----------------------------------- StarChild 27 Ian 2016 13:57 Folded refractor 40/2400 ----------------------------------- Salutari A trecut ceva vreme de cand am pus mana pe scule sa construiesc ceva. Cum in ultima vreme am avut si niste discutii in contradictoriu cum ca a face la CNC piese nu inseamna ATM, m-o apucat o ambitie si un chef grozav de facut ceva... asa ca: Inainte de avea discutiile amintite mai sus, am achizitionat un [url=http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=143087#143087] simplet 40/2400 de la @TaviF , exact ptr a face o astfel de lunetica, asa din joaca si curiozitate. Deci am simpletul. Am luat si un focuser de 2". Desigur ca o sa-mi spuneti ca e overkill un focuser 2" (mai ales ca are si reductie) pe un simplet. Desigur ca sunt de acord cu afirmatia voastra. Motivul pentru care am nevoie de 2" este ca aceasta lunetica doresc sa o folosesc si la observatii solare cu prisma Herschel din dotare, aceasta prisma este pe format 2", deci ca s-o pot folosi voi avea nevoie de focuser 2"... QED... Focuserul este (e pe drum pe la Cargus, dar ajunge el). Aveam disponibil un focuser pe 2" fara reductie de la luneta de 120/600, dar este fragil (are joc la schimbare directiei cand am accesorii grele - prisma Herschel si DSLR de exemplu) si pe langa asta sistemul de strangere al accesoriilor pe 2" este cu surub, ceea ce nu-mi convine, prefer strangere cu inel de alama pentru a nu deteriora accesoriile. Acum, trecem la partea cu proiectarea. Am atasat niste poze cu proiectul . Diafragmele sunt dimensionate sa permita un cerc iluminat 100% de 22mm. ----------------------------------- StarChild 27 Ian 2016 14:05 ----------------------------------- Placile maronii pe care se lipesc diagonalele sunt din textolit de 3mm grosime (am materialul disponibil, trebuie doar decupate). Pe placile de textolit vin lipite cu ceva poxipol & co niste piulite M3. intre placile de textolit si capacele de aluminiu vor exista niste bucse elastice din silicon. am folosit asa ceva si la sistemul de colimare al secundarei la newton-ul de 300 si sunt perfecte. Nu le-am mai reprezentat in desen. Colimarea se realizeaza cu suruburi M3 cu cap inecat. Ptr a asigura blocarea suruburilor in piulite voi folosi niste [url=http://www.loctite.ro/loctite-4549.htm?nodeid=8802623520769]Loctite 243 (am niste tuburi ramase de la o "interventie" la masina). Diagonalele vor fi lipte pe placa de textolit cu [url=http://www.temad.ro/adezivi-etanseizanti/adezivi/bison-montagekit-extreme-grip-tape-banda-adeziva]banda dublu adeziva Bison "Capacele" din capetele tubului, sunt realizate din Aluminiu, placa de 12mm grosime. Diafragmele sunt realizate tot din Aluminiu, placa de 12mm grosime. Material mai am ramas de la constructia Newtonului de 300. Executia pieselor va fi realizata pe freza CNC... sorry TaviF .... :twisted: Tubul gros este tub PVC de 110mm diametru exterior, grosime de perete 2.7mm, lungimea tubului este 750mm ... "teava de buda" pe romaneste :mrgreen: Ce am emotii este la vopsirea cu negru mat a interiorului tubului sau colantarea lui... acolo nu stiu inca ce sa fac, cum sa fac... Va rog sa aruncati un ochi pe design, si sa ma mai sfatuiti. Intentionez in weekend sa dau in lucru placile la frezat. Scopul meu este sa finalizez acest tub pana in 9 mai cand e tranzitul lui Mercur peste Soare. ----------------------------------- valy 27 Ian 2016 15:59 Re: Folded refractor 40/2400 ----------------------------------- Felicitari pt. idee, prevad rezultate marete :). Nu poti folosi oglinzi nealuminizate? ..a face la CNC piese nu inseamna ATM...Sa vad si eu un telescop ATM facut integral de mana autorului.. ----------------------------------- StarChild 27 Ian 2016 16:12 ----------------------------------- @valy: initial m-am gandit sa-l fac cu oglinzi nealuminzate...da apoi m-am gandit ca nu m-ar deranja sa ma uit si la Luna sau planete cu ocheanul asta... asa ca... il fac un "all-in-one" ... chiar daca o sa arate cam ciudat.... seamana a mitraliera Gatling :mrgreen: ----------------------------------- valy 27 Ian 2016 16:15 ----------------------------------- Aluminizezi dupa, dar m-as gandi initial la o varianta fara aluminizare. Zic si eu... Ori suntem puristi ori nu mai suntem. ----------------------------------- C.Ovidiu 27 Ian 2016 17:15 ----------------------------------- Pfaii Starchild esti meserias nu gluma :wink: Va iesi ceva inedit si sunt curios sa vad cum va evolua. Bafta si spor la lucru. Si eu am achizitionat un obiectiv de 40/2400 care va fi folosit momentan ca si un telescop aerial :wink: cel putin la luna si planete va fi ok cu resursele pe care le am nu imi permit sa fac ceva maret :D Oricum spor si bafta iti tin pumni :mrgreen: ----------------------------------- StarChild 27 Ian 2016 17:46 ----------------------------------- @valy : oglinzile diagonale le iau "la gata" , sunt de astea standard de la Skywatcher. Si oricum ideea e sa pot folosi prisma Herschel. Pana una alta o sa-mi trebuiasca ceva ocular in pe 1.25" intre 30 si 40mm.... un Takahashi LE 30 mi-ar fi bun.... :-) @c.ovidiu : bafta si tie ! ----------------------------------- mihai leahul 27 Ian 2016 18:23 ----------------------------------- .... seamana a mitraliera Gatling ! Exact, chiar vroiam sa intreb pe unde treci cu tevile de racire!:lol: Spor! ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Ian 2016 18:37 ----------------------------------- StarChild Desi are apertura de numai 40 mm, aceasta luneta este deja o luneta lunga. Ocularele gigant au aparut si au inceput sa fie folosite pe lunetele gigant din a doua jumatate a secolului XIX. De exemplu ,ocularul ''de Luna'' al lunetei Craig avea o distanta focala de 185mm , lentila de camp de 200mm diametru si asigura un ''grosisment minim'' de 125 x , care incadra Luna. Din aceasta cauza ,folosirea unui portocular de 2'' nu este o exagerare. Abia in a doua jumatate a secolului XX au inceput sa fie folosite oculare '' gigant'' si pe telescoape de amator. Proiectul tau arata foarte bine , eu am o retinere legata de placile de textolit de 3mm. Mie imi par a fi prea subtiri. Spor la treaba ,bine ca ai amintit de trecerea lui Mercur din 9 Mai... ... (naspa , filtrul meu mylar e plin de pori ,l-am verificat Sambata trecuta) :roll: Asteptam noutati ,Mircea ----------------------------------- Cristi65 27 Ian 2016 19:00 ----------------------------------- Foarte fain! O utilizare aparent bună pentru un sistem "arhaic". Sunt curios de evoluția acestui proiect. Iți doresc succes. ----------------------------------- StarChild 27 Ian 2016 19:05 ----------------------------------- @Mircea: am un filtru solar de la luneta de 120 care e perforat intr-o parte dar in rest e bun, daca vrei ti-l dau cu draga inima. Legat de textolit... il pot dubla oricand, este loc. @cristi: multumesc ----------------------------------- Erwin 27 Ian 2016 19:33 ----------------------------------- Liviu, o singură obiecție am pe lângă a lui Mircea: plăcile de aluminiu de 12mm pentru diafragme sunt overkill. Eu aș procura o bucată de textolit de vreo 5-6mm care ar fi bună și la suporturile oglinzilor și la diafragme. ----------------------------------- zoth 27 Ian 2016 19:46 ----------------------------------- Foarte fain proiectul Liviu! Exact dupa aceeasi schema de pliere vreau sa-mi construiesc si eu luneta de 40/2400 :) Am doua observatii insa: - numarul diafragmelor imi pare prea mare, adica nu e nevoie de atatea cand peretele tubului e destul de departe de fascicolul de lumina. In plus daca oglinzile de pliere au marimea si forma potrivita joaca la randul lor tot rol de diafragme. De stricat nu strica un numar mare de diafragme insa va fi o mica provocare alinierea tuturor elementelor de pe traseul optic. - daca vroiai luneta doar solara si renuntai la aluminizarea oglinzilor de pliere puteai pune in focuser direct un ocular cu filtru neutru in fata (nu mai era nevoie de prisma Herschel). Multa bafta! ----------------------------------- Erwin 27 Ian 2016 20:03 ----------------------------------- Ca o paranteză, că mi-am adus aminte: acum mulți ani am găsit pe net o schemă de lunetă solară cu reflexii multiple pe sticle plane așezate convenabil. N-am mai dat de ea... Cred că erau cel puțin 4 oglinzi nealuminizate. O știe cineva? ----------------------------------- StarChild 27 Ian 2016 20:07 ----------------------------------- Aluminiu ala de 12 pt diafragme exista deja. Ala oricum vine degrosat la 1mm grosime... o sa vezi ca e ce trebuie :mrgreen: si textolit de 6 am da nu o sa folosesc, am o idee cum sa fac cu textolitul de 3.... maine actualizez designul. Oglinzile secundare le iau standard nu prea am cum sa aleg. La diafragme, am o solutie de centrare si montaj.... maine o prezint... Luneta initial am vrut-o doar ptr soare, dar as vrea ceva cu focar mai lung si ptr Luna si planete, asa ca o fac cu oglinzi standard, si oricum prisma Herschel pe luneta 120/600 nu imi arata mare lucru, e focar scurt. Pacat sa nu o folosesc daca tot o am.... e si mai exotic asa :mrgreen: ----------------------------------- dragos.n 27 Ian 2016 21:14 ----------------------------------- Acum, mi-am dat seama de o problema. Avand in vedere intensitatea luminoasa mare a cerului de zi, poti avea reflezii in peretele primei diaframe spre oglinda a doua. Deci ar fi bine sa pui un perete separator in lungul tubului, de la intrare pana la prima diafragma. Eventual, simetric, si intre ultima diafragma si peretele de la iesire. ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Ian 2016 21:27 ----------------------------------- Liviu Ideia de a dubla textolitul ,deci 2x 3mm suna bine ,la dimensiuni asa de mici cred ca nu va flexa. Multumesc pentru oferta , daca pot sa-mi fac un filtru la luneta 60 x 828 mm sunt rezolvat pe partea instrumentala pentru trecerea lui Mercur. Silviu si Liviu Avand si eu am o lentila de 40mm ,ceva mai scurta ,cu F= 2050mm ,ma puneti pe ganduri... Erwin Este vorba despre filtru solar polarizant cumva? Alexescu descrie un asemenea filtru in ''Laboratorul astrofozicianului amator''. Severin Florian din Bacau a si construit efectiv unul. Am o poza in ''Alexandria'' , pe PC -ul celalalt. Mircea ----------------------------------- StarChild 27 Ian 2016 22:55 ----------------------------------- @dragos.n: interesant...studiez... @mircea: ne auzim acuma o intrebare de baraj: marginea lentilei oare nu ar trebui innegrita? ----------------------------------- dragos.n 28 Ian 2016 07:44 ----------------------------------- Daca poti sa o innegresti, dar nu cu marker, ci cu vopsea, e bine. Dar sa tii cont la dimensiuni, ca mai ocupa si vopseaua aia o zecime de mm. ----------------------------------- StarChild 28 Ian 2016 14:33 ----------------------------------- revin. Aci am schimbat la suportul diagonalelor. Ideea e cam asa: semilunele alea mari de textolit de 3mm grosime raman. Pe alea vin piulitele ptr colimare. Pe semilunele alea vine prins, tot cu banda dublu adeziva o alta placa de textolit de 3mm, de dimensiuni mai mici. Abia pe placa asta ultima va veni prins cu banda dublu adeziva oglinda diagonala. Ideea e ca cele 2 straturi de banda adeziva vor prelua cea mai mare parte a deformatiilor (in principal la semiluna mare de textolit pot aparea deformatii). Piesa mica de textolit e oarecum izolata de deformatie prin intermediul benzilor dublu adezive. Si chiar daca o mica parte de deformatie ajunge de la semiluna pe placa mica, atunci al2lea strat de benzi dublu adezive aflat in contact cu sticla va prelua si aceste deformatii. Sau fac direct cu placa de 6-8mm grosime si asta e... daca e disponibil la atelier un petec, atunci fac cu ala mai gros. ----------------------------------- StarChild 28 Ian 2016 14:35 ----------------------------------- o problema de design am din cauza focuserului. Tubul port ocular iese sub flansa de prindere atunci cand tubul e introdus complet in focuser. Trebuie sa-i prevad un spatiu suficient d emare in placa de aluminiu pe care e fixat focuserul. @dragos: vopsea o sa folosesc. AM un "creion" corector de vopsea ptr masini, e chiar negru. ----------------------------------- StarChild 28 Ian 2016 14:39 ----------------------------------- era un comentariu legat de diafragmenel din Aluminiu de 12mm. Mai jos , o sectiune: ----------------------------------- valy 28 Ian 2016 14:53 ----------------------------------- Ref. la ultima poza, in partea de sus, in zona unde vine lumina din ambele sensuri, nu poti face taietura invers? ----------------------------------- StarChild 28 Ian 2016 15:04 ----------------------------------- @valy: as prefera sa fac taietura pe aceeasi parte (nu mai trebuie intoarsa piesa pe freza si re pozitionata). Daca e sa fac la o gaura tesitura intr-o parte, si la ailalta gaura in partea opusa, atunci mai bine fac "muchie de cutit", adica tesitura pe ambele parti. Sa vad cum reactioneaza baietii de la atelier de "propunerea asta"...daca nu, ramane asa . Eventual as putea sa fac gaura ceva mai mica, cu tesitura doar pe o parte (la ambele gauri), si apoi cu un cutit ptr tesituri sa fac eu si pe partea ailalta manual...dar e posibil sa nu merg chiar constant si sa iasa aiurea conturul. ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Ian 2016 19:11 ----------------------------------- Liviu Da' avansezi dom'le de parca 9 Mai va fi in Februarie ! :D Sehr gut , sa stii ca mi-ai dat un impuls si azi am debutat si eu in ATM 2016 . Spor la treaba in continuare , Mircea ----------------------------------- Erwin 28 Ian 2016 19:51 ----------------------------------- Din păcate la Soare banda autoadezivă s-ar putea să se dezlipească, toată luneta se va încălzi destul de tare. Două rânduri de benzi vor permite ca plăcile să flexeze sub greutatea oglinzii în diferite poziții ale lunetei. Părerea mea este că e mai sigur să pui și niște cleme laterale pe plăcuțe simple, groase de 6mm. ----------------------------------- mihai leahul 28 Ian 2016 20:20 ----------------------------------- Sanfrenul invers poate fi facut si manual, dar cu o freza, nicidecum cu un cutit. Trebuie sa aiba oamenii si o freza conica. Spor! ----------------------------------- StarChild 28 Ian 2016 20:22 ----------------------------------- @Mircea :avansez pe ecran, acolo e simplu si permite orice fantezie :mrgreen: Spor la surubarit ! Azi mi-a dat @cubix o idee: la diafragmele sa le fac din carton negru, din aluminiu sa fac doar inelele ... asta mi-ar da flexibilitate sa schimb desenul diafragmelor in caz de ceva erori... cu cartonul as avea emotie sa nu ia foc. @erwin: da, poate e o problema cu banda adeziva la caldura... ma gandesc cum pot face lamelele ----------------------------------- dragos.n 28 Ian 2016 20:28 ----------------------------------- Erwin are dreptate. Nu cred ca e bine cu banda adeziva. Eu am folosit la un dispozitiv unde era o oglinda relativ mica, 50x50mm, niste magneti neodim mici, de 3mm diametru. Trei magneti lipiti pe oglinda, 3 pe suport. Se poate folosi si un singur magnet mai mare pe oglinda, si unul pe suport. Astfel poti sa sustii si jumatate de kilogram, cu doi magneti de 10x4mm. Eu nu am folosit datorita altor limitari. Daca insa vrei sa folosesti mai multi magneti, trebuie sa ai grija la forta laterala pe care o dezvolta, sa nu induci tensiune in oglinda. ----------------------------------- nobody 28 Ian 2016 20:48 ----------------------------------- Tavi Stanescu zicea ca merge bine lipit cu silicon. Cred ca ar merge (poate mai bine) si cu uretan pentru parbrize. ----------------------------------- StarChild 28 Ian 2016 21:07 ----------------------------------- @mihai leahul : am scris mai sus exact de solutia asta... sigur ca au freza conica... eu doar vreau sa evit "prinderea a2a" a piesei in utilaj. Cu caldura.... acuma hai sa gandim la "rece" .... ma uit la soare cu o lentiluta de 40mm diametru, slab convergenta.... nu e ca si cand ai arde cu lupa o hartie... oglinzile cel putin prima, e mai mare fata de imagine (50mm diagonala mica fata de vreo 37mm imagine proiectata de obiectiv....) io zic ca duce caldura.... la a2a diagonala deja e si mai rece.... pana ajunge la ocular.... O sa incerc cu banda aia dublu adeziva in prima faza, fac placa din textolit de 3. Textolirul il pozitionez cat mai paralel cu capacul de aluminiu, unghiul necesar la oglinda incerc sa-l dau din banda adeziva.... deci sa lipesc oglinda gata inclinata pe placa de textolit. Astfel in timpul colimarii placa aia se va misca cat mai putin, deci deformari minime si oricum deformarile vor apare in prima faza in zona suruburilo care e departe de oglinda... incerc asa, daca nu merge asa dublez placile de textolit (2 placi de 3).... si momentan banda aia adeziva ramane.... vad dupa prima proba ce se intampla. Ce ziceti de diafragmele din carton negru ? ----------------------------------- C.Ovidiu 30 Ian 2016 12:05 ----------------------------------- Liviu uitete aici http://www.astrosurf.com/rego/solaris-ar1.html Ar merge totusi o oglinda secundara de la un newton sau o oglinda plana de la un xerox ? ----------------------------------- Erwin 30 Ian 2016 16:31 ----------------------------------- Eu am diafragme din carton negru la luneta de 80x900mm. Inelele le-am făcut mai groase cu un umăr mai larg decât diametrul diafragmei și am lipit inele de carton decupate cu compasul cu 2 vârfuri din trusa Richter. Dacă ai răbdare și trasezi uniform cercurile diafragmele ies curate, fără bavură dar vârful trebuie să fie bine ascuțit. ----------------------------------- StarChild 30 Ian 2016 16:55 ----------------------------------- secundare de newton voi folosi, prima va fi secundara de 50mm. A2a va fi de 31mm sau de 50mm, nu sunt hotarat. Cartonul (negru) de la diafragme va fi taiat la ploter...da stiu sunt incurabil... dar, cand exista sculele astea, nu e pacat sa le las singure si nebagate in seama prin ceva colt de atelier? :twisted: ----------------------------------- dragos.n 30 Ian 2016 17:24 ----------------------------------- Plotter, CNC, un adevar dezmatz. ... Cu paracetamol ai incercat? Ai avut dreptate, Cargusul la tine e mai neserios decat e Fancurierul la mine. ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Ian 2016 17:39 ----------------------------------- Pai , Liviu ...hm, ce sa zic...sa le folosim ,daca le avem... :mrgreen: La intrebarea lui Ovidiu nu incearca nimeni sa raspunda? Mircea ----------------------------------- Stanescu Octavian 30 Ian 2016 17:53 ----------------------------------- oglinzi de la copiatoare nu se prea gasesc erau aproape bune la cele din anii 1985 1995 apoi a venit fuseraiul totul ma ieftin si usor . azi nu mai exista copiator Made in Japan sau Germany si toate sunt digitale cu oglinzi putine filiforme . In cazul de fata e necesara calitate buna la plana sa nu strice si asa imaginea la limita data de simplet. ----------------------------------- StarChild 20 Feb 2016 13:24 ----------------------------------- Bun, a fost oleaca de liniste pe topicul asta , da' nu e mort...doar am avut mai mult de lucru la servici... Am luat tub de canalizare D125, perete 3.1mm, lungime 1m. Trebuie sa-l retez la lungime si sa aplic velurul pe interior ( multumesc @keppler). Abia dupa ce am velurul lipit voi actualiza dimensiunile diafragmelor si le bag la frezat. ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Feb 2016 21:53 ----------------------------------- Ai optat pentru tub de 125mm din cauza grosimii mai mari de perete? Spor la treaba ,Mircea ----------------------------------- StarChild 21 Feb 2016 16:01 ----------------------------------- Sincer am luat de 125, ca de ala de 110 si 1m lungime nu mai erau la raft decat 2 bucati care erau cam de pe fundul sacului (una era stramba si una destul de ovalizata pe sectiune) asa ca asta de 125 a fost singura optiune. Nu mai aveam chef sa vin in magazin alta data... oricum fiind pe 125 o sa fie ceva mai lejer sa pn velurul si nu o sa fie "Z"-ul asa de comprimat, am mai mult loc sa inghesui piesele, plus ca placa de focuser n-o sa mai fie asa excentrica. Ar trebui sa fie ok si cu 125..... teoretic permite si un upgrade la alta lentila, mai mare..... daca si cand va fi cazul.... ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Feb 2016 18:11 ----------------------------------- Multam pentru detalii , am inteles, spor la treaba. Imi place sa aud ca s-ar putea sa existe o ''data viitoare''. Si eu trebuie sa merg din nou la raftul cu tuburi PVC. Am vrut Sambata dupa-masa sa intubez o lentila acromata de 45mm x 495mm dar fiind cu mintea aiurea am taiat tubul de 50mm prea scurt.:( Si ce m-am mai straduit sa fie taieturile , doua la numar , perpendiculare pe axa ! Ei ,dar sa privim pozitiv lucrurile : asa se castiga experienta si indemanarea , sa zicem ca am facut ''practica''! :? Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 21 Feb 2016 19:14 ----------------------------------- Tuburile astea pvc is strambe ca naibia se pot deforma in timp mai ales tinuti la cald se incovoaie, ar fi o ideie buna sa faci din pereti dubli sa bagi un tub in altul. Am o teava pvc de 125 cm 2,5 m lungime stramba ca naiba chiar si cu pereti dubli nu stiu cum ai putea sa le indrepti, cauta tuburi mai drepte. Ar fi fain sa faci luneta folded folosind un burlan din metal e si asta o ideie, dar nu stiu cum se comporta. ----------------------------------- Erwin 21 Feb 2016 20:53 ----------------------------------- Dacă va fi o lunetă solară părerea mea e că materiale ca pvc și carton nu au ce căuta. Totul trebuie să fie metalic, preferabil din același metal sau aliaj ca să nu se dilate diferit la căldură. Orice obiect ținut în soare trebuie să fie fie vopsit cu alb fie șlefuit oglindă ca să nu acumuleze căldură. ----------------------------------- StarChild 22 Oct 2016 16:48 ----------------------------------- Dupa ani si ani, ma voi intoarce ... Intre alte treburi am reusit sa retez tubul la lungime (750mm) si sa lipesc velurul in interior. Restul.... alta data :-))) ----------------------------------- valy 22 Oct 2016 18:25 ----------------------------------- Totul incepe cu o teava. Iti spun din experienta :). ----------------------------------- 2SKY 23 Oct 2016 00:23 ----------------------------------- Frumoasa lucrare , COMPACTA :!: