----------------------------------- StarChild 03 Mar 2015 13:14 AZ EQ5 GT ----------------------------------- O noua montura Skywatcher, AZ EQ5 GT, merge in mod AZ si EQ, 15kg incarcare (conform cu datasheet-ul)... 7.7kg capul monturii, foloseste trepied standard de EQ5, sau un trepied mai scurt si cu un "pilon" atasat, encodere, PEC, port ST4 si declansator foto. Practic fratele/sora mai mica a lui AZ EQ6 GT. Mai multe info gasiti pe net, au aparut si pe la dealeri in RO, preturi in zona ~5500-5700RON in functie de trepiedul ales. Interesant.... Poze: ----------------------------------- StarChild 03 Mar 2015 13:16 ----------------------------------- Spec: ----------------------------------- dragos.n 03 Mar 2015 16:24 ----------------------------------- Frumoasa, interesanta, cu encodere, buuun, cu picioarele de la trepied rabatabile in sus ca sa fie mai mica la transport, ... dar pretul ... auuu. Si e peste tot la fel, nu e mai scumpa la noi. Cred ca alea 15 kg incarcare sunt aproximativ vizuale, in nici un caz foto. Adica sa nu bata vantul deloc, sa nu atingi focuserul, sa vorbesti in soapta (evident, aici exagerez). Probabil ca e un inlocuitor la H-EQ5, nu la EQ5 simplu. Poate ca peste un an de zile o sa scada pretul un pic, sau mai mult, cum s-a intamplat la EQ8. Asa ca ma apuc sa strang bani. Azi zece bani ... ----------------------------------- Manu72 04 Mar 2015 22:52 ----------------------------------- Aparent cele 15kg sunt pentru foto in mod EQ. in mod AZ suporta 15+15kg ----------------------------------- StarChild 09 Dec 2015 16:21 ----------------------------------- Intrebare de baraj: Montura asta are un port USB Type B, si un port serial (RS232 cu mufa DB9 parca). Daca doresc sa controlez montura din tableta/telefon (de exemplu folosind DSO Planner) varianta 1) as putea introduce un [url=https://www.google.ro/search?q=adaptor+USB+BT&rls=com.microsoft:en-US:IE-Address&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiwlqKd_c7JAhWHORQKHfMFBZ8Q_AUIBygB&biw=1920&bih=1105]dongle USB -> BT direct in portul USB monturii (ma rog, via un cablu adaptor de la USB B la un USB A) si sa functioneze? varianta 2) am nevoie de alta "jucarie" intre BT si montura? ceva de genul [url=http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p6016_Poseidon-Bluetooth-Adapter-for-SkywatcherAZ-EQ6-SkyScan-GoTo-Mounts.html]asta ? care varianta e OK? Ca pret, varianta 1) pare castigatoare (un cablu convertor si un adaptor USB->BT, max 100RON amandoua) Multumesc anticipat de informatii. ----------------------------------- nobody 09 Dec 2015 17:00 ----------------------------------- Varianta 1 nu are cum sa functioneze. Acel port USB este "device" (aka slave), la fel ca si adaptoarele Bluetooth. Ele sunt facute sa se conecteze la un "host" (PC sau hub, aka master). Chiar daca reusesti sa le legi intre ele, nu se vor alimenta, si chiar daca le alimentezi separat, nu vor comunica (semnalizari, drivere etc.). Vezi din manual pentru ce este acel port USB: The USB port connects to an internal USB-to-Serial device (Baud rate 115200bps). It can be used to control the mount directly from a host PC. It is also used to update the firmware of the motor controller. Varianta a doua ar trebui sa functioneze, daca legi acel "dongle USB" la PC. Majoritatea laptopurilor au deja Bluetooth integrat, deci nu mai ai nevoie de "dongle". ----------------------------------- StarChild 09 Dec 2015 17:46 ----------------------------------- Multam. Bun, deci trebuie ceva jucarie infipta in portul de accesorii de la handcontroler (mufa DB9) Acel adaptor "Poseidon" din link, vad ca scrie ca merge cu monturi EQ5-6, etc si cu softuri de tip planetariu (Carte de Ciel, SkyEye,...) ... ar trebui sa fie bun. Am mai gasit un adaptor similar, [url=http://magazin.telescop-expert.ro/interfata-bluetooth-merlin.html]de la UrsaMinor (sau aici: http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?m=2&kod=EQ6BUmi&lng=eng&tab=3 ), care dupa mintea mea ar trebui sa faca acelasi lucru, adica sa fie compatibil cu eq5/6/ cum zic ei, si ceva softuri planetariu... doar ca la descriere, baietii aia zic ca e compatibil cu ceva softuri UrsaMinor. Ar fi sanse sa functioneze si cu altceva decat cu softurile lor dedicate? faza cu BT-ul asta e ca e minunat, doar ca eu as incerca sa-l folosesc pe tableta/telefon, si acolo n-am atatea posibilitati de setari si configurari la conexiunea BT :? ----------------------------------- Cosmin Iftode 09 Dec 2015 18:02 ----------------------------------- Am salvat [url=http://www.astrosite.co.uk/skysafari-mount-control/]asta mai demult cand am fost curios de o astfel de solutie, nu am apucat sa incerc ca abia acum incerc si eu sa ma orientez spre un AZ-EQ6, dar investigheaza poate reusesti sa il pui in functiune (si evident, daca da, asteptam o relatare) Adaptorul ursa minor l-am vazut si eu si, s-ar putea sa fie facut dupa schema EQDir, s-ar putea sa nu, daca e ceva format proprietar e cam aiurea ca ramai blocat pe softul Ursa Minor care mai costa si el ceva bani, iar adaptorul in sine oricum e mai scump fata de alte adaptoare EQDir bluetooth. ----------------------------------- StarChild 09 Dec 2015 18:15 ----------------------------------- Multam, dar ideea mea e asa: - sa nu folosesc PC pe cat posibil, momentan nu am nevoie de el. Am un teoretic n-am nevoie de computer ptr ghidare, n-am nevoie de computer ptr poze (folosesc DSLR) - as dori sa folosesc tableta/telefon cu Android, ptr planetariu si planner si de acolo sa controlez si montura (softul dat e Emil [url=http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=8886&postdays=0&postorder=asc&start=15]pe alt post,[url=http://www.dsoplanner.com/Main_Page] DSO Planner se pare ca face toate astea) SkySafari nu e prea ok ptr Android (in schimb e o varianta buna ptr iOS), deoarece utilizeaza WiFi AdHoc, eu neavand un device Android root-at nu pot folosi asa ceva. Iar sa ma conectez la wifi-ul din casa, unde sa am un laptop conectat care sa ruleze nu'sh ce aplicatii...e prea incalcita treaba (cel putin ptr gustul meu) :x ----------------------------------- Erwin 10 Dec 2015 00:52 ----------------------------------- Păi îți iei un Ubuntu phone și ai acces la root și poți pune pe el tot ce vrei, inclusiv Stelarium. Și e al tău, niciun soft proprietar care să-ți limiteze posibilitățile. Încă nu mi l-a adus Moș Crăciun, dar poate iepurașul... :D ----------------------------------- StarChild 10 Dec 2015 16:24 ----------------------------------- am gasit aici un filmulet care face lumina in problema BT-ului : https://www.youtube.com/watch?v=MPF0iTRFUts ----------------------------------- StarChild 14 Dec 2015 15:54 ----------------------------------- No bun, dupa "lupte seculare" care au durat vreo 2 zile... o sa fie asa: - [url=http://www.adelaida.ro/adaptor-bluetooth-rs-232-btd-434.html]adaptor RS232 -> BT ... asta ajunge joi... - cablu DB9 la RJ12 conectat ca in poza de mai jos.... e facut deja... Pareri si filmulet abia pe vineri/sambata...oricum filmat in casa, ca afara e "gheata la mal" si ceata groasa... aseara abia vedeam becul de pe stalp :x ----------------------------------- StarChild 14 Dec 2015 16:08 ----------------------------------- desigur exista varianta sa luati doar [url=http://www.ebay.com/itm/RS232-Bluetooth-Serial-Adapter-Communication-Master-Slave-2-Modes-5v-mini-usb-/171853429412?hash=item2803433aa4:g:ehwAAOSwl8NVb7~Q]placuta RS232-BT mai ieftin, cutia si restul de lipituri si legaturi sa le faceti singuri, doar ca eu sunt oleaca certat cu ciocanul de lipit. ----------------------------------- Emil 14 Dec 2015 19:03 ----------------------------------- DSO Planner "GoTo for Meade and Celestron controllers with bluetooth dongle". Ca info ----------------------------------- nobody 14 Dec 2015 19:19 ----------------------------------- @StarChild: ai port serial la PC ? S-ar putea sa ai nevoie ca sa configurezi acel dongle. In rest ar trebui sa functioneze fara probleme. ----------------------------------- StarChild 14 Dec 2015 20:01 ----------------------------------- DSO Planner "GoTo for Meade and Celestron controllers with bluetooth dongle". Ca info Emil, am avut "At the moment, DSO Planner supports GoTo control commands of select Celestron (16- and 32-bit), SkyWatcher (16- and 32-bit) and Meade telescope models, such as Meade ETX-125 and Celestron CPC." @nobody: este "di tate" ----------------------------------- StarChild 14 Dec 2015 20:42 ----------------------------------- Cateva poze ----------------------------------- Erwin 14 Dec 2015 21:59 ----------------------------------- Faină sculă! S-o folosești sănătos! :) ----------------------------------- StarChild 14 Dec 2015 23:36 ----------------------------------- Multumesc Erwin. Apropo, mi-am adus aminte, pentru curiosi, am o poza si cu interiorul la SynScan V4, vedeti mai jos. SCrie Celestron pe PCB :mrgreen: Se auzea ceva miscandu-se inauntru, am crezut ca nu e prins bine vreun PCB, am dus telecomanda la "dealer" ca doar e in garantie sa o desfaca sa vedem care-i nacazu.... Nacazu era ca pe un cablu care traverseaza trelecomanda, exista un "distantier", care doar tine cablu departat fata de PCB...si piesa aia minunata se poate plimba in voie. Urmeaza s-o fixez cu un smeclean ceva ca ma enerveaza cum se tot balangane inauntru. ----------------------------------- Emil 15 Dec 2015 00:12 ----------------------------------- OT SCrie Celestron pe PCB TORRANCE, CA – April 6, 2005 – Celestron, one of the world’s leading designers and manufacturers of telescopes, binoculars, spotting scopes and microscopes, today announced that SW Technology Corporation, a Delaware company, an affiliate of Synta Technology Corporation (“Synta”) acquired all of the outstanding members ownership interests of the company. Synta is a well-known optics manufacturer that has participated in the development of some of Celestron’s most popular products, such as the NexStar GT computerized telescope line. Synta has been a Celestron supplier for over 15 years. ----------------------------------- Cosmin Iftode 15 Dec 2015 01:13 ----------------------------------- Mda, cam asa s-a miscat piata. Celestron e la Synta cu Skywatcher iar Meade si Bresser sunt la JOC cu Explore Scientific. Companiile din China au o cota foarte mare din piata telescoapelor si acesoriilor "accesibile". ----------------------------------- Emil 15 Dec 2015 12:29 ----------------------------------- Nu vreau sa deraiez discutia deci considerati ceea ce scriu eu un fel de off-topic pe on-topic. Din experienta personala. Cred ca sarcina fotografica de 15 kg este atinsa atunci cand nu aveti pretentii de la imagine. Am incarcat si eu un pic peste 20 kg pe EQ-6, ca le-a dus nu zic nu, ideea este cum le-a dus. La focale mari nu se va comporta bine fotografic si acest lucru din punct de vedere constructiv. Nici EQ-6-le nu face fata la focale lungi indiferent cat de bine sunt reglate angrenajele. Raspunsul este relativ simplu, foloseste motoare pas cu pas sau steppere (exprimare moderna) ceea ce inseamna ca de la o anumita focala ajungi sa vezi miscarea monturii ca un fel de tremurat fin. Encodere, aici zic da este o decizie corecta insa nu confundati cu encoderele de la ASA, AP, 10 Micron. EQ-8 (unde "declination wheel" are o complet alta dimensiune fata de EQ-5 sau 6) deci la ultimele doua monturi rezolutia va fi mai slaba. "The bar code of the encoder is printed direct on the declination wheel and provides a resolution of 17624 positions per revolution. This corresponds to 1.226 arc minutes. On the right ascension axis an identically constructed encoder system is used." Personal nu am inteles decizia de a echipa EQ-8-ul cu steppere, la 50 kg capacitate consider ca o decizie mai buna era echiparea cu servomotoare. Cam atat am avut de spus si inca o data scuze de off-topic. Numai bine Emil ----------------------------------- StarChild 16 Dec 2015 21:15 ----------------------------------- Daca e posibil as dori impartirea acestui topic in 2 parti, cea actuala unde sa vorbim strict despre montura, si un alt topic unde sa vorbim despre "Accesorii SynScan". Pe langa partea cu BT-ul, mai studiez momentan posibilitatea integrarii si a unui modul GPS impreuna cu un modul RS-BT , amandoua conectate pe acelasi RJ12. Continui povestea dupa ce va fi disponibil noul topic. Multumesc ----------------------------------- valy 21 Mar 2016 16:26 ----------------------------------- Cautand pe net mi-a atras atentia aceasta montura, cum se comporta, ce experiente ai avut cu ea pana acum? Se poate controla din USB, exista un protocol explicat? Multumesc. ----------------------------------- StarChild 21 Mar 2016 17:24 ----------------------------------- Salut. Nu pot sa-ti zic tare multe ca nu am prins prea multe seri si nici nu fac foto. E compacta, usor de setat. Cand o pui in mod Az nu prea ai acces la ambreiajul azimutului, in rest n-am ce sa ma plang. Merge beton prin BT. Poate e putin prea lenta viteza de GoTo, mi-ar fi placut sa fie mai rapida, in schimb poti sa o duci manual in zona de interes si apoi sa faci GoTo daca ai de "traversat" cerul. Sper acu in weekend sa o folosesc iar si sa pot reveni cu mai multe detalii. ----------------------------------- valy 21 Mar 2016 17:44 ----------------------------------- Care e viteza maxima de miscare, scrie e undexa vreo cifra, 30x, 300x? ----------------------------------- StarChild 21 Mar 2016 18:15 ----------------------------------- Conform specs, viteza max e 3.4 grade/sec ... nu stiu cati X reprezinta asta. ----------------------------------- StarChild 22 Mar 2016 10:58 ----------------------------------- Care e viteza maxima de miscare, scrie e undexa vreo cifra, 30x, 300x? zic americanii pe site-ul lor ca max slewing speed ar fi 1000x: http://cloudbreakoptics.com/products/skywatcher-usa-az-eq5-mount-s30200 ----------------------------------- nobody 22 Mar 2016 18:15 ----------------------------------- Viteza de rotatie siderala (aka 1x) este aprox. 15 arcesc/s. 3.4 grade/s = 3.4 grade/s * 3600 arcsec/grad = 12240 arcsec/s Viteza relativa fata de cea siderala: 12240 / 15 = 816 x ----------------------------------- valy 22 Mar 2016 18:23 ----------------------------------- Ok, avem si demonstratia matematica :) Intrebam in ideea daca cumva e suficient pt. urmatit ISS, avioane, din calcule au viteza cam 1 grad/s maxim. ----------------------------------- nobody 22 Mar 2016 20:16 ----------------------------------- Nu este o demonstratie matematica, ci doar o conversie intr-o unitate de masura relativa. Viteza efectiva de urmarire (pe o directie arbitrara) depinde de multi alti factori si poate fi mult mai mica decat viteza maxima de rotatie pe axe. In plus, precizia si finetea miscarii scade la viteze mari. Iar cireasa de pe tort este sincronizarea. ----------------------------------- Cosmin Iftode 22 Mar 2016 20:27 ----------------------------------- Ar trebui sa fie suficient, da, cu urmaritul satelitilor/avioanelor e mai degraba problema de control decat de viteza bruta, [url=https://www.youtube.com/watch?v=aeJOIh2C3V0]exista totusi unelte, chiar si asa nu inseamna ca vei avea obiectul vizat in campul vizual iar fereastra in care trebuie sa ajunga totul sa functioneze e destul de scurta, dar daca te inarmezi cu rabdare sunt convins ca se poate ----------------------------------- valy 22 Mar 2016 21:48 ----------------------------------- Am testat cu actuala montura dar e putin mai lenta decat avionul, nu e o problema asa de grea, fereastra e mare, de ordinul minutelor. E interesanta si partea de USB din montura AZEQ GT, chiar poti controla complet motoarele? ----------------------------------- StarChild 22 Mar 2016 22:58 ----------------------------------- @valy: cu niste ghidusii, se pare ca da: http://www.iceinspace.com.au/forum/archive/index.php/t-140023.html ----------------------------------- nobody 22 Mar 2016 23:56 ----------------------------------- In manualul de la AZ-EQ5 se precizeaza ca acel port este legat intern la un convertor USB-TTL Serial si pe urma la controlerele motoarelor, practic un EQDir-USB integrat. Citeam (sub forma de zvon) ca sunt oameni care au reusit sa se lege cu EQMOD, dar trebuie deschisa o sesiune pe portul serial pentru a-i face un "wake-up" deoarece nu raspunde din prima incercare, posibil pentru a evita un conflict cu SynScan-ul care se leaga pe acelasi bus comun. Valy, tu parca ai scris ceva aplicatie ce face tracking live. Daca nu ma insel, ai putea obtine o viteza mai mare de urmarire (+40% viteza si cuplu) daca aliniezi axele de rotatie la 45 de grade fata de directia de miscare (prin compunerea vitezelor). Desigur, asta presupune sa cunosti in prealabil directia de miscare. ----------------------------------- valy 23 Mar 2016 00:04 ----------------------------------- USB-TTL direct in driveri/controlere nu suna rau, dar ce protocol foloseste? Am scris soft de tracking dar m-am lovit de viteza redusa a motoarelor. Le-am fortat prin tensiune mare si roti multiplicatoare din plastic, se incing rau motorasele si ating cam jumate din viteza dorita, defapt unul a fost "tunat", celalalt se misca normal. De regula directia e cunoscuta, sunt rute standard, poti misca montura pe directia lor sau la 45', nu e o problema asta. ----------------------------------- nobody 23 Mar 2016 00:57 ----------------------------------- Vezi aici protocolul (semidocumentat, mai sunt si comenzi ascunse): https://code.google.com/archive/p/skywatcher/wikis/SkyWatcherProtocol.wiki ----------------------------------- valy 23 Mar 2016 13:24 ----------------------------------- Pare ok ce zice acolo desi nu e prea clar ce miscari poti face concret, trebuie analizat mai in detaliu, testat. https://github.com/skywatcher-pacific/skywatcher_open StarChild, ai disponibilitatea sa testam jucaria? Ai windows pe un pc, cand conectezi la usb se instaleaza vreun driver? O alta idee ar fi sa controlam din android, auto tracking poate sa faca si telefonul, are camera, are putere de procesare destula, are usb, banui ca putem conecta la usb-ul monturii. Ma gandesc ca e mai simplu cu telefonul pe camp decat cu laptopul. ----------------------------------- StarChild 23 Mar 2016 13:28 ----------------------------------- am pc/laptop cu win... as incerca...da' n-am cablu USB cu mufa d'aia prin casa. Hai ca fac rost de o sirma cu mufa potrivita si le conectez sa vad ce zice. ----------------------------------- valy 23 Mar 2016 13:29 ----------------------------------- De la o imprimanta ceva? Parca astea vin cu mufa patrata. Fix setarea asta am testat-o pe montura mea: aplicatia pe laptop, controlerul (arduino) si driveri pe montura, intre ele e usb-ul. Am inventat protocolul de comunciatie, totul a iesit simplu, merge ca uns, doar ca partea mecanica nu m-a ajuta. Necesita ceva lucratura in metal sa montez niste motoare mai puternice, am unele de EQ6 la 12V, dar nu ma simt comod ca n-am uneltele propice. Pe de alta parte desi e foarte sexy montura asta e cam scumpa, poate nejustificat de scumpa, de exempu cum se comporta cu telescopul pe ea, vibreaza cand o atingi, flexeaza pilonul sau repiedul acela micut? Te pricepi la programare? ----------------------------------- StarChild 23 Mar 2016 15:19 ----------------------------------- ultima mea imprimanta folosea cablu paralel si era pe ace :lol: trecand peste detalii... - da uneori o simt ca flexeaza cu luneta pe ea. nu intotdeauna, dar am observat asta. Cum nu fac astrofoto nu mi-am batut capul de ce si unde flexeaza, dar exista chestia asta uneori. - ultima oara am programat acu 15 ani...visual basic, sql, ... deci nu, nu ma mai pricep la programare :-) si oricum nu mai am timpul necesar ptr asa ceva, asta e mai grav... - cu luneta de 120 (are vreo 7kile luneta+focuser+diagonala+ocular) nu se simte ca s-ar chinui, se misca cursiv, nu face zgomote ciudate. acuma e drept ca omuletii zic de 15kg, deci ar trebui sa mearga lejer . - cum ziceam mai devreme, daca folosesti montura in mod AZ e dificil de actionat ambreiajul Azimutului, e intr-o zona unde ai si mufele de la hand controler/etc... deci greu de umblat acolo. - are consum de curent maricel...surprinzator... am patit cand am alimentat de la bricheta de la masina ca palpaia becul pe montura, semn ca e la limita curentul... ceea ce cu un EQ6 imprumutat de la un amic, n-am patit... baterie de 95Ah, in stare buna. Auzi, de ce vrei tu musai musai sa "intri in ea" prin USB-ul ala? Controlez montura f fain cu acel RS232->BT converter.... merge ca ceasul. Din moment ce chestia aia merge, la PC/telefon/tableta ai BT, inseamna ca poti folosi orice program/aplicatie vrei tu care trimite prin BT niste comenzi... comenzile sunt disponibile (protocolul Skywatcher... cred ca l-am pus si eu pe topic pe aci). Iti scrii tu softul tau si comunici prin BT cu montura lejer. ----------------------------------- valy 23 Mar 2016 15:25 ----------------------------------- Nu zici rau cu BT. N-am BT la laptop, doar pe telefon, e de studiat. ----------------------------------- StarChild 23 Mar 2016 15:32 ----------------------------------- vezi aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=12034&postdays=0&postorder=asc&start=0 am despicat firu in 4 impreuna cu @nobody si @emil (thanks baieti!) legat de partea de BT, si de mers merge perfect. Am comandat montura din aplicatie (DSO Planner pe Android), am comandat-o si dintr-o aplicatie terminat Android unde am trimis comenzi skywatcher si jucaria a inceput sa se roteasca. Cred ca exact acelasi lucru il poti face cu orice program/planetariu PC, doar ca pe USB bagi un BT dongle, iar in montura bagi un adaptor RS232-BT ... si evident astea trebuie sa se placa una pe cealalta :-) Am sa incerc sa iau un USB-BT dongle de ala sa vad cum se misca montura daca o invart cu Stellarium sau alt soft de PC. ----------------------------------- valy 27 Apr 2016 11:07 ----------------------------------- Cum se alimenteaza montura de la 220? Vine cu adaptor? ----------------------------------- StarChild 27 Apr 2016 12:00 ----------------------------------- vine doar cu mufa de bricheta (12V). Eu am taiat jos partea cu mufa de bricheta, si am intercalat o "mufa de alimentare" de aia normala, standard, de 3.5mm ... Ideea e ca acum am cablul bagat in montura, cu mufa mama la un capat. In mufa mama bag un alimentator 220-12V de 4A, sau bricheta 12V, in functie de ce am nevoie. Faza "aiurea" e ca am si adaptorul BT-RS232, care are nevoie de 5V (mufa Mini USB), si ma bate gandul sa fac( nu eu, ca nu ma pricep asa bine la lipituri) intr-o cutiuta un circuit unde sa am legat BT-ul, si montura. Si in cutia aia sa intru cu 12V (de la laimentatorul de priza, sau de la bricheta/borne baterie 12V). Pe de alta parte... desigur ca exista si varianta unui power tank, dar mi se pare cam scumpa pentru o cutie frumoasa de plastic cu o baterie in ea.... Nu ma agit, momentan la tara , unde e montura si luneta), probabil voi turna in vara/toamna asta un pilon (beton ingropat cu picior de fier la suprafata) si o mica platforma de lemn in jur pe unde sa umblu eu, sa pot monta si alinia rapid montura (de fapt sa-mi ramana alinierea cat mai precisa), si acolo o sa am o cutie cu prize si alimentare trasa din casa asa ca alimentare nu va fi un stres prea mare. Iar cand ies cu ea pe camp sau in excursii, nu e musai sa folosesc BT-ul... ----------------------------------- valy 27 Apr 2016 12:08 ----------------------------------- Naspa, deci out of the box nu se poate folosi acasa. Un powertank nu merita, mai bine iau baterie de masina. 5V nu ai la incarcatoarele auto USB pt. telefon? ----------------------------------- valy 08 Mai 2016 08:04 ----------------------------------- Soarele e in baza de date a GoTo-ului? ----------------------------------- Erwin 08 Mai 2016 08:47 ----------------------------------- Poți folosi liniștit un adaptor USB de pus la brichetă în mașină. Eu mi-am montat unul dublu de 2A direct în bord, într-o plăcuță de lângă scrumieră. Pentru travel poți folosi clasicele baterii de 12V/7Ah de UPS așa că e bine să ai fire cu papuci corespunzători la îndemână. ----------------------------------- valy 08 Mai 2016 09:18 ----------------------------------- Am rezolvat, am gasit prin casa un 12V 2A, merge. Pt. masina e adaptorul de bricheta, merge si el. O sa vad unde gasesc niste baterii in caz de travel fara masina/curent 220V, desi in cazul asta mai curand iau EQ5-ul cu 4 baterii R20, tin cel putin 10 ore tracking continuu. ----------------------------------- StarChild 01 Iun 2016 10:04 ----------------------------------- revin cu un feedback despre montura nu neaparat bun . Sursa jocurilor/vibratiilor care le simteam uneori este la imbinarea dintre pilon si "mini-trepied" . Acolo nu e stransa cum trebuie imbinarea. Din pacate, incercand sa strang mai tare, am dat peste cap filetul la 2 dintre cele 3 suruburi de strangere. Acuma sa nu credeti ca is cine stie ce fortos sau "ambitios"...pur si simplu invartind USOR suruburile acestea au scapat in gol. In fine, momentan montura sta pe un trepied EQ5 normal si jocul s-a redus semnificativ. Mai exista ceva joc (mic) in axa AZ dar nu sunt inca pregatit sufleteste sa imi bag degetele pe acolo....urmeaza. Legat de pilon (am sa pun poze zilele urmatoare), solutia de remediere la care m-am gandit este sa lipesc pilonul de minitrepied cu Bison Epoxy ptr metal. Smirgheluiesc vopseaua de pe pilon si de pe trepied...umplu acolo cu epoxy...bag epoxy si pe filetele de la suruburi, le lipesc . Dupa ce se intareste smecleanul ala bag si suruburile prin "filetele" alea umplute cu Epoxy ca sa astup gaurile... asa moare, nu se mai desface in veci. ----------------------------------- valy 01 Iun 2016 10:27 ----------------------------------- Gaurile nu se pot reface in alta locatie, refiletezi daca ai cu ce? Mai exista ceva joc (mic) in axa AZ dar nu sunt inca pregatit sufleteste sa imi bag degetele pe acolo....urmeaza. Si la mine, unul mic dar ferm, rezoneaza in toata montura daca trag de ea, insa montata si cu greutati pe ea n-am testat sa vad daca se manifesta. ----------------------------------- dragos.n 01 Iun 2016 10:30 ----------------------------------- Posibil sa nu se mai desfaca, dar eu nu m-as baza pe epoxy, datorita faptului ca si intarit, din ce am vazut, mentine o mica doza de flexibilitate. Eu as incerca sa inlocuiesc suruburile, cu altele mai mari, dar si sa ma asigur ca nu exista niciun punct mai ridicat intre cele trei puncte de strangere ale suruburilor, care sa permita un balans, si de aici si jocurile observate. ----------------------------------- StarChild 01 Iun 2016 11:14 ----------------------------------- @valy: gaurile alea nu le-as reface... ca sa iasa treaba buna trebuie demontat tot, bagat o bucsa metalica cu filet interior si exterior, si abia apoi bagate suruburile, dar nu stiu daca este loc. O s-o desfac sa vad ce e pe acolo, oricum tarozi atat de mari nu am, dar gauri filetate in aluminiu ala atat de subtire nu e o solutie tehnica prea buna. @dragos.n: epoxy ala intr-adevar nu e "ca feru" dar oricum va fi semnificativ mai bine decat acuma cand teoretic am 3 suruburi care strang pe un con, dar in realitate doar 1 surub mai strange ceva pe acolo, si 2 suruburi sunt mai mult "decorative". Pot de asemenea sa incerc sa-l bag un surub (M8 - M10) axial prin pilon si prin trepied, aia e solutia cea mai simpla. ----------------------------------- dragos.n 01 Iun 2016 11:55 ----------------------------------- Daca e un con la baza, e posibil ca de acolo sa ai joc. Poate conul e facut gresit, poate e ceva mai multa vopsea decat trebuie pe el, si nu se aseaza bine. La gaurile filetate in aluminiu, poate ar merge sa le largesti, si sa pui saibe filetate, din alea pentu lemn, care au niste dinti. Retezi dintii, si le lipesti pe aluminiu. ----------------------------------- nobody 01 Iun 2016 12:08 ----------------------------------- Despre asta este vorba ? ----------------------------------- StarChild 01 Iun 2016 12:15 ----------------------------------- exact aia e minunea... deci nu strange pe con, asa cum credeam. Multumesc @nobody. Merge cu gauri mai mari, eventual niste contrapiulite bagate in cilindrul ala interior... dar de epoxy tot nu scapa :-) ----------------------------------- Erwin 02 Iun 2016 06:42 ----------------------------------- Probabil aluminiul turnat din care e făcut avea pori chiar în dreptul filetelor. Epoxy e bun dar se poate dezlipi dacă nu este înconjurat din 3 părți de material solid. Iar cel dur ca metalul care nu flexează niciun pic se poate sparge. Dar o vreme va ține așa că n-ai nimic de pierdut. ----------------------------------- valy 04 Iul 2016 13:13 ----------------------------------- Ce solutie simpla am pt. autoguiding? Ma gandesc sa folosesc un telescop si camera separata pt. guiding, un laptop conectat prin usb cumva la controler/montura si un soft de guiding. Practic sunt 3 mufe posibile: una in controllerul SynScan (Multi Purpose Port), una in montura (ST4) si una USB tot in montura. Multumesc. ----------------------------------- StarChild 04 Iul 2016 13:22 ----------------------------------- SkyWatcher SynGuide (sau echivalent) montat pe OAG sau luneta de ghidaj, conectat direct la portul ST4 ... n-ai nevoie de laptop... e cel mai compact/portabil scenariu posibil. ----------------------------------- Cosmin Iftode 04 Iul 2016 13:27 ----------------------------------- Cea mai buna varianta este pulseguiding prin EQASCOM pentru ca iti permite sa folosesti PEC (tot din EQASCOM) concomitent, trebuie cablu EQDIR pentru legatura dintre montura si laptop (controller-ul Synscan nu mai este in circuit) si camera de ghidaj conectata pe USB la laptop. ST4 este de asemenea viabil daca ai deja cablul ST4 si nu te intereseaza EQMOD, doar ca va trebui sa folosesti PPEC-ul din Syscan care probabil va fi inferior sau bineinteles poti merge fara niciun fel de PEC. Nu stiu sa se poata folosi portul auxiliar din controller sau portul USB de pe montura pentru autoguiding, este vreo sursa care indica ca s-ar putea ? ----------------------------------- valy 04 Iul 2016 13:55 ----------------------------------- SkyWatcher SynGuide (sau echivalent)..E interesant, dar nu-mi place pretul. Cea mai buna varianta este pulseguiding prin EQASCOM pentru ca iti permite sa folosesti PEC (tot din EQASCOM) concomitent, trebuie cablu EQDIR pentru legatura dintre montura si laptop (controller-ul Synscan nu mai este in circuit) si camera de ghidaj conectata pe USB la laptop. Ai te rog un exemplu de cablu, ca acum repede n-am gasit nimic. ----------------------------------- Cosmin Iftode 04 Iul 2016 14:01 ----------------------------------- Poti sa iei unul [url=http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8045_Pierro-Astro-USB-HEQ5-Direct-Interface-for-Skywatcher-H-EQ5-Mounts.html]gata facut sau poti [url=http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm]sa-l faci singur. ----------------------------------- valy 04 Iul 2016 14:10 ----------------------------------- Aha, deci practic iese din schema hand controlerul, totul se controleaza din PC: trackingul, corectia (guidingul), goto-ul, etc.? In cazul asta e posibil ca chiar portul USB din montura sa poata fi folosit, e cablul mai ieftin, doar ca nu prea am vazut vreo asfel de configuratie. Ce soft imi trebuie pe PC, in afara de driverele pt. cablul respectiv? ----------------------------------- Cosmin Iftode 04 Iul 2016 14:30 ----------------------------------- Da, controller-ul Synscan iese cu totul din circuit si se foloseste [url=http://eq-mod.sourceforge.net/]EQMOD care controleaza tracking-ul (sideral, lunar, solar sau custom pentru comete/sateliti), guiding (prin pulse guide), PEC (de exemplu capturat cu PHD si analizat/rafinat cu [url=http://eq-mod.sourceforge.net/pecprep/]PECPrep), GoTo-ul fie direct din EQMOD (dai coordonate RA/DEC) dar de obicei printr-un program de planetariu prin ASCOM. Bonus cateva lucruri cum ar fi pozitii de parcare definite de utilizator, limite (definire orizont), auto meridian-flip, aliniere in cate puncte vrei tu si editarea listei punctelor de aliniere. Cel putin pentru astrofoto EQMOD poate fi un avantaj destul de mare. ----------------------------------- valy 04 Iul 2016 14:40 ----------------------------------- Ok, deci primul pas e sa iau [url=http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8045_Pierro-Astro-USB-HEQ5-Direct-Interface-for-Skywatcher-H-EQ5-Mounts.html]cablul respectiv. ----------------------------------- nobody 04 Iul 2016 15:34 ----------------------------------- Incearca totusi pe portul USB al monturii, s-ar putea sa fie nevoie doar de un "wake up" daca n-au implementat deja. For the AZ-EQ5GT mount: You must set EQASCOM to use custom gear settings with the following parameters: Total Steps: 5184000 Worm Steps: 384000 Tracking Offset:0 To use the internal USB port set the EQASCOM communications baud rate to 115200bps via the EQASCOM setup screen. http://eq-mod.sourceforge.net/reqindex.html ----------------------------------- valy 04 Iul 2016 17:07 ----------------------------------- Da, teoretic ambele porturi fac acelasi lucru, o sa pun deseara cablul usb intre laptop si montura sa vedem ce se intampla. Ca sa nu existe dubiu, atasez poza cu cele 3 conexiuni din montura, acum in HAND CONTROL intra controllerul SynScan care comanda complet motoarele, in teorie acelasi lucru il face si USB Port-ul. ----------------------------------- valy 05 Iul 2016 00:12 ----------------------------------- Am incercat sa conectez cablul USB, se prinde ca e conectat dar nu gaseste driveri, si nici nu vad pe undeva driveri usb necesari. Dubios ca chinejii dau driveri la orice mouse de 1$ dar nu si la montura. LE: @valy: cu niste ghidusii, se pare ca da: http://www.iceinspace.com.au/forum/archive/index.php/t-140023.htmlPlecand de la linkul de mai sus am ajuns [url=http://www.telescriptwest.com/tswservice/onlinecs/hesk/knowledgebase.php?article=36]aici si am descarcat driverul, se pare ca si-a gasit driverul potrivit :). LE2: Prolific :) ----------------------------------- Manu72 05 Iul 2016 00:50 ----------------------------------- Nu stiu daca ai vazut topicul asta de pe CN. Poate gasesti ceva care sa te ajute - postarile #5 si #7 http://www.cloudynights.com/topic/535287-azeq5-connection-to-pc-help/ ----------------------------------- valy 05 Iul 2016 01:05 ----------------------------------- Eppur si muove!! Dau de butoane si se misca. ----------------------------------- nobody 05 Iul 2016 01:44 ----------------------------------- 59,00 EUR :lol: ----------------------------------- valy 05 Iul 2016 13:34 ----------------------------------- Dece? Cablul era de la o imprimanta de prin casa. :twisted: PS: nu ca n-ar merita, dar trebuie sa ii imparti cu colegii :lol: ----------------------------------- StarChild 30 Iul 2016 10:23 ----------------------------------- Azi abia am reusit sa "execut" lipirea trepiedului. Am folosit epoxy bicomponent de la Bison. Momentan e la soare sa se uste. Estimez ca ar trebui sa tina lipitura. O s-o testez de sapt vitoare incolo, ca iau trepiedul cu Porta-ul si cu luneta 120/600 cu mine in concediu. Poze: ----------------------------------- StarChild 30 Iul 2016 10:25 ----------------------------------- Apropo de Porta si concediu, combinatia Porta cu trepiedul asta cu pilon e foarte compacta si usurica, e foarte "grab and go" . Ptr Az EQ5 prefer sa folosesc trepiedul de la EQ5, e mai rigid, dar e si mai greu si mai voluminos. ----------------------------------- valy 14 Aug 2016 20:10 ----------------------------------- Am prins un fenomen, observat la expuneri lungi (>30s), vezi pozele urmatoare, crop 100%, subiectul e o parte din Andromeda, inclusiv centrul. Oare de la ce o fi? Stiu ca are joc, dar parca nu a batut vantul si nici n-am atins montura. (Desi timpul creste, difera iso.) ----------------------------------- StarChild 15 Aug 2016 09:09 ----------------------------------- N-am facut astrofoto cu montura, dar am observat cel putin cu o ocazie, la marire mare (observam Saturn) ca imaginea e sacadata, trackingul mergea "in pasi" . Eram in mod AZ. In weekend o sa incerc iar jucaria, sa vad daca se repeta fenomenul. ----------------------------------- Cosmin Iftode 15 Aug 2016 09:36 ----------------------------------- Imi imaginez ca e neghidata. Cum nu ai "miscare" intr-o singura axa ar trebui sa fie un factor in afara de eroare periodica in RA : montura atinsa/vant sunt o varianta, dar mai pot fi : cabluri care trag, ceva nu e strans bine, dezechilibru sau joc semnificativ in DEC (poate si RA) care poate lasa telescopul sa "penduleze" in anumite pozitii, etc. Pentru varianta din urma poti echilibra telescopul sa fie usor mai greu spre este in RA, astfel incat tot timpul impinge contra greutatii si nu joaca, bineinteles trebuie re-echilibrat cand treci meridianul si in DEC sa reduci jocul din ajustarea melc-coroana. ----------------------------------- valy 15 Aug 2016 09:58 ----------------------------------- Am impresia ca face ea un fel de ajustare, toata noaptea am pozat diverse secvente si se vede cum obiectul se deplaseaza de la cadru la cadru dupa care revine, un fel de zigzag continuu, cu o perioada de aprox 5 min. Nu era ghidat, mergea de capul ei, traking EQ. O sa o pun sub urmarire, posibil gotoul sa faca vreo jmecherie, l-am folosit de cateva ori in noaptea respectiva. Dubios, cadrele de 30 sec nu au iesit miscate, dar intre cadre se vedea deplasarea, si pe poza de 2-5 min, banui ca nu e de la stabilizarea din senzorul aparatului :?: ----------------------------------- Cosmin Iftode 15 Aug 2016 11:57 ----------------------------------- Ah, daca ai stabilizare in aparat opreste-o neaparat ca nu percuteaza cum trebuie la miscari de genul asta, sunt sanse mari sa fi fost si de acolo. Eroare periodica oricum ai, fara ghidaj sau macar PEC o sa-i gasest "urmele" ce se repeta periodic (x din y cadre miscate, usoara deplasare intre cadre, etc), dar daca ar fi fost sa fie doar eroare periodica atunci aveai miscare doar in RA, ori sigur este si alta sursa. ----------------------------------- StarChild 30 Aug 2016 10:32 ----------------------------------- Acu in weekend am "uzat" montura in sfarsit si eu... mai mult ca deobicei, si am remarcat ca pe axa RA/Az am ceva joc. cand focalizez se simte, jocul oricum il vad usor miscand usor de tub... cam 0.5grd se misca. Pe Dec/Alt nu am remarcat nimic suparator. Aveti idee cum se regleza/reduce jocul asta ? nu m-as pune sa desfac utilajul asa fara sa studiez inainte problema, sa vad ce scule am nevoie sau ce inseamna operatiunea asta de reglaj. ----------------------------------- valy 30 Aug 2016 10:47 ----------------------------------- Daca afli solutia imi zici si mie, nu ma bag eu primul la umblat in ea, sa n-o stric :twisted: Miscarea e ferma dar scurta, nu pare un simplu joc intre rotite. ----------------------------------- StarChild 30 Aug 2016 11:20 ----------------------------------- se pare ca nu suntem singurii cu probleme, am gasit topic-ul asta: http://www.cloudynights.com/topic/500077-skywatcher-az-eq5-mount-azimuth-wiggle-issue/ si niste filmulete: https://www.youtube.com/watch?v=-1RWaVmV2JI https://www.youtube.com/watch?v=7FSNu5MrJRE https://www.youtube.com/watch?v=wITo77mMsN cam asa e si la mine, poate ceva mai scazut ca amplitudine, dar asta e "miscarea" ----------------------------------- StarChild 30 Aug 2016 11:32 ----------------------------------- Reglaje: ----------------------------------- nobody 30 Aug 2016 12:33 ----------------------------------- Poate fi backlash intre melc si coroana (poza 1), poate fi joc axial intre melc si soclu (poza 2), sau amandoua. E important sa vezi de unde vine jocul si dupa ce faci reglajele sa vezi cum calca dintii (sa nu scoti jocul prin reglaj stramb). Oricum, pare un sistem de reglaj mai bun decat cel de la EQ6 unde nu prea poti inspecta aceste aspecte. Pagina originala cu multe poze: https://acercandoelcosmos.wordpress.com/2015/06/16/montura-skywatcher-az-eq5gt-ajuste-holgura-ejes/ ----------------------------------- StarChild 30 Aug 2016 13:25 ----------------------------------- multzam @nobody no @valy .. te bagi tu primul ca pe mine ma bufneste rasu ? :mrgreen: ----------------------------------- valy 30 Aug 2016 16:12 ----------------------------------- .ca pe mine ma bufneste rasu ? :mrgreen:De ce, e asa de grav? te bagi tu primul Nu. Sic! A mea e in garantie :) ----------------------------------- StarChild 30 Aug 2016 17:13 ----------------------------------- Era un banc cu "baga-te tu primul ca pe mine ma bufneste rasul..." ....ti-l trimit PM. si a mea e in garantie .... doar k "dealerul" e la mine in sat.... sau eu is la el in sat..... asa ca ma duc cu niste beri la el sa reglam problema zilele astea. ----------------------------------- valy 30 Aug 2016 18:48 ----------------------------------- Era un banc ....ti-l trimit PM. ...Daca nu e deocheat pune-l sau eu is la el in satE posibil ca si al meu sa fie tot in acelasi sat, deci daca gasiti o solutie, fac si eu cinste...cu banii din garantie. ----------------------------------- StarChild 30 Aug 2016 18:53 ----------------------------------- 2 lupi vor sa dea atacul la o stana... era o gaura in gard, aleg ei momenrul, etc .... ciobanul prinde de veste si ii asteapta la gaura cu baltagul. da sa intre primul lup.... zbang! Ciobanul ii trosneste un baltag peste bot .... se intoarce lupul catre "coleg", tinandu-se de nas, si ii zice : " intra tu primul ca pe mine ma bufneste rasu" Ceva de genul era.... cred... ----------------------------------- valy 30 Aug 2016 19:52 ----------------------------------- E cu substrat, dar m-am prins. ----------------------------------- valy 05 Mar 2017 17:41 ----------------------------------- Hai ca am prins-o, stiam ca e o problema dar acum am si filmul: deci pornesc montura cu tracking EQ, restul optiunilor le las cum e in handcontroller, si totusi dupa ce pornestre trakingul si reglez pozitia din butoane face ce face si iese ca in gif-urile de mai jos, primul e cu expunere de 30sec, al doilea cu 60sec, montura descrie o curba dubioasa dupa care pleaca in zigzag. Nu ma gandesc la nici o situatia in care s-ar putea comporta in acest fel, nici faptul ca o alimentez din 12V 2A, cu un cablu cam lung, nici ca setez eu ceva gresit din handcontroler, nici ca are joc sau trage intr-o parte, nici ca n-am citit manualul. Ma gandesc doar ca poate face traking ca si cum ar fi in configuratia AZ, ca in rest nu are motiv sa actioneze ambele motoare. Focala e 600mm. ----------------------------------- StarChild 07 Mar 2017 10:42 ----------------------------------- aia 12V cu cablu lung, si 2A, posibil sa fie prea "subtire" ptr ce are nevoie montura (vezi capitolul 4.4 din manualul monturii) , dar asta doar in timpul slew-ing-ului, nu la tracking. Vezi sa nu ai PEC/PAE activate, Cone Correction active dar ne calibrate... d'astea. ----------------------------------- nobody 07 Mar 2017 20:21 ----------------------------------- Pare a fi tracking sinusoidal. :lol: Cam ce marime unghiulara are un segment de 60s ? ----------------------------------- valy 07 Mar 2017 21:53 ----------------------------------- Campul e de aprox. 0.5grade, ce se vede acolo e zona luminoasa din Orion. ----------------------------------- Procyon 08 Mar 2017 09:17 ----------------------------------- Salut! Incearca sa dezactivezi encoderele secundare de pozitie si sa dezactivezi orice inseamna PEC sau corectie de CONE/NP. Incearca deasemenea sa balansezi bine pe DEC/RA si sa nu traga vreun cablu. Dupa cum pare miscarea e pe ambele axe. ----------------------------------- nobody 08 Mar 2017 21:17 ----------------------------------- Am mapat imaginea pe cateva stele din zona (coordonate ecuatoriale). Pare a fi drift pe DEC si periodic error (indus sau real) pe RA. Segmentele sunt intre 40-50 arcsec (in mede 45). ----------------------------------- nobody 09 Mar 2017 01:52 ----------------------------------- AZEQ5 are 135 de dinti la roata melcata pe RA. O zi siderala are in medie 86164 de secunde (de timp). O rotatie a melcului se face cu o perioada de 86164/135 ~ 638 s, adica 10 min 38 s. Ondulatia din imagine pe RA se reia tot la 10-11 segmente de cate 1 minut (de timp). Ring a bell ? :wink: Deviatia ("drift") pe DEC apare si cand alinierea polara nu este prea precisa, mai ales in zona ecuatoriala pe unde se plimba Orion. ----------------------------------- valy 09 Mar 2017 08:18 ----------------------------------- Ring a bell ? :wink: Suna ocupat deocamdata.. ----------------------------------- StarChild 14 Mar 2017 11:59 ----------------------------------- @valy: na ai aflat de ce balanganea montura ? O sa merg azi sa aduc montura sa ma joc cu BT si SkySafari :-) ----------------------------------- StarChild 14 Mar 2017 18:52 ----------------------------------- Am revenit . Merge minunat montura impreuna cu SkySafari pe BT. Singura chestie ce nu merge e sa transmita locatia si ora din telefon la montura. Cand selectez Skywatcher Synscan la tip montura se dezactiveaza optiunea Send time and location. Le scriu la artistii de la SkySafari, poate e un bug si il rezolva. Daca misc din synscan montura se misca si pe ecran, daca dau pe sageti pe ecran se misca montura .... vis :D E cam dezordine aci pe langa montura, da maine cred ca o sa pun si un filmulet. ----------------------------------- nobody 14 Mar 2017 23:44 ----------------------------------- Eventual incearca sa selectezi ceva cu Celestron NexStar. In alta ordine de idei, referitor la GPS si setarea datei/orei, cu ultimul update de Synscan am observat ca functioneaza comenzile respective (care nu functionau inainte, testat) din protocolul Celestron NexStar. Adica nu mai e nevoie sa simulezi GPS-ul si nici sa te sincronizezi cand vrea el, poti trimite comenzile oricand. Formatul este mai simplu, dar tot binar. ----------------------------------- StarChild 16 Mar 2017 19:52 ----------------------------------- Am ales din lista ceva Celestron Nextar GPS/SLT. Cel putin nu m-a injurat inapoi, aparent totul merge (inclusiv ora si locatia, mai putin altitudinea). Cand imi trece pneumonia asta nenorocita, si prind vreme buna scot jucaria afara la cer sa ma lamuresc cum se poate si alinia. Cel putin momentan pare ca se intelege de minune softul cu montura, asa ca ma declar fericit. :mrgreen: ----------------------------------- valy 19 Mar 2017 22:10 ----------------------------------- @valy: na ai aflat de ce balanganea montura ? )Nope! Ma dau batut. Setup: Tracking - EQ, Sideral rate Auxiliary Encoder - Disabled Utility Func: PAE - clear PAE data PEC tainig - nu i-am dat nimic Am scos handcontrolerul si am pus direct din PC, USB, EQMOD, la fel face. In afara ca-i oval melcul (ceea ce nici numa gandesc sa fie asa), nu prea am explicatie. ----------------------------------- valy 25 Mar 2017 14:01 ----------------------------------- Pare a fi o sinusoida de 200arcsec amplitudine, sa-i dau cu PEC, sau iau melcul la ciocane sa il indrept, autoguiding, in service cu ea? Parca totusi EQ5-ul de-l am nu are pic de eroare, lucru nefiresc tinand cont ca a costat o fractiune de pret. ----------------------------------- valy 16 Mar 2018 18:20 ----------------------------------- Aveti idee, PEC-ul este setat in handcontroler sau in montura? ----------------------------------- nobody 16 Mar 2018 19:32 ----------------------------------- La AZ-EQ5, AZ-EQ6 si EQ8, PEC-ul este stocat in controlerul RA 5.2 Permanent Periodic Error Correction The AZ-EQ5 GT mount is equipped with an index on its R.A. worm. Thus the motor controller can keep track of the current position of the worm. After a proper PEC training routine, in which the training data is stored in the motor controller permanently, a user can start the periodic error correction (PEC) at any time to improve the tracking performance for short focal length astrophotography. A training process is not required in the next observing session (assuming that the polar alignment is always accurate). Thus this is a Permanent Period Error Correction (PPEC). A user can train the mount with manual guiding or auto-guiding. For detailed instructions, please refer to the relevant section in the SynScan hand controller instruction manual. ----------------------------------- valy 16 Mar 2018 19:37 ----------------------------------- Se presupue ca daca opresc montura intr-o pozitie oarecare, la repornire stie unde a ramas si aplica PEC corespunzator? ----------------------------------- nobody 16 Mar 2018 20:17 ----------------------------------- Nu stie exact unde a ramas, dar stie cand melcul trece prin pozitia 0 ("index") si apoi poate aplica PEC corespunzator cu pozitia melcului. ----------------------------------- valy 16 Mar 2018 20:25 ----------------------------------- Ok, multumesc pt. ajutor. Atunci poate fi o solutie la buba sa ii fac un tratament cu PEC. Sau sa o desfac si sa vad ce are defapt.