----------------------------------- C.Ovidiu 05 Iul 2015 10:37 Constructie Dobsonian 8 inch f6 ----------------------------------- Dupa o pauza indelungata in ATM, a sosit momentul potrivit, asteptat de foarte mult timp constructia unui telescop de apertura serioasa. Proiectul de a ajuns deja la un stadiu avansat, si este cel mai mare telescop pe care il voi avea. Acesta a fost dorinta indepartata, foarte greu de atins, care nu s-a putut materializa vreodata, de zece ani am tot visat sa am un dobsonian de 200 si iata visul a devenit realitate. Tubul optic fiind din traditionalul pvc de 250 diametru, partea optica a fost achizitionata de la cosmyn13 care i multumesc enorm, impreuna cu bariletii, si focuserul un NGF-2. Am inceput mai intati sa tai tubul la 140cm lungime, s-a montat focuserul la o distanta de 195 cm de marginea tubului. fiind la o distanta destul de apreciabila de margine ofera o rezistenta la deformare, daca e cazul se va insera un inel in zona spiderului pentru a preveni eventuale deformari de la tensionarea bratelor. Am masurat grosimea tubului si a iesit cam 7-8mm grosime, fiind mult mai gros decat m-am asteptat sa fie, in general 6mm. Am montat focuserul, dupa care am trecut la lipirea secundarei de barilet, cu 3 picaturi de silicon adeziv, foarte bun, rezistent la umiditate, si avand elasticitate maxima, intre marginea suportului si oglinda am inserat niste scobitori ca distantiere. Inainte de lipire sa masurat si centrat oglinda secundara pe suport, s-a revopsit suportul pentru ca cadea vopseaua de pe el nu inainte de a fi smirgheluit cu hartie foarte fina. Totul a decurs perfect. Apoi a urmat montarea secundarei si centrarea ei in tub, in asa fel incat spiderul sa fie centrat perfect, iar apoi am trecut la colimarea secundarei. Am verificat din nou si din nou pozitia bratelor spiderului sa fie corecta. Inainte am dat gaurile la spider gresite iar bratele erau strambe, asa cam am facut din nou masuratori si am recentrat corect spiderul. Vechile gauri vor fi astupate cu kit specializat. Am lucrat la barilet, fiind umpic dezamagit de modul la care s-a gandit prinderea oglinzi pe barilet, prin insurubarea a 3 cleme. Una din cleme iesea afara din suport la strangere, asa ca am securizat sistemul de glisare a clemelor cu banda de lipit (scoci) tensionata sa ofere rezistenta. Intre acea clema care nu statea corect am pus un cauciuc ofere rezistenta. Oglinda nu sta tensionat pe barilet, are umpic de libertate iar clemele nu au voie sa fie lipite(atinga) suprafara oglinzi. Va trebui sa gasim un alt mod, ceva care sa securizeze mai bine oglinda find groasa. Ieri am montat primara si am verificat ocularele sa vad in ce loc se furnizeaza imaginea, pe un releu aflat la 3 km departare. Asa ca telescopul nu l-am facut singur am avut ajutor, nu se poate altfel, iar cineva terbuie sa tina oglinda din spate si sa o regleze si apoi cealata persoana sa se poata concentra la partea de focusare, fiind mai usor asa. S-a masurat centrat iarasi masurat a fost multa migala si precizie. Ce a fost tare de tot e ca nu mai terbuia sa mai taiem din tub a ramas asa la 140cm lungime, bariletul primarei sa afla la vreo 5 cm distanta de marginea tubului, asa ca ce noroc chior, din cauza ca am venit prea aproape cu secundara de primara cam la 26 cm de marginea tubului (de la centrul secundarei). Treaba s-a terminat odata cu apusul soarelui, asa ca am montat tubul pe o montura improvizata, si am am incercat sa fac un star test, dar fiind turbulenta, nu am reusit sa scot ceva. Urmeaza demontarea elementiilor si vopsirea pe interior cu negru mat iar pe exterior am ales o vopsea alb mata nu lucuioasa. Nu inainte sa smirgheluim cu hartie foarte fina si apoi sa trecem la vopsit. Montura e o alta poveste vom achizitiona probabil pal nelaminat negru care apoi dupa ce facem proiectul il ducem undeva sa fie taiat la dimensiunile specificate in proiect. In ce priveste materialul e inca discutabil. ----------------------------------- Teo 05 Iul 2015 15:45 ----------------------------------- Felicitari Ovidiu ! Ai facut treaba buna. Va iesi un telescop bun de care sunt sigur ca te vei bucura mai multi ani de acum inainte. La 8 inch si f/6 cu optica de buna calitate, sigur vei avea ce observa atat la obiecte deepsky cat si la planete. Spor pe mai departe ! ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iul 2015 20:00 ----------------------------------- Astazi s-a lucrat la finisarea tubului pe interior si exterior, am smirgheluit interiorul cat si exteriorul cu harie de slefuit fina, apoi m-am apucat de vopsit interiorul cu spray negru mat. Vom vedea maine ce a iesit, iar apoi urmeaza vopsirea partii exterioare a tubului in alb mat, vopseaua fiind deja pregatita. Voi atasa in continuare imagini cu celelate componente ale tlescopului: focuserul, bariletu primarei spiderul si bariletu secundarei. ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iul 2015 20:32 ----------------------------------- Avand in vedere ca tubul este foarte gros 7-8mm grosime am hotarat sa nu montam inel de tensionare la spider, ci am montat spiderul mai in interior cam la 26cm de la centrul secundarei la marginea tubului, ca sa ofere rezistenta si in special pentru a proteja secundara de condens si praf. Consecinta fiind un tub mai lung de 140 cm lungime, astfel e nevoie de o montura mai inalta si mai stabila. Bariletul primarei suporta o oglinda mai suptire fata de actuala avand 3cm grosime care obligatoriu necesita un cooler astfel am montat un suport pentru cooler la primara. Bariletul are 9 puncte de sprijin pentru o oglinda mai suptire de 20cm noi am decis sa nu mai facem nici o modificare il lasam asa, chiar daca la o oglinda asa groasa era suficient 3 puncte. Sistemul de securizare a oglinzi imi cam da batai de cap, incercam sa gasim o solutie mai ingenioasa pentru a sustine oglinda fara probleme, la asta lucram acuma. ----------------------------------- theogon 06 Iul 2015 20:33 ----------------------------------- Felicitări c. ovidiu! Începe să arate ca un telescop adevărat. Totuși arcurile pentru colimarea primarei mi se par lungi. Trebuie să fie relativ tari și scurte. Se spune că arcurile de la scaunele de supapă de la Daciile vechi sunt foarte bune. Spor la finalizat. ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iul 2015 20:56 ----------------------------------- Da, ai dreptate theogon is cam mari si suptiri, dar uite am testat colimarea, oglinzi in tub si megre perfect in toate pozitiile fara blocaje si alte surprize de care ma temeam, totul a decurs bine, avand in vedere ca presiunea extercitata de arcuri creste cu cat le tensionezi, nu va fii porblema vad ca se descurca daca eventual vor aparea probleme pe viitor o sa caut altele. Pe moment merg si astea. ps. ms de ideie cu arcurile de la dacie :) ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iul 2015 21:22 ----------------------------------- Dragi colegi va rog sa ma ajutati, aici este sistemul de prindere a oglinzi (securizare) cu 3 cleme, unul din manerul de glisare a clemei nu e facut cum trebuie clema se poate desprinde daca strangi tare surubul fiind facute din dur aluminiu, cum sa le securizez calumea. Am dat de jur impreujur cu banda de lipit pentru a preveni desprinderea. Voi ce ce parere aveti. Jos poze ! ----------------------------------- nobody 06 Iul 2015 23:11 ----------------------------------- Clemele acelea ar trebui regandite. Surubul iti impinge clema, nu o strange. ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Iul 2015 09:30 ----------------------------------- Exact nobody dar una din cleme iese de tot, ce sa pun ca sa nu iasa ? Are careva o ideie ce sa pun acolo ? ----------------------------------- Teo 07 Iul 2015 16:17 ----------------------------------- Pai ar fi indicat sa construiesti dintr-o bucata de tabla un mic manson (colier) care sa tina clema acolo sa nu cada pe partea opusa. Un fel de colier de forma rectangulara. Il poti face dintr-o fasie de tabla pe care o indoi cu un patent in unghiuri drepte. Pe partea din spate a acestui colier ii dai o gaura ca sa intre surubul prin el si sa blocheze clema in pozitia dorita . In aces fel, colierul rectangular nu va mai da voie clemei sa iasa afara atunci cand o impinge surubul de pe partea opusa. Cu alte cuvinte, clema ta de securizare va sta ca intr-o menghina. Iti sugerez sa construiesti mai intai piesa din carton, sa o mulezi acolo si sa o tai la dimensiunile necesare. Dupa acest "mulaj" din carton te apuci sa tai piesa reala din tabla. Ca sa ma intelegi mai bine, piesa de tabla va semana cu acea babda de scoci pe care ai pus-o tu acolo numai ca va avea o gaura pe spate prin care va intra surubul. ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Iul 2015 16:29 ----------------------------------- Teo asta am lucrat azi, imediat voi postata pozele. Am avut aceiasi ideie se pare, deci am ajuns si eu la aceiasi concluzie. ----------------------------------- dragos.n 07 Iul 2015 17:02 ----------------------------------- Acolo unde este surubul de strangere (presare), dai in lateral doua santuri mici, verticale, de 3mm latime si vreo 10-15mm lungime. ai loc. Iar in placuta de asigurare dai doua gauri, le filetezi si treci doua suruburi prin santuri si le prinzi in placuta. Asa placa nu va mai iesi, si va avea o cursa limitata. Recomandarea mea este sa nu strangi de suruburi foarte tare in general. Mai ales cand e vorba de aluminiu. Telescopul de la care este bariletul asta a cazut pe ciment de la 1 metru si ceva, de 4 ori, si desi oglinda cantarea 1,9kg, niciodata nu a patit nimic, nu a iesit din barilet. Eu chiar am spalat de multe ori oglinda cu barilet cu tot, o puneam cu fata in jos in ligheanul cu apa sa stea sa se dizolve bine praful si ce se mai aduna pe ea, si tineam de barilet, nu de oglinda. ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Iul 2015 17:52 ----------------------------------- Practic nu am avut incotro si am realizat un sistem de securizare a clemei cu pricina, oglinda e mai pretioasa decat orice iar protejarea ei este mult mai importanta, astfel am facut un colier din tabla (jgheab dur) care la capat are un surb de strangere astfel clema repectiva nu mai cade, surubul este de dimensiuni mici in asa fel incat sa nu atinga marginea tubului. Doar intr-un singur loc pun acest colier in rest pun banda de lipit tensionata de prevenire. Resul clemelor nu cad stau perfect :D Surubul de prindere a colierului e m3, iar capatul o sa il tai. Apoi manerele de glisare unde vin clemele au fost vopsite negru mat la fel si piesa rezultata plus suruburile de strangere. Azi am verificat tubul pe interior iar rezultatul e super, s-a uscat perfect vopseaua este negru ca taciunea practic terbuie sa bagi lantera ca sa vezi in interior. Ultima poza este cu bariletul oglinzi primare in tub montat provizoriu. ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Iul 2015 18:21 ----------------------------------- Arcurile de la barilet au 2mm masurat cu sublerul, par sa fie bine. Am facut teste sa vad cum se comporta cu oglinda primara. Cand insurubezi merge ok super finut si cand desurubuezi arcul se largeste cea ce e bine. Si astfel poti regla orientarea oglinzi, nu s-au observat blocaje. ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Iul 2015 21:10 ----------------------------------- Focuserul, are un suport din lemn de paltin, foarte rezistent cu fibra compacta rezistenta la umiditate, datorita ca focuserul are partea plana, terbuia un suport care sa aiba mulajul tubului pe o parte, iar pe cealalta sa fie plana. ----------------------------------- C.Ovidiu 11 Iul 2015 18:30 ----------------------------------- Vopseaua din interior s-a uscat, am vopsit cu spray negru mat. ----------------------------------- C.Ovidiu 11 Iul 2015 19:48 ----------------------------------- Astazi am inceput sa vopsim partea exterioara cu culoare alba. Acesta fiind primul strat dupa care urmeaza al doilea mai suptire pentru a uniformiza mai bine si pentru a scapa de zgrunturile sau granulatia observata in primul strat. Am folosit o ruleta pentru vopsire, am testat pe un tub proba mai multe unelte: pensula fina, ruleta, pana la urma pensula s-a dovedit cea mai proasta cand vine vorba de vopsirea pvc-urilor iar ruleta pe de alta parte find cea mai buna. Tubul incepe sa arete a telescop adevarat sa speram ca operatiunea Tubul se va incheia conform planului, apoi vom trece la proiectarea si construirea monturi. Atasez pozele de la vopsirea tubului ----------------------------------- nobody 11 Iul 2015 20:45 ----------------------------------- Poate un pic cam tarziu, ai folosit primer pentru PVC ? ----------------------------------- C.Ovidiu 11 Iul 2015 20:52 ----------------------------------- Nobody, eu am folosit vopsea Oskar alb mat. http://www.dedeman.ro/ro/amenajari-interioare/vopsele/vopsele-alchidice-lemn-metal/superweiss-mat-email-alb-0-75l.html Maine mai dau inca un strat, iar apoi dupa ce sa va usca pe acea parte fac si celalata. ----------------------------------- nobody 12 Iul 2015 00:53 ----------------------------------- La asa ceva ma refeream: http://www.chemmot.com.pl/products_ro/plastic_primer.html http://www.multibox.ro/intretinere-auto/vopsele-auto/vopsele-auto-diverse/grund-mase-plastice-plastic-primer http://www.dedeman.ro/ro/amenajari-interioare/vopsele/grunduri-si-amorse/grunduri-pentru-metal/plastic-primer-400ml-327292.html Se aplica direct pe plastic pentru a asigura o suprafata aderenta, ca sa nu ti se cojeasca vopseaua. ----------------------------------- C.Ovidiu 12 Iul 2015 10:13 ----------------------------------- Ce fain sunt si din astea nu stiam mai da e si tare scump, acuma e cam tarziu, am dat deja. Sper sa reziste vopseua asta :) ----------------------------------- C.Ovidiu 12 Iul 2015 11:20 ----------------------------------- Nu mai dam al doilea strat din simplu motiv ca se va deslipi, ajunge unul singur, din cauza contractarii si dilatari se poate deslipi. Mersi nobody de kitul repectiv, din nefericire e prea sump nu ma pot atinge de el, ar fi cel mai indicat in acest caz, dar mai spus cineva daca lasam doar un singur strat e indeajuns. Tubul a fost vopsit asa ca nu mai are rost sa iau kitul din nefericire nu stiam ca exista acest kit :( Vedem cum se va comporta, nu mai ai ce face, doar nu o dau jos, nu am bani sa iau kitul respectiv oricum. ----------------------------------- C.Ovidiu 12 Iul 2015 13:17 ----------------------------------- Vopseaua nu se prinde deloc, ieri am probat pe bucata ramasa de la tub iar azi dupa ce sa uscat am verificat duritatea ei, practic usor se poate zgaria cu unghia, nu se prinde. Ce sa fac sa pun un autocolant peste tubul vopsit, autocolantele au o parte lipicioasa ? Se pot lipi pe o astfel de vopsea sau terbuie data jos ? ----------------------------------- nobody 12 Iul 2015 14:26 ----------------------------------- Vopseaua neagra de pe interior a prins mai bine ? (ai sanse daca e pe baza de acetona) Daca vrei sa tina autocolantul, e bine sa dai jos vopseaua neaderenta de pe exterior. Oricum, ce-i pe exterior nu afecteaza imaginea de la ocular. :wink: ----------------------------------- C.Ovidiu 12 Iul 2015 14:43 ----------------------------------- Pe interior s-a prins bine nu e problema :D ----------------------------------- Erwin 13 Iul 2015 18:34 ----------------------------------- Nu e bine să pui autocolantul peste vopsea care se cojește. Îndepărtează stratul de vopsea și pune-l după ce cureți bine ca să adere bine adezivul autocolantului. Autocolantul este subțire și nu prea rezistent în timp, din păcate, se zgârie și se rupe la loviturile inerente transportului. În spatele secundarei pune o bucată de velur negru autocolant, vopseaua neagră nu e destul de neagră. Oricum, ai făcut treabă bună. Spor în continuare. :) ----------------------------------- C.Ovidiu 13 Iul 2015 19:46 ----------------------------------- Mersi Erwin asa am sa fac :D ----------------------------------- C.Ovidiu 13 Iul 2015 19:49 ----------------------------------- O alta opinie: am scos arcurile de la barilet si vreu sa fac colimarea fara arc folosint piulite - presiune: ce parere aveti ? Folosind 2 piulite in asa fel incat: suportul in care vine prins bariletul de tub ( acea cruce inversa) ramane fixa, iar cealata parte unde se aseaza oglinda devine mobila, (practic se poate ajusta pozitia). Jos poza ----------------------------------- nobody 13 Iul 2015 20:55 ----------------------------------- Acolo ti-ar prinde bine niste piulite/saibe sferice de genul: http://www.carrlane.com/Catalog/index.cfm/27825071F0B221118070C1C513E111D081B0006280B1713050245221E0107070F1A3C3B285350455F http://www.faminstal.ro/saibe.html/2#277 http://www.bizoo.ro/firma/korloycompany/vanzare/3326033/piulita-din-6330-b (Targu Mures) ----------------------------------- C.Ovidiu 13 Iul 2015 21:06 ----------------------------------- Ms Nobody :D Ar prinde bine cum zici O sa caut Am uitat sa precizez ca oglinda primara are 3,3 cm grosime :shock: asa ca terbuie un barilet rigid dar in acelasi timp sa permita aerisirea oglinzi, in acelasi timp distanta dintre oglinda si tub terbuie sa fie de 2-3 cm la mine e de 2 cm. In acest caz am venit in ajutor cu un cooler montat la baza bariletului pe suportul de prindere, am pregatit deja totul pentru montare. Bariletul indeplineste aceste conditii, doar ca are prea multe puncte de sprijin pentru o oglinda asa groasa era indeajuns doar 3, dar acuma nu mai are rost sa modific. ----------------------------------- nobody 13 Iul 2015 21:29 ----------------------------------- Pe marginile clemelor poti lipi niste fasii de pluta. Clemele nu trebuie sa stranga oglinda. ----------------------------------- C.Ovidiu 13 Iul 2015 21:40 ----------------------------------- Ai dreptate asta stiu, de jur imprejurul monturi unde vin clemele am pus banda izolanta tensionata iar clemele terbuie sa fie cel putin 1 -1,2 mm distanta de suprafata oglinzi. Am observat ca clema odata montata in suportul ei face priza buna cu partea lipicioasa a benzi izolante abia iese de acolo, pot sa pun cum ai precizat si niste fasii de pluta ca sa prinda mai bine. Clemele au un sistem de glisare in montura iar ele se strang folosind un surub care le impinge inspre oglinda, una din clema avea sistemul de glisare slab practic cadea de la loc asa ca dupa cum ai vazut am facut un colier special pentru ea, am testat merge OK ----------------------------------- C.Ovidiu 15 Iul 2015 10:14 ----------------------------------- Sistemul de prindere a bariletului oglinzi principale foloseste 3 cioturi din lemn de fag (dur) pentru prinderea bariletului de tub. Am ales fagul pentru ca e rezistent in timp si tare, nu crapa asa usor ca bradul. Dupa ce am pozitionat corect oglinda in tub relativ cu secundara si am gasit locatia perfecta pentru oculare, am marcat cu carioca permanenta de jur imprejurul suportului unde intra in contact cu tubul, apoi am gasit centrul sau unde va fi data gaura pentru surub, am folosit burghiul pentru a face gaurile nu inainte sa marchez locul exact. :) Jos aveti o poza modificata cu explicatii. ----------------------------------- C.Ovidiu 25 Aug 2015 10:52 ----------------------------------- Asa va arata marele telescop de 200mm. Partea mecanica va arata astfel precum vedeti in poze, tubul nu va fii cu cradle in schimb se va atasta de margine un patrat 15x15 cm din lemn de tei sau carpen avand mulajul tubului pe o parte la care se va adauga un disc de 15cm diametru. Marginea discului se va pune un material pentru glisare bun iar apoi voi face un sistem de prindere cu arc precum la telescoapele de la Orion. Aveti poze jos. Intrebare: Tubul are 1400mm lungime si 8 mm grosime daca fac fara cradle exista posibilitatea de deformare a tubului in asa fel incat sa strice colimarea, vor exista eventuale vibraje datorita sistemului de montare ? ----------------------------------- C.Ovidiu 26 Aug 2015 10:04 ----------------------------------- Am gasit ieri la Dedeman 2 capace pentru miscare pe altitudine mai capata denumirea de side bearings. Aceste 2 discuri vor realiza miscarea pe altitudine a tubului au 18cm diametru le-am facut mulajul tublui pentru o fixare ferma, in interior am bagat o bucata de lemn pentru siguranta in caz la momentul securizari de tub. Sistemul e fix odata balasnsat asa ramane, voi insera apoi 2 arcuri de o parte si de alta pentru miscare mai precisa. Am renuntat la sistemul cradle pentru ca distruge vopseaua tubului, il zagrie de numa la fel si sistemul cu inele. Trebuia discurile de altitudine mai mari, se putea face si din placaj dar nu am avut resursele pentru a face asa ceva. Iar capacele de canalizare mai mari erau prea scumpe. Fac si eu cum pot cu resursele pe care le am la dispozitie. Montura va fi construita din brad, palul e prea greu, iar stejarul la fel, placa folosita va avea o grosime de 18mm. Va ramane o distanta de 15mm dintre tub si montura ca sa nu se zagrie tubul de marginea monturi, discurile de alt. se potrivesc perfect. Vad eu daca montura va fi din pal - brad mai e inca pana acolo. ----------------------------------- C.Ovidiu 26 Aug 2015 10:08 ----------------------------------- Ps. cu sistem cradle era mult mai complicat pentru mine. ----------------------------------- C.Ovidiu 09 Sep 2015 20:18 ----------------------------------- Discurile de altitudine au fost montate de tubul optic nu inainte de a balansa tubul cu toate accesorile telescopului, dupa stabilirea punctului unde tubul este foarte bine balansat sa marca zona si am trecut la centrarea discurilor. La final discurile au fost montate in partea potrivita unde a fost marcat centrul unde tubul este balansat si am trecut la constructia monturii dobson. Constructia Monturiii Dobson Montura Dobson fara indoiala este cea mai populara in randul astronomilor amatori, potrivita pentru montarea reflectoarelor mai mari. - Pentru inceput am procurat materialele necesare, lemn ( brad, molid) suruburi, saibe etc, am inceput prin taierea celor 2 placi de la baza, am ales sa fie patrate la 40cm diametru. - A urmat centrarea placilor lor si lipirea celor 3 placi de teflon si a discului laminat pentru miscare fina, iar apoi am testat sistemul. - Am continuat prin realizarea a 3 placi, prima va fi placa de prindere a celor 2 elemente laterale pe care se va glisa tubul, am prins cele doua placi cu dibluri din lemn suruburi si aracet, apoi am prins o placa frontala pentru rezistenta. - Dupa ce s-au uscat a urmat decuparea elementelor unde se va glisa discurile de altitudine, apoi am montat 2 placute de tefon in total 4, ultima faza a fost instalarea a 2 placute de securizare a tubului pentru a nu cadea de pe montura. - Am realizat un suport pentru oculare si o masuta reglabila pentru desen astronomic, harti etc - Azi am baituit montura iar maine va fii lacuita, la urma se va instala ventilatorul si voi cauta 2 arcuri pentru miscare mai fina prinse de discurile de altitudine si de montura precum la telescoapele de la Orion skyQuest. ----------------------------------- Herr_Alien 10 Sep 2015 08:37 ----------------------------------- Arata fain! ----------------------------------- C.Ovidiu 11 Sep 2015 10:56 ----------------------------------- Telescopul pe montura ----------------------------------- catalin dumitru 11 Sep 2015 20:11 ----------------------------------- Bravo nene , imi place perseverenta ta. ----------------------------------- C.Ovidiu 13 Sep 2015 14:17 ----------------------------------- Dupa o munca de aproape 6 luni visul meu sa implint marele telescop de 200mm este gata finalizat. Sunt cel mai fericit astronom amator, bucuria nu se poate exprima in cuvinte. Va atasez poze cu marele tun, pregatit pentru first light la care nu va lipsi o inaugurare pe masura. Montura telescopul are in dotare: suport pentru oculare, o masuta - placuta pentru desen astronomic, se poate pune o tableta etc. Telescopul a fost colimat si este pregatit de observatii. Mai trebuie doar cateva oculare comerciale gen plossl pt ca nu am doar homemade Huygens si Super Barium de la SW mai terbuie facut si capace de protectie. ----------------------------------- C.Ovidiu 22 Sep 2015 18:53 ----------------------------------- In data de 18 spre 19 septembrie a avut loc inaugurarea marelui telescop de 200mm la un star party in afara orasului. A fost frumos, cu aceasta ocazie am testat calitatea optica a oglinzi, folosind metoda star test cu un ocular de calitate superioara ( nagler 4,8mm) am observat steaua polara. Iar rezultatul este incredibil, optica este extraordinara net superioara, cred ca este cel mai bun telescop construit de mine vreodata. Am folosit si o retea de difractie pentru a testa oglinda, la fel rezultatul a fost peste asteptari. La star party am observat mai multe obiecte DSO, au mai fost 3 telescoape un Obsesion de 38cm un SW 150/750 si un newton homemade 150/750. Am inceput cu cateva duble precum Eta Cass, Polaris (la care am si efectuat testul stelar), Zeta Aquarii si dubla din Lyra toate sau splitat foarte usor. La deep sky am observat obiectele mai luminoase ce se pot observa in aceasta perioada, transparenta nu a fost excelenta pentru a ma aventura la obiecte mult mai slabe cu telescopul meu. Obiectele mai slabute le-am observat prin telescopul de 38. ----------------------------------- Ovidiu M. 06 Dec 2015 14:13 ----------------------------------- Felicitari pentru realizare Ovidiu! Te invidiez in sensul bun! Vreau sa te intreb. Vopseaua neagra aplicata la interior nu pare atat de neagra din poze, sau e de la flashul aparatului? Este negru mat grunjos? De care este exact? Marca? Ma intereseaza si pe mine pt tubul newt de 150mm. ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Dec 2015 19:26 ----------------------------------- Multumesc mult Ovidiu :wink: In legatura cu tubul eu am luat un spray negru mat de la Dedeman, dupa uscare e umpic grunjos apar unele particule mici care se pot indeparta cu o carpa, apar unele reflexii dar nu influenteaza deloc imaginea, dupa uscare in zonele unde apar reflexii poti sa acoperi portiunea cu velur negru. Eu mai am ceva de facut la telesocp, ma enerveaza sistemul de colimare secundarei, suruburie de is chiar pe suportul unde e lipita secundara. Cum reglezi faci presiune pe barilet si o ia in alte parti, am pus arcuri dure din otel dar tot joaca pentru ca presezi tare si atunci arcul se strange. Voi schimba suruburile cu altele noi de tip fluture precum la primara. ----------------------------------- Ovidiu M. 06 Dec 2015 19:49 ----------------------------------- Te-ai gandit la posibilitatea de a pune rumegus cu vopsea pentru a inhiba reflexiile? Am gasit sugestia asta pe siteuri straine. ----------------------------------- Erwin 06 Dec 2015 22:09 ----------------------------------- Toner de imprimantă nu ar merge pudrat peste vopseaua încă umedă? Suflat pe urmă restul care nu s-a fixat. Sau amestecat cu vopseaua înainte de a o aplica. ----------------------------------- C.Ovidiu 12 Dec 2015 15:03 ----------------------------------- In concluzie vreu sa spun ca telescopul lucreaza perfect la partea mecanica a primarei, nu am observat deformatii la tub in timpul observatiilor colimarea se pastreaza bine. Dar mai am de facut ceva upgrade la mecanismul de colimare a secundarei, practic are jocuri in timpul ajustarilor am pus niste arcuri din otel provizoriu dar vreu sa schimb suruburile cu cele de tip fluture, mecanizmul de colimare este sub spider si greu ajungi sa bagi surubelnita si trebuie sa o ti inclinata. Poate la anul voi lipi velur negru in zonele unde vad reflexii de la vopseaua din interior si in zona secundarei. In rest am aflat ca optica, spiderul si suportul oglinzi secundare provin de la un Meade Starfinder din anii 90. https://www.google.ro/search?q=meade+starfinder+spider&biw=1280&bih=909&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwitmavPrdbJAhXBPRoKHeKOCMEQ_AUIBigB#tbm=isch&q=meade+starfinder+ ----------------------------------- C.Ovidiu 17 Dec 2015 16:58 ----------------------------------- Se pare pana la urma ca metoda cu piulitelede tip fluture a esuat, nu este loc datorita surubului central. Am schimbat cu suruburi avand locas inbus iar cu o cheie hexagonala colimarea e mai usoara fara tensiuni survenite precum la colimarea cu suruburi avand cap cruce. Ideia era sa cumpar un surub metric m3 cu cap oarecare la care i infiletez o piulita fluture pana la varf iar apoi vin cu o contra piulita pentru a securiza piulita fluture. Dupa cum se vede in poza ramane spatiu intre surub si orificiul prin care intra oare va produce jocuri in timpul ajustarilor ? Daca apar jocuri voi gasi ceva sa pun intre. ----------------------------------- C.Ovidiu 31 Dec 2015 18:26 ----------------------------------- Am rezolvat problema cu colimarea secundarei, am instalt noi suruburi cu locas inbus iar cu ajutorul unui prieten am reusit sa colimez secundara, asta era mai dificil si terbuia sa ma invat. Colimarea asta cere antrenament nu gluma :D Asa ca telescopul e gata pentru observatii, colimarea primarei e usoara mult mai dificiala e la oglinda secundara. Mult mai bine functioneaza acuma folosind suruburi noi inbus fara cruce, am achizitionat o cheita hexagonala mai lunga iar colimarea e mult mai confortabila. ----------------------------------- valy 01 Ian 2016 17:20 ----------------------------------- Cam departe oglinda de spyder, nu flexeaza cand ii schimbi pozitia? ----------------------------------- C.Ovidiu 02 Ian 2016 15:38 ----------------------------------- Nu chiar deloc, spiderul e bagat cam la 15 cm distanta de margine unde tubul e mai rezistent :wink: Tubul are vreo 7mm grosime nu am observat deformati. Inainte spiderul flexa cand avem doar o piulita de strangere la margine, l-am demontat si am pus o piulita si in interior de atunci e foarte tapan, vezi imag de mai sus. :wink: ----------------------------------- Erwin 02 Ian 2016 16:29 ----------------------------------- La telescopul ultralight am pus șuruburi de colimare cu cap randalinat. Găsești șuruburi cu cap randalinat potrivite la carcasele de calculator dar au alt filet, pe sistem imperial, le-am tăiat partea filetată, le-am găurit și filetat cu M4 doar cu primii doi tarozi din set și nu până la capăt astfel încât bara filetată din care am tăiat șurubul de colimare să rămână strâns înțepenită la capăt. Se poate face la fel pentru M3. Intenționez să înlocuiesc și newtonianul meu șuruburile cu cap imbus cu așa ceva. Pentru a fi mai accesibile pot fi făcute mai lungi și pe partea de la exterior până la plăcuța de reazem să fie introdusă o țeavă potrivită. Arc destul de tare ca să nu se piardă colimarea se poate lua de la foarfece de grădinărit, am găsit unele în piața de vechituri. Spor la observații! ----------------------------------- Skyliner 19 Iun 2017 12:38 ----------------------------------- Au trecut 2 ani de la finalizarea marelui telescop de 200mm f6.1 Meade Starfinder reconstruit, lucreaza exceptional de bine fara nici o problema. Upgrade-uri nu a avut piesele is tot originale, finderul acelasi 24x5 nu doresc un upgrade la un finder mai mare. Instrumentul este principal pe langa makul de 102 newtonianul are farmecul sau. Colimarea se mentine foarte buna dupa un an a ramas inca colimat la ambele oglinzi, anu trecut am facut un mic upgrade la bariletul oglinzi secundare adica niste modificari pentru a face sistemul mai rigid si rezistent la colimare. Efectiv sistemul secundarei este de tip Cave cu suruburile care se infileteaza in suportul de care e lipita secundara intre ele am montat un arc mai solid de la o foarfeca de vita de vie. Pentru o colimare buna si rezistena trebuie infiletate toate suruburile pana la capat, altfel se pierde colimarea la vibratii puternice de la secundara, arcul e doar intermediar, iar discul metalic in care intra cele 3 suruburi i-am facut 3 saibe si am si montat un alt disc pentru al ingrosa pe celalat care s-a indoit umpic de la ajustarile trecute, astfel cu cele 3 saibe sistemul nu mai joaca la ajustari. Oglinda primara nu a fost spalata si nu e chiar asa de murdara, stratul de al este impecabil. Telescopul este folosit ca un instrument de observatii vizuale doar cu fotografie afocala, si este folosit impreuna cu oculare plossl si un cooler la primara de 12 volti 10 cm diam. Cu ajutorul capacului frontal care are o gaura laterala de 76mm instrumentul poate fi transformat intr-un telescop fara obstructie ideal pentru observarea stelelor duble. ----------------------------------- Skyliner 19 Iun 2017 12:53 ----------------------------------- Sistemul Cave are un mic dezavantaj e cam incomda pozitia de colimare, astfel ideal ar fi sa ai o cheie hexagonala L si suruburi cu cap imbus, care e o am. Italianul asta a facut modificari la newtonianul sau exact ca al meu, de unde m-am inspirat si eu dar am renuntat la cele 3 arcuri pe care le-am pus la cele 3 suruburi de colimare fiind ca nu era chiar asa de rigida colimarea si la cateva zile de utilizare constanta in fiecare noapte se decolima putin (fiind si secundara mica se vede), astfel am schimbat cu un arc central mai dur. Discul metalic ( saiba) in care intra suruburile si care se inclina in functie de ajustarile pe care le faci am ingrosat-o cu un alt disc lipit si prins de cel original. La tipul i sa stricat filetul original cu trecerea timpului si a fost nevoit sa faca altele noi dar cu diam mai mare. De atunci functioneaza bine si isi mentine colimarea perfect. Bariletul primarei e foarte ok nu s-a decolimat de un an chiar si la secundara dupa ce anu trecut am facut aceste imbunatatiri la sistemul secundarei. Secundara, oglinjoara mica are o axa mica de 38 si axa mare de 54mm la un f6.1 e cam mica asta inseamana o obstructie centrala de 18% - 19 % deci foarte bun pentru duble, chiar si fara masca de 76mm dar datorita turbulentlor amplificate de diam ar fi idela o astfel de masca ca si accesoriu pt duble. Am si montat acel adaptor de fixare a focuserului din lemn de paltin care indeparteaza focuserul de tub si astfel secundara fiind mica cand focuserul e in extrafocal iesit in afara de tot oglinda secundara acopera simetric marginea oglinzi primare uniform, iar la ajutari mici deja se simte. Indiferent telescopul functioneaza exceptional, este folosit pentru public la observatorul privat Sirius adica observatorul meu unde se aduna lumea la observatii. Pe viitor voi construi o teresa de observare la inaltime. ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iun 2017 22:58 ----------------------------------- Skyliner Frumos telescop , felicitari pentru upgraduri. Este important ca un telescop sa mentina colimarea. Succes la observatii ,Mircea ----------------------------------- Skyliner 21 Iun 2017 14:25 ----------------------------------- Ventilatorul 12 volti avand 10 cm diametru luat de la un pc, in partea stanga sus e mufa de strangere a celor 2 fire de la transformator care se baga intr-o priza folosind un cablu lung, nu am acumulator dar sistemul accepta orice. :lol: Am facut obs cu ventilatorul pornit si nu am observat vibraje nici la 300x ciudat la vechiul telescop de 150 era foarte deranjant probabil datorita ca oglinda e grea si nu se simte. Initial vroiam un transformator reglabil dar era mai scump si am optat pt cel mai simplu pe curent continu ma gandem sa reduc din voltaj si sa am o turatie mai mica pentru a observa cu ventilatorul pornit dat mai incet si credeam ca la 12 volti deja baga turatie mare ventilatorul si creaza vibratii dar nu apar. Din fata zici ca e un ventilator de casa dat mai incet :lol: :lol: Chestia e ca si praful nu sta in interior cu ventilatorul pornit in regim inchis :wink: Dupa ce am reusit sa il aclimatizez il inchid sa ma pot misca si eu cu telescopul peste tot caci te cam incurca firele, si nu mai are rost sa consume odata aclimatizat. Cu stima stargazers aici ploua, cer senin :roll: ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 09:31 ----------------------------------- Optical, Optical, Optical. :lol: :lol: :lol: :wink: :roll: Ieri seara am lucrat la un nou capac adaptor pentru masca newtonianului meu de 200, si am taiat un carton dupa care l-am vopsit negru mat si l-am lipit de spatele capacului cu fata catre oglinda pentru ca capacul are umpic de transparena si cartonul original lipit s-a desprins. ( ala nu era vopsit) Asa ca i-am realizat in plus un adaptor in care va fi posibila montarea unui filtru solar cu diam de 75mm deci acuma masca am redus-o la 75mm de ce pentru a se potrivi mai lejer intre oglinda si spider, marginea oglinzi, cleme vazut din focuser in asa fel incat sa nu atinga marginea oglinzi primare, in caz ca instrumentul se decolimeaza, cea ce nu influenteaza deloc calitatea imagini si a rezolutiei privit prin masca de 75mm. - Gaura diafragmei am taiat-o mai corect decat inainte. :roll: - am folosit carton mai gros. - Nu exista nici o diferenta daca scazi cu 1 milimetru sau 2. - Am facut sa arate mai estetic. Sa vedem diferenta, pai ce diferenta ca nu exista asa ceva, in imagine iar acuma arata mai bine zic eu. De la 76mm la 75-74-73 nu sesizezi NIMIC. Chestia este ca anterior am incercat sa maresc diametrul diafragmei dar am taiat prea mult si deja a ajuns sa depaseasca marginea oglinzi primare dupa care m-am hotarat sa fac modificari, am schimbat vechiul carton care deja se desprindea cu altul mai solid apoi l-am lipit in interiorul capacului am taiat o noua gaura si am vopsit negru mat doar pe partea din spate. Acuma nu se mai vede secundara cand te uiti cu telescopul indreptat spre un bec prin capac. Totul e mat mai vezi doar gaura diafragmei de 75mm. Nu a durat mult cam o ora. :o :wink: Va urma testarea pe cer. :D ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 10:36 ----------------------------------- Pozele is facute inainte sa vopsesc tot cartonul cu negru mat, daca in seara asta e senin si sper sa fie, astept sa vad rezultatele. :wink: Acum 3 luni cred am realizat o masca de 78mm care s-a dovedit inutila fiindca sa inmuiat de la roua de afara si efectiv nu sesizezi nimic intre diam de 76 si 78mm in luminozitate, rezolutie. ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Iul 2017 12:54 ----------------------------------- Este corecta constatarea ca diferentele mici de apertura nu se sesizeaza vizual. Ochiul functioneaza logaritmic , trebuie sa-i arati ''ceva'' cu adevarat impresionant ca sa se lase impresionat. De aceea , trecerea de la apertura de 100mm la 120mm nu este ,de pilda , impresionanta. Pentru a fi impresionanta o asemenea criza de ''febra aperturii'', noua apertura trebuie sa fie -dupa autorul mentionat - mai mare de 1.4 ori pana la 2 ori fata de cea initiala. Vorbim despre o schimbare impresionanta ,observatorii cu experienta vor sesiza o crestere oarecare de apertura in imaginea mai luminoasa. Sa ai grija la capac ,sa fie bine asigurat cand vei face observatii solare. Daca acel capac nu intra cu frecare destul de mare pe tub ,atunci iti sugerez sa0l asiguri cu scotch sau banda de hartie adeziva. Succes si asteptam rezultatul testelor ,Mircea ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 13:15 ----------------------------------- Este corecta constatarea ca diferentele mici de apertura nu se sesizeaza vizual. Sa ai grija la capac ,sa fie bine asigurat cand vei face observatii solare. Daca acel capac nu intra cu frecare destul de mare pe tub ,atunci iti sugerez sa0l asiguri cu scotch sau banda de hartie adeziva. Succes si asteptam rezultatul testelor ,Mircea Am ajuns sa constat si eu acest lucru pe propia piele indiferent de spun altii, cea ce conteaza este sa compari mai multe telescope cu diferite diametre si vei ajunge sa constati cele spus de dv. Capacul este foarte ferm, nu are cum sa cada este larg la margine iar cu cat se apropie spre capat se scurteaza, provine de la o galeata taiata la baza, are o frecare extrem de ferma inchide ermetic. ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 13:57 ----------------------------------- Gaura s-a decupat cum s-a putut findca cartonul era gros, gaura originala avea si ea deformari mai mari, adica nu era perfect rotunda, taiata la masina. :lol: :lol: :lol: ----------------------------------- Skyliner 04 Iul 2017 14:20 ----------------------------------- Am gasit niste poze cu telescopul Meade Starfinder din anii 90, din care provine optica newtonianului meu de 200, parametrii is 200/1220mm f-6.1 oglinda mea fiind realuminizata cam prin 2014, erau telescoape foarte bune optica de calitate, constructie slaba, tub din carton, focuser din plastic, cautator slabut, dar constructia bariletilor foarte buna, is 2 variante EQ si Dobson dar constructia tubului identica. La mine oglinda primara este originala si sistemul de prindere al secundarei nu cred ca secundara e originala, la modelul original secundara avea axa mai mare. Iata niste poze cu aceste instrumente originale, readus la viata. ----------------------------------- Skyliner 05 Iul 2017 13:06 ----------------------------------- No pana la urma masca cu noul carton vopsit negru mat pentru reducerea luminilor parazite a functionat de minune, se vede foarte bine, imaginea are un contrast mai bun decat vechiul sistem de adaptare. Diferente in imagine/luminozitate/rez. nu exista, aseara am scapat din gresala cand mutam instrumentul, ocularul plossl de 6mm de pavaj, lentilele nu au nimic dar inelul spatiator s-a descentrat probabil si lentilele findca au putin spatiu intre ele si peretele lateral. Imaginea s-a inrautatit putin, aproape de marginea campului vizual. Azi il demontez si recentrez la loc, findca am demontat, curatat/centrat multe oculare. ----------------------------------- Skyliner 17 Iul 2017 08:42 ----------------------------------- M-am decis sa schimb definitiv bariletul oglinzi secundare pentru ca e un dezastru ingineresc, cine la proiectat nu a fost in capacitatiile sale mintale, cum poti sa colimezi cu o cheie hexagonala L sa bagi intre 2 saibe noaptea sa te chinui intr-un asemenea hal s-a strangi toate cele 3 suruburi care se infileteaza in suport. Eu cred ca orice ATM-ist de aici daca ar vedea sistemul ar rade in hohote la ce porcarie a proiectat firma. (Meade) si in plus deja filetul din suport e stricat unde se infileteaza cele 3 suruburi. Gresit nu trebuie sa exista filetare a celor 3 suruburi in suport ci presare, m-am uitat la bariletul lui Erwin de la telescopul Hinds si sistemul e foarte bine conceput voi executa o varianta asemanatoare la al meu dar din lemn de tei sau paltin plus un arc mai dur si suruburi tip cap randilat, dezavantajul este ca nu am acces la un strungar sa fac tot din metal de aceea fac din lemn, e o tampenie sistemul actual original al unui telescop american Meade o fii Meade dar proiectul e total gresit, si astfel colimarea este incomoda si sistemul da rateuri. :lol: :lol: Asta trebuia sa fac de la bun inceput. Cu bariletul primarei construit de Dragos.n este bine realizat si suporta greutati mari adica o oglinda de 2.5 kg si 33mm grosime la margine cum e a mea. Ei bine eu l-am mai intarit si upgradat oleaca ici pe colo sa tina, si tine bine adica nu are probleme nu am mai colimat primara de foarte mult timp. Acesta este singurul lucru care ma deranjat la acest telescop - sistemul se colimare al secundarei. ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Iul 2017 10:17 ----------------------------------- Spor la construirea noului suport de secundara. Asteptam cu interes detalii,Mircea ----------------------------------- dragos.n 17 Iul 2017 15:51 ----------------------------------- Ma bucur ca iti foloseste bariletul ala. A implinit anul asta 10 ani. Multi inainte, si lui si tie. ----------------------------------- valy 17 Iul 2017 16:24 ----------------------------------- ...noaptea sa te chinui intr-un asemenea hal ...Stelele cum le vezi pe intuneric? :lol: :lol: ----------------------------------- dragos.n 17 Iul 2017 19:00 ----------------------------------- ...noaptea sa te chinui intr-un asemenea hal ...Stelele cum le vezi pe intuneric? :lol: :lol: Se pare ca sunt ceva probleme tehnice la citarea unui mesaj. Asa incat trebuie sa reiau mesajul pe care l-am scris mai devreme. Deci, stimati colegi astronomi, Valy tocmai a comis o mare revelatie stiintifica, de importanta mondiala. Stelele sunt la fel de stralucitoare noaptea, ca suruburile din bariletul oglinzii secundare. Sau invers. Problema e cum le deosebim. Mai mult, pe cer or fi suruburi? ----------------------------------- Skyliner 17 Iul 2017 19:11 ----------------------------------- ...noaptea sa te chinui intr-un asemenea hal ...Stelele cum le vezi pe intuneric? :lol: :lol: Multumesc Dragos, bariletul e bun isi face treaba. :wink: Stelele le vad mai bine decat suruburile noaptea :lol: :lol: cred ca ar trebui inclusa la replica anului. :wink: Vroiam sa subliniez ca iti trebuie lumina sa reglezi in asa fel incat sa vezi cea ce faci findca tare greu chiar daca foloesti laser, sau alte tehnici pentru ca nu vezi unde sa bagi cheia hexagonala la suruburi fiind situate intre 2 saibe sub cele 4 brate, daca ai avea sistemul in fata ai sti la ce ma refer. :wink: Aaa si sa nu uit e incomoda pozitia in timpul reglajelor pentru ca am montat spiderul mai jos la vreo 18cm de capatul superior al tubului. Acum is la etapa de proiectare ma gndesc ce fel de materiale, suruburi sa iau, am auzit ca aici in mures e un magazin bun de suruburi pe str. Gherorghe Doja un loc unde gasesti toate varietatiile. ----------------------------------- valy 17 Iul 2017 20:22 ----------------------------------- ... Deci, stimati colegi astronomi, Valy tocmai a comis o mare revelatie stiintifica, de importanta mondiala. Stelele sunt la fel de stralucitoare noaptea, ca suruburile din bariletul oglinzii secundare. Sau invers. Problema e cum le deosebim. Mai mult, pe cer or fi suruburi?Nu dom'ne! La stele bajbai pe intuneric, la fel si la colimare: star hopping - screw guessing Aaa si sa nu uit e incomoda pozitia in timpul reglajelor pentru ca am montat spiderul mai jos la vreo 18cm de capatul superior al tubului. Pai eu la Cass am ocularul intr-o parte si spiderul in cealalta, sa vezi acolo contorsiuni si alungiri de brate.... ----------------------------------- dragos.n 17 Iul 2017 20:26 ----------------------------------- Aha, acum am inteles. Eu ma gandeam ca poate tu luminezi stelele cu lanterna :lol: :lol: ----------------------------------- nobody 17 Iul 2017 20:36 ----------------------------------- Colimarea secundarei n-ar trebui facuta pe intuneric, iar laserul nu te ajuta cu nimic la centrarea ei. ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Iul 2017 21:52 ----------------------------------- Sunt de acord cu ''nobody''. Eu colimez numai ziua. Merita sa discutam subiectul ,la newtonian colimarea secundarei este prima faza care trebuie executata. Ceea ce am constatat din proprie experienta : cand am colimat bine secundara , colimarea primarei imi ia cel mult zece minute. Mircea ----------------------------------- Erwin 18 Iul 2017 05:09 ----------------------------------- Și eu le-am colimat ziua, când le-am terminat de asamblat. După aia rar am mai umblat la ele, doar reglaj fin pe stea. Cu laserul colimator împrumutat cu bunăvoință de un prieten mai mult a stricat, nu stătea bine în portocular. Spor! ----------------------------------- Skyliner 18 Iul 2017 10:35 ----------------------------------- Sunt telescoape care se decolimeaza si in timpul observatiilor si necesita recolimarea lor de mai multe ori in acea noapte daca se sta mai mult, aici intra in categorie telescoapele Obsession truss care trebuiesc colimate de la ambele oglinzi am vazut asta la telescopul clubului nostru de 38cm a lu Florin care il colima cu laser noaptea in timpul sesiunii de observare de mai multe ori, daca spre de exemplu misti telescopul pe altitudine sus in jos de mai multe ori deja se deregleaza pana cand se simte dupa un interval de timp in imagine si iarasi trebuie ajustat. Un laser e de mare ajutor daca ai un focuser bun in asa fel incat sa nu joace, la mine joaca in focuser si trebuie invelit cu o banda izolanta sau scoci sa stea ferm, iar daca strangi surubul de strangere se simte si astfel se vede o deplasare a punctului produs de laser pe primara. Eu colimez ziua iar noaptea daca eventual exista o diferenta de temperatura mare fata de interior sau daca temperatura exterioara scade brusc intr-un interval scurt de timp ajustez la secundara si dupa cum stiti tuburile pvc sunt cam fexibile si astfel mai trebuie putin ajustat in timpl observatiilor daca este nevoie, mi sa mai intamplat sa colimez noaptea pentru ca sistemul secundarei mele intr-un timp se decolima si era subred. In concluzie eu nu folosesc laserul pentru ca imi strica treaba decat sa ma ajute, colimez cu ajutorului unui chesire si capac colimator cu gaura centrala iar de finete pe stele. ----------------------------------- valy 18 Iul 2017 12:14 ----------------------------------- Nu e prea ok sa se schimbe colimarea doar ca il misti putin, probabil mai trebuie lucrat la structura de rezistenta. ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Iul 2017 12:46 ----------------------------------- Asta e consecinta construirii de telescoape mari si usoare deci inerent instabile. Eu ,ce-i drept , nu ma ocup cu aperturi mari. Dar tocmai de aceea ,imi permit sa folosesc tuburi metalice usoare dar solide : colimez in ianuarie si mai verific in septembrie ! (Exagerez dar numai un pic , poate ca verific si in iunie...) Toata seara alerg cu telescopu' prin curte , nu-mi pot permite sensibilitati. Un telescop mare si care ''sa nu te rupa'' la transport , nu poate sa aiba mecanica solida si stabila , aceea este grea. Dar ,in fond , daca amatorul devine priceput sa colimeze , ce atata tamtam ? Compromisurile sunt inevitabile ,daca e musai sa colimezi frecvent , asta e , o faci. In schimb , amatorul are acces la observatii care altadata erau apanajul marilor observatoare. Mircea ----------------------------------- Skyliner 18 Iul 2017 12:54 ----------------------------------- Asa is telescoapele astea cu design obsession scheletic, aici e jurnalul realizarii telescopului. http://mures.astroclubul.org/Articole/tel38.html Astea sunt consecintele telescoapelor truss obsession ma rog mai are si un avantaj cel al transportului fiind un telescop care se demonteeaza in bucati e singura metoda de a transporta un asemenea instrument intr-o masina de mici dimensiuni. http://www.obsessiontelescopes.com/ Intr-un fel telescopul a fost proiectat sa fie transportabil, cand observam prin el, chiar si la bataia vantului vibra dar si cand centrai un obiect in ocular 2 secunde tremura, da telescopul se decolimeaza usor dupa o ora de folosire vezi ca ceva nu e in regula cu calitatea imaginilor si trebuie recolimat de la ambele oglinzi. Optica e buna, iar daca te pricepi la colimare si deja esti obijnuit o faci si in timpul sesiunii de observatii fara nici o problema, durat mai putin de un minut sa il colimezi de la ambele oglinzi cu laser. Telescoapele in tub au si ele avantajele lor fata de fratii lor gemeni cu design truss acum conteaza in ce scop foloseti instrumentul, ca un instrument transportabil un design truss e cel mai indicat la aperturi mari, la mine abia incape dubul de 8 inch in masina chiar la limita + montura folosind o masina de mici dimensiuni. La diametre mult mai mari un design truss e cea mai buna solutie, mai ales la cei care au o masina de mici dimensiuni. ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Iul 2017 13:29 ----------------------------------- Foarte de acord cu tine. Daca se faceau in continuare telescoape cu tub solid si monturi metalice , nici vorba sa se raspandeasca aperturile mari. Un telescop ''clasic'' de 30 cm ajungea usor la cateva sute de kilograme. Daca as avea unde sa-mi fac observator ,totusi eu asa l-as face. Sa pot intra cu el ,daca as avea chef , sa-i fac praf pe aia de pe ''tanchist.ro'' ! :P http://tanchist.ro/ Mircea ----------------------------------- Skyliner 18 Iul 2017 13:43 ----------------------------------- Asa e, acuma apare o alta problema cum il transporti, daca e in oras, cu un design truss instrumentul se demonteaza in bucati si te-ai dus cu el, si poti avea ocazia sa vezi ce poate pe un cer mult mai bun, acesta e un avantaj urias, avand in vedere conditiile cerului la noi in tara care incep sa fie asemanatoare cu cele din afara iar locatiile cu cer perfect transparent si negru devin incetul cu incetul tot mai rare. Sau cei care au cabane la munte ori undeva la tara de exemplu pot sa iti construiasca acolo un mic observator permanent care il pot folosi in weekend sau cand doresc sa mearga, doar sa aiba grija la hoti. :wink: Sigur ca conditiile is mult mai bune acolo decat in orase mai ales pentru obiecte dso. http://www.cruxis.com/scope/scope1070.htm Telescoapele in tub is mult mai rezistente, optica mai protejata de intemperii ( praf, polen etc) umiditate si multe altele, dar ce te faci la diametre mai mari unde greutatea lor devine deja o problema. :roll: ----------------------------------- crissgab 18 Iul 2017 14:06 ----------------------------------- Ajungi la un compromis - sct ( eventual cu un reductor de focala) ----------------------------------- Skyliner 18 Iul 2017 14:34 ----------------------------------- EEEE pana la un sct de apertura mare trebuie sa ai buzunaru gros :lol: :lol: :lol: ----------------------------------- Skyliner 19 Iul 2017 11:26 ----------------------------------- Incepe proiectarea bariletului din lemn tei sau brad ce gasesc lademana, o esenta mai moale nu tare sa nu fie probleme in caz ca se crapa sau alte accidente la fabricare sigur ceva usor. Aici sursa de inspiratie http://mures.astroclubul.org/Articole/mont.html Ceva asemanator cu aceasta am in vedere ( vezi poze). Iar aici un jurnal de constructie a unui telescop newton din lemn: http://www.instructables.com/id/Wooden-Telescope-Part-2-Tube-and-Mount/ ----------------------------------- dragos.n 19 Iul 2017 11:44 ----------------------------------- Nu iti recomand lemn brut, ci placaj. Si mai bine textolit. Lemnul se poate crapa, se poate deforma in timp, si cel mai important nu tine suficient de bine suruburi sau holtzsuruburi. Si poti avea probleme la cuplajul cu bratele spiderului. ----------------------------------- Skyliner 19 Iul 2017 11:58 ----------------------------------- Eu am avut din lemn de brad la vechiul telescop newton 150 f6 atat suportul secundarei si primarei si nu am avut niciodata vreo problema cu deformari 6 ani cat am avut telescopul. Si a fost folosit la maxim. Om vedea... Telescopul de 150 f6 este acesta din linkul de mai sus. http://mures.astroclubul.org/Articole/mont.html ----------------------------------- valy 19 Iul 2017 12:38 ----------------------------------- .. Telescopul de 150 f6 este acesta din linkul de mai sus http://www.instructables.com/id/Wooden-Telescope-Part-2-Tube-and-Mount/ ...Arata foarte sexy :roll: La cum arata parca nici nu mai conteaza cum se comporta ca si telescop. ----------------------------------- Skyliner 19 Iul 2017 14:16 ----------------------------------- Scuze am postat linkul gresit asta e telescopul de 150 f6 detinut de mine in perioada 2008-2013. http://mures.astroclubul.org/Articole/mont.html ----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Iul 2017 21:56 ----------------------------------- Si acesta a aratat foarte bine ,pacat ca nu-l mai ai. Singurul lucru ce l-as avea de comentat ar fi acela ca ar fi prins bine axe orizontale de diametru mai mare. Si care se puteau adauga foarte usor. Oricum ,ai ''invatat meserie '' cu el. Spor la noua secundara ,Mircea ----------------------------------- Skyliner 26 Iul 2017 10:57 ----------------------------------- Nu am rezolvat nimic cu suportul secundarei, nu am gasit nimic. ----------------------------------- dragos.n 26 Iul 2017 11:36 ----------------------------------- Ce anume cautai? ----------------------------------- Skyliner 26 Iul 2017 12:01 ----------------------------------- Lemn de tei rotund, ca sa il tai pentru suportul pe care sa lipesc oglinda, nu am gasit va trebui sa confectionez unul. Cel putin profil rotund, iar la partea superioara unde intra suruburile e simplu. ----------------------------------- dragos.n 26 Iul 2017 12:40 ----------------------------------- E important sa fie rotund doar daca vrei sa fie cat oglinda, sau din motive estetice. Altfel, poate sa fie si patrat, sau octogonal, sau hexagonal. E chiar mai usor de facut asa, ca masori mai bine unghiul de 45 grade, daca ai o latura dreapta la care sa te aliniezi. Si daca e patrat, il poti face octogon, apoi rotund, cu o pila. ----------------------------------- Skyliner 21 Aug 2017 11:04 ----------------------------------- Nu am reusit s-a fac nimic cu suportul secundarei, nu am scule de taiere, filetare. Nu am gasit pe nimeni sa imi faca macar 3 filete noi m3 la bariletul vechi. Ca altul nou nu am cu ce sa construiesc, asta vechi sa il repar. ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Aug 2017 11:25 ----------------------------------- Cumpara burghiu de 2.5mm ,tarod M3 si manivela si faci tu cele trei gauri. Mircea ----------------------------------- Herr_Alien 22 Aug 2017 17:27 ----------------------------------- La Lidl au avut o trusa faina, cu tarozi, manivela, dar si cu burghiele necesare. Merita verificat din cand in cand. ----------------------------------- Skyliner 22 Aug 2017 18:08 ----------------------------------- Ms :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Sep 2017 22:08 ----------------------------------- Da' cauta un atelier de reparat biciclete sau de strungarie , explica ce vrei sa faci si te vor rezolva. Nu fa teorii , nu explica ori nu mai termini pana maine . Duci piesa si zici ''aici si aici am nevoie de filet M4...va rog''. Succes, Mircea ----------------------------------- Skyliner 08 Sep 2017 10:11 ----------------------------------- Nu au vrut sa imi faca nimic, m-au dat afara, ca cei cu asta dute ma de aici etc..... :lol: :lol: Ce sa le fac supune-mi, ce nesimtiti. :lol: capitalisti ce mai... Am tarod cu toate filetele de toate dimensiunile atat exterior cat si interior, dar nu stiu sa fac,:shock: doresc sa fac filet m4 in gaurile cu filet m3 adica sa le maresc caci filetul m3 deja nu mai tine, nu mai vreau sa fac alte filete noi in alte 3 puncte neatinse pentru ca trebuie sa dau jos secundara si nu am chef sa o dau jos, asa e mai usor. I cer ajutorul unchiului ca se pricepe la astfel de treburi, nu fac caci nu vreau sa o stric si sa fac alta apoi, nu am de unde. Astai nu-i o treaba de dute vino, e migaloasa poti strica totul daca nu o faci cum trebuie. Avantajul e ca telescopul a stat inchis 3 luni fara ca oglinda sa se murdareasca. :lol: Oricum din partea mea sa fie plina de praf pana nu se mai vede nimic ca nu imi pasa, Dl Nemes nu si-a spalat oglinda niciodata in 10 ani asa mi-a zis eu si asa nu o spal, nu o vreau mata si zgariata si asa spalata mai raman urme si nu e nici o diferenta curat/murdar. Faza cu privitul folosind o lanterna cu led la oglinda e fas pas, adica te fraiereste sau o poza cu blitul :lol: cand simti ca inflenteaza imaginile atunci speli. Pana atunci, asta la vista baby, ramane asa neatinsa, azi nu fac nimic caci e sarbatoare stau si dorm :wink: poate maine vad eu. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2017 15:25 ----------------------------------- Skyliner Prinzi in menghina piesa in care vrei sa executi filetele -cu grija ,inteleg ca este din lemn. Fa un canal la 90 grade intr-o bucata de lemn in care sa stea culcat lemnul in care faci filetele si apesi tot prin intermediul altei bucati de lemn /scandura. Pui tarodul in manivela , introduci varful tarodului in gaura si incepi sa rptesti usor-usurel . Ai facut sa zicem o rotatie de 180 grade ,rotesti in sens invers sa ajuti spanul sa iasa dintre dintii tarodului. Revii unde ai intrerupt, rotesti alte 180 grade si tot asa. La lemn nu-i cazul dar la metal sa ungi tarodul ,e buna si vazelina daca n-ai altceva. Pentru M4 gaura ar trebui sa fie de 3.2 mm. Cu grija , largeste cu burghiul de 3mm gaurile in care ai avut filet de M3. Sa eviti din proiectare gaurile infundate , acelea sunt ''moartea tarodului''... Dar iti pun o intrebare : de ce dai tu filet in lemn ? Cat timp crezi tu ca vor tine acele filete ? De ce nu folosesti piulite M4 cu ghiare ? Asa vei avea filet durabil ,iti explic eu cum sa le montezi. Uite aici piulite cu ghiare , te vor tine pana iesi la ''penzie'' ...pentru generatia ta ,asa,pe la 101 ani... : https://www.google.ro/search?q=piulita+cu+gheare&safe=active&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjkkK_f15XWAhVII1AKHT2KCNUQsAQIJg&biw=1526&bih=714 Mircea ----------------------------------- nobody 08 Sep 2017 16:25 ----------------------------------- Cred ca e vorba de bariletul vechi, metalic. Nu prea vad cum faci un filet M3-4 direct in lemn, care sa si tina, chiar si in mahon. Pentru gauri infundate, iti cam trebuie set de 3 tarozi: degrosare, intermediar si finisare. Gaura se face mai adanca decat partea complet filetata. Se mai poatea folosi si camasa filetata, astea sunt si pentru lemn sau pentru reparatii de filete uzate/rupte. P.S. Am avut un filet din asta in capacul de la supape (din magneziu) la masina. Acolo am filetat un segment dintr-un tub de alama care pe urma l-am presat in gaura un pic largita. Tine deja de ani buni. ----------------------------------- Skyliner 08 Sep 2017 16:39 ----------------------------------- Filetul il fac in metal mai precis dur aluminiu, in gaurile cu filet m3 fac m4. Filetul bariletului original nuai merge, sa uzat, si vreau sa fac un nou filet in cel original m3 nu mai fac alte zone. Credeti ca se poate baga tarodul in gaurile cu filet m3 si facut m4. Caci asta doresc in filetele de m3 sa fac m4. In metal repet ca nu imi mai trebuie lemn. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2017 19:13 ----------------------------------- Colega,ti-am scris ce ai de facut: ''...Pentru M4 gaura ar trebui sa fie de 3.2 mm. Cu grija , largeste cu burghiul de 3mm gaurile in care ai avut filet de M3....'' Iti va tremura mana suficient ca sa iasa gaurile de 3.2 in loc de 3mm... Problema se va rezolva in atelier , cu sculele in actiune nu aici pe forum. Mircea ----------------------------------- crissgab 10 Sep 2017 12:22 ----------------------------------- Frumoasa astronomia ca si multe alte hobby-uri sau job-uri ( norocosi cei care isi castiga traiul din hobby facand toata viata ce le place, ii invidiez) atata timp cat nu se transforma in obsesie, obsesiile iti intuneca judecata si iti strica relatiile cu cei din jur de ajungi sa-ti vezi apropiatii dusmani si sa deformezi realitatea. Mai productiv si mai sanatos fizic si psihic sa canalizezi pasiunea si energia generata de dorinta intr-un mod mai practic si mai social implicandu-i pe cei dragi decat sa te izolezi. Scuzati de off-topic si Cer Senin! ----------------------------------- valy 10 Sep 2017 14:27 ----------------------------------- .. Daca i rog frumos pe muncitorii aia de acolo sa ma ajute sa fac doar 3 filete m4 nu ma dai afara si joci teatru, nu merg nicaieri incer sa rezolv problema singur, m-am saturat de politica lor....Exista tot timpul workaround-uri. ----------------------------------- Stanescu Octavian 10 Sep 2017 15:29 ----------------------------------- Daa nu stiu daca in scoala primara azi se mai fac lucrari practice . pe vremea mea in scoala socialista din clasa 5 primara faceau baietii lacatuserie sau tamplarie faceam deja gauri cu masina manuala dar si masina cu coloana verticala de banc electrica , dadeam la pila si taiam metale profile filete facem fara probleme , acasa aveam in debara ateler cu menghina polizor cu manivela masina gaurit electrica micuta truse burghie filiere tarozi . asta in scoala primara ca in lieceu am trecut si la electronica . e groaznic sa nu stii sa faci filet :cry: ----------------------------------- Skyliner 10 Sep 2017 16:07 ----------------------------------- Am terminat mecanica+ electronica si la practica nu am facut nimic dar absolut nimic nu ne-a pus sa facem, in speta la ambele. Sistemul scolar de azi e la pamant mai ales cel tehnic. Din teorie daca ma intrebati nu mai stiu nimic. Am invatat ce am putut si am avut norocul sa asimilez de la altii, dupa terminarea liceului cu pricina. :cry: Sa le fie rusine, din cauza lor nu stiu sa fac filet. :lol: ----------------------------------- Skyliner 11 Sep 2017 09:41 ----------------------------------- Ce dobitoci de capitalisti nu au vrut sa ma ajute sa fac 3 filete. Eu renunt la treaba asta. Si asa nu folosesc iarna- toamna si la inceput de primavara newtonianul. Adica de 6 ori pa an ----------------------------------- valy 11 Sep 2017 10:34 ----------------------------------- Desigur e frustranta situatia la noi, ca nu ai posibilitatea sa faci anumite lucrari la ateliere specializate, totusi exista colegi care au facut lucruri doar cu un ciocan si un bomfaier, totul de mana, eventual cu piese luate din targ. Rolul unui ATMist e sa nu ajunga la deznadejde, rolul e sa se bucure de ceea ce face, sa nu o vada ca o obligatie, sa isi propuna chestii realizabile cu propria mana si vointa, si sa aiba vointa sa si termine :) ----------------------------------- Skyliner 11 Sep 2017 10:53 ----------------------------------- Azi iar am incercat, si pe 12 la fel ca majoritatea se inchid la 2. ----------------------------------- valy 11 Sep 2017 10:54 ----------------------------------- Ce vrei defapt sa faci? Pune o schema/desen. ----------------------------------- Skyliner 11 Sep 2017 11:13 ----------------------------------- Original am vrut sa fac alte filete precum in poza. Cum a facut si acesta https://lh5.googleusercontent.com/--WaHxad7naU/U7be23r9wtI/AAAAAAAAAQU/ci8DDTISgts/w1298-h865-no/Starfinder+cella_12.jpg Acuma ma gandesc daca largesc gaura filetului m3 si fac m4 incape lejer, mai are pana la margine. Nu vreau sa dau jos secundara de aceia m-am gandit sa largesc putin gaurile originale m3 si sa fac m4 cei asa de greu fara sa mai dau alte filete. Daca is nevoit trebuie sa dau alte filete tot m3 dar e greu cu secundara lipita pe suport. Jos e poza cu functionarea sistemului, chestia aia lunga de sus e spiderul in care se prinde cu 2 piultite tot bariletul secundarei cu sistemul de ajustare a a inclinatiei. https://lh5.googleusercontent.com/yhgORPzQlCXUH2K0paDlJvmw9v4VsUtXDPV0CcKEgw0=w1298-h865 ----------------------------------- nobody 11 Sep 2017 14:44 ----------------------------------- In ce stare sunt filetele actuale ? Au joc mare, scapa, e rupta/netezita complet partea filetata ? ----------------------------------- Skyliner 13 Sep 2017 07:16 ----------------------------------- Is rupte, joaca, am cumparat azi tarod m4 si auruburi cap imbus m4