----------------------------------- cristian c 25 Apr 2015 17:55 iesire bucuresti ----------------------------------- salut cineva dornic de o iesire in seara asta , prognoza pare favorabila .... ----------------------------------- Manu72 22 Mai 2015 10:10 iesire 22-23 mai ----------------------------------- Vreo iesire pe langa Bucuresti in seara asta sau maine seara? ----------------------------------- rem01 22 Mai 2015 11:25 ----------------------------------- Eu as iesi, Fundulea? ----------------------------------- Manu72 22 Mai 2015 13:40 ----------------------------------- Din partea mea, oriunde. Singura mea problema pentru azi este ca este ca cel mai probabil voi putea pleca de acasa pe la 8 seara. Asta inseamna sa ajung la Fundulea dupa ora 9 ----------------------------------- rem01 22 Mai 2015 16:45 ----------------------------------- Si eu stam cam nasol cu timpul, din pacate in seara asta nu cred ca mai pot sa ajung. Eu am mai iesit in parcul Titan (IOR), cam multa lumina dar a fost ok pentru Venus, Jupiter si Saturn. ----------------------------------- cristian c 31 Mai 2015 12:14 ----------------------------------- salut , cineva interesat de o iesire in seara asta pe la fundulea ? ----------------------------------- Manu72 31 Mai 2015 12:58 ----------------------------------- Meteoblue zice ca o sa fie innorat in seara asta atat in Bucuresti, dar si spre Nana sau Comana ----------------------------------- cristian c 31 Mai 2015 16:08 ----------------------------------- da se pare ca se cam aduna nori :(( ----------------------------------- cristian c 31 Mai 2015 18:42 ----------------------------------- vremea pare sa mai indrepte e posibil ca totusi sa se vada ceva ----------------------------------- cristian c 05 Iul 2015 12:10 ----------------------------------- careva disponibil pentru o iesire in seara asta , sa anuntat senin ----------------------------------- cristian c 06 Iul 2015 15:15 ----------------------------------- nici astazi nu sunt doritori pentru o iesire ? ----------------------------------- Mihai Reus 07 Iul 2015 13:35 ----------------------------------- eu ma gandeam la o iesire pe vineri. In timpul saptamanii nu prea am timp. O ieseala la Fundulea? ----------------------------------- cristian c 07 Iul 2015 14:53 ----------------------------------- vineri sau chiar sambata daca ne permite vremea ----------------------------------- mutantu2002 09 Iul 2015 07:52 ----------------------------------- Vin si eu Vineri sau Sambata, de preferat Fundulea. ----------------------------------- Manu72 09 Iul 2015 11:33 ----------------------------------- Vin si eu daca tine vremea cu noi N-am preferinte intre Fundulea/Comana ----------------------------------- cristian c 09 Iul 2015 21:54 ----------------------------------- pai vedem care din zile ne este favorabila vineri sau sambata, in functie de vreme dar si de fiecare cum poate , eventual sa isi exprime fiecare optiunea in legatura cu ziua in care vrea sa mergem ----------------------------------- cristian c 11 Iul 2015 08:22 ----------------------------------- oameni buni sa anuntat senin acum care cum vrea sa vina astazi sa isi exprime dorinta aici sa stim cati suntem si eventual sa stabilim si unde mergem ----------------------------------- Manu72 11 Iul 2015 08:54 ----------------------------------- Eu vin ----------------------------------- cristian c 11 Iul 2015 09:49 ----------------------------------- salut manu lasa si tu un pm cu numarul de tel ----------------------------------- cristian c 11 Iul 2015 14:11 ----------------------------------- se pare ca avem 5 persoane care au confirmat prezenta in seara asta , daca mai sunt doritori... ----------------------------------- Manu72 16 Iul 2015 12:08 ----------------------------------- Pare sa fie frumos si weekendul acesta. Iesim undeva? ----------------------------------- cristian c 16 Iul 2015 12:54 ----------------------------------- nu zici rau manuel poate iesim si wekendul asta , sa vedem cine mai vrea cine mai doreste ? ----------------------------------- Manu72 06 Aug 2015 10:51 ----------------------------------- Se anunta vreme frumoasa in weekendul asta O iesire, ceva? ----------------------------------- vicu60 06 Aug 2015 16:27 iesire bucuresti ----------------------------------- Salutare ,vreau si eu sa ies LA in star party in cazul se hotaraste ceva.deoarece sunt nou pe forum las tel.0740461833.vicu ----------------------------------- cristian c 06 Aug 2015 22:05 ----------------------------------- e posibil sa vin si eu ramane discutabil sa vad ce treaba am ----------------------------------- Manu72 07 Aug 2015 21:35 ----------------------------------- Pai cu cat mai multi cu atat mai bine. As prefera sa mergem la Nana, nu stiu prea bine zona Comana. ----------------------------------- TheLycan 14 Sep 2015 09:09 ----------------------------------- Vremea se pare ca se insenineaza, ce ziceti de o iesire Joi 17.09? Ne-am putea cupla cu transportul in functie de cati suntem, iar eu stau in zona Rahova. Tel: 0722 589 491 (Cosmin) ----------------------------------- Manu72 14 Sep 2015 12:46 ----------------------------------- Eu as iesi, dar voi sti sigur abia joi in prima jumatate a zilei. ----------------------------------- cristian c 15 Sep 2015 08:31 ----------------------------------- si eu as merge daca am timp , ramane sa vedem joi dimineata ce planuri am ----------------------------------- vicu60 16 Sep 2015 07:33 iesire Bucuresti ----------------------------------- Salutare tuturor. Eu vin cu mare drag la Nana de la Fundulea.Ultima data a fost foarte bine in campul ala. Ar fi bine sa vina mai multi.Rog daca cineva are niste ortoscopice sa le ia cu el. Vicu 0740461833 ----------------------------------- TheLycan 16 Sep 2015 21:34 ----------------------------------- Se pare ca e cer senin, alti doritori pt star party? :) ----------------------------------- Manu72 17 Sep 2015 07:58 ----------------------------------- Din pacate eu nu voi putea sa ies in seara asta. Abia sambata pot sa ies ----------------------------------- cristian c 17 Sep 2015 10:53 ----------------------------------- eu cred ca pot merge drept urmare care vrea sa mearga poate sa ma contacteze 0766730577 ----------------------------------- MrSpace 19 Ian 2016 16:52 ----------------------------------- Are cineva in plan sa iasa la stele pe frigul asta? Pare sa fie senin diseară... ----------------------------------- cristian c 04 Mar 2016 15:18 ----------------------------------- salut are cineva un plan de iesire wekendul asta pe langa bucuresti ? ----------------------------------- cristian c 16 Apr 2016 05:39 ----------------------------------- Vrea cineva sa iasa in seara asta la comana? ----------------------------------- Erwin 16 Apr 2016 07:23 ----------------------------------- Salut, Cristian, da, mergem câțiva. ----------------------------------- cristian c 16 Apr 2016 14:44 ----------------------------------- Erwin noi plecam din bucuresti in jur de ora 18 sa prindem lumina sa montam sculele din pacate nu mai am numarul tau sa te sun , uite numarul meu 0766730577 ----------------------------------- Erwin 17 Apr 2016 09:12 ----------------------------------- Regret că nu am mai văzut postul. Noi am ajuns târziu, în jur de 22. Am stat până pe la 2 dar alții din grup au stat până dimineața. ----------------------------------- Ovidiu M. 17 Apr 2016 19:14 ----------------------------------- Cat de bun este cerul la Comana, cand este vremea favorabila? Va referiti la Parcul Natural Comana, da? ----------------------------------- Erwin 18 Apr 2016 09:21 ----------------------------------- Nu este foarte grozav, spre nord e cupola de lumină a Bucureștiului și sunt lumini și în alte direcții de la localitățile învecinate. Dar e cel mai accesibil pentru bucureșteni. Se mai merge uneori la Frumușani sau Fundulea, spre est. Când nu este Luna se vede Calea Lactee despărțită în nori. http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=11&lat=5489723.05805&lon=2919703.91623&layers=B0TFFFTTT ----------------------------------- valy 27 Apr 2016 12:45 ----------------------------------- Facem ceva cu ocazia tranzitulului de pe 9 mai? De preferinta undeva cu cer liber spre apus si curent electric? Eventual un plan B in caz de vreme neprielnica. ----------------------------------- TheLycan 01 Mai 2016 00:32 ----------------------------------- Si eu ma bag cand se strange lumea, mai ales ca vreau sa schimb telescopul si poate se gaseste cineva cu luneta (prima optiune de achizitie). 9 mai, sau poate chiar pe 2 (luni seara), daca nu ati plecat deja perioada asta. Pare ca se insenineaza :) De Runcu stie cineva ceva? Pare ca nu e prea lumina de pa harta poluarii luminoase. ----------------------------------- cristian c 11 Mai 2016 15:40 ----------------------------------- Cine interesat de o iesire vineri seara sau sambata asta ? ----------------------------------- Erwin 11 Mai 2016 19:35 ----------------------------------- În caz de timp favorabil ieșim la Comana un grup, în special pentru planete. Sâmbătă și duminică vom fi prezenți la ASTROFEST, Biblioteca Națională și, respectiv, THERME cu cel puțin 10 telescoape. ----------------------------------- cristian c 11 Mai 2016 19:43 ----------------------------------- Da Erwin iesiti bine spus .... (pacat ca in acest grup nu sunt bineveniti toti) ----------------------------------- TheLycan 14 Mai 2016 21:02 ----------------------------------- Se anunta vremea uracioasa saptamana viitoare, dar poate se mai indeparteaza norii... ----------------------------------- cristian c 14 Mai 2016 21:06 ----------------------------------- Da poate avem noroc in wekend ca m-am saturat de vremea asta ----------------------------------- cristian c 28 Mai 2016 12:54 ----------------------------------- o iesire ceva in seara asta ? ----------------------------------- TheLycan 29 Mai 2016 14:57 ----------------------------------- Salutare. N-am vazut mesajul, dar oricum eu am fost la o nunta ieri. Un Marte astazi mai tarziu sau maine seara? 0722 589 491 in caz de ceva ----------------------------------- cristian c 29 Mai 2016 15:15 ----------------------------------- omu duminica mai greu noi am fost aseara , poate saptamana viitoare ----------------------------------- Matrixul 29 Mai 2016 19:11 ----------------------------------- "noi am fost aseara"... De ce nu scrieti, va rog, cei care va hotarati 100% sa iesiti ? As fi venit si eu cu voi, macar faceam cunoastinta... Cer senin ! ----------------------------------- cristian c 29 Mai 2016 20:47 ----------------------------------- omu puteai sa dai si tu un mesaj ca vrei sa vi ca si restul oamenilor (acum nu stiu de ce au fact asta in privat dar...) ----------------------------------- TheLycan 30 Mai 2016 09:00 ----------------------------------- Nu cred ca ajuta pe nimeni dar si eu sunt de parere ca de preferat e sa se anunte pe forum. Dar si cu vremea asta, ba anunta senin dimineata, iar seara apar norii...nici nu stii la ce sa te astepti. In caz ca ne mai strangem saptamana asta (iar vremea...), e cineva c-o luneta care ar fi dispus s-o aduca? ----------------------------------- cristian c 17 Iun 2016 09:15 ----------------------------------- Pentru cine este interesat as vrea sa ies sambata seara amatorii sunt bineveniti ----------------------------------- Erwin 17 Iun 2016 10:28 ----------------------------------- Păcat că e Luna aproape plină. Vremea e caniculară, nu e prea grozav cerul. Nu m-am hotărât dacă ies sau nu, depinde de mai mulți factori. Nr. meu de tel. este 0722242958. ----------------------------------- cristian c 17 Iun 2016 11:17 ----------------------------------- Erwin te sun maine si mai vedem poate te hotarasti ----------------------------------- cristian c 18 Iun 2016 10:32 ----------------------------------- din pacate avem precipitatii in seara asta ....... ----------------------------------- TheLycan 20 Iun 2016 21:16 ----------------------------------- Vad ca e senin in seara asta, dar poate si maine. Iesim la un star party? ----------------------------------- cristian c 25 Iun 2016 06:43 ----------------------------------- prognoza este favorabila pentru noaptea asta asa ca cine doreste este binevenit ----------------------------------- Erwin 25 Iun 2016 06:50 ----------------------------------- Diseară mergem la Comana cu câțiva copii de la grupul de 5 științe. Locul știut, în lanul de grâu după pădure. ----------------------------------- cristian c 25 Iun 2016 07:36 ----------------------------------- Mersi Erwin pentru informatie o sa venin si eu tot acolo ----------------------------------- TheLycan 25 Iun 2016 10:56 ----------------------------------- Ma bag si eu daca este ok, doar ca nu stiu exact unde trebuie sa ajung. ----------------------------------- cristian c 25 Iun 2016 10:57 ----------------------------------- 0766730577 suna cand ai timp si mergem impreuna ----------------------------------- cristian c 25 Iun 2016 17:01 ----------------------------------- Lycan mergi sau .... ----------------------------------- cristian c 30 Iul 2016 13:36 ----------------------------------- Iese cineva in seara asta ? ----------------------------------- Erwin 30 Iul 2016 16:21 ----------------------------------- Eu sunt la Timișoara, vă doresc cer senin! ----------------------------------- cristian c 30 Iul 2016 16:25 ----------------------------------- multam Erwin si cer senin ----------------------------------- cristian c 14 Aug 2016 15:27 ----------------------------------- Salutare domnilor in seara asta sa anuntat senin drept urmare iese cineva la o stea ? ----------------------------------- Erwin 21 Aug 2016 19:47 ----------------------------------- M-am "repatriat" la capitală. Pe weekend-ul următor sunt amator de o ieșire, Luna fiind mică și răsare târziu. ----------------------------------- cristian c 21 Aug 2016 20:30 ----------------------------------- si eu sper sa ies vedem cum e vremea atunci ----------------------------------- MrSpace 30 Sep 2016 16:16 ----------------------------------- Are cineva în plan sa iasă la stele azi? ----------------------------------- Erwin 01 Oct 2016 07:11 ----------------------------------- Suntem toată suflarea la Sci-Fi Fest la Biblioteca Națională. Aseară am ajuns frânt de oboseală și direri de spate, am ridicat câțiva copii la ocula, diseară cam la fel va fi, păcat că nu se sting becurile din parcare și nu se văd constelațiile, fără GoTo e greu tare să găsești ceva, măcar dacă era Luna... Noroc că s-a văzut Saturn vreo oră. ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Oct 2016 13:33 ----------------------------------- Erwin Felicitari si sa te faci bine ,sa-ti treaca durerile de spate. (Esti sigur ca provin de la ridicatul copiilor ?!) Cauta intai obiectele cu binoclul. Aratati-le Albireo , Coathanger din apropiere si Gamma Del. Ma gandesc ca si Almach si M31 trebuie sa se poata gasi , ca si roiul dublu din Perseu care face furori in randul publicului. Succes , Mircea ----------------------------------- Erwin 02 Oct 2016 07:46 ----------------------------------- Mulțumesc, Mircea. Nu am reușit să găsesc deloc stelele constelațiilor, Cassiopeea era limita, Albireo nu se vedea deloc, becurile îmi luminau căutătorul... Alți colegi mai tineri au reușit să le arate și din cele enumerate dar fiind pe monturi ecuatoriale au avut și urmărire și au putut pune magnificații mai mari. Eu m-am mulțumit să le arăt Epsilon din Lira profitând de seeing-ul excepțional, m-am bucurat că cel puțin un sfert dintre observatorii neinițiați au putut să le separe la 113x, prin Naglerul de 11mm. Dobul n-a fost prea cooperant pentru că și atingerea ochiului la ocular îl devia și unii nu reușeau să vadă niimic. Am obosit de câte ori am spus să nu-l atingă, alții efectiv voiau să se reazeme de el. Pe ziuă am lăsat mak-ul cu filtru solar în grija unui coleg să merg la WC și când m-am întors folia Baader era împinsă în interior, noroc că alt coleg a fost pe fază și nu s-a întâmplat niciun accident... Cred că va trebui să investesc într-o montură cu Go-To, fie AZ sau EQ, numai pentru popularizare... :) ----------------------------------- tudor 02 Oct 2016 09:08 ----------------------------------- Erwin Felicitari pentru popularizarea astronomiei. Cat despre cerul bucurestean cand aud de el imi vine sa ma las de observatii astronomice, asa de "bun" este. ----------------------------------- Erwin 02 Oct 2016 15:14 ----------------------------------- Merci, Tudor. Cu toate astea, cu mr.Hinds am văzut steluța aia de lângă dubla-dublă de mag.13 ceea ce înseamnă că pentru un anumit tip de observații încă stăm bine! :) Se pot face observații la variabile, planetare, solare, lunare. Pentru DSO ieșim la Comana sau la munte, asta e, CSF, NCSF. :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Oct 2016 18:51 ----------------------------------- Felicitari pentru popularizare , stiu si eu ca pentru asta trebuiesc nervi de otel... Faza aceea cu filtrul solar este .... brrrrr ! Inteleg ce ziceti despre cerul Bucurestilor... ...dar amicul meu de Internet ''Csillagos Pisti'' (adica ''Fane Stelaru '') face observatii foarte reusite la stele duble cu o luneta de 80mm F/11 din buricul Budapestei care este cam 2 x Bucuresti ! http://kettoscsillagokutjan.blogspot.ro/ Ceva poze de la actiunea SF , se poate ? Mircea ----------------------------------- Erwin 02 Oct 2016 21:09 ----------------------------------- Se poate, dar sunt pe urâtul ăla de facebook, direct din telefon... :p ----------------------------------- sorini 03 Oct 2016 19:44 ----------------------------------- @Erwin: Si eu fac parte dintre cei (multi) pe care i-ai ajutat, si daca tot nu pot (inca) sa particip la aceste manifestari, mi-ar face placere sa imprumut montura NexStar 6-8 SE, care poate sustine fara probleme instrumente de 5kg (cu tot cu trepied si acumulator). Toata stima, ----------------------------------- Erwin 03 Oct 2016 21:57 ----------------------------------- Mulțumesc, Sorin! Am să încerc zilele următoare să descarc pozele și să le pun aici, poate pe un topic separat. ----------------------------------- cristian c 11 Noi 2016 12:39 ----------------------------------- Salutare baieti in seara asta se face o iesire la comana , daca doreste cineva sa mearga este bine venit ----------------------------------- Erwin 11 Noi 2016 14:18 ----------------------------------- O să vin și eu. Să vă îmbrăcați gros, o să fie frig. ----------------------------------- cristian c 04 Iun 2017 15:56 ----------------------------------- salutare cineva cu chef de o iesire astazi pe la comana sau fundulea ? 04.06.2017 ----------------------------------- tudor 04 Iun 2017 20:24 ----------------------------------- Eu am chef de o iesire...Dar nu am masina, decat bicicleta :) Daca nu se concretizeaza iesirea eu ies oricum pe strazi mai intunecoase! ----------------------------------- Marius Capraru 07 Iun 2017 14:13 ----------------------------------- Eu sunt Marius( proaspat posesor de binoclu) si locuiesc in cartierul dr taberei am un binoclu 10x50 daca sunt impatimiti in cartier putem organiza o iesire( nu detin autoturism). Din pacate nu am prieteni impatimiti si fac singur observatii din balcon( vedere spre sud, avioane, luna) si de pe terasa blocului (bl 10 etaje). Numarul meu este 0784041688 si mi-ar placea sa facem un grup pe whatsapp sa putem organiza iesiri. ----------------------------------- valy 07 Iun 2017 15:24 ----------------------------------- .. si locuiesc in cartierul dr taberei ...Mai exact? Eventual pe PM. ----------------------------------- galex 08 Iun 2017 14:37 ----------------------------------- Daca tot veni vorba, din sector 4 nu e nimeni? Langa Oraselul Copiilor - Parcul Tineretului? ----------------------------------- TheLycan 08 Iun 2017 15:35 ----------------------------------- Sector 1, aici (Bucurestii Noi). ----------------------------------- valy 08 Iun 2017 16:18 ----------------------------------- Am facut o harta, sunt curios daca o vedeti si puteti adauga marcaje cu locatia voastra (fara sa fiti logati neaparat in google). https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1_bVBvkpeVbQqDGxy2uw1uoXGYkc&ll=44.42355179949591%2C26.049857957885706&z=14 ----------------------------------- Marius Capraru 08 Iun 2017 16:53 ----------------------------------- Am incercat eu sa adaug marcaje cu locatia si nu merge ----------------------------------- valy 08 Iun 2017 17:16 ----------------------------------- Vezi acum: https://drive.google.com/open?id=1_bVBvkpeVbQqDGxy2uw1uoXGYkc&usp=sharing ----------------------------------- Marius Capraru 08 Iun 2017 17:22 ----------------------------------- Gata am reusit sa adaug locatia mea. Sper sa fie vizibila tuturor :d :D. Am reusit sa configurez si telefonul ca sa pot vedea locatia tuturor direct pe telefon. ----------------------------------- valy 08 Iun 2017 17:27 ----------------------------------- Acum stim unde stai :) ----------------------------------- galex 08 Iun 2017 22:51 ----------------------------------- Eu m-am adaugat pe harta... ----------------------------------- valy 10 Iun 2017 01:58 ----------------------------------- Ce coincidenta, toata lumea are un binoclu, un refractor mic, locuieste langa un parc si e pasionat de astronomie.. ----------------------------------- Marius Capraru 10 Iun 2017 19:27 ----------------------------------- Acum si mai pregătit pentru ieșiri. :D ----------------------------------- valy 11 Iun 2017 02:07 ----------------------------------- La zenit cum functioneaza? ----------------------------------- 2SKY 11 Iun 2017 03:43 ----------------------------------- Trebuie sa suprainalti cadrul din lemn U , cel interior il faci dreptunghiular si sa pui acolo binoclul , altfel nu vezi nici la 30 grade :wink: ----------------------------------- valy 11 Iun 2017 09:12 ----------------------------------- Frumusetea binoclului e ca iti ofera libertate de miscare, daca o ingradesti cam dispare fengsuiul. ----------------------------------- TheLycan 11 Iun 2017 11:13 ----------------------------------- La cum arata poluarea luminoasa, de la an la an, cred ca ar fi cel mai bine s-o luam pe A1 sau A2, si cat mai departe de Bucuresti :D https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=9&lat=5534843&lon=2917996&layers=B0TFFFFFF http://cescos.fau.edu/observatory/lightpol-astro.html ----------------------------------- Marius Capraru 13 Iun 2017 20:11 ----------------------------------- In seara aceasta am in plan sa ies cu tatăl meu sus pe terasa blocului cu binoclu. Daca sunt doritori aștept sa dați un semn. ----------------------------------- Marius Capraru 17 Iun 2017 15:23 ----------------------------------- Mai nou l.am înzestrat si pe tatăl meu cu un binoclu 10x50 Auriol ( promoție lidl valea olatului dr taberei 90 Ron 16.06.2017) + racolat alti 2 vecini de bloc. ----------------------------------- valy 17 Iun 2017 15:54 ----------------------------------- Mai pune 3 buline albastre pe harta :). Cum se vede de pe bloc? ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Iun 2017 16:55 ----------------------------------- Marius , felicitari pentru initiative si bafta in desfasurarea lor. Scrie-ne ce ati reusit sa observati , cum au decurs lucrurile. Tocmai am incarcat un tutorial de observatii astronomice de amatori pentru incepatori , deocamdata numai in engleza. Am permisiunea scrisa a autorului Ed Anderson iar tutorialul se poate descarca aici : http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=9527&start=165 Te invit de asemenea sa scrii despre observatiile tale la sectiunile de observatii de incepatori sau avansati, bino sau mono , detaliat sau succint , cum doresti. Oamenii cu initiativa sunt rari ,asa ca inca odata succes! Daca te pot ajuta cu ceva , scrie-mi. Cer senin ,Mircea ----------------------------------- Marius Capraru 18 Iun 2017 09:13 ----------------------------------- De pe bloc se vede foarte bine. Luminile de afara nu te impacteaza așa tare deoarece te poți muta de colo ,colo. Cam ce urmăresc de pe terasa: septica, Jupiter cu cele 4 puncte( sateliți) , 1-2 stele care sunt foarte aproape una de ala si au aceeași intensitate luminoasa, avioane , norii la apus( am grija sa nu ma uit in soare), doamna Luna când își face apariția si craterele de pe ea. Am aplicația stelarium doar ca îmi este puțin cam greu sa ma orientez si sa le identific. Este mult până reușesc sa urmăresc pe cineva mai cu experienta. Iar toată nebunia cu binoclu a plecat doar de la o simpla seara cu fulgere si tunete, când am stat 4 ore sa fac poze fulgerelor cu telefonul. Apoi mi.am luat de pe aliexpress un obiectiv ce se atașează la telefon sa apropie, după mi.a venit ideea de a face o luneta homemade ( de care m.am lăsat pagubas) . A urmat 1 saptamana de citit pe forumuri legate de binoclu( seci de pagini si de ore de studiu) si așa am lăut binoclul meu. ----------------------------------- cristian c 22 Iul 2017 09:11 ----------------------------------- Salutare oameni , merge cineva diseara pe la Comana ? Daca sunt doritori .... 0766730577 ----------------------------------- cristian c 28 Iul 2017 13:02 ----------------------------------- in seara asta se merge la Comana cine doreste sa vina este bine venit ----------------------------------- tudor 12 Aug 2017 09:05 ----------------------------------- In aceasta seara merge cineva la Comana? Eu voi veni cu Tairul si cu toate ocularele mele + binoclu. Deci nu voi ocupa mult spatiu in masina :wink: ----------------------------------- Mihai F. Dinu 12 Aug 2017 09:15 Iesire Comana ----------------------------------- Salut. Sunt eu doritor sa vin la Comana. Crezi ca mai convingem pe cineva? Ti-am trimis PM. Mihai 0745.016.468 ----------------------------------- Mihai F. Dinu 12 Aug 2017 13:13 Iesire Comana ----------------------------------- Daca nu mai vine nimeni putem sa mergem doar noi doi. Am eu masina. ----------------------------------- Lucian Enache 24 Aug 2017 07:14 ----------------------------------- Se anunta vreo iesire in viitorul apropia la Comana? ----------------------------------- Erwin 24 Aug 2017 10:14 ----------------------------------- Tot ce se poate. ----------------------------------- vicu60 24 Aug 2017 15:37 iesire Bucuresti ----------------------------------- Sambata seara pe la Fundulea n-ar fi rau! ----------------------------------- Erwin 24 Aug 2017 19:38 ----------------------------------- La Comana e mai bine. S-ar putea să merg, depinde de vreme sau dispoziție. ----------------------------------- Lucian Enache 24 Aug 2017 19:50 ----------------------------------- Vremea tine cu noi ----------------------------------- mutantu2002 25 Aug 2017 10:10 ----------------------------------- Diseara nu vrea nimeni sa iasa? Comana sau Fundulea. ----------------------------------- Erwin 25 Aug 2017 12:07 ----------------------------------- Nu pot diseară, sunt cu mașina la reparat și nu știu când se termină. Mâine seară da. ----------------------------------- mutantu2002 25 Aug 2017 13:59 ----------------------------------- Sambata s-ar putea sa nu fiu in Bucuresti. Am adaugat o loc de observatie in [url=https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1_bVBvkpeVbQqDGxy2uw1uoXGYkc&ll=44.42355179949591%2C26.049857957885706&z=14]harta publica a lui Valy - cam pe unde ma duc eu. Puteti adauga pe harta locul unde mergeti maine? E posibil sa vin si eu. Tks. ----------------------------------- Lucian Enache 25 Aug 2017 17:38 ----------------------------------- Am adaugat si eu pe harta aia locatia mea si un loc de observatii in zona cu poluare luminoasa 3/10. Poate sa kmi confirme cineva daca au aparut? Nu stiu cum functioneaza harta asta. ----------------------------------- valy 25 Aug 2017 17:54 ----------------------------------- Apare ok, culoarea nu era buna, am schimbat-o eu :) ----------------------------------- Lucian Enache 25 Aug 2017 20:43 ----------------------------------- Ms pt confirmare. Pana la urma iese careva maine seara? ----------------------------------- Erwin 26 Aug 2017 07:02 ----------------------------------- Da, eu vreau sa merg la Comana diseara. Plecarea va fi in jur de ora 20 prin comuna Berceni (e asfalt până la locul de observații). 0722242958 este numărul meu. ----------------------------------- MrSpace 31 Aug 2017 15:27 ----------------------------------- Salutare națiune. Eu as ieși pe la Comana sa îmi testez C11-le mult asteptat. Mai vine cineva? ----------------------------------- TheLycan 28 Mai 2018 08:50 ----------------------------------- Zeul razboiului se intoarce! Pentru cine a aruncat un ochi zilele astea pe Marte, se vede incet incet destul de proeminent pe cer. In prezent e la -1.18 magnitudine si diametrul de 15.1", dar pe 28 iulie va ajunge la -2.78 si 24.3" - maximul in cativa peste 10 ani. Propunerea mea e sa facem vreo 2 star partyuri, iunie si iulie ca sa captam momentul, ce ziceti? A incercat cineva sa se uite la planeta recent? Se vede ceva? Eu din balcon, cu vederea spre Bucuresti o vad cam blurata, fara detalii. ----------------------------------- mutantu2002 30 Mai 2018 10:26 ----------------------------------- Ar merge o iesire in weekendul 9-10 sau 16-17 iunie. ----------------------------------- Matrixul 30 Mai 2018 23:04 ----------------------------------- 16-17 Iunie as putea merge si eu. ----------------------------------- Erwin 01 Iun 2018 21:22 ----------------------------------- Am observat Marte din balcon săptămâna trecută cu mak MTO11CA. Nu era foarte bun seeing-ul pentru detalii însă discul se vedea că nu este uniform ci cu pete mai închise la culoare. Calota polară nu se vedea. Voi încerca cu newtonianul Hinds de pe câmp, probabil o ieșire la Comana în curând. E bine că va răsări mai devreme și poate la următoarea Lună nouă vom avea și cer bun. ----------------------------------- TheLycan 16 Iun 2018 17:08 ----------------------------------- Mai iese cineva astazi? Eu din pacate nu am cum.. vad ca nici vremea nu e perfect senin si vroiam sa intreb daca ramane pe weekendul viitor? ----------------------------------- TheLycan 12 Iul 2018 19:00 ----------------------------------- Bagam, o iesire ceva maine seara? Avem Jupiter, pe la 9-10 seara, si Saturn si Marte la 12-1. Cineva interesat? ----------------------------------- Erwin 12 Iul 2018 23:13 ----------------------------------- M-am lenevit de când cu deschiderea de pe balcon... Însă we trecut am fost la cer bun și nu-mi mai place (deocamdată...) din balcon! :D ----------------------------------- vicu60 13 Iul 2018 06:19 ----------------------------------- Salut pe toti! Asta seara nu pot dar sambata seara as fi tentative. Frumos ar fi sa vina mai multi.Pai si unde? Vremea este super! ----------------------------------- TheLycan 13 Iul 2018 09:05 ----------------------------------- Putem sa mergem tot la Comana, sau daca aveti o varianta noua: https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=9&lat=5517859&lon=2899154&layers=B0TFFFFFFFF Nu prea au fost raspunsuri, deci ramane pe Sambata seara? @Erwin, si eu abia astept sa scot luneta de la balcon la un cer bun :D ----------------------------------- Matrixul 13 Iul 2018 12:25 ----------------------------------- Deci sunt doritori pentru sambata seara, unde, ora de plecare, etc. ? ----------------------------------- TheLycan 13 Iul 2018 20:52 ----------------------------------- Asteptam membrii mai seniori sa propuna. Eu am fost o data la Comana dar nu mai stiu exact drumul. Era prin camp. As putea sa propun un loc care pare ok, dupa Mogosoaia, Crevedia, Ciocanesti, pana in Cretu. Drumul pare ok din ce am vazut pe google maps, iar intre Ciocanesti si Creatu se face un drum spre camp unde ne putem instala. Eu ca preferinta as avea inspre nordul capitalei dar depinde si de unde suntem, cati ne strangem si daca sunt locuri mai bune. ----------------------------------- TheLycan 02 Aug 2018 17:18 ----------------------------------- E cineva interesat de un iesit? Pare ca e mai senin astazi, dupa ultimele 2 saptamani. Da-ti un PM cu nr de tel (sau sms la 0722589491), si eventual fac un grup de whatsup pt doritori, ca sa ne coordonam mai bine. Cer senin! ----------------------------------- mutantu2002 06 Aug 2018 10:51 ----------------------------------- In weekendul viitor o sa fie luna noua, prognoza e buna, eu vreau sa ies Vineri sau Sambata. Mai sunt doritori? ----------------------------------- Dan Popescu 09 Aug 2018 10:40 ----------------------------------- Salut , As dori sa particip si eu la intalniri.Suntem(eu si sotia) incepatori.Pasiunea e a ei,eu car doar logistica :D Ei, imi place si mie de ce sa mint dar cand esti praf in domeniu ce poti sa spui ...ca esti pasionat? :roll: Vreau sa vin cu voi ca sa invat. Locuim in Domnesti IF,dar desi la curte poluare luminoasa tot exista. Nu putem sa venim urmatoarele doua weekenduri ca organizam o mega petrecere de ziua ei.Face varsta rotunda ,50 de anisori.Dar dupa asta vom fi disponibili. Pana atunci poate-mi iau un filtru lunar, un alimentator de masina,si poate ma edific ce oculare mi-ar mai trebui ca Celestronul Nexstar 127 SLT Mak a venit cu doua Plossl de 9 si de 25. Sa avem cer senin! ----------------------------------- Cezar 09 Aug 2018 17:50 ----------------------------------- Salut, As dori sa vin si eu weekend-ul asta. Cer senin. ----------------------------------- TheLycan 10 Aug 2018 09:58 ----------------------------------- Eu as merge pe sambata, apoi mai vedem. va rog, da-ti-mi un sms la nr postat, ca sa va adaug la grupul de whatsup pt cine e interesat. ne organizam mai usor ----------------------------------- Matrixul 14 Aug 2019 14:22 ----------------------------------- Se mai fac iesiri la Comana ? Am 2 saptamani libere si mi-as dori sa ies cu voi impreuna, la stele. Dati un semn daca exista vreun interes. M-am saturat de privit cerul de pe balcon :) Pot lua 3 oameni lejer cu mine, in masina, am un Volvo break - mare si incapator. Cer senin ! ----------------------------------- Cezar 15 Aug 2019 10:36 ----------------------------------- Si eu sunt interesat de o iesire. Pot sa merg vineri seara sau sambata seara. Cer senin. ----------------------------------- mutantu2002 16 Aug 2019 18:19 ----------------------------------- Si eu am chef de o iesire dar trebuie sa mai asteptam macar o saptamana sa treaca Luna plina. ----------------------------------- shaft 16 Aug 2019 23:40 ----------------------------------- Si eu sunt interesat de o iesire. Vreau sa intru un grupul de whatsapp. 0741214386 ----------------------------------- MrSpace 25 Aug 2019 10:43 ----------------------------------- Iese cineva la stele in seara asta? 0764501811 Andrei ----------------------------------- Cezar 29 Aug 2019 18:45 ----------------------------------- In acest weekend nu avem parte de luna. Nu stiu locatii unde am putea merge in afara Bucurestiului. Daca stie cineva, poate putem organiza o iesire weekend-ul acesta? Pentru grupul de whatsapp: 0747429577. Cer senin! ----------------------------------- Matrixul 30 Aug 2019 15:44 ----------------------------------- Eu pot merge sambata, 31 august. Iesirile in afara Bucuresti-ului se fac la Comana, in camp. ----------------------------------- Cezar 30 Aug 2019 17:24 ----------------------------------- E ok si pentru mine sambata seara. Dati-mi va rog un mesaj daca mergeti si mai aveti un loc si pentru mine in masina. Cer senin! ----------------------------------- Cosmin Olinici 27 Sep 2019 10:07 Tura astro Bucuresti - Comana sau Nana ----------------------------------- Noaptea de 29 spre 30 septembrie 2019 (Duminica spre Luni) pare senin pe More Cast (cloud cover 0-10) iar Luna rasare tarziu, dupa miezul noptii, pare o noapte buna pentru observatii. As vrea sa ies la stele, daca doreste cineva sa vina cu masina si telescopul atunci poate facem o mica tabara. In masina mea nu mai este loc, suntem doua persoane cu doua telescoape si mult echipament de astrofoto. RSVP: Cosmin Olinici, 0720.451.235 ----------------------------------- Erwin 26 Oct 2019 16:21 ----------------------------------- Iese cineva in seara asta la Comana? Nr meu este 0722.242958. Aș merge pe drumul spre Prundu unde este o platformă de beton și o construcție de la irigații, cred. ----------------------------------- Erwin 27 Oct 2019 07:51 ----------------------------------- Din lipsă de participanți ieșirea se amână pentru seara aceasta! Azi vom fi cel puțin 3. ----------------------------------- Erwin 27 Oct 2019 08:30 ----------------------------------- Locul propus pentru diseară: https://goo.gl/maps/1fiK2xw3gMoZzqza6 ----------------------------------- Erwin 27 Oct 2019 17:23 ----------------------------------- Pe la ora 19.30 voi fi acolo. Cine mai dorește, cine mai poftește, cu sau fără telescop, avansat sau începător, este binevenit! ----------------------------------- misterul 28 Oct 2019 11:04 Grup whatsApp ----------------------------------- Buna ziua! Va rog sa ma includeti si pe mine in grup. (0722633858) Multumesc. ----------------------------------- Erwin 28 Oct 2019 17:55 ----------------------------------- Data viitoare. Am anunțat și pe FB/Astronomie de amatori. Am fost doar 4 persoane în total. Altădată se plânge lumea că nu se fac ieșiri și când anunțăm... Nu se pot face anunțuri cu o săptămână înainte, trebuie să fiți pe fază dacă vreți să ieșiți. Vremea e schimbătoare, probleme diverse avem cu toții. ----------------------------------- Matrixul 28 Oct 2019 22:58 ----------------------------------- Mi-as fi dorit mult sa vin, degeaba sunt pe faza zilnic citind forumul daca...chiar in ziua respectiva muncesc... Prea din scurt, nu pot aranja om "la schimb" asa de repede... Poate data viitoare am mai mult noroc ! Aceste intalniri sunt oricum prea rare, rasfoind paginile de demult lumea iesea mult mai des. Vremea da, este schimbatoare, ce sa mai zica cei care ajung la Lisa cu atitea eforturi si cerul nu este intotdeauna de partea lor... Probleme diverse, da...apar, fara sa vrem. O seara cu cer senin va doresc tuturor ! P.s. Poate povestiti putin si cum a decurs intalnirea, ce s-a observat, cu ce instrumente... Eu va citesc cu mare placere si cu sufletul la gura ! ----------------------------------- tex 15 Iun 2020 19:15 iesiri ----------------------------------- Cand se mai fac iesiri ? ----------------------------------- Erwin 15 Iun 2020 21:17 ----------------------------------- Când se vor termina ploile... ----------------------------------- Val Cosmin Sandu 26 Iun 2020 11:01 Starparty ----------------------------------- Daca anuntati doar pe un grup nu va puteti astepta la mai multe persoane! ----------------------------------- MrSpace 13 Iul 2020 19:30 ----------------------------------- Salut, iese cineva săptămâna asta la vânat cometa seara, in afara Bucurestiului? ----------------------------------- vaspaoul 16 Iul 2020 11:20 Locatii pe langa Bucuresti ----------------------------------- Salut. Stie cineva o locatie decenta spre nordul Bucurestiului? Eu am salvate doua locatii bune, una spre est si una spre sud cam la o ora de mers de marginea Bucurestiului, dar daca mai fac 45 min sa traversez Bucurestiul ajunge sa fie destul de mult timp. Multumesc frumos ----------------------------------- Mig71 08 Aug 2020 17:08 Salutare ----------------------------------- Imi doresc sa merg si eu cu voi la Comana. Daca exista un grup de WhatsApp in care planificati /anuntati iesirile va rog sa ma introduceti in grup cu tel.0749990110 . Locuiesc langa Bucuresti ,in vest, am o masina destul de incapatoare si pot participa sambata seara de principiu. Multumesc, Gelu. ----------------------------------- vaspaoul 13 Sep 2020 17:12 iesire 14 septembrie ----------------------------------- Salutare. Am explorat harta poluarii luminoase si am cautat in ultima vreme mai multe locatii din jurul Bucurestiului si am gasit ceea ce consider eu cea mai apropiata locatie de Bucuresti cu un cer de bortle3, la jumatatea distantei intre Scutelnici si Padina (La Nord de Urziceni, 108km de Bucuresti). E o mica vale in campie in mijlocul pustiului si nu se vede nici o sursa de lumina in mod direct. Ultima oara cand am fost acolo a fost un cer incredibil, cel mai bun cer pe care l-am vazut vreodata, si am facut niste poze cu telefonul foarte bune. Sunt super beginner (asta ca sa nu zic 0 absolut) in astrofotografie si vreau sa incep sa fac niste poze, ca ma pasioneaza din ce in ce mai mult subiectul. Eu o sa fac o iesire acolo maine cu telescopul, plec la 20:30 si ajung acolo pe la 22:15. Daca mai vrea cineva sa vina let me know si va dau exact locatia si instructiuni cum se ajunge acolo. ----------------------------------- Tom Sawyer 13 Sep 2020 18:34 ----------------------------------- Salutari, Am facut vineri spre sambata o iesire la stele. Am luat-o pe A1 si pe la jumate am facut stanga pana la Hanu lui Pală. De acolo putin mai jos pe un drum comunal (bortle 4 cu Artif. bright. 73.1 μcd/m2). Stiu, nu e cine stie ce dar era aproape (~40 min) si fata de ce este la mine diferenta a fost majora. Pt ca sa ajung la un Bortle 3 mai faceam inca pe atata si nu mi-a suras. Hiba a fost ca fiind Bucurestiul la est, cam tot ce era in partea respectiva nu se vedea => lectie invatata. In plus, de pe la 23:30 s-a ridicat un praf (chiar daca nu batea vantul) incat s-a dus transparenta pe copca. Cu alte cuvinte, nu a fost cea mai buna alegere zona respectiva dar na, asa inveti. Locatia precizata de vaspaoul pare mult mai buna, dar pentru mine e prea din scurt si cam imposibil in timpul saptamanii. ----------------------------------- vaspaoul 13 Sep 2020 20:02 ----------------------------------- Eu cred ca merita diferenta de 40 min pana la bortle3 daca faci observatii cu ochiul liber, am multe pinuri cu locatii pe harta si sunt nesatisfacatoare (am ramas dezamagit de cer vs asteptari). Asta de care ziceam eu e cea mai buna gasita in 2 luni de explorare, si de acum doar aici (sau mai bine) ma duc. si e un cer mai aproape de bortle2 decat de 4 (21.8 μcd/m2). Avand telescop de 254, nu e o diferenta foarte mare sesizabila de la bortle4, dar cu ochiul liber ramai impresionat. Mi-ar fi mult mai usor in zona de nord sau vest, dar zona de est e mai putin populata si satele mai rarefiate. Las si coordonatele locatiei daca e cineva interesat. Si daca e cineva doritor sa vina maine, PM me sau raspundeti in thread. https://maps.app.goo.gl/Y1rg9xbCsKWYfkxJ8 ----------------------------------- Matrixul 26 Mai 2021 21:35 ----------------------------------- Observ ca nu mai e prea mare interes pentru iesirile de altadata (Comana) la care eu am avut nenorocul sa nu ajung...Restrictiile stupide s-au ridicat, mai este vreun motiv ascuns pe care nu il percep ??? ----------------------------------- vaisiamar 27 Mai 2021 10:00 ----------------------------------- Si eu sunt interesat de iesiri pe langa Buc, la final de saptamana, mai ales acum ca s-au ridicat restrictiile de noapte. Doar ca sunt amator, mi-ar placea sa ies si sa invat de la cineva cu experienta. In schimb pot ajuta cu transportul colegilor doritori, pun la dispozitie 2 locuri in masina. ----------------------------------- Erwin 27 Mai 2021 10:04 ----------------------------------- Un motiv "ascuns": Luna e mare și vremea e proastă! :twisted: ----------------------------------- gpaunescu 27 Mai 2021 14:57 ----------------------------------- si eu as fi interesat de o iesire; sunt invidios pe cei din Moldova :D :D :D ----------------------------------- Cezar 27 Mai 2021 16:15 ----------------------------------- Pentru mine e foarte ok spre Fundulea, drumul 402. De la mine se ajunge destul de repede spre A2, iar drumul 402 este foarte bun. Dar da, astept luna sa dispara din peisaj si sa avem cer senin. ----------------------------------- vaisiamar 05 Iun 2021 18:38 ----------------------------------- Diseara pare senin, cineva doritor de mers acolo? ----------------------------------- Erwin 05 Iun 2021 23:36 ----------------------------------- Am făcut observații din balcon, cu binoclul, nu aveam nimic pregătit din timp, din păcate. ----------------------------------- LKornel74 08 Iun 2021 13:24 ----------------------------------- Si eu sunt interesat de iesiri pe langa Buc, la final de saptamana, mai ales acum ca s-au ridicat restrictiile de noapte. Doar ca sunt amator, mi-ar placea sa ies si sa invat de la cineva cu experienta. In schimb pot ajuta cu transportul colegilor doritori, pun la dispozitie 2 locuri in masina. Si eu sunt doritor de iesiri pe langa Bucuresti. Iau cu mine Loganul MCV care mai are 4 locuri disponibile si multe intrebari (astea's de la mine :lol:). Portbagajul e gol in permanenta deci poate incarca destul in cazul unei iesiri cu corturile. ----------------------------------- vicu60 30 Iun 2021 18:01 iesire Buc. ----------------------------------- Buna ziua! Daca o fi vremea buna sambata seara 3 Julie sunt doritori de o ieseala LA stele pe langa Bucuresti? ----------------------------------- Erwin 01 Iul 2021 07:51 ----------------------------------- Din păcate prognoza pe weekend este "așa și așa". Vom vedea ce va fi. Eu sunt dornic de o ieșire că nu am mai fost la Comana de mai bine de 2 ani, însă nu știu dacă voi putea, am multă treabă în perioada asta. ----------------------------------- vaisiamar 01 Iul 2021 09:26 ----------------------------------- Eu ma uit pe aplicatia "Clear Outside" si nu pare buna prognoza pt sambata seara, mai degraba vineri. ----------------------------------- LKornel74 01 Iul 2021 16:24 iesire ----------------------------------- Daca sunt iesiri sunt amator, fie ca-i vineri fie sambata. ----------------------------------- bati1991 09 Iul 2021 14:29 ----------------------------------- Salutare, sunt Seba si sunt nou pe aici. Dat fiind faptul ca am jucarie noua as vrea diseara sa dau o fuga pana la Comana, mai merge cineva? ----------------------------------- LKornel74 09 Iul 2021 14:33 ----------------------------------- As veni eu. Tocmai am achitat un Dob de 200/1200 si daca-l iau astazi, avem 2 jucarii noi cu care sa ne ocupam timpul. Aflu la ora 17 daca e da sau nu. ----------------------------------- bati1991 09 Iul 2021 14:48 ----------------------------------- Ar fi super tare, eu am dob 200/1200 deci daca e dam o fuga pana acolo. Eu scap de culcat copil pe la 10. ----------------------------------- vaisiamar 09 Iul 2021 15:18 ----------------------------------- Bun venit Seba, cred ca ma alatur si eu diseara cu binoclurile mele. Vremea pare sa tina cu noi. Felicitari pentru noile achizitii! 8) ----------------------------------- LKornel74 09 Iul 2021 16:27 ----------------------------------- Ar fi super fain sa fim mai multi. ----------------------------------- LKornel74 09 Iul 2021 17:48 ----------------------------------- Notat numar de telefon. Al meu este 0722.657.450. Am primit si o invitatie paralela pentru asta seara la o iesire undeva in nordul orasului la 120 km distanta insa datorita unor indeletniciri casnice de maine dimineata nu o pot onora asa ca iesirea de la Comana ramane optiunea pentru asta seara. Undeva in jur de 21.30 intru in posesia cadoului meu si apoi ramane sa ne auzim la telefon. Eu locuiesc in sectorul 4, Berceni. ----------------------------------- bati1991 09 Iul 2021 18:13 ----------------------------------- Magic, ar fi super fain. 0753 135 655, va las numarul meu sa facem un grup de whatsapp sau ceva de genul ca sa fie mai usor sa ne coordonam. ----------------------------------- LKornel74 09 Iul 2021 19:31 ----------------------------------- Prima parte e gata, urmeaza montarea si.....Comana ----------------------------------- Erwin 09 Iul 2021 19:57 ----------------------------------- Bravo! Să-l folosești sănătos! Cer senin să aveți! ----------------------------------- radur 10 Iul 2021 08:27 ----------------------------------- E senin, e weekend, nu e luna pe cer. https://clearoutside.com/forecast/44.43/26.10 Combinatia asta o sa o prindeti foarte rar :) Parca m-as baga si eu la o iesire in noaptea asta daca mai sunt amatori ----------------------------------- vaisiamar 10 Iul 2021 11:09 ----------------------------------- Am decis in unanimitate ca a fost o seara reusita :D @radur - este posibil sa iesim si in seara aceasta, adauga unul dintre numerele colegilor de mai sus si ne gasesti pe grupul de whatsapp ----------------------------------- radur 10 Iul 2021 11:14 ----------------------------------- Aveți un pin cu locația minune? ----------------------------------- LKornel74 10 Iul 2021 12:24 ----------------------------------- Eu zic ca asta ar fi locul. https://goo.gl/maps/quqvJowDkdDfc8Rr9 ----------------------------------- Erwin 10 Iul 2021 20:20 ----------------------------------- Un loc mai bun este cu 2 Km și ceva mai spre Prundu, este o căsuță părăsită pe dreapta. Se poate intra mai departe un pic de drumul lateral pentru că trec multe mașini și cam bate lumina în ochi. ----------------------------------- bati1991 13 Iul 2021 21:47 ----------------------------------- Un loc mai bun este cu 2 Km și ceva mai spre Prundu, este o căsuță părăsită pe dreapta. Se poate intra mai departe un pic de drumul lateral pentru că trec multe mașini și cam bate lumina în ochi. Am fost si sambata si ieri, intr-adevar este mult mai bine, partea naspa este ca luni am prins ceva mutare de combine si cand imi era lumea mai draga ma trezeam cu 6 faruri si 2 girofaruri in ochi. Sambata inca nu era cules graul si era o bariera minunata pt lumina. Oricum multumim mult de tip. :D ----------------------------------- bati1991 16 Iul 2021 18:55 ----------------------------------- Eu as iesi diseara pana la Comana, se mai baga careva? ----------------------------------- MrSpace 03 Aug 2021 08:12 ----------------------------------- Sunt posesori de SCT-uri care ies la observat planete pe lângă București? As vrea sa fac o comparație intre C11-le din dotare si alt SCT... îmi suspectez instrumentul de sabotaj. ----------------------------------- LKornel74 03 Aug 2021 18:22 ----------------------------------- Asta seara dau o tura la Comana la locul cunoscut pentru cateva ore. Poate mai sunt interesati. Pe la 21 plec la drum. ----------------------------------- Erwin 04 Aug 2021 06:17 ----------------------------------- Ce sabotaj? Fă un test pe stea, dar telescopul trebuie să fie bine aclimatizat. Este o problemă la tuburile închise, nu se răcesc destul de repede. Planetele sunt jos la orizont seara, dacă nu se ridică destul de sus pe cer atmosfera este cea care te împiedică să le vezi mai bine: difracție, nori, turbulență. Testul pe stea înseamnă să pui un ocular care îți dă cel puțin 150X și să te uiți la o stea luminoasă, sus pe cer, Polara dacă nu ai montură ecuatorială. Trebuie să defocalizezi foarte puțin astfel încât să apară inelele de difracție, să vezi 3-4 maxim. Probleme posibile: colimare, defecte mecanice, defecte optice. Trebuie adresate pe rând. Locul La Căsuță de pe drumul spre Prundu nu mai este bun, s-a amenajat stație de pompare acolo, au pus și becuri cu LED. ----------------------------------- MrSpace 04 Aug 2021 09:36 ----------------------------------- De colimat se colimează, pun un ortho de 12.5mm (224x) Dar imaginea planetelor e tot varza. Si la astro foto, stelele sunt gugloaie. Am încercat sa vad alinierea celor 2 elemente: oglinda principala , tubul defletor si corector , după indicațiile: https://www.wilmslowastro.com/tips/c14_optics_alignment.html E clar ca oglinda principala nu e aliniata f bine. si nu știu cât de mult contează asta. Parca oglinzile sferice erau mai iertătoare la "missaligment" de asta vreau sa compar cu un alt tub. si sa vad dacă are rost sa trec la soluții dramatice: demontarea tubului. Sănătate. ----------------------------------- Erwin 04 Aug 2021 13:56 ----------------------------------- Se poate face pe stea artificială mai bine testul, într-un loc lipsit de curenți de aer, un hol destul de lung de exemplu. Și colimarea la fel, trebuie făcută cu grijă și răbdare. Este mai dificilă decât la newtoniene. Cu laserul nu se poate face, este mai bun un Cheshire clasic înainte de a trece la colimarea pe stea. ----------------------------------- MrSpace 04 Aug 2021 13:59 ----------------------------------- Erwin, zi când iesi sa îmi arăți si mie? Dau o bere :) ----------------------------------- bati1991 07 Aug 2021 11:38 ----------------------------------- Hey, eu diseara m-as duce la niste observatii la Comana, daca mai vrea cineva cred ca pe la un 22:00 plec din Bucuresti. ----------------------------------- LKornel74 07 Aug 2021 12:31 ----------------------------------- Salutare, eu sigur vin. Trec pe la curte, incarc telescopul si apoi pe la 22 vin. ----------------------------------- vicu60 07 Aug 2021 17:19 ----------------------------------- Hey, eu diseara m-as duce la niste observatii la Comana, daca mai vrea cineva cred ca pe la un 22:00 plec din Bucuresti.salut! Locuiesc in sector 2 as vrea sa vin si eu ! Ma poti lua si pe mine? Las tel.0740461833.Vicu. ----------------------------------- Niky360 11 Aug 2021 13:58 ----------------------------------- Salutare, Diseara eu o sa ies la Fundulea(drumul spre Nana mai exact, cum se iese de pe autostrada ) pentru perseide si alte observatii prin telescop. Este locul vechi de intalnire a celor de aici, inainte sa devina comana populara:)), dar citisem ca s-a cam stricat treaba la. Comana asa ca revin la Fundulea. Am fost si acum o luna sa vad cum se mai prezintă cerul acolo si in afara orizontului vestic care era luminat de Bucuresti, restul cerului era intunecat si foarte bun. Probabil o sa mai fiu cu cateva persoane pe acolo. Cine mai doreste sa vina? ----------------------------------- semper dan 11 Aug 2021 16:27 ----------------------------------- Salutare! As merge si eu, pe la ce ora te-ai gandit sa fii acolo? ----------------------------------- Niky360 11 Aug 2021 16:37 ----------------------------------- In jur de ora 22 plec din bucuresti. Pe la 22.30, 22:45 cel tarziu sa fiu acolo. ----------------------------------- gpaunescu 11 Aug 2021 16:50 ----------------------------------- care este locatia? ----------------------------------- Niky360 11 Aug 2021 17:35 ----------------------------------- https://maps.app.goo.gl/q8UszoKVq89DG3uP9 Aproximativ pe acolo, ori pe stanga, ori pe dreapta fata de drum, depinde daca se lucreaza pe camp. Luna trecuta se lucra pe camp in partea stânga, am luat o pe drumul din dreapta cativa zeci de metri si am stat linistit, fara praf si galagie de la combina. 0721413112, ne auzim pe whatsapp daca e ceva, cel mai bine ----------------------------------- gpaunescu 11 Aug 2021 17:54 ----------------------------------- Mersi pentru locatie; sa vad dc pot sa vin ----------------------------------- LKornel74 12 Aug 2021 18:55 ----------------------------------- Noi o sa mergem tot in drumul dintre Comana si Prundu. https://goo.gl/maps/fkgfrWfFi5mZjsdS9 Dupa statia de pompare se mai merge spre Prundu si la prima intrare spre dreapta e drumul cu pricina. E delimitata clar intrarea cu boltari de beton. S intra usoar ca la vo 10-15 metri trebuie incalecata o zona mica mai accidentata iar restul drumului e foarte bun. Apoi dupa stalpul care ramane pe stanga la vreo 50-60 de metri e locul din harta. ----------------------------------- ionivus 19 Aug 2022 20:10 Comana-Prundu ----------------------------------- Am sa incerc si eu locatia asta-seara ----------------------------------- ionivus 03 Sep 2022 20:50 Comana-Prundu ----------------------------------- Am fost in seara aceea si chiar am fost interceptat de paznicii de la Prundu. Au fost foarte de treabă si se vede că suntem multi care merg pe acolo dintre noi, pt că au si stins farurile când s-au apropiat cu mașina. Au fost foarte drăguți. I-am invitat sa arunce o privire dar mi-au spus că nu au prea mult timp. Cerul e bun, dar dinspre București se vede mare lucru. E ca un zid de lumina... BTW, următoarea vineri/sâmbătă cu cer senin, ma duc iarăși, deci daca vrea careva sa vină, vă pot duce cu mașina să mai împărțim din costuri. Dar nu stau mai mult de 2 am. ----------------------------------- Erwin 06 Sep 2022 06:54 ----------------------------------- Foarte bine că ai fost. Intră pe FB pe grupul Astronomie de Amatori și vei găsi acolo parteneri ad-hoc. Aici se anunță mai rar. Tudor nu are mașină, poate te înțelegi cu el în privat să mergeți împreună, este avansat în utilizarea binoclurilor. Eu sunt destul de ocupat și ies mai rar. Într-adevăr, locul e cunoscut de paznici și poliție. De obicei se intră pe drumuri agricole, departe de drumul asfaltat, ca luminile să nu deranjeze. Totul este să nu distrugem culturile întorcând mașinile peste ele. Nu am avut reclamații până acum. ----------------------------------- rbrtgmn 31 Ian 2023 23:55 Iesire la Cometa in Comana ----------------------------------- Salutari, iese cineva maine poimaine la Comana pe innoptat? langa Bucuesti dupa 10 11? ----------------------------------- Erwin 09 Sep 2023 13:34 ----------------------------------- Ieșim în seara asta câțiva astroprieteni la Fundulea. Locul de observații este la 5Km pe drumul spre Nana apoi la dreapta pe un drum agricol 2-300m. Drumul agricol este după o curbă la capătul lanului de porumb. ----------------------------------- Erwin 10 Sep 2023 18:21 ----------------------------------- A fost destul de OK aseară la locul de observații de la Fundulea, până au venit norii. M-am confruntat cu o problemă: am uitat acasă contragreutatea iar Lady Black nu este tocmai o lunetă pe care să o ducă montura fără contragreutate... Așa că am improvizat, am folosit ambele baterii (dacă nu renunțam la cea cu plumb era suficientă!) și un ciocan care s-a nimerit să-l aibă un coleg în trusa de scule. Metoda românească "legăm cu sârmă/bandă, merge și așa" a funcționat. Dar onStep a refuzat să comunice cu aplicația din telefon, nu știu de ce, abia am putut face 2 Go-To deși punerea în pol a ieșit foarte bine. Urmărirea a mers, așa că am observat în modul semi-automat, cu căutare manuală. ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Sep 2023 18:47 ----------------------------------- Bine ca ai gasit o solutie si ai reusit totusi sa faci observatii. Felicitari pentru inventivitate ! Cer senin, Mircea