit. Calculele si masuratorile insa cam rapesc timp asa ca ce am apucat sa mai fac a fost sa gauresc si sa presez in menghina o piulita T de M10 pe axa placii de sol. Si aici a trebuit sa deviez un pic de la proiectul Stellafane. La mine piulita T este pe fata catre pamant a placii. Daca trebuie sa reglez /ajustez jocul dintre placa de baza a rockerului si placa de sol prin strangerea sau destrangerea unei piulite, nu vreau sa intorc telescopul ''cu cracii in sus''. Si Alin Tolea ,in varianta originala , a ales aceasta varianta : intinzi mana sub tub si reglezi jocul dupa cum ai nevoie. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Noi 2016 19:20 ----------------------------------- Ieri am atasat cu holz-suruburi si aracet inaltatoarele pe placa trilobata. Azi am fixat , cu epoxy marca Bizon + holz-suruburi , pucurile de hochei pe inaltatoare. O portie zdravana de smirgheluit intre. Am lipit cu epoxy cate o saiba lata pt. M10 pe fata inferioara a placii de sol si pe fata superioara a placii de baza a rockerului. Am largit gaura centrala din rocker pentru trecere surub M10. Am regandit inainte de fixarea inaltatoarelor schema surubului central. Am renuntat la ideia mea si am adaptat schema de pe situl Stellafane. Piulita T x M10 am fixat-o deci pe fata superioara a placii de sol. Stellafane a avut dreptate de la bun inceput iar eu am inteles gresit. M-am ''prins'' insa la timp de ce schema surubului central de la Stellafane este fff buna ! Voi v-ati prins ? In poze vedem placa de baza de pe care mai lipsesc doar pernele de teflon. Vedem si rockerul cu gaura largita si saiba lipita. Si tot tzak-pakul montat provizoriu. Aceasta este toata montura Dobson a telescopului Toleascop. Mai trebuie adaugat doar tubul propriu-zis , montat in flansa circulara de lemn. Am vrut sa cantaresc ansamblul din poza dar... no power. Apoi mi-am amintit ca dupa ce mi-a aratat ca am ajuns la 79,9 kg (doi ani de regim)...yuhuuuu, sub 80 kg....nu am mai cumparat baterii pentru cantar. Apoi urmeaza sa estetizez, sa montez optica , sa colimez si sa ma apuc de observat , sa-l prind din urma pe Milan ca are un avantaj de numai o mie de obiecte vazute in plus fata de mine.:P Daca mai dormitez mult langa montura asta , Milan asta e in stare sa mai adauge multe mii de obiecte...:mrgreen: (Glumesc in stil manelist , sper ca Milan nu se va supara. Dimpotriva , abia astept sa facem observatii in tandem si sa le discutam !) Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Dec 2016 20:30 ----------------------------------- Poza atasata contine tot ATM-ul meu de saptamana trecuta. Abia Vineri am reusit sa ajung la ''Sinterstop'' ,un magazin aradean de unde prefer sa cumpar organe de asamblare si alte articole tehnice. In poza se vad suruburi ,saibe si piulite ( de M5 in coltul din drepata sus, de M4 la stanga jos si M3 in coltul stanga sus) pentru montajul final al telescopului Dobson 8 inch F/6 ''Toleascop''. Cu un excedent de 20% , ca nu strica niste rezerve la casa ATM-istului... :) Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Mar 2017 23:17 ----------------------------------- Ceea ce urmeaza nu este un sfat de urmat. Inainte de a finaliza OTA , am decis sa verific practic distanta focala a oglinzii dobsonianului ''Toleascop''. Ma asteptam la valoarea de 1200mm +/- 10mm sau 15mm dar rezultatul a fost surprinzator la F= 1232mm , ca medie a cinci masuratori. Deci am , fata de focala (presupusa) de 1200 mm , o diferenta egala exact cu cursa totala de 32mm a focuserului. Pentru masurare am folosit lumina Soarelui. Am spus mai sus ,si repet, acesta nu este un sfat de urmat. Este de preferat ca amatorul sa ceara de la optician distanta focala exacta. Sau sa folosesca metode alternative ,care folosesc alte surse de lumina. Persoana care face masuratoarea se afla in imediata apropiere a planului focal. Lucrurile nu merg usor fara o montura ecuatoriala , exista tentatia instinctiva de a privi spre oglinda. In acel moment se si poate intampla nenorocirea. Am folosit o carte pentru a cauta imaginea Soarelui ,in vederea ajustarii pozitiei pentru masurare. Cand am gasit-o ,in mai putin de doua secunde coperta cartii a fost perforata si din primele pagini iesea fum. Colegul ''zoth'' mi-a trimis cu generozitate un filtru Mylar de 110mm. Inca nu l-am montat deoarece ma gandeam sa folosesc (eventual) filtrul pe acest reflector. Un filtru de 110mm este un filtru de 110mm chiar si pe un telescop de 203mm. La punerea si scoaterea filtrului se pot intampla lucruri ,unele foarte rele, mai ales daca sunt prezente mai multe persoane. Am decis sa nu folosesc niciodata acest telescop la observarea Soarelui. Mircea ----------------------------------- Erwin 16 Mar 2017 10:59 ----------------------------------- Paza bună trece primejdia rea. Concentrarea razelor solare cu un telescop de 200mm poate produce în focar temperaturi suficiente pentru topirea oțelului și poate și alte materiale cu temperatură de topire mai înaltă. Dacă confecționezi un capac cu gaură excentrică care să țină fix filtrul mylar fără vreo posibilitate de a cădea accidental atunci nu ai de ce să te îngrijorezi. Determinarea distanței focale am făcut-o cu "scândura lui Kulin" vizând prin ocular un obiect îndepărtat. ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Mar 2017 21:32 ----------------------------------- Erwin Buna ideia de a folosi obiecte terestre indepartate pentru a determina distanta focala a obiectivelor. Revenind la dobul meu de 8 inch... Tubul din tabla este cilindric , baza focuserului este plana ,este necesara o placa de adaptare/de baza. Placa aceasta de baza a focuserului ''mi-a scos peri albi''...am pus in ghilimele deoarece nu prea mai are ce sa albeasca...:o Deoarece nu am decat manutele astea doua si niste unelte de mana , trebuie sa confectionez si piesele de forma mai dificila in stil sculptura ala Michelangelo. Cea mai mare bataie de cap mi-au dat-o buzunarele pentru perechile de rulmenti care au axa inclinata fata de generatoarea focuserului si deci si fata de placa. Materialul pentru placa de baza este textolit iar focuserul este unul de tip Crayford elicoidal marca Kineoptic HC-2'' Standard cu cursa de 32mm. Acest focuser este excelent pentru observatii vizuale. Este un focuser foarte compact , permite utilizarea de oglinzi secundare mai mici si/sau obtinerea de campuri de plina lumina mai mari pentru o secundara deja existenta (vezi poza ''Cursa minima'' ). Focuserul a fost trimis impreuna cu intreaga montura initiala tip Ravneberg de catre Alin Tolea. Pana la urma am reusit sa obtin o piesa utilizabila. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Mar 2017 17:26 ----------------------------------- Despre ''Toleascop'' 8 inch F/6: Zilele acestea am atasat pernele de teflon pe placa de sol trilobata si am chituit crapaturile din lemn ...datorate mai degraba prelucrarilor (efectuate cu un sclav nu prea bine calificat pe care-l platesc cu ''casa-masa'' ... si nu pot fi prea aspru cu el :D ) decat defectelor de material. Despre dobsonianul de 125mm F/7 : Folosesc newtonianul de 125mm F/7 de vreo 20 de ani. Pun o poza cu dotarea mea de prin 2010 unde se vede dobsonianul intr-o stare mult mai buna. Acum bietul reflector este o epava... Recent m-a parasit focuserul acestuia. La o privire mai atenta am gasit multe alte probleme , se impune renovarea lui. Acest telescop mi-a fost prieten si tovaras de calatorii galactice ,ca nimeni altul. Mi-am promis asadar ca-l voi renova cat pot de bine ! Intr-o poza vedem de pilda cum s-au ros picioarele, deoarece in orice seara de observatii trebuie sa schimb locatia telescopului de n-spe ori , in cautarea cotloanelor mai umbrite ,mai intunecate. M-am hotarat sa schimb de asemenea lagaruirea , sa renunt la rulmentul axial sovietic in favoarea unei lagaruiri stil Dobson 100%. Pentru aceasta schimb complet placa de baza. Din fericire ,placa de baza confectionata de Alin Tolea ca parte a monturii Ravneberg pentru dobul de 8 inch , se potriveste aproape perfect la dobsonianul de 125mm. Aceasta placa de sol are perne de teflon iar in loc de Ebony Star voi folosi un disc LP pe 33 rotatii. Si mai trebuie sa schimb si focuserul ;si acesta s-a uzat dupa atata folosire. Inelul de rigidizare al tubului dinspre oglinda s-a rupt,trebuie schimbat. Iar barilletul OP nu-si mai face datoria , suruburile joaca ,arcul a slabit , oglinda se descentreaza in timpul manevrei de mutare a telescopului. Ma gandesc sa schimb si barilletul. Si uite asa , in loc de doua reflectoare ,pana la urma vorbesc aici despre patru reflectoare...eu zic nu-i foarte off-topic...:roll: Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Mar 2017 21:25 ----------------------------------- Vedem aici piesele din lemn ale dobsonianului Toleascop stand la uscare ,dupa chituire. Am confectionat din carton (coperti spate din calendare de perete ) o rigla elastica de care voi avea nevoie la trasare pe suprafata cilindrica a tubului. Si am inceput confectionarea din bara filetata M4 a suruburilor U pentru bratele paianjenului. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Apr 2017 22:04 ----------------------------------- La dobsonianul ''Toleascop'' 8 inch F/6 : Azi am debitat tubul propriu-zis la lungime. Asta dupa numeroase calcule de campuri de plina lumina etc. Am adunat apoi componentele ca sa vad cam cum va arata instrumentul. Noaptea era aproape , nu am mai avut timp sa montez axele orizontale. Mircea ----------------------------------- valy 03 Apr 2017 22:16 ----------------------------------- Zici ca-i teava de tun.. :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Apr 2017 22:56 ----------------------------------- Ai dreptate, asa se si numeste acest tip de montura : ''Circus Canon'' ! Dar ce vezi e tot telescopul ,nu doar teava... Mircea ----------------------------------- valy 03 Apr 2017 23:03 ----------------------------------- Dar ce vezi e tot telescopul ,nu doar teava... Foarte compact. Dar cum il echilibrezi? ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Apr 2017 22:40 ----------------------------------- valy Sa nu te superi daca am sa raspund enigmatic la intrebarea ta : vom vedea! :D (Cu greutati de la raioanele cu echipamente de body building. ) Mircea ----------------------------------- valy 04 Apr 2017 22:45 ----------------------------------- Sa nu te superi daca am sa raspund enigmatic la intrebarea ta : vom vedea! Deci esti adeptul zicalei: sa fim optimisti!? ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Apr 2017 23:04 ----------------------------------- La ''ultimul control'' aveam un delta de 1.5 kg intre cele doua ''parti'' , in favoarea partii din fata. Axele orizontale sunt montate de catre Alin cat se poate de in fata , calea aceasta este inchisa. Il finalizez asa cum se vede si dupa testare voi vedea ce trebuie sa fac. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Apr 2017 22:14 ----------------------------------- Saptamana aceasta am pregatit si baituit subansambele din lemn/placaj ale dobsonianului ''Toleascop'' de 8inch F/6. Am folosit bait alchidic ''Danke''in culoarea mea preferata ''castan''. Inainte de baituire am inlocuit pernele de teflon ale lagarelor orizontale cu perne de pasla. Acestea se vad albicioase in poza din cauza benzii protectoare de hartie. Nu l-am mai pozat dar in tub ,intre focuser si OP , se afla un inel interior de rigidizare din placaj de 18mm . Si acesta a fost ''mangaiat'' cu dragoste parinteasca dar cu asprime de smirghel si apoi baituit. Lipsesc din poze axele orizontale . Acestea asteapta intai lipirea saibelor pe care apasa suruburile de prindere de rocker. Toate saibele mai mari decat saibele pentru M4 sunt lipite la locul de functionare. In cazul in care trebuie sa montez-demontez ceva in intuneric ,nu am chef sa caut noaptea organe de asamblare pierdute prin iarba ! De asemenea am pasuit prin slefuire papucul metalic cu locas in coada de randunica si destinat cautatorului RDF. Acesta avea raza de curbura mai mica decat tubul meu care are un diametru de 250mm. Apoi ma voi ocupa de paianjenul secundarei. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Iun 2017 17:17 ----------------------------------- Am ajuns cu dobsonianul de 8'' F/6 cum se vede in poze. Am fixat definitiv cu epoxid placa de baza a focuserului , am nituit inelele de rigidizare, am rigidizat in plus rockerul ,am inceput polita de oculare. Am mai dat si cu pensula ... pe ici ,pe colo. Singurul ansamblu mecanic care imi lipsea a fost paianjenul secundarei. Acesta mi-a dat bataie de cap. Suruburi in U cu partea intermediara dreapta ( nu curba) nu am gasit in aceasta lume care-si zice ultra-moderna. Am incercat mai multe variante : indoire din bara filetata- se rupe ; lipire/brazare - nu tine. Am ajuns la varianta din poze ,in care am inlocuit surubul U cu o clema din tabla si doua suruburi cu cap polizat. Poza in care se vede paianjenul cu doar trei brate , asa a aratat Sambata seara cand ''Autoritatea suprema de autorizare si sabotarea a ATM-ului'' din casa noastra m-a chemat la masa ! Sa fi indraznit sa intarzii ! Si asa vreo trei zile am avut autorizatia atemista suspendata , dupa ce mi-am despicat o unghie a mainii stangi cu masina de gaurit : burghiul de 4mm s-a rupt ,eu apasasem puternic iar burghiul rupt a gaurit si el ce a mai putut ! :cry: M-am plans vanzatorului de la magazinul de unde am cumparat burghiul : ''- Bip...bip....bip in burghiele voastre aduse din C...a ! N-a fost in stare sa gaureasca tabla de 0.5mm, s-a rupt si uite ce a facut!'' La care dumnealui m-a anuntat ca am avut noroc : '' -Daca s-a rupt ,ai avut noroc ! E semn ca a fost totusi calit ! Multe nu se rup ,numai se indoaie si provoaca rani mult mai serioase''.:shock: Ce sa zic , foarte avansata si super-tehnologizata lumea asta , trebuie sa ipotechez casa pentru un burghiu capabil sa gaureasca tabla de otel de 0.5mm ,un fel de folie metalica mai groasa! Mircea ----------------------------------- Fly78 11 Iun 2017 18:46 ----------------------------------- Suruburi u daca nu ma insel se gasesc la sistemele de prindere a sufelor de otel ----------------------------------- valy 11 Iun 2017 19:05 ----------------------------------- Important e ca tabla sa fie rezistenta, ca burghiul e consumail, si speram ca degetul se reface fara probleme :) ----------------------------------- dragos.n 11 Iun 2017 19:21 ----------------------------------- Suruburi negre, de mai multe forme, se gasesc,... unde unde oare? La chinezi. singura problema e ca trebuie sa astepti cam o luna, dar uneori vin mai repede. https://www.banggood.com/50-Pcs-M2_5-6mm-Black-Carbon-Steel-Hex-Socket-Head-Screw-Set-p-981926.html?rmmds=search Si daca ai rabdare sa cauti gasesti si pe Ebay, chiar mai ieftine, si aici, dar trebuie sa stai sa cauti. Am vazut si la romani pe undeva, de vreo 10 ori mai scumpe, la bucata, sau mai ieftine, dar la mia de bucati. Eu am luat de pe Banggood, ca am incredere ca e marfa buna in general. ----------------------------------- valy 11 Iun 2017 21:14 ----------------------------------- N-au la hornbach? Acolo au cam tot ce trebe despre suruburi, cele uzuale. ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iun 2017 23:09 ----------------------------------- Multumesc pentru idei si sfaturi. Baiul este ca surub U drept nu este deloc uzual. Am fost nevoit sa ''clocesc'' o alta solutie ,cea din imagini. Scuze pentru calitatea pozei , era deja noapte ,atat poate A5. Azi am terminat montajul bratelor paianjenului. De acum am intrat pe linia dreapta ,urmeaza montajul pentru testarea echilibrului. Mircea ----------------------------------- Erwin 13 Iun 2017 06:07 ----------------------------------- Nu am înțeles prea bine la ce sunt necesare șuruburi în U? Dacă ai o filieră poți fileta sârmă dreaptă și s-o îndoi. Sigur filetul nu va rezista fiind fier moale, trebuie să ai grijă la forța de strângere. Sârmă dreaptă ai putea obține dacă spargi învelișul de pe un electrod de sudură de diametrul potrivit. ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Iun 2017 21:54 ----------------------------------- Multumesc pentru intrebare. Surubul U are rolul pe care acum il joaca cele doua suruburi de la capatul fiecarui brat. Mi-ar fi placut mai mult sa folosesc asa ceva. Atasez o poza cu paianjenul reflectorului RFT 125mm F/4.5 si care are suruburi U drepte. Dupa ce tija filetata se rupea la indoire ,am abandonat pista. Dar ideia cu electrozii de sudura este buna , electrozii sunt din material mult mai bun ,mai maleabil decat tijele filetate. Azi am petrecut o dupa-amiaza linistita in compania prietenilor mei surubelnita lata si cheia fixa de 7mm. Folosind un termen invatat de la zoth , si care termen mi-a placut mult , ''am cusut'' cu suruburi ,piulite autoblocante de M4 si saibe plate , talpa tubului de tub. Pana cum acestea au fost montate provizoriu. Mircea ----------------------------------- Skyliner 14 Iun 2017 08:29 ----------------------------------- Interesant spider si barilet, unde vor veni cele 3 suruburi de colimare ? ----------------------------------- Erwin 14 Iun 2017 11:59 ----------------------------------- Șuruburile în U sunt supralicitate. Eu am tăiat din bară filetată bucăți mici pe care la un capăt le-am despicat, aplatizat și găurit transversal cu un burghiu subțire iar capătul brațului de spider l-am nituit astfel încât șurubul să se poată mișca un pic în planul brațului. Prin strângerea celor 4 șuruburi spiderul se tensionează uniform. Sistemul este similar la toate telescoapele pe care le-am construit și ține bine spiderul. La unul am folosit lamă de ruletă pentru confecționarea brațelor. În exteriorul tubului am pus piulițe T cu șaibe, ele rămân mereu la același nivel și capătul șurubului rămâne la interior. ----------------------------------- V. Istvan 14 Iun 2017 19:37 ----------------------------------- Eu am rezolvat oarecum asemănător tensionarea spider-ului. Am folosit un cârlig cu un singur capăt filetat, realizat dintr-o spiță de bicicletă. Aceasta are filet destul de rezistent, care se îmbină cu capul de spiță în exteriorul tubului. Cârligul se realizează ușor prin îndoire, și suportă cu brio efortul la care este supus. La rândul ei se agață într-o bucățică de sârmă de cupru, care este lipită în bucla din tabla de alamă a spiderului. Astfel eforturile de întindere sunt aproximativ în axa lamelei de spider și în axa filetului. Lamelele de spider se tensionează prin cele patru capete de spiță din exterior, asemănător roții de bicicletă. ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Iun 2017 21:39 ----------------------------------- Skyliner Multumesc , barilletul este in cutia care se vede in pozele din pagina precedenta. Placa din poza la care am lucrat ieri leaga tubul de cutia unde sta oglinda ,montata evident in barillet. Barilletul este de tip Seronik , este uluitor de simplu si eficient : trei suruburi de reglaj si trei piulite fluture , cu saibe plate plus un singur surub central cu o piulita semisferica infundata ca punct central de basculare. Odata mi-am notat ,deci am verificat , a pastrat colimarea ''brici'' pentru grosismente de pana la 400x pentru o perioada de sase luni. Are u n singur dezavantaj ca nu permite reglaje pe directie axiala ,deci sa misti oglinda in sus sau in jos pe axa. Daca n-ai pozitionat-o bine ... ala esti ! Erwin si Istvan Multumesc pentru detaliile foarte utile. Sa speram ca ATM-istii vor folosi solutiile discutate aici. Azi = cules cirese = ATM zero. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Iul 2017 22:14 ----------------------------------- Azi am executat din tabla de aluminiu de 0.7mm trei diafragme. Pun aici procesul tehnologic pentru cazul in care cineva are nevoie sa execute piese similare: -trasare cu compasul cu doua varfuri metalice -punctare -gaurire gauri pilot de 6mm pentru panza ferastraului pendular -debitare contur intern diafragme cu ferastraul pendular pentru toate trei diafragmele -slefuire cu smirghel (infasurat pe un marker ) a muchiei gaurilor diafragmelor -debitare contur exterior diafragme -finisare contur exterior cu pila fina si smirghel -pregatire prin slefuire -degresare cu diluant a fetelor de contact -lipire cu epoxid ''Bizon'' Cea mai importanta a fost executarea diafragmei de focuser pentru dobsonianul de 200mm , cea din dreapta ,din fata focuserului HC-2. Si daca a trebuit sa fac aceasta ,am rezolvat si niste probleme mai vechi : am redus campul vizual al ocularului Erfle ''Busch'' 30mm la 60 grade (stanga ) si la fel a ocularului RK de aprox. 35mm ,de constructie proprie din mijloc. Sa vedem maine cum a reusit lipirea. Urmeaza vosirea cu negru mat si montajul final. Mircea ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 13:38 ----------------------------------- Frumos lucrat, nu i faceti si diafragma laterala cum am facut si eu la capacul frontal ? ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Iul 2017 11:17 ----------------------------------- Multumesc pentru comentariu. Telescopul are diafragma permanenta de la intrarea tubului , asa cum cere ''newt for web'' ,aceea insa este pentru ''umbrire'' ,sa ajute un pic la combaterea luminii parazite . Si alta ,imedita dupa focuser. Iau insa in considerare si diafragme de apertura dar vom vorbi despre ele la momentul potrivit. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Iul 2017 17:16 ----------------------------------- In saptamana care a trecut am ajuns la vopsirea in negru mat a interiorului telescoapelor de 200mm F /6.16 si 125mm F / 4.496 . Am dat chix , combinatie dupa combinatie , dar ...am prins ceva , sa zicem ''un fir''. Va anunt dupa ce rezultatul va fi acceptabil. Deocamdata am obtinut un negru ''de vis'' dar la atingere se sterge partial, este negru foarte intens si este foarte mat. Azi la Catedrala Veche din Arad am fost insa binecuvantat de Sfintia -sa Mitropolitul Ioan al Banatului. Nu am nici o indoiala ca in zilele urmatoare -dupa vreo cele patru-cinci vopsiri experimentale esuate - voi obtine ''solutia finala'' :twisted: Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iul 2017 22:42 ----------------------------------- Solutia functioneaza ,am vopsit negru mat majoritatea pieselor care necesita asa ceva. Urmeaza lipirea oglinzilor pe suport , am cumparat silicon Bison pt sticla. M. ----------------------------------- Erwin 20 Iul 2017 07:01 ----------------------------------- Bravo! Sau, slavă Domnului! :) ----------------------------------- Skyliner 20 Iul 2017 08:04 ----------------------------------- Hopa vad progrese, felicitari, incetul cu incetul se apropie de final. ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iul 2017 15:17 ----------------------------------- Multumesc pentru incurajari ! Azi e pomenirea Sfantului Prooroc Ilie ...''noufizicaluorc'' ! Maine lipesc oglinzile. Saptamana trecuta am refacut calculele pentru RFT 125mm F/4.496 cu ''Newt for web'' si ,in consecinta , am modificat proiectul. OTA 125mm F/4.5 nu va avea portocular de 2'' , nu aduce nici un castig ci dimpotriva. Trebuie ''sa arunc'' asa de mult planul focal inafara incat imi raman doar cativa mm , 6mm sau 7mm , de camp de plina lumina. Daca in schimb voi folosi oculare de 1.25'' , voi avea CPL de 12.22 mm. In grade adica ,voi avea un camp de plina lumina de 1.25 grade si un camp cu 75% iluminare de 2.5 grade. Ocularul Plossl de 25mm imi va asigura un camp de 2.3 grade la 22.5x , cu alte cuvinte , nu se va vedea in modul vizual intunecare spre marginea campului deoarece campul efectiv in acest ocular va fi cu ceva mai mic decat cel de 75%. Iar ocularul de 31mm la 18x imi va asigura un camp vizual real de 3 grade. Atat putea sa imi ofere si ocularul LV 30mm de 2''. Iata de ce am modificat proiectul...... ''daca ma-ntelegi matale'' ! Ca efect secundar , focuserul elicoidal de 2'' care fusese destinat pentru RFT 125mm F/4.496,va fi montat pe ''newtonianul stramos'' de 125mm F/7 pe care LV30mm imi va furniza un minunat camp de 2 grade la 29x. ATM-ul asta e o poveste fara sfarsit ! Mircea ----------------------------------- valy 20 Iul 2017 16:32 ----------------------------------- ATM-ul asta e o poveste fara sfarsit !Cosmar! Nu ne zici reteta secreta de vopsea negru mat? ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iul 2017 18:10 ----------------------------------- Ba da ,impartasesc mai jos metoda mea , cu o placere un pic perversa ...doar va avertizez , dupa folosirea ei am aratat asa de tuciuriu de abia a vrut nevasta sa ma lase in casa ! :x Dupa n-spe experimente am ajuns deci la metoda de mai jos. Folosesc -la sugestia prietenului meu Csillag Attila - vopsea Kober ''Opal'' negru mat. Adaug oxid negru de fier si diluant si le amestec ,verific vascozitatea si completez dupa caz cu vopsea ,oxid si diluant -separat ,sau doua sau toate trei componentele - pana ce amestecul curge de pe amestecator ca mierea de pe lingurita. Cand vascozitatea este ca cea a mierii , se poate aplica. In timpul vopsirii ,amestecam compozitia. Suprafetele se slefuiesc cu smirghel si se degreseaza. Nota tehnica cere diluant D551 ,eu am avut cumparat D500 , pe acesta l-am folosit. Pun o poza cu cutia de vopsea Kober ''Opal'' -sa verificati sa fie negru mat cu uscare rapida - si cateva exemple despre aspectul vopsirii ,la doua zile de la aplicarea prin pensulare. Cred ca negrul de fum ar fi mai bun. In trecut ,am reusit sa folosesc ca aditiv tonner uzat de imprimanta. Cu acea combinatie am vopsit dobsonianul ''Toleascope'' 200mmm F/6 - varianta Ravneberg , luneta de 45x300mm , cea de 60x310mm , luneta 60x700mm ,luneta 60x828mm , reflectorul 76mm F/9. Toate incercarile ulterioare au esuat , tonnerul se facea ''branza''. Asa am ajuns sa folosesc oxid negru de fier. Combinatia cu oxid adauga un foarte usor voal gri dar acoperirea rezultanta este foarte mata. Voalul gri este similar cu cel al unui spray de negru mat foarte bun ,primit de la Erwin. Reteta ''mea'' de mai sus este insa vizibil mai mata. Deocamdata ma opresc cu experimentele de vopsire aici , eu asta folosesc acum. Daca veti incerca si voi ,va urez succes si sunt curios de rezultate. Mircea ----------------------------------- valy 20 Iul 2017 18:37 ----------------------------------- E atat de negru incat practic nu se vad (vezi cazul suportului secundarei) 8) Multumim! Cum arata ambalajul/cutia cu oxizi? ----------------------------------- Skyliner 20 Iul 2017 19:14 ----------------------------------- Solutia asta e bestiala rau, zici ca e mat ca si carbunele, Mircea unde ai gasit oxid negru de fier ? ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iul 2017 19:17 ----------------------------------- Cu mare placere , succes ! Oxidul negru de fier l-am gasit la un magazin local ,nu la marii retaileri. Imi cer scuze dar nu am poza a oxidului. A fost ambalat in punga de plastic si dupa deschidere ,l-am pus intr-un flacon de plastic cu capac filetat si am aruncat punga. Saptamana viitoare am sa mai cumpar o punga de oxid , anume ca sa fac poza , punga de 200 grame a costat mai putin de 5 lei. Lasand gluma la o parte , vopseaua murdareste dar ca orice vopsea. Oxidul de fier , cunoscut in varianta rosie celor ce au incercat sa slefuiasca , e cel care se raspandeste si murdareste tot ce apuca. Cu oxidul sa aveti grija ...pentru linistea voastra conjugala , nu vreau sa ma aleg cu reprosuri si cucuie de la voi ! Edit : Sa nu uit ,e important : sa fiti zgarciti la adaugarea oxidului de fier , sa puneti putin cate putin , de pilda o jumatate de lingurita ,maxim o lingurita si amestecam.Incercam dupa amestecare vascozitatea , daca curge prea usor ,mai adaugam o mica cantitate de vopsea si inca o jumatate de lingurita de oxid. Daca adaugati prea mult oxid si dintr-o data ,puteti compromite vopseaua. Nu se va omogeniza ,nu va adera bine si apoi va exfolia. Deci cu rabdare ,cu timp,adaugati din orice doar cantitati mici ,conditionati si verificati des : daca e prea fluida compozitia ,dam putin oxid sau si oxid dar si un pic de vopsea. Daca se desprinde in picuri mari si grei de pe amestecator , adaugam si putin diluant. Cheia este sa aveti rabdare ,oricand puteti sa mai adaugati ceva. Daca insa veti exagera cu ceva , se prea poate sa nu mai puteti repara compozitia. Nu avem doar un timp scurt la dispozitie , nu se intareste vazand cu ochii , deci e loc pentru rabdare. Dupa aplicare ,da ,se intareste , dupa o ora si jumatate - doua ore , poti atinge cu mana si nu se ia. Fara gluma : incepeti prin a manca niste miere buna , de calitate ,nezaharisita , ca sa va familiarizati cu vascozitatea ideala,ca sa stiti ce veti cauta sa obtineti ca vascozitate. Mircea ----------------------------------- iulian90 20 Iul 2017 20:00 ----------------------------------- Foarte buna metoda cu vopsea negru mat amestecata cu oxid negru de fier, domnu Mircea ! :D Are un grad ridicat de absorbtie a luminii,practic nu reflecta deloc lumina in interiorul tubului. :) Nu m-am gandit la varianta asta. :) Mai ales, aplicata cu pistol de vopsit ,uniform in interiorul tubului ,duce la rezultate foarte bune in reducerea luminii parazite ce patrunde in telescop si cresterea contrastului imaginii vazute in ocular. :). Am observat in poze ,ca amestecul de vopseaua si oxid negru de fier acopera tot,inclusiv suruburile de prindere de prin interiorul tubului (care daca nu sunt vopsite,pot duce la reflexii nedorite). :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iul 2017 20:42 ----------------------------------- Daca nu-i cu suparare ,eu te-as indemna sa vopsesti cu pensula tocmai pentru ca ofera textura , mici neuniformitati si asperitati locale care ajuta un pic mai mult la reducerea reflexiilor parazite. Aici tocmai ca nu dorim uniformitate. La exterior da , acolo avem nevoie de un aspect cat mai placut ,acolo si eu as folosi pistol...daca as avea. Spor la ATM si la observatiile foarte apreciate ,Mircea ----------------------------------- Erwin 21 Iul 2017 06:53 ----------------------------------- Într-adevăr, cel mai mult contează textura fină, din cauza oxidului suprafața iese mată și absoarbe mai bine lumina chiar dacă nu este negru perfect ci un gri foarte închis în lumina directă. Dar dacă vopseaua este prea groasă pensularea e dificilă... iar trebuie răbdare pentru a acoperi fără goluri toată suprafața. Spor în continuare! ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Iul 2017 12:40 ----------------------------------- Multumesc pentru comentarii ,completari si sugestii ! Am lipit oglinzile de 200mm F/6.16 si pe cea de 125mm F/4.496 pe barillet. La fel si secundarele de 45mm respectiv 35mm. Se mai vede intr-o poza si o oglinjoara mai mica de 25 sau 26mm ,cred , pentru newtonianul de 76mm. Pe cea originala de 22mm am plasat-o in tubul de 72x810mm. Si am inceput vopsirea exterioara a tubului si a barei de rigidizare a axelor orizontale ,singurele care vor fi negre. Pucurile de hochei ,folosite ca picioare ale monturii , sunt negre ...de la mama fabrica. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Iul 2017 12:00 ----------------------------------- Sunt rupt de oboseala. Ieri am lucrat toata ziua,pe la ora 20 legam cu suruburi cutia de tub. Dupa ora 22 aveam toate elementele mecanice si optice montate la locul lor. Evident , sistemul optic era ...nu decolimat , nu exista termen care sa descrie cat era de chior. Contrar obiceiurilor mele ''stramosesti'' , a trebuit sa colimez noaptea,am inceput in jur de ora 23. Am colimat cat de bine am putut secundara ,mi-a luat cel putin 20 de minute. Colimarea oglinzii principale cu Cheshire a durat mai putin de zece minute ,imaginea gaurii colimatorului s-a suprapus peste punctul negru al oglinzii dar un pic excentric. M-am multumit cu atat. Am efectuat testul crucial nr. 1 : am adus cutiile cu oculare si am testat echilibrul telescopului. Spre marea mea bucurie , telescopul isi mentine pozitia de echilibru cu oricare ocular - aveam emotii in privinta ocularului de 2'' ,dar comportarea este buna la orice altitudine. Sculele erau raspandite peste tot , am facut intai otara de ''housekeeping'' , nu aveam chef sa ma impiedic mai tarziu in rola de cablu sau flex sau cutia de scule etc In jurul orei 24 ,am inceput sa aliniez cautatoarele pe Vega. A urmat testul crucial nr. 2 : ajung ocularele in focar ? Am facut acest test pe obiecte cunoscute precum Epsilon Lyra , M57 , M71,M27 ,M11 ,M26 si cu toate ocularele. Am facut undeva o eroare ,fie de masurare ,fie de calcul , planul focal este mai inafara decat ma asteptam. Ocularul LV 30mm focalizeaza fara probleme. Dar cu adaptorul 2''/1.25'' din dotarea focuserului , ocularele de 1.25'' nu ajung in focar. Aveam pregatit pentru aceasta situatie ,un adaptor care mi-a venit cu oglinda zenitala de 2'' si care este mai inalt. Cu acest al doilea adaptor , ocularele de 1.25'' ,incepand de la Plossl 25mm pana la ortoscopicul de 4mm , toate se pot focaliza. Pana am facut toate acestea , Sagittarius era deja prea jos. Am incheiat cu o serie de imagini glorioase la M13 , vazut cu puteri de pana la 328x. La obtinerea acestui acest grosisment ,am testat lentila Barlow ,cuplata cu Plossl Celestron 7.5mm. Si lentila Barlow poate focaliza. Mai am de lucru , mai ales chestiuni de cosmetizare. Pozitia planului focal va ramane cea existenta , nu pot ,mai exact nu vreau sa o modific. De asemenea , miscarea in altitudine este cam aspra pentru gustul meu, voi lucra la acest aspect. Cand telescopul va fi gata pentru ''covorul rosu'' , voi reveni cu poze . Pana atunci , pot sa afirm cu incredere ca monturile tip ''circus cannon'' sunt realizabile , fara contragreutati impovaratoare. Mircea ----------------------------------- Skyliner 27 Iul 2017 12:27 ----------------------------------- Va felicit pentru reusita Dv cu adevarat merita efortul, si cu aceasta ocazie veti avea oportunitatea de a observa printr-un telescop cu adevarat maret, adica scuzati prin mai multe instrumente. Faine rezultate la m13 superb. :wink: Urmeaza un star test presupun pentru determinarea calitatii optice. :wink: Let's party !!!!!! :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: Cer senin si spor la observatii si noroc la ultimele cosmetizari :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Iul 2017 12:32 ----------------------------------- Multumesc Skyliner ! Calitatea optica nu o pot cuantifica dar cred ca este excelenta. Acest telescop este la a doua varianta de montura. In montura originala tip Ravneberg realizata de Alin Tolea , a prezentat discurile de difractie alipite ale dificilei stele duble Zeta Bootis,fara spatiu negru ce-i drept.Asta a fost prin 2011 ,cred. Si a rezolvat Lambda Cyg. Sa stii ca am de gand sa-l prevad cu niste diafragme extraaxiale ...dupa exempul stii tu cui ! :D Cer senin ,Mircea ----------------------------------- valy 27 Iul 2017 12:45 ----------------------------------- Neaparat poze c u ele finalizate! Neaparat taieri de panglica si sfintit. Si apropos, fiind negru sa nu se confunde: https://www.youtube.com/watch?v=4z1GKZldpjQ Ti-am zis ca e telescop..dar tu nu..batman batman! Spor la observatii! ----------------------------------- Skyliner 27 Iul 2017 12:47 ----------------------------------- Este o incantare sa vezi cum ia nastere un instrument astronomic facut acasa, este un feeling aparte cum zic americanii. La al meu am decis schimbarea bariletului secundarei, si cred ca saptamana viitoare merg la un strungar sa rezolv. Cu instrumentul de 250mm cum merge ? Daca va fi prevazut cu diafragme axiale ar fi super si va furniza imagini extrem de apropiate lunetelor cand seeingul e slab, daca spuneti ca a rezolvat dubla Zeta Bootis optica e buna nici nu mai trebuie verificat. :wink: Va urez succes mai departe. Cer super senin si fara pic de turbulenta. ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Iul 2017 13:28 ----------------------------------- Multumesc valy ,asa voi face ! Multumesc inca odata si lui Skyliner ! Noa , acum voi avea cu ce sa vad si obiectele Herscel 400 si pe care O'Meara - posibil cel mai mare observator vizual al tuturor timpurilor - le-a notat cu grade de dificultate de la 1 la 3. Celelalte se vad , asa cum mi-au aratat multe teste , cu luneta RFT ''zoth'' 90x600mm. Am si uitat ca ieri ,mai de dimineata , cand inca aveam chef de socializare , am facut poze paianjenului de la dobul de 200mm. Piulita care se vede este semisferica ,este asezata la functionare prin presarea arcului , pe un scaun conic , deci contactul este mereu pe un cerc (ma rog, cerculet :D ). Pozitia axiala se poate regla prin infiletarea axului iar pret de cateva grade ,inclinatia poate fi reglata cu cele trei surubele de M3. Acesta este un ''paianjen'' inspirat din cartea CTA a marelui Texereau. Folosesc de n-spe ani asa ceva si am numai cuvinte de lauda la adresa creatorului. Mircea ----------------------------------- Skyliner 27 Iul 2017 13:51 ----------------------------------- Fain sistemul, :wink: cat de bine isi mentine colimarea ? Unde is cele 3 suruburi pentru ajustarea unghiulara a oglinzi secundare intalnite la sisteme comerciale de azi ? Se efectueaza miscarea respectiva din cele 3 suruburi laterale ? :D ----------------------------------- iulian90 27 Iul 2017 14:14 ----------------------------------- Felicitari domnu Mircea pentru finalizarea noului instrument optic de 200mm F/6 ! :D Este foarte interesanta constructia de la zero,a unui astfel de telescop,se pot invata multe lucruri pe parcurs,de la cum este construit pana la cum functioneaza un astfel de instrument optic. :) In plus de asta,e mai ieftin sa fie construit acasa decat sa fie achizitionat gata construit,de la magazine de specialitate,sau chiar SH. Sau cel putin ,nu trebuie cheltuiti multi bani deodata ,ca in cazul achizitionarii unui telescop nou,mai ales daca constructia instrumentului decurge mai incet si cu grija,materialele de constructie pot fi luate pe rand,in functie de avansarea lucrarii si de necesitati. :) Mult succes la observatii cu noul instrument si cer senin domnu Mircea! :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Iul 2017 21:30 ----------------------------------- Skyliner Da , cele trei suruburi radiale sunt de reglaj. Butucul central este de la paianjenul primului meu newtonian de 160mm F/9 cu oglinda Beches. Sistemul este foarte stabil deoarece este cinematic corect. Spre deosebire de sistemul american ,folosit si la telescoapele chinezesti , care nu este. Aceasta inocrectitudine de principiu incearca sa o compenseze metoda cu saibe din cartoanele de lapte ,asa -numitele ''milk jug washers''. iulian90 Multumesc pentru aprecieri si pentru urari ,Doamne ajuta-ne la toti ! Aceasta constructie a durat mult -nu numai pentru ca sunt eu lenes :oops: - dar si deoarece atunci cand am decis sa modific montura originala , am decis sa refolosesc cat mai multe dintre piesele originale. Ceea ce am si reusit in proportie de peste 90%. Am facut aceasta din respect pentru Alin Tolea ,de la care provine atat optica cat si prima montura tip Ravneberg. Asta-seara am re-colimat telescopul si am privit relaxat la Luna. Cer senin ,Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iul 2017 11:48 ----------------------------------- Incet , incetut , de construirea altor reflectoare , profita si stravechiul meu dobsonian de 125mm F/7. Aseara i-am demontat secundara si oglinda primara ,am trasat si am taiat in tub gaura pentru portocularul filetat DIY de 2''. Acest portocular a fost initial destinat reflectorului RFT de 125mm F/4.496. Am ajustat gaura si am executat si gaurile pentru cele doua suruburi de fixare a portocularului. A trebuit sa demontez si cautatorul cu tot cu suport deoarece nu aveam ''loc de intors '' pentru ferastraul pendular. Apoi am remontat totul. Am testat pe Alcor-Mizar. Ocularul Plossl 25mm ajunge in focal dar ocularul LV30 mm ,nu. Va trebui deci sa mut oglinda principala cu aprox. 16-18 mm spre secundara. Mai mult ca sigur ca voi revopsi interior cu negru mat si acest telescop. Tubul este tot ciuruit cu gauri de la modificarile facute de-a lungul timpului,deci va trebui sa-l ''carpesc''. Si ,la final sa-l revopsesc si exterior. Dar nu inainte de a-i schimba axele orizontale cu altele noi , de diametru mai mare , ma gandesc sa folosesc capace PVC de 160mm. Rockerul executat din PAL este destul de greu deci niste gauri ''artistice'' de usurare i-ar prinde bine. Si ar fi buna si o mica polita de oculare ,cu o pozitie de 2'' si vreo doua de 1.25''. Daca unii dintre cei care vor citi cele de mai sus se vor intreba : ''Cel apuca si pe asta !? Numai ce a construit un telescop de 8'', la ce-i mai trebuie si piticania !?''. Raspunsul ar fi : telescopul de 8'' are axele orizontale foarte jos , vor fi obiecte pe care nu le voi putea observa cu el. Reflectorul de 125mm F/7 in schimb are axele orizontale la un metru inaltime si vede mai bine peste garduri si crengi. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Aug 2017 20:32 ----------------------------------- Iata cu ce am spart azi linistea siestei din cartierul nostru. Este vorba despre un nou tub pentru reflectorul RFT 125mm F/ 4.496. Deoarece am decis sa nu folosesc oculare de 2'' pe acest telescop ,trebuie sa schimb tubul propriu zis. Aveam un tub de 156 mm diametru la indemana si ,din fericire ,mai lung. Asa ca ra-ta-ta cu ferastraul pendular si viiiiuu-viuuuu cu flexul si am stricat visele de pensii speciale ale vecinilor. Aveam deja calculati parametrii cu ''Newt for web'' ,asa ca am taiat tubul la lungime, am executat gaura pentru focuser si gaurile de montaj ale barilletului oglinzii principale. Placa de baza intra cu strangere mare in tub asa ca i-am ajustat diametrul prin slefuire cu laterala discului de flex. Am niste cupoane de placaj ramase de la inelele Toleascopului . Am trasat inelele de rigidizare pentru cele doua capete ale tubului. Aici m-am oprit. Mircea ----------------------------------- Skyliner 05 Aug 2017 10:03 ----------------------------------- Foarte frumos Mircea va transmite Optical salutari din inima Bucurestiului !!! ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Aug 2017 19:07 ----------------------------------- Salutari lui ''Optical'' oriunde s-o gasi ! Ar fi fost frumos daca puteai face o vizita la Observatorul Urseanu si la Muzeul de Stiintele Naturii ''Antipa''. Poate data viitoare ,Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Aug 2017 13:02 ----------------------------------- Aici vedem rezultatele mele ATM de ieri : am debitat inelele de rigidizare ale tubului la capete si diafragma de intrare de 151mm diametru pentru RFT 125 mm. Nu m-am putut abtine si am pus piesele impreuna chiar daca nu exact in pozitiile finale. Voiam sa vad in realitate cam cum va arata jucaria. Telescopul nu va avea alt cautator decat acea dioptra , eventual in viitor va mai primi un RDF. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Aug 2017 21:04 ----------------------------------- Vine o vreme cand tot omul cedeaza si se lasa cucerit de prostia populara. Si uite asa ,mi-a venit si mie randul si , saptamana aceasta , mi-am facut primul ''selfie''... Sunt necajit fratilor ,am muncit ca un sclav si am obtinut cele mai proaste vopsiri exterioare din viata mea. Si eu ,care ma temeam de cele interioare ...acestea au iesit bine. Cele exterioare insa ... urate , frate, ca un poster cu ion iliescu. Saptamana viitoare pun mana pe surubelnita si asamblez dobsonianul de 200 mm asa cum este ,m-am saturat de ''cosmetica'' ,mi-e dor de observatii. Vedem alaturi de tubul Toleascopului ,tubul RFT 125mm , parasolarul lunetei de 90mm , cautatorul 6x30mm, diafragma de focuser a lui HC-2 si corpurile celor doua lentile Barlow carora le-am inegrit interiorul. Mircea ----------------------------------- Skyliner 12 Aug 2017 07:58 ----------------------------------- A iesti bine nu e motiv de suparare, sper ca vopseaua sa prins bine. Va urez succes la observatii caci astea conteaza. ----------------------------------- tudor 12 Aug 2017 08:09 ----------------------------------- Mircea, Nu conteaza gardul conteaza leopardu :) Dar "Selfiul" este superb; Zici ca-i un tablou numit "Telescopul olarului" sau de ce nu "Olarul telescoapelor" :lol: Spor la "olarit" in continuare! ----------------------------------- mihai leahul 12 Aug 2017 13:01 ----------------------------------- Toata stima pt D-l Mircea dar totusi nu ma pot abtine, apropo de selfie : - D-l Mircea, D-l Mircea, da ce-ai vrut domnule sa faci? :o :o :lol: Spor! ----------------------------------- nobody 12 Aug 2017 13:08 ----------------------------------- Unde ai vazut olar cu pete de leopard ? Asta-i Leopardul Telescoapelor ! :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Aug 2017 17:36 ----------------------------------- Ei ,ce intrebare ...ce am vrut sa fac ?! Nu mai tin minte dom'le , toata lumea stie ca prizele de diluant au efecte secundare ... :roll: Multumesc pentru comentariile simpatice,un week-end placut va doresc,Mircea (nu-mi pun totusi titulaturile sugerate ,desi ar merge Mircea Olaru Leopardu della Telescopu' ...ca moare de ciude si invidii manelistii ) ----------------------------------- Erwin 12 Aug 2017 19:29 ----------------------------------- Asta-i adevarata placere a ATM-ului! :D Se mai intampla si sa te ranesti in cursul operatiunilor, o picatura de sange jertfita zeului telescoapelor e obligatorie! Dar si satisfactiile sunt pe masura! Spor pe mai departe si atentie cu substantele, sa nu cauzeze oarece! :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Aug 2017 22:34 ----------------------------------- Multumesc Erwin , de acord cu tine. Distractia este motorul ATM-ului , nu neaparat dorinta de a economisi bani. Recent a fost de vanzare pe forum un telescop Dobson de 8'' la 600 lei. As vrea eu sa-l vad pe cel care bate un asemenea pret. Numai pe testele de vopsea neagra mata am cheltuit undeva intre un sfert si pana la o treime din aceasta suma ... :shock: Dar sa privim si pozitiv lucrurile... multumita mincinosilor din marketing , m-am ales cu vopsea neagra ...pe viata ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Aug 2017 21:43 ----------------------------------- Desi nu-i gata si mai am de lucru la Toleascop ,l-am asamblat si am inceput sa observ cu el. Deoarece aceasta a fost... '' pohta ce-am pohtit-o " ! In poze , dobsonianul de tip ''Circus Cannon'' , inspirat dupa fratele mai mare de 30 cm al lui Gary Seronik , apare dotat cu RDF , cautator 6x30mm si ocular de 2'' LV 30mm. A meritat sa modific un telescop gata si bine construit ? A meritat sa ma lupt cu piedici mai mici sau mai mari ,cand ma puteam multumi cu ce aveam deja prin generozitatea lui Alin Tolea ? Raspunsul sta intotdeauna in rezultate ,nu in opinii ,nu in promisiuni. Doar in aceasta saptamana , am observat trei parti ,purtand fiecare numar NGC separat , in Nebuloasa Veil iar noaptea trecuta am vazut - cu instrumentul optimizat pentru conditiile mele de observatie - o galaxie situata la peste 400 milioane de ani-lumina ! Galaxie la care ne uitam cu totii atunci cand privim spre Messier 13 dar nu o vedem. Eu am vazut-o ! Nu ma las imbatat de succes , toate acestea au fost posibile datorita lui Alin caruia-i multumesc pe aceasta cale. Toate cele bune ,nopti senine si instelate tuturor , Mircea ----------------------------------- Erwin 19 Aug 2017 05:30 ----------------------------------- Super, Mircea! Cerul a fost și el generos, că pe noi păcătoșii de obicei ne pedepsește cu nori și ploaie cănd ne cumpărăm sau finalizăm ceva... :D ----------------------------------- iulian90 19 Aug 2017 06:27 ----------------------------------- Foarte frumos telescopul dl. Mircea! :D Super fain. Arata exceptional,foarte bine construit,este un instrument de nota 10! :D Sa-l stapaniti sanatos. :D Toate cele bune si cer senin. :) ----------------------------------- Dbird 19 Aug 2017 09:55 ----------------------------------- Felicitari! Frumos echipament. Normal ca si norii se dau la o parte cand vad asa un instrument fioros indreptati spre ei ... noroc ca nebuloasele si galaxiile nu sunt fricoase :) Cer senin, utilizare placuta ... si sa nu ne uiti si pe noi sa ne mai scrii din cand in cand ce se mai vede prin el. ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Aug 2017 17:00 ----------------------------------- Multumesc dragi prieteni pentru cuvintele frumoase ! Voi scrie cu placere despre calatoriile pe care le vom face impreuna , moshu' subsemnatu' si acest armasar stelar murg! Cer senin ,Mircea ----------------------------------- Skyliner 19 Aug 2017 18:07 ----------------------------------- Felicitari pentru instrument, absolut superb, a meritat munca iar de acum urmeaza observatiile. :wink: Sa-l stapaniti sanatos. :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Aug 2017 19:47 ----------------------------------- Skyliner Multumesc , Doamne ajuta sa fim sanatosi si sa avem pace si liniste pentru Astronomie. Mircea ----------------------------------- Dbird 21 Aug 2017 11:07 ----------------------------------- :lol: ...si timp, Mircea, si timp caci asta cred eu, ca ne lipseste cel mai mult ... ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Aug 2017 11:27 ----------------------------------- De acord Dorin , timpul este un capital foarte pretios , Mircea ----------------------------------- david_eco 04 Sep 2017 10:40 ----------------------------------- Ah, arata fabulos!!! Nu am mai intrat de mult pe topic din lipsa de timp. Superb! Trebuie sa fie o satisfacție totala sa observi cu o așa piesa de arta. Felicitări domn Mircea!!! ----------------------------------- Skyliner 04 Sep 2017 13:14 ----------------------------------- Cel mai cochet telescop vazut de mine vreodata, felicitari inca odata Dl Mircea pentru aceasta bijuterie a ATM-ului romanesc. :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Sep 2017 14:47 ----------------------------------- Multumesc lui david_eco si lui Skyliner pentru cuvintele foarte frumoase ! Reamintesc ca telescopul are la baza munca si materialele lui Alin Tolea ,eu doar l-am perfectionat. Am sa folosesc acest prilej pentru a indemna amatorii sa adauge la telescoapele lor newtoniene atat diafragma de focuser recomandata de Mel Bartels cat si diafragma de intrare calculata de ''Newt for the Web''. http://www.bbastrodesigns.com/baffle.html https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html Acestea doua ,impreuna cu vopsirea negru-mat a interiorului ,cred ca m-au ajutat sa vad galaxia NGC 6196 de 13.2mv iar nebuloasa Veil este deja ,ca sa zic asa , ''pe meniul zilnic''. Nu am determinat deocamdata magnitudinea stelara limita dar datorita faptului ca M13 si M92 incep sa fie rezolvate in stele deja la 99x ,in mod absolut sigur trec binisor de 13 mv la acest grosisment. Calculatorul de mai jos spune ca la 308x ar trebui sa ajung la 14.6 mv in preajma zenitului. http://www.cruxis.com/scope/limitingmagnitude.htm Mircea ----------------------------------- tudor 04 Sep 2017 20:15 ----------------------------------- Imi plac finisarile brute ce confera "toleascopului" un aer foarte robust si un aer vintage. Deasemenea se asorteaza foarte bine si cu scaunul de observatie. Amandoua formeaza un set :) Trebuie sa fie o placere in plus sa privesti printr-un telescop facut de tine. Daca creste performanta, as adauga si eu newtonianului meu o diafragma de focuser si o diafragma de intrare, dar nu prea am inteles unde se monteaza mai exact ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Sep 2017 22:03 ----------------------------------- Multumesc Tudor ! Diafragma de intrare se pune pe gura tubului ,ti-o calculeaza ''Newt''. Iar diafragma de focuser se poate adauga in mai multe locuri. La majoritatea telescoiapelor deja construite , se lipeste la capatul dinspre secundara a tubului culisant al focuserului. Aceasta diafragma de focuser permite ca in ocular sa ajunga doar razele care vin de la secundara. Deci diafragma ocularului ''vede'' doar secundara. (Ochiul ''vede'' mai mult atunci cand il pui in planul focal - in ciuda diafragmei de focuser - dar dumnealui in mod normal trebuie sa sada la locul sau , inapoia ocularului. :D ) Eu atribui acestor diafragme faptul ca pot sa vad din oras cate ceva din lumea nebuloaselor. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Iun 2018 22:43 ----------------------------------- M-am hotarat sa imbunatatesc stabilitatea dobsonianului de 125mm F/6.9. Cat timp sunt doar eu langa telescop ca huhurezul , nu sunt probleme. Dar la activitatile de tip ''sidewalk astronomy'' , mai ales la cele la care participa si copii , e nevoie de o stabilitate marita. Vedem in prima poza ce amprenta la sol a avut dobsonianul meu de 125mm F/6.9. Aceasta este indicata de cele trei dreptunghiuri mai deschise la culoare. Am socotit ca as putea mari stabilitatea instrumentului pe doua cai : -adaugand greutate la baza instrumentului deci avand o placa de sol mai grea -marind amprenta la sol. Pentru aceasta , m-am hotarat sa adaug o noua placa de sol. Greutatea pe care o adauga aceasta noua placa este mica dar aria acoperita de picioare devine de 2.3x mai mare decat cea initiala. Picioarele propriu-zise ,amplasate in ''varfurile'' placii triunghiulare , vor fi pucuri de hochei ,dupa recomandarea sitului Stellafane. Placa patrata din prima poza , cea care va purta pernele de teflon , va fi atasata de placa de sol triunghiulara cu holz-suruburi si prin lipire cu aracet. Lagaruirea verticala propriu-zisa , formata din trei perne de teflon si un disc LP de 300mm diametru , ramane amplasata intre placile patrate vizibile in a doua poza. Si daca am pornit pe acest drum ,nu mai am incotro , voi renova complet telescopul veteran. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Iun 2018 21:01 ----------------------------------- La renovarea dobsonianului de 125mm F/6.9 : Placa de baza este modificata , mai am doar sa o vopsesc dar asta se va intampla odata cu restul monturii. Adica am atasat noua placa triunghiulara , am schimbat picioarele cu pucuri de hochei , am schimbat surubul central in unul de M10 cu rozeta , piulita cu ghiare este si ea una noua de M10 ,am schimbat pernele de teflon. Am inceput apoi modificarea tubului. Am dat jos axele orizontale si am ,deocamdata, una din noile axe pregatita pentru montaj. Mai am de facut : -confectionare barillet nou -raft de oculare -ranforsare rocker -vopsire interioara -exterioara Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Iul 2019 18:29 ----------------------------------- Despre dobsonianul ''Ratusca cea urata'' D=125mm F/6.9 : Aseara am confectionat un cautator cu apertura de 50mmx190mm ,grosisment 9.5x pentru acest telescop. Obiectivul provine de la un binoclu iar ocularul este un Erfle f=20mm ,cu lentilele de la ocular de binoclu 7x40mm I.O.R. cu reticul artizanal. Tubul este din PVC , a intrat ''zeiss'' cu presare ,peste filetul de la capatul tubului tronconic al obiectivului. Am putut refolosi de la vechiul cautator 8x35mm : bucsa port-ocular ,ocularul si suportul cautatorului. La prima utilizare ,imediat dupa alinierea cu telescopul ,cautatorul m-a ajutat sa vad o conjunctie a Lunii cu Jupiter.Semn bun ! Atasez niste poze in care vedem : -noul cautator si focuserul 2''/1.25'' -polita de oculare :5 pozitii /1.25''+ 1 pozitie/2'' -aspect general al reflectorului ''Ratusca cea urata'' in Iulie 2019 Nu voi revopsi deocamdata telescopul pana ce nu confectionez un nou barillet pentru oglinda principala. Apoi voi revopsi telescopul acesta la interior si exterior. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 31 Mai 2020 18:07 ----------------------------------- Proiectul nu este abandonat dar nici terminat. La ''Ratusca cea urata'' tubul si montura sunt vopsite interior si exterior. In acest an,am reluat abia in saptamana care a trecut activitatea ATM. Am inceput cu o mica modificare a suportului de cautator si am vopsit interior si exterior cautatorul artizanal 9.5x50mm. Cele doua bonete de pe reflector provin de la un covor. Gaura focuserului este inca acoperita cu banda de hartie deoarece voi avea de retusat cu negru mat in interior dupa ce voi monta paianjenul si cautatoarele: RDF + optic 9.5x50mm. M. ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iul 2020 13:42 ----------------------------------- Am ajuns cu polita de oculare a dobsonianului Toleascop 200mm la stadiul vizibil in poze . Va accepta trei oculare de 2'' si unul de 1.25''. Explicatii ( sa zicem ''caietul de sarcini'' :P ) : Majoritatea ocularelor mele sunt in format 1.25'' dar ,la observatii, folosesc pe acest instrument aproape exclusiv formatul de 2''. Ocularul de baza LV 30mm este pe standard 2''. De aici incolo , folosesc adaptoarele de 2''. Ocularul Baader zoom Mark III a venit cu adaptorul de 2'' propriu. Aceste doua oculare de mai sus le folosesc cel mai frecvent. Daca am nevoie de grosismente mai mari ,folosesc fie Radian 6mm,fie Radian 5mm, ambele insa folosite in acelasi adaptor de 2''.Radianul in asteptare (sau alt ocular pe standard 1.25'') va sta cuminte in ultimul locas. Am confectionat aceasta polita dupa preferintele observationale ,nu va trebui sa le modific pe acestea dupa echipament. Alt fragment ATM : Pentru tot soiul de lunete si lunetici si reflectorul RFT de 125mm F/4.5 folosesc montura pipe de 1.5'' ''Penelopa''. Fiind o montura multifunctionala ,confectionez o polita si pentru aceasta montura si care trebuie sa corespunda acestei caracteristici. Am debitat doua distantiere din placaj de 18mm pentru polita circulara. Polita circulara a lui Penelopa va permite utilizarea /stocarea operationala de oculare de 2''x 2 pozitii +1.25''x 3 pozitii +0.96''x 3 pozitii deoarece pe acea montura folosesc instrumente diferite cu oculare de standarde diferite. Polita circulara va centra pe teava centrala /axul vertical de 1.5'' al monturii. Daca voi roti polita sa ajung la ocularul dorit , ar fi posibil ca ocularele cu fusta /barrell mai lung sa loveasca in capul picioarelor trepiedului . De aceea am taiat (deocamdata) doua distantiere de forma inelara care inalta polita circulara cu 36 mm deasupra capatului superior al picioarelor trepiedului. Atasez doua poze ale politei pentru Toleascop. Toate prelucrarile sunt manuale ... ''cu manutele astea doua mi-am luat (masina...nu) polita noua'' ! Mircea ----------------------------------- Erwin 19 Iul 2020 18:27 ----------------------------------- Foarte faină. Acum nu mai trebuie să faci ture la măsuța de pe alee pentru a schimba ocularele :) S-o folosești sănătos! ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iul 2020 22:47 ----------------------------------- Erwin Multumesc dar banuiesc ca te-ai inteles cu nevasta-mea ... Cand i-am explicat sotiei ce-i ''chestia'' la care lucrez si de ce o confectionez ,mi-a zis : '' ...da' de ce te chinuiesti ? Mersul pe jos face bine ...mai ales la varsta ta !!! :shock: Si nu pot sa o contrazic ! Mircea ----------------------------------- tudor 20 Iul 2020 08:56 ----------------------------------- Vad ca Toleascopul primeste noi accesorii si retusuri de finete :) PS Imi plac bonetele de pe "Ratusca urata", zici ca e un telescop "medic" ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iul 2020 20:51 ----------------------------------- Tudor Multumesc pentru comentarii ! Inseamna ca Ratusca e in pas cu moda acestui an... Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Noi 2020 18:29 ----------------------------------- Cam de dupa conversatiile de mai sus, am fost ocupat cu lucruri mult mai prozaice decat ATM-ul. De saptamana trecuta,incerc sa reiau proiectele din punctul in care le-am lasat. Mda, prima problema este aceea ca nu prea mai tin minte unde si cum le-am lasat .... :? Ieri am brunat niste piese de otel iar azi le-am curatat de uleiul uzat folosit - foarte util dar totusi gretos. Brunarea a fost facuta conform articolului meu de pe blog : http://observoergosum.blogspot.com/2009/05/brunarea-monturilor-din-otel-ale.html Curatarea am facut-o prin spalare in apa calda + detergent de vase ,stergere cu o carpa uscata,moale si clatirea in alcool sanitar. In atasament vedem piesele brunate in aceasta sesiune. Ca fundal, am folosit articolul meu ''Istoria binoclului -Fragmentarium'' din ''Pasi spre infinit'' nr. 42, revista editata de Asociatia Astronomica ''Sirius'' din Barlad. Pe pagina din stanga a articolului vedem asezate baza, tubul port-ocular si reductia 2''/1.25'' de la focuserul filetat al dobsonianului ''Ratusca cea urata''. In dreapta vedem baza si tubul port-ocular al focuserului de 1.25'' de la newtonianul RFT 125mm F/4.5 .versiunea IV. Sub portretul lui Lipperhey ,strabunul tuturor telescopistilor din aceasta lume , vedem celula unei lentile Barlow 2x. Lentila propriu-zisa este un dublet extras din Barlow Meade # 134, produs in Japonia si pe care am adaptat-o la formatul 1.25''. Este o lentiluta extrem de buna , poate ca nu depaseste Baader Hyperion 2.25x dar ''ii sufla in ceafa''. La toate aceste piese, suprafetele care nu sunt ''de contact cu miscare'', vor fi oricum vopsite. Ma bucur in primul rand ca (si) brunarea filetelor interioare si exterioare a reusit foarte bine, acestora neputand sa le aplic alta protectie. Mircea ----------------------------------- Laurentiu 12 Noi 2020 20:05 ----------------------------------- Brunarea otelului merge ok si cu ulei de motor nou/proaspat. Am folosit metoda descrisa de Mircea pentru un surub de prindere a unui cap foto la o sina tip Vixen. Rezultatul obtinut de mine este bun dar nu perfect - au ramas mici zone neacoperite de oxidul de fier format prin brunare. Cauza este, posibil, persistenta in acele zone a zincului cu care a fost galvanizat initial surubul (am incercat inlaturarea lui cu o solutie de acid citric dar cred ca mai bine foloseam acid sulfuric). Zincul s-a oxidat si el prin incalzirea in flacara insa, asa cum stim, sper, cu totii , oxidul de zinc are culoarea alb :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Noi 2020 20:42 ----------------------------------- Laurentiu Inca nu am brunat folosind numai ulei ''proaspat'' dar inclin sa iti dau dreptate : cand am pregatit baia de vrunare,am vazut ca nu mai aveam decat o cantitate mica de ulei uzat.Solutia : am adaugat ulei de motor ''proaspat'' pe care-l am ca rezerva pentru Skoda si am brunat in acel amestec. Totul a mers bine. La surubul tau eu as slefui capul pana la indepartarea urmelor de zinc si as repeta procedura. Timp este, se anunta o iarna lunga si mohorata. Succes , Mircea ----------------------------------- Erwin 13 Noi 2020 07:15 ----------------------------------- Brunarea cu ceapă este mai bună. Cred că am povestit despre ea în topicul menționat de Mircea. Ceapa conține acizi care atacă oțelul și ajută la formarea unui strat de oxid mai persistent. Trebuie făcută în aer liber procedura, altfel mirosul de ceapă prăjită se imprimă și ne dau afară nevestele... :D ----------------------------------- Laurentiu 13 Noi 2020 18:40 ----------------------------------- Intrebare: cat de durabil e stratul de oxid format prin brunare ? din cate am studiat eu, aparent e ok pentru prevenirea ruginirii dar nu infailibil. Daca aveti experienta de folosire indelungata a pieselor brunate home-made, va rog sa imi spuneti ce parere aveti. O alternativa excelenta, cred eu, este aceea a pieselor facute din aluminiu si apoi eloxate (anodizate?). Avantajul este ca se pot obtine piese de culori variate iar procedura nu este atat de complicata (e drept, putin mai laborioasa decat brunarea otelului). ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Noi 2020 22:40 ----------------------------------- Laurentiu Opinia mea personala este ca brunarea serveste in primul rand pentru estetizare , ca sa scapi de culoarea terna gri a metalului. Dar ajuta un pic si impotriva oxidarii. Telescoapele mele sunt animale de curte , cam toate au vazut cum arata interiorul portbagajului dar nici unul nu stie cum arata casa pe dinauntru. Dar nu sunt mancate de rugina. ''Ratusca cea urata'' are focuserul filetat (la dreapta de portretul lui Lipperhey) de la nastere ,adica de prin 1995,avand de atunci piesele brunate.Pe ici,pe colo se vedeau puncte de oxid dar care nu afectau functionalitatea. Am facut re-brunare din motive estetice dar nu numai... La varsta mea nu cred ca voi mai face vreo alta renovare a telescopului ( cu re-brunare). De aceea am zis ... ''daca-i bal , bal sa fie''. Erwin Sunt de acord cu tine, ceapa e o leguma deosebita ,plina de substante active. Metoda cu ulei este insa mult mai expeditiva : am luat simultan din flacara (doua ochiuri de aragaz) piesele legate cu sarma in doua legaturi si tot asa le-am aruncat in ulei.Si basta. Cu ceapa trebuia sa le bibilesc individual ,piesele mai mari se raceau, nu suna prea tehnologic. Dar dezavantajul principal al cepei e cel aratat de tine : nevasta si al dumneaei facalet ! Actualizare : azi am continuat renovarea reflectoarelor de 125mm F/4.5 si 125mm F/6.9. Placa de baza a barilletul OP de la F/4.5 era deja (re)vopsita negru lucios. Azi am vopsit negru mat fata din interior, cea din care secundara vede un inel. La toate piesele din poza de mai sus am executat vopsiri locale. Suprafetele exterioare le-am vopsit negru lucios. Filetele au fost protejate,raman doar brunate. La celula de lentila Barlow am vopsit negru mat fata pe care o va vede secundara, cea care se vede in poza. Am lipit cu silicon OP de la F/4.5 pe placa reglabila a barilletului. Va dormi nemiscata 48 de ore. Reamintesc ca aceasta oglinda este confectionata din sticla de ecran TV deci are spatele cu aceeasi raza de curbura ca si fata activa.Deci este un menisc. Mircea ----------------------------------- zoth 14 Noi 2020 17:42 ----------------------------------- Intrebare: cat de durabil e stratul de oxid format prin brunare ? Dupa parerea mea, durata depinde foarte mult de conditiile climatice (umezeala, temperatura, salinitate) in care sta sau lucreaza reperul brunat. Am gasit de pilda dupa vreo 2 ani, urme evidente de rugina pe celula unui obiectiv care a facut in mai multe randuri condens si a stat si in umezeala o vreme. Problema a fost remediata prin rebrunare. Experimental am facut brunare cu ceapa, cu ulei uzat de la masina si cu vaselina alba. Brunarea cu ceapa a iesit super pe unele piese dar pe altele destul de rau, de unde am tras concluzia ca rezultatul depinde de elementele aliate in otelul respectiv (nu stiu daca concluzia mea este corecta). Brunarea cu ulei uzat s-a dovedit pana acum a fi cea mai constanta in rezultate. Procedura mea finala e putin diferita de cea a lui Mircea in sensul ca dupa brunare las sa se scurga bine surplusul de ulei apoi sterg piesa cu o carpa moale de bumbac. Dupa aceasta operatie, reperul va ramane la aer in laborator inca vreo 5 zile pana ultimele urme de ulei dispar de pe ea (se pare ca uleiul uzat e sicativ). Dupa toata povestea asta piesa e asamblata la locul ei de munca :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Noi 2020 21:12 ----------------------------------- Silviu Asta n-am stiut, ca dupa 5 zile uleiul dispare fiind sicativ. Ca sa scap de procedura de spalare -curatare cam ''mizerabila'', prefer sa astept cateva zile. Multumesc pentru idee , Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Iun 2022 11:14 ----------------------------------- Aseara am ajuns cu barilletul oglinzii 125mm F/6.9 in faza de asamblare de testare. Adica am montat toate piesele barilletului la locul lor si barilletul in tub. Mi s-a parut ca placa de baza pe care va sta oglinda este excentrica. N-ar fi de mirare, nu am masini-unelte, execut totul manual. Nici un unghi drept nu are la mine ''fix'' 90 grade iar toate gaurile ''bat'' intr-o parte sau alta. Asa ca trebuie sa fac asemenea montaje de proba, sa verific si apoi sa corectez. Asta e, atata poate moshu' , atata face ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Oct 2022 21:49 ----------------------------------- Vineri 30 Septembrie, Astroclubul ''Galaxis'' a participat la actiunea ''Noaptea cercetatorilor''. Actiunea in sine a fost o mare dezamagire. Inchipuiti-va cateva sute de copii si de parinti, participand din partea a vreo 40 de scoli si cluburi scolare de mici savanti (repet ceea ce am scris cu cifre: ''patruzeci'', nu-i nici o gresala), toti inghesuiti pe cativa metri patrati. Care putea fi rezultatul decat un iures fara pauza de tipete, urlete si bajbaiala aleatoare. Astroclubul nu si-a prezentat standul, n-ai ce cauta cu telescoape si oculare in vartejul bataliei de la Nicopole ! Totusi nu am dat bir cu fugitii. Desi mallul, ca gazda in acest an ''s-a facut de cacao'', dimpreuna cu comitetul de organizare. Editiile precedente au fost organizate cu foarte multa competenta de catre un singur barbat. In 2022, Universitatea ''Aurel Vlaicu'' a considerat ca trebuie sa se alinieze spiritului woke falimentar si la political correctness si a pus evenimentul in grija unui comitet de organizare format din femei, mai multe decat degetele de la o mana. A iesit ce am descris mai sus. Am sa ajung acum la partea esentiala, pentru care am facut introducerea de mai sus. Membrii Astroclubului ''Galaxis'' si-au instalat telescoapele la coltul mallului si au prezentat copiilor si parintilor relieful selenar. Imagini care au starnit, nu la putini copii si in ciuda vremii nefavorabile, chiote de exaltare ! Unul dintre aceste telescoape a fost dobsonianul meu ''Ratusca cea urata/ Ugly Duckling'' D=125mm F/6.9 a carui indelungata renovare (de aproape doi ani) am finalizat-o tocmai in dupa-masa acelei zile. Membrii astroclubului au observat prin micul meu dobsonian si steaua Vega, al carei companion nu se vedea din cauza norilor si celebra ''Dubla-dubla'' Epsilon 1-2 din Lyra. De la cele descrise mai sus, am testat dobsonianul si am constatat ca este complet operational, ca are functionalitate mai buna ca inainte de renovare, deoarece : - am inlocuit rulmentul axial al axului vertical cu lagar format din perne de teflon si un disc LP - jocul axului vertical este acum reglabil fin prin metoda ATM Club Springfield - am inlocuit axele orizontale de 110mm diametru cu altele de 160mm diametru - am latit suprafata de asezare a axelor orizontale - am marit stabilitatea prin dublarea amprentei la sol, prin marirea greutatii/ dublarea placii de sol, am ranforsat peretii laterali ai rockerului, am asezat intregul telescop pe picioare din pucuri de hochei, idee preluata tot de la Springfield - raftul de oculare si butonul/ manerul de manevrare de sub focuser contribuie la ergonomizarea observatiei - prin lipirea oglinzii primare am marit considerabil stabilitatea colimarii si am eliminat obstructia produsa de gheare - am marit versatilitatea prin schimbarea focuserului filetat 1.25'' cu focuser filetat 2''. Cu ocularele aflate in dotare, fara folosirea de lentile Barlow, instrumentul poate fi folosit de la 27x/ TS 32mm UWA in camp efectiv de 2.6 grade pana la 346x/ TMB Planetary 2.5mm in camp real pe cer de 10 minute de arc. Am testat practic, toata gama de oculare si mariri este functionala. Spre regretul meu, ocularul LV 30mm/ 2'' nu poate ajunge in focar. - prin montarea a doi bracketi/ pantofi, am marit considerabil numarul combinatiilor posibile de cautatoare care se pot monta : 6x30mm+RDF, 8X50mm+RDF, laser + RACI etc - am pastrat manerele originale cu care pot transporta instrumentul, fie in doua subansamble, fie ca un intreg, atunci cand caut o noua locatie de observare. Optica functioneaza bine, in parametrii. Am separat dubla STF 13 si am rezolvat cu discuri Airy tangente STF2 in urma cu doi ani, pe 19 Octombrie 2019. Acum, separatia ambelor duble a crescut putin. STF 13 are acum o separatie de 0.97'' iar STF2 are separatia de 0.95'' si au fost separate, respectiv rezolvate noptile trecute, asa cum am raportat la alt topic. Conform criteriului Dawes, apertura de 125mm poate rezolva o dubla formata din stele de 6mv, de aceeasi magnitudine vizuala, separate prin 0.93''. Deci ... bingo ! Mai am in vedere unele mici completari dar deja ma declar multumit de rezultatul acestei renovari. Oare merita un telescop atat de mic, de nesemnificativ pentru multi, asemenea eforturi ? Stiu ca acest telescop este un obiect dar mi-a oferit atat de multe observatii interesante incat eu il percep mai degraba ca pe un prieten. Iar prietenii merita toata grija si atentia. Multumesc Domnului ca mi-a dat sanatate, putere de munca si ca mi-a luminat mintea ca sa reusesc lucrurile bune descrise mai sus ! Mircea ----------------------------------- Erwin 09 Oct 2022 10:20 ----------------------------------- Felicitări, Mircea! Îmi aduc aminte cu drag de nopțile de observații cu "Rățușca" de pe vremea când eram cu caș la gură și mă uitam uimit cu ce ușurință găsești dublele printre crengile copacilor și via din grădina ta, chiar și printre nori. În legătură cu organizarea, cam la fel am pățit și eu la Școala Generală din Rm. Sărat care mi-a prelungit faringita cu vreo 2 săptămâni și pe când era să-mi treacă, am avut Noaptea Cercetătorilor la București. Dar da, bucuria copiiilor și entuziasmul lor ne încarcă cu "energie" și merită acest efort, să le deschizi ochii asupra Universului. ----------------------------------- iulian90 09 Oct 2022 19:27 ----------------------------------- Arata fain telescopul , felicitari si din partea mea dl. Mircea. :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Oct 2022 11:05 ----------------------------------- Multumesc Erwin pentru reamintirea observatiilor faute impreuna ! Multumesc Iulian, tu stii cel mai bine cat de bun poate fi un asemenea reflector, spor la observatii in continuare ! Cer senin, Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Aug 2023 22:03 ----------------------------------- Azi am finalizat montarea a doua manere pe rockerul dobsonianului SW Classic 250P. Recomand montarea de asemenea manere pentru imbunatatirea maniabilitatii. Manerele sunt utile si la punerea in statie sau la strangerea echipamentului de la finalul observatiei. Dar folosul cel mai mare il aduc in timpul observatiei cand trebuie frecvent sa mut intreg telescopul ba cu un metru incolo , ba cu doi metri incoace pentru a observa ba pe langa pomul acesta, ba pe langa acoperisul acela. Am pozat micul dragon si ''sub burta'' pentru a arata polita de oculare , suruburile cu rozeta care in locuiesc pe cele cu maner si saibele de teflon dintre suruburi si lateralele rockerului. Manerele sunt ambutisate din tabla, sunt deci foarte usoare dar rezistente pentru aceasta aplicatie. Costa 7 lei la Leroy Merlin. Mircea ----------------------------------- Mig71 10 Aug 2023 22:05 ----------------------------------- Inteleg ca ati renuntat la piesa cu bile care seamana cu un rulment de presiune ( si cu care SW se mandreste ca a obtinut un patent in SUA). Forta de frecare se regleaza mai bine cu saibe de teflon? ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Aug 2023 14:04 ----------------------------------- Rulmentul se bloca, de obicei discul dinspre mine se insuruba pe filetul M10. Degeaba l-am ajustat, fenomenul se repeta. Probabil din cauza vreunei excentricitati. Teflonul in schimb permite reglaje si cand strangerea este mai puternica (ocular greu),aluneca mai bine pe melamina decat otelul rulmentului - vorbesc de cazul blocajului. Neplacut dar care se intampla. Daca voi reusi sa imi urmez planul si sa reconstruiesc montura din placaj, voi introduce disc de pick-up (partea centrala de ...)- din asa numitele vinyluri - pe partea interioara a lateralelor rockerului. Vinylul lucreaza mult mai bine cu teflonul decat melamina, am dovada la ''Ratusca cea urata''. Una peste alta, montura de acest tip a lui Sky Watcher este geniala datorita solutiei extrem de simple data problemei de echilibrare a tubului. Faptul ca eu am mici probleme nu inseamna ca solutia nu este cu adevarat foarte buna. Eu spun ca merita patentul pe deplin. Alte solutii constructive folosesc arcuri de tractiune sau inele cat tubul sau contragreutati. Sunt solutii ori ineficiente, ori scumpe ... ori grele. (Ultima arie, cea a greutatii, trebuie sa fie cantata musai de un sopran. Prietenii stiu de ce !) Mircea ----------------------------------- Dbird 11 Aug 2023 17:17 ----------------------------------- Felicitai Mircea! Nu cred ca mi-ar fi venit niciodata ideea unui vinyl. Multumim ca impatasesti cu noi realizarile tale. ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Aug 2023 19:59 ----------------------------------- Multumesc si cu mare drag, Dorin ! Ideea nu-mi apartine, e imprumutata de undeva, nu-mi amintesc de unde. Teflonul lucreaza bine pe suprafete discontinue, ''nu-i prea place'' melamina neteda, lucioasa. Discurile de pick-up au acele ''santuri'' de la imprimare, de aceea sunt ''pe felie'' cu teflonul. La aparitia dobsonienelor, teflonul era combinat cu Ebony Star. O varianta de melamina zgrunturoasa, menita blaturilor de la mobilele de bucatarie. Cuvantul ''Star'' e acolo din intamplare, de dinainte de epoca Dobson. Din marketing sa zicem asa, n-are nimic a face cu astronomia si constructia de telescoape. Un singur maner mai lipseste de pe ''Grond'' 250mm si anume de pe tub. Dar aici, lucrurile se complica ... Spor la bricolat, Mircea PS: m-am gandit ca eventual sa trasez pe calea circulara (unde melamina aluneca pe teflon) cu acul de trasat zgarieturi incrucisate in melamina. Distantate, sa zicem, la doi- trei milimetri. Ce parere aveti ? ''Le jeux sont faits, rien ne va plus'' ? ----------------------------------- Mig71 13 Aug 2023 09:23 ----------------------------------- Eu sunt super atent sa nu lovesc sau sa zgarai ceva la telescop asa incat sa zgarai cu mana mea este brrrrr!!🙂 Maner pe tubul de 250 mm am si eu in lucru, deocamdata ca idee.Nu prea vreau sa gauresc tabla, ma gandesc ca daca atasez un maner cu suruburi la manevrare din cauza greutatii se va deforma local. Am un colier din inox pentru cosuri de fum si de el vreau sa atasez manerul. Sau eventual de 2 coliere distantate. Avantajul ca sunt reglabile pe diametru si poti sa le muti pana gasesti unde este mai avantajos la transport. Dezavantajul( de asta si stagnez) ca vopseaua tubului se va zgaria cand strangi colierul- brrrr-. Mai este si solutia cu un material moale intre colier si tub . Astept cu interes solutia dumneavoastra. ----------------------------------- Erwin 13 Sep 2023 18:03 ----------------------------------- Da, la un tub așa mare un mâner este musai. Sau chiar două. Eu nu mi-aș face probleme să găuresc tubul pentru că este o îmbunătățire evidentă. Un 250 nu este un telescop de bibelou ci să-l folosești toată viața. Spor la bricolat! ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Sep 2023 20:17 ----------------------------------- Gelu Nu vreau sa te incurajez sa fii brutal cu telescoapele tale dar vorba prietenului meu Csillag Attila '' telescopul nu-i ou de Paste''. Mi-a dat acest raspuns cand ( adus la disperare de o oglinda care nu voia sa se parabolizeze ca lumea ) a aruncat-o sub stiva de lemne de foc. Ingrozit, l-am intrebat daca nu se teme iar el mi-a dat raspunsul de mai sus. Si a mai adugat ceva in genul ''ce pot sa fac cu aceste doua maini, pot sa si desfac''. John Dobson era si el renumit pentru ''delicatetea'' cu care manuia telescoapele. Ce parere aveti, Dobson umbla cumva in varful picioarelor si vorbea in soapta pe langa telescoapele lui ? Poza atasata ne da raspunsul. Telescopul e un instrument, o unealta de privit departe, nu are rost sa-l idealizam si sa-l idolatrizam. La modul general, evit pe cat posibil deteriorarile la orice. Dar ce tanc, ce crucisator si ce telescop intergalactic este acela care arata ca un popou de bebelus !? Renovarea reflectorului de culoare grenau de mai sus ( ''Ratusca cea urata'', favorita haremului meu de telescoape ) a inceput prin astuparea gaurilor devenite inutile si care mi-au servit, de-a lungul anilor, sa incerc diferite focusere, barillete si cautatoare. Saptespezece am avut de astupat, repet in cifre : 17. Privind retrospectiv, m-am distrat grozav tot facand si desfacand modificarile. Dupa acest preambul cam lung, am sa inchei cu indemnul : ''pune mana, da jos oglinzile, trasaseaza, puncteaza si gaureste si monteaza manerul ala''. Daca nu , lasa asa dar sa nu te aud, Doamne fereste, plangand dupa el dupa ce-l vei tranti pe beton. Am scris pe larg pe acest subiect deoarece ai respectul si prietenia mea. Esti unul dintre cei care fac observatii si de aceea ai toata simpatia mea. Dar folosirea frecventa a telescopului te expune la asemenea accidente. Intrebarea este nu ''daca'' ci ''cand'' se va intampla. Lasa astronomilor de dormitor grija sa-si pastreze telescopul in vata ... Toate cele bune, Mircea ----------------------------------- valy 13 Sep 2023 20:50 ----------------------------------- Eu sunt super atent sa nu lovesc sau sa zgarai ceva la telescop asa incat sa zgarai cu mana mea este brrrrr!!🙂.Dimensiunea dezastrului e direct proportionala cu atentia acordata ca dezastrul sa nu se intample... Zic asta din proprie experienta. Cand manipulam cu atentie tubul ca sa nu il lovesc se intampla sa il busesc de toate obstacolele intalnite. Cea mai mare atentie am acordat-o odata filtrului solar foarte fragil, astfel ca cu prima ocazie l-am atins de un cactus. S-a facut franjuri. Spor! Si maxima atentie sa nu stricati instrumentele astro!! ----------------------------------- Mig71 14 Sep 2023 20:32 ----------------------------------- Mircea, Buna ideea sa dau jos oglinzile si apoi sa gauresc tubul. Eu ma gandeam sa o fac fara demontarea oglinzilor si aveam o teama legata de spanul rezultat. Probabil voi monta un maner metalic de mobila . Vali, De acord cu tine, cand esti mai relaxat lucrurile decurg mai bine. ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Sep 2023 23:35 ----------------------------------- Ai dreptate Gelu, de aceea am si zis in postul precedent ca la montarea manerului pe tub ''lucrurile se complica''. Dar priveste partea buna. Daca tot dai jos oglinda principala, atunci poti sa o speli. Trebuie nitica pregatire dar asta e , candva e musai sa o facem si pe asta. Mircea ----------------------------------- Erwin 15 Sep 2023 07:37 ----------------------------------- @Gelu Evident, oglinda trebuie protejată și cel mai simplu este s-o demontezi și s-o bagi într-un sac de gunoi nou. Apoi o învelești într-un prosop sau folie cu bule și o bagi într-o cutie de carton. Așa chiar dacă o să cadă de pe masă nu se sparge. Dacă tot o demontezi poți ajusta și clemele laterale. De obicei sunt mai mari cu 2-3 mm de cât este nevoie, se pot reduce astfel spike-urile de difracție. Eu le-am redus la minim, cât este teșitura și practic nici nu intră în drumul optic. Caută un mâner solid, tubul de 250 echipat este greu. Apoi caută o bucată de tablă de 2-3mm pe care s-o pui la interior, destul de mare ca să împiedice deformarea tubului în zona unde va fi fixat mânerul. O curbezi ușor după forma tubului și o vopsești cu negru mat. O poți lipi de tub înainte de a o găuri ca să iasă găurile în același loc. Când am de găurit piese conjugate dau mai întâi o gaură, o filetez după caz, fixez primul șurub care ține piesele fixate și apoi dau restul de găuri prin ambele piese. Așa ies perfect aliniate. ----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Sep 2023 11:41 ----------------------------------- Excelente sfaturi Erwin, multumim ! Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Sep 2023 21:14 ----------------------------------- Aici vedem pana unde am ajuns azi cu newtonianul 150mm F/5 care optic are D= 148mm. Cam acesta este statusul: - inele tub + adaptor pentru atasare la montura Penelopa = gata - oglinda principala inaltata si lipita, barillet imbunatatit = gata - gaurire tub-montare focuser = gata Grosso modo mai am de executat: - modificare paianjenul secundarei pentru tub D=178mm - montaj bracket/... i pentru cautator/ ...toare - vopsire interioara-exterioara - montaj final. Erwin Recunosti focuserul ? De la tine l-am primit, a dotat reflectorul tau Hinds, la inceput. L-am modificat / redus ca inaltime. Acum inchis are 65mm, foarte bun, multumesc ! Bricolaj placut si cu spor va urez, Mircea ----------------------------------- Erwin 19 Sep 2023 11:56 ----------------------------------- Mircea, mă bucur că l-ai putut reduce mai mult și a rămas funcțional, deja tăiasem din tubul lui vreo 30mm, ocazie cu care am scurtat și cremaliera. Am pus la Hinds un elicoidal pe 1.25" care are cursa de numai 10mm, ceea ce limitează oarecum ocularele pe care le pot utiliza. Spor și cer senin! ----------------------------------- gpaunescu 19 Sep 2023 12:39 ----------------------------------- ... - oglinda principala inaltata si lipita, barillet imbunatatit = gata ... Am si eu doua intrebari: - ce inseamna "oglinda principala inaltata"? - am vazut de multe ori scris pe aici ca oglinda se lipeste cu silicon; ce fel de silicon trebuie? Va multumesc si va doresc spor la lucru! Cer senin, Gabi ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Sep 2023 21:28 ----------------------------------- Salut Gabriel Raspund cu placere ! Am lipit niste placute de textolit in asa fel incat centrele lor sa cada in punctele ideale pentru sustinerea oglinzii adica = 0,404 R. R = raza oglinzii. Placutele au fost lipite cu adeziv epoxidic. Pe siliconul folosit scrie ''Glass'' si este destinat lipirii sticlei, oglinzilor ... Siliconul se pune pe centrele placutelor. Niste opritoare ( un numar anume de saibe , de exemplu), puse in dreptul bordului oglinzii la 120 grade, asigura ca oglinda sa nu preseze tot siliconul dintre spatele ei si placuta ci sa formeze o perna de 3mm grosime. Se lasa timp de 48 ore, cel putin, siliconul sa se intareasca intr-un loc ferit. Nu se umbla in preajma oglinzii, mai ales in primele ore. Pui siliconul, iti iei talpasita si incui camera. Textolitul are (daca nu ma insel) o grosime de 6mm +pernele de teflon 3mm = spatiu liber in spatele oglinzii de 9mm. Din fabrica, spatele oglinzii era asezat pe o zdreanta de burete si statea alipita de placa de baza. Ma astept sa am timpi scurti,de ordinul a 20 minute pentru aclimatizare, din cauza racirii pasive asigurate de inaltatoare. Am lipit oglinzile de la Toleascop 200mm, Ratusca cea urata 125mm si newtonianul de 76mm. Si newtonianul 125mm F/4,5 a avut oglinda lipita. Un singur si mare avertisment : trebuie sa operezi cu rigurozitate si metodic ca un chirurg. Daca ajunge silicon pe fata aluminizata a oglinzii ... ai pus-o, nu te mai poate ajuta nimeni decat pubela de gunoi. Dar lipirea asigura pastrarea colimarii o lunga durata si foarte precisa. Duminica noaptea, cu ''Ratusca cea urata'' si a ei lipita oglinda, am vazut la 270x, discurile de difractie partial suprapuse ale stelei duble STT 410 cu separatia de 0,86''. ''Cine nu risca ... nu frisca '' ! Mircea PS: evident ca am lipit si placa de baza de inelul metalic al barilletului. Din fabrica, placa de baza din plastic era ''talanga - balanga''. Am lipit-o cu epoxid, i-am aratat si ei cine-i sefu' la telescoapele mele, nu se plimba cum are chef, ca in China. Dar eu nu am resentimente fata de chinezi, ei se straduiesc sa produca cat mai ieftin, datorita lor avem toptan de telescoape. Am insa tot dispretul pentru poolele de nemti de la gmbh .... care se lauda cu o asemenea oroare cum a fost acest telescop cand a iesit din fabrica. ----------------------------------- Erwin 20 Sep 2023 06:05 ----------------------------------- Eu nu prea am practicat lipirea oglinzilor primare și nu agreez ideea la oglinzile mai subțiri. Placa pe care stă așezată se poate deforma din varii motive și trage de oglindă permanent, poate cauza astigmatism în timp îndelungat, sticla este un lichid foarte vâscos care curge (sigur, trebuie zeci de ani ca să se vadă ceva concret...). În schimb la secundare am folosit mereu bandă dublu adezivă "strong", de 50Kg/m sau mai mult, pentru exterior, din care am tăiat mici pătrățele, nu am pus peste tot suportul. Nu s-a dezlipit niciuna. Spor și cer senin! ----------------------------------- gpaunescu 20 Sep 2023 08:39 ----------------------------------- Buna dimineata, Multumesc pentru raspunsul foarte detaliat. Salut Gabriel Pe siliconul folosit scrie ''Glass'' si este destinat lipirii sticlei, oglinzilor ... Siliconul se pune pe centrele placutelor. Niste opritoare ( un numar anume de saibe , de exemplu), puse in dreptul bordului oglinzii la 120 grade, asigura ca oglinda sa nu preseze tot siliconul dintre spatele ei si placuta ci sa formeze o perna de 3mm grosime. . Numai ca sa fiu sigur, distantierele (saibele) stau acolo numai pe timpul uscarii, apoi se indeparteaza, nu-i asa? Siliconul se pune ca niste picaturi, nu-i asa? Din poza se vede ca sunt destul de mari rondelele de silicon formate. @Erwin, multumesc pentru completare. Ce inseamna oglinzi subtiri, a mea cred ca are cam 2,5-3cm grosime (cand o sa o mai scot o sa masor exact)? Am vazut pe undeva, un sfat ca la oglinda secundara e bine sa mai fie un fir lipit cu epoxi de spatele oglinzii (o picatura) si de suportul oglinzii, in caz sa se gandeste oglinda sa se dezlipeasca si sa nu cada pe cea primara. Nu stiu cat de util e, dar pare de folos (chiar zicea persoana respectiva ca i s-a intamplat sa cada, noroc cu firul) ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Sep 2023 20:30 ----------------------------------- Erwin As raspunde cu ''da'' si ''nu'' la observatia privitoare la oglinzile subtiri. Intradevar, oglinzile subtiri se deformeaza sub actiunea greutatii proprii, aceasta ar fi la ''da''. Deformarea apare la oglinzile subtiri, fie ca le lipesti, fie ca nu, daca sunt asezate incorect, cu numar insuficient de puncte de sprijin. Asta ar fi la ''nu''. Multumesc inca odata pentru focuser ! Gabriel Ai intuit foarte bine. Pachetele de saibe - de exemplu - se elimina dupa intarirea siliconului. La ''Toleascop'' 200mm si ''Ratusca cea urata'' 125mm, barilletul este diferit de cele comerciale. Acolo folosesc cuie groase de 3mm, cu floarea taiata, dispuse radial la 120 grade. Pentru ati forma abilitatea de a pune o cantitate potrivita de silicon, iti sugerez sa faci exercitii. Ideal ar fi sa pompezi pe fiecare din cele trei ''puncte'' siliconul cat mai continuu si in cate o singura trecere. Ideea este sa pui silicon la punctul 1, pompez, pompez pana cand consider ca este suficient. Stau deasupra punctului 1 cu pompa de silicon pana nu mai curge. Trec la pct. 2 apoi pct 3. Ideea este sa nu apara ''fire'' sau picaturi de silicon pe care sa nu le sesizezi si care apoi sa ajunga pe mana, pe vreo unealta si , Doamne fereste, pe oglinda ! Am zis si repet, te consideri un chirurg in operatie. Am terminat cu punerea siliconului, pun capacelul. Indepartez flaconul de silicon, ocolind la distanta elementele optice. Cel mai bine scoatem siliconul din incapere. Verificam sa nu fi ramas urme nedorite de silicon, schimbam manusile cu altele noi ... etc. Cand trebuie sa dezlipim o oglinda lipita, apar noi probleme. Daca ajungi acolo, nu fa nimic, trebuie sa vorbim. Sunt vreo doua situatii cu pericol de contaminare a oglinzii. ( Cum indraznesc unii / unele sa isi bage asa ceva in corp este de neinteles pentru mine. ) Succes, Mircea Succes, Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Sep 2023 13:04 ----------------------------------- Aseara Miercuri 27 Septembrie am avut ''prima lumina'' in reflectorul 150x750mm. Tubul este nevopsit si luceste zinc-oglinda asa cum l-a confectionat tinichigiul. Era ora 19:50 cand am vorbit cu Armand. Se lasa intunericul iar eu eram abia la faza intinderii paianjenului. Am centrat secundara pe semi-obscuritate iar primara am colimat-o privind la lumina becurilor din bucatarie. Toate acestea erau semne cat se poate de bune. Erau copia de la ''prima lumina'' a dobului Toleascop 200mm. Cu cele de mai sus am vrut sa arat ca telescopul nu este inca finalizat dar aveam nevoie sa-l testez ca sa stiu daca mai am de pus pe el flexul sau bormasina. Luna puternica pe cer , pacla si nori subtiri. Conditii ''prielnice'' pentru buctarea oricarui telescop. Bafta ca la examenul meu pentru categoria B: polei peste tot. Eps 1-2 Lyr au fost rezolvate si separate la 107x dar nu prea grozav. Am defocalizat si ''barba termica'' era bine vizibila. Pe masura ce oglinda s-a aclimatizat, imaginile s-au imbunatatit. Am avut doar cautatorul RDF montat dar am observat o multime de obiecte. In ciuda tubului lucios, am vazut bine M27, M57, M31, M32, M71, M56, M52. Roiurile precum NGC 457, Roiul Dublu din Perseu,Mel 20, M34, IC 4665, NGC 6633, IC 4756, M11 sunt splendide cu acest instrument. In Tr 1 am vazut 5 stele iar la M13 se vedeau stele rezolvate cu vedere periferica la 107x. Ceea ce m-a bucurat insa cu adevarat a fost rezolvarea si separarea la 150x/ Radian 5mm, a dublelor precum Lambda Oph/ Marfic, Pi Aql, Izar, 13 Vul, STF 3057, STF 3062. Prin rezolvarea, fara separare, a dublei STF 2 din Cepheus am obtinut si primul rezultat la stele duble subarc, cu acest telescop. La Luna, dupa cum ma asteptam, imaginea a fost foarte bogata, fara artefacte, cu contrast excelent la terminator si bun pe partea luminata de Soare. La Jupiter s-au vazut patru benzi pe care se zareau mici zone de alta culoare, aplatizarea polara si satelitii galileeni. La Saturn s-a vazut uneori dar foarte slab, fluctuant, diviziunea Cassini si o banda. La Est era Titan iar la Vest alti doi sateliti. Desigur, nu acesta va fi principalul meu telescop pentru planete. Nu stiu cat de buna este oglinda dar a rezultat un telescop pe care-l evaluez ca fiind '' cel putin bun''. Testele viitoare, in conditii mai bune, vor da noi indicii. Cer senin, Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Oct 2023 20:59 ----------------------------------- De doua-trei zile, newtonelul meu 148x752mm este operational. Nu mai are aproape nimic in comun cu chestia oribila care a fost odata. Inca si in aceasta dupa-amiaza m-am luptat cu colimarea care este deocamdata buna dar trebuie sa devina perfecta. ( Vreau ca Bula, si colegii lui de clasa, sa fac o fapta buna si sa urc baba in tren dar baba nu vrea ... :P Pana la urma o conving eu.) Atasez trei poze cu noul telescop, doua sunt vederi de ansamblu. Se vede amplasarea subansamblelor si dotarea cu cautatoare RDF si RACI 8x50mm. Montura este Penelopa , adica montura azimutala ''pipe'' 1.5''. Raftul rotativ de oculare apartine monturii. Atat la oglinda principala cat si la secundara am ''bobite'' = ''bob knobs''. Am prevazut tubul de la inceput cu ''cardinal'' = acel mic buton sau maner cu care orientez tubul pe directia dorita, de pilda spre ''punctele cardinale''. Sa zicem ca de aceea numesc acest element drept ''cardinal''. ( Mai sus este bolsitul oficial despre ''cardinal''. Adevaratul motiv pentru care-mi place denumirea de ''cardinal'' pentru butonul respectiv este acela ca-mi aminteste de portretul Cardinalului Mazarin si de barbita aia a lui de tzap. Imi aminteste de aventurile muschetarilor, de putina scrima pe care am apucat sa o invat intr-o iarna la Castelul din Carei ... De barba de tzap a lui don presedinte Constantinescu nu am nici o placere sa-mi amintesc, mai ales de cand a devenit pudelul de companie aL toasului iliescu la fiecare Zi Nationala de 1 Decembrie. ) Se vede si excelentul focuser complet metalic de numai 65 mm inaltime, primit de la Erwin. Aseara pe un cer paclos am rezolvat M37, M36 si M38 in Auriga. S-a zarit slab si NGC 1907. Am gasit roiurile numai prin tintirea cu RDF, in cautatorul RACI oricum nu se vedeau stelele slabe, sterse de pacla groasa. La zenit cerul a fost mai curat si am vazut deja la 25x galaxia satelit M110, cu M31 si M32 in acelasi camp. Da, iata cu adevarat un telescop ideal pentru un incepator. Are o combinatie foarte echilibrata de apertura, camp vizual real de doua grade, volum mic + greutate mica, maniabilitate si ergonomie. Cu asa ceva ar fi trebuit sa incep la 12 ani astronomia de amatori ... Ma bucur sa am acest telescop macar acum, cu aproape cinci decenii mai tarziu. Mircea ----------------------------------- Erwin 14 Oct 2023 09:51 ----------------------------------- Felicitări, Mircea, să-l folosești sănătos și voios mulți ani de-acum înainte, măcar cât ai așteptat după el de când erai începător! :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Oct 2023 21:30 ----------------------------------- Erwin Ai contribuit si tu. '' Merci beaucoup'' ... ca sa vorbesc asemenea lui ''mon ami, Monsieur le Cardinal Richelieu'' ! In privinta timpului de utilizare ai dreptate intr-un fel. Contrar opiniei larg raspandite printre amatorii din ziua de azi, am citit afirmatii transante ale unor autori foarte cunoscuti in domeniul nostru ca iti trebuie o viata intreaga sa vezi tot ceea ce iti poate arata un telescop de sase inch. Desigur, pe un cer bun nu pe chestia pacloasa si maloasa, de un gri dezgustator cu care au inlocuit-o politrucii si mai dezgustatori ai lumii. Aseara, Vineri 13 Octombrie am obtinut indicii concrete cu privire la calitatea oglinjoarei Sky Watcher D= 148mm. Pe un cer inundat de nori subtiri, am facut teste la duble. De obicei, norii sunt asociati cu un seeing mai calm, de aceea am si insistat. Din pacate, turbulenta a fost maricica, undeva pe la Pickering 5/6: https://www.damianpeach.com/pickering.htm La care mai venea norul cand ti-era lumea mai draga, de abia se mai vedea steaua apoi te ademenea vreo cinci-zece minute ... ''plec imediat, acusi, acusi ... m-am razgandit''. :evil: Una peste alta, am facut urmatoarele teste folosind grosismentele 25x/:XCel 25mm + 107x / TS 7mm UWA +150x/ Radian 5mm + 188X/ Lacerta 4mm UWA : - Polaris, separatie 18'', Delta m = 7, rezolvat+ separata la 107x. Probabil ca ar fi fost rezolvata la mariri mai mici dar nu am si deci nu folosesc asa-numitele ''oculare de baba''. - Delta Cyg, sep = 2,7'', Delta =3,4 , rezolvata + separata la 150x. - Lambda Cyg, sep = 0,93'', Delta = 1,5. Am vazut ceva ''fluturasi'' acolo dar prea nesigur.Negativ. - STT 410, sep= 0,89'', Delta = 0.1, rezolvata si separata cu puntita foarte ingusta si fluctuanta dar prezenta. - STF 2, sep = 0,96'', Delta = 0,2 , rezolvata si clar separata, mai bine vizibila ca STF 13. - STF 13, sep = 0,97'', Delta = 0, rezolvata si clar separata. Are stele mai slabe. Dar ''cireasa de pe tort'' sau, ca sa vorbesc iar in limba Cardinalului, ''le chef d'oeuvre'' a fost chiar la sfarsit. Pana ce m-am distrat cu stelele de mai sus, Pleiadele s-au ridicat undeva pe la 45 grade altitudine. Asa ca mi-am luat inima in dinti si am efectuat ultimul test, un fel de ''salto mortale'' afectiv. (Afectiunea mea pentru un telescop - da, recunosc, am sentimente :oops: :oops: ... j'aim les telescopes - este conditionata nici de pret, nici de aspect. Numai de performanta.) E vorba despre steaua dubla 7 Tauri / 7 Tau / STF 412, testul ''ca la carte'' al telescoapelor de 150mm care trebuie sa aiba puterea de rezolutie = 0,78'': - 7 Tau, sep = 0,78'', Delta = 0,26. Rezolvata sub forma de ''semnul infinitului'' la 188x, fara separatie. Concluzie: trebuie sa continui testele cu grosismente mai mari ! :P Mircea