----------------------------------- Daniyyel 22 Iun 2015 12:26 Sursă tensiune pentru motor pas cu pas ----------------------------------- Am nevoie de o sursă de tensiune constantă (6V) pentru un motor pas cu pas. Controller-ul motorului se alimentează la 6V cu 4 baterii tip D - e kitul care se găsește mai peste tot pentru montura EQ3-2. Ca să nu mai tot cumpăr baterii, sau să mă lase când mi-e lumea mai dragă, m-am gândit să iau un acumulator de 6V. Am văzut o groază de acumulatoare pe net de 6V - din acelea plumb-acid. Problema e că toate acumulatoarele care le-am văzut, în sarcină, dau o tensiune 7.2 - 7.5 V. Acum eu nu știu care e tensiunea maximă care poate intra în controller fără să-l afecteze. Cum fac să îmi dea 6V dacă asta e tensiunea maximă la care operează ? De asemenea ce capacitate îmi recomandați ? Av văzut că motorul folosește la viteză normală 300mAh și la viteza de 8x 400mAh. ----------------------------------- mircear 22 Iun 2015 15:43 ----------------------------------- Cu [url=http://www.tme.eu/ro/katalog/?idp=1&search=convertor%20dc-dc&cleanParameters=1#search=convertor+dc-dc&s_field=accuracy&s_order=DESC&id_category=100283&page=1]un convertor DC-DC de ~1A sau pe-acolo. P.S. Pentru baterii orienteaza-te spre cele cu gel. Sau AGM. In ordinea asta. Cele cu gel insa au un profil mai delicat pentru incarcare. Cele AGM merg incarcate si cu incarcatoare normale (de preferat inteligente), pentru plumb-acid cu lichid. Asta daca vrei sa aibe o viata lunga si fructuoasa. ----------------------------------- Erwin 22 Iun 2015 17:22 ----------------------------------- Nu cred ca se poate arde controlerul motorului, eventual caută specificațiile lui exacte. Și bateriile tip D când sunt noi nouțe pot cumula mai mult de 6V. Dacă vrei totuși un alimentator stabilizat poți folosi circuitul LM2576T-ADJ cu care poți obține 6V chiar și de la un acumulator de 12V obișnuit. Practic vei fi independent de sursa de alimentare, îl poți cupla la mașină, la baterii, redresor de la priză sau acumulator, ce ai la îndemână. Tocmai am construit un astfel de convertor CC-CC dar pentru tensiune mai mare, pentru un panou solar. Avantajul este că lucrează în comutație așadar eficiența este mai bună și nu se încălzește ca un stabilizator serie obișnuit. ----------------------------------- valy 22 Iun 2015 19:14 ----------------------------------- Eu am ars controlerul cand am bagat 12V in el, de obicei accepta 6V (e vorba de handcontroler-ul de la montura care contine si controlerul pt. motoare). 4 baterii R20 tin destul de mult. ----------------------------------- Daniyyel 23 Iun 2015 10:14 ----------------------------------- Cineva de pe Softpedia mi-a zis că integratele din controller se alimentează la 5V (făcusem eu o poză la controller și am pus-o pe forum). În cazul ăsta nu mai bine cumpăr eu un acumulator extern din ăla fancy (în general pentru telefoane) care scoate 5V ? Evident iau unul cu o capacitate de 4Ah măcar. Ah, încă ceva....ce se întâmplă dacă îi bag 5V în loc de 6v ? Dpdv al trackingului ? ----------------------------------- 2SKY 23 Iun 2015 20:27 ----------------------------------- Vezi ca sint circuite integrate stabilizatoare de tensiune . îi dai 9-12v intrare VCC si iti da 5 v fix cauta Google imagini LM 7805 si apare si schema . Sint tensiuni uzuale 5-6-8-9-12v. Sint de 1A , 1,5 , .... cred ca e destul . Integratul este ca un tranzistor , se pun doua condensatoare mici in montaj , totul de dimensiunea unei cuti de chibrituri . (placa de racire a integratului ). ----------------------------------- Erwin 23 Iun 2015 21:07 ----------------------------------- 7805 este bun doar daca ai tensiune relativ mică la intrare, între 6-9V, de la 12V sau 13.8 cât are un acumulator încărcat se încălzește tare pentru că trebuie să disipe toată diferența de potențial la curentul de sarcină. Nu am zis să pui controlerul direct la 12V ci la 6V sau cât are acumulatorul încărcat, în (hand)controler ar trebui să existe un stabilizator 7805 inclus care alimentează circuitele integrate dar motoarele s-ar putea să fie alimentate direct. ----------------------------------- nobody 23 Iun 2015 22:58 ----------------------------------- Cred ca cel mai elegant ar fi sa folosesti un acumulator de 12 V combinat cu un convertor monolitic de genul: http://www.tme.eu/ro/details/tsr1-2465/convertoare-dcdc/traco-power/tsr-1-2465/ Tensiune intrare 9...36V Tensiune ieșire 6.5V DC Curent ieșire max 1A Eficiență 93% Protecție suprasarcină, scurtcircuit Pana la o tensiune de intrare de 32 V, nu are nevoie de alte componente externe in afara de o siguranta fuzibila la baterie (optionala, dar sanatoasa). Daca pui 5V la intrarea unui stabilizator de 5V, acesta nu va mai putea scoate 5V ci mai putin, in functie de curentul instant (la stabilizatoarele clasice este o diferenta minima de cativa volti buni). Practic nu vei mai avea stabilizare, ci o tensiune care scade cand creste conumul. ----------------------------------- Daniyyel 27 Iun 2015 09:00 ----------------------------------- Am luat acumulatorul de 6V până la urmă ca să constat cu stupoare/fericire că acel voltaj de 7.2-7.5V este tensiunea de încărcare recomandată pentru "cyclic use". Acumulatorul la ieșire scoate 6.4V ceea ce e safe pt controller-ul meu. Iar pentru încărcat acumulatorul am deja un redresor inteligent cu voltaj dublu 6/12V 6A pe care îl foloseam la încărcarea acumulatorului pt mașină. Și chiar scrie pe el că este pentru acumulatori Plumb-Acid. Acum nu știu cum e treaba cu ăia 6A care îi scoate redresorul. Acumulatorul meu are o capacitate de 4.5Ah. La încărcare știu că se bagă în el 1/10 din acei 4.5Ah adică să zicem un maxim de 500mAh. Am pus bateria pe redresor și am legat un multimetru în serie ca să văd cât curent îi dă și mi-a arătat 0.7A. Acum eu nu știu dacă am făcut bine, sau dacă îmi arăta defapt că îmi descarcă acumulatorul cu 0.7Ah. ----------------------------------- Erwin 27 Iun 2015 15:38 ----------------------------------- Este curentul de încărcare. La un încărcător de acumulatori acesta se reglează automat în funcție de starea acumulatorului și de obicei sunt niște trepte de tensiune-curent pre-programate în funcție de tipul acumulatorului, dacă este cu microcontroler, dacă e simplu redresor atunci e vorba doar de legea lui Ohm.