----------------------------------- Erwin 15 Ian 2015 19:14 Conjunctii ----------------------------------- Zilele acestea puteți urmări o frumoasă conjuncție Venus-Mercur pe cerul de seară, imediat după apusul soarelui. Mâine dimineață, cine se trezește devreme poate vedea o "întâlnire de gradul 3" între Lună, Saturn și Beta din Scorpion. Cometa C/2014 Q2 - Lovejoy va fi în Taur în apropierea Pleiadelor, o ocazie bună pentru astrofotografii DSO de a le prinde în același cadru. ----------------------------------- Kirk Spock 16 Ian 2015 10:51 ----------------------------------- Apropierea maxima (sau distanta minima, cum doriti) dintre Venus si Mercur a fost in serile de 10 si 11 ianuarie (aprox. 0,6 grade), iata si o poza de atunci, apartinand d-lui Valentin Grigore: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205912155505675&set=a.3657823406854.2169700.1312697388&type=1&theater Frumoasa cometa Lovejoy ne delecteaza de ceva vreme si se pare ca o va mai face macar cateva saptamani. Din pacate, desi in tot acest timp parcurge o buna bucata de cer, o face printr-o zona mai "saraca", chiar si aceasta apropiere de Pleiade fiind la vreo 10 grade. Cam mult, dar asa e, se pot face niste poze... trasnet. Vreme buna sa fie. Am studiat un pic traseul viitor si am mai gasit o apropiere interesanta, in seara de 4 februarie, cand va trece la mai putin de 1 grad de steaua Almach (mag.+2,1) din constelatia Andromeda. Nu stiu insa cat de stralucitoare va mai fi atunci cometzica noastra... ----------------------------------- 2SKY 31 Mai 2015 03:13 ----------------------------------- Pe 30 iunie , conjunctie VENUS - JUPITER . Faptul ca nu este perfecta , este mai interesant , de prins amindoua planete . Din Timisoara , vor avea doar 19 gr deasupra orizontului , deci la limita . https://in-the-sky.org/news.php?id=20150701_16_100 ----------------------------------- 2SKY 27 Iun 2015 01:30 ----------------------------------- Au mai ramas 4 zile pina la conjunctie , sa speram ca va fi senin . :shock: ----------------------------------- Stanescu Octavian 27 Iun 2015 15:27 ----------------------------------- o poza din 27 iunie seara ----------------------------------- Erwin 29 Iun 2015 22:04 ----------------------------------- Nu uitați de conjuncția strânsă de mâine seară! Cer senin! ----------------------------------- Teo 30 Iun 2015 22:21 ----------------------------------- La mine a fost nor si nu am putut observa nimic. Atasez un link in care un astro-amator din alta tara a putut sa surprinda evenimentul si l-a fotografiat : http://www.astrobin.com/full/190855/0/ ----------------------------------- RobertG 30 Iun 2015 22:29 ----------------------------------- Eu am avut o fereastra de ~25 de minute, apoi norii au acoperit totul: https://www.youtube.com/watch?v=2kn27ao3aBM&feature=youtu.be ----------------------------------- Stanescu Octavian 30 Iun 2015 23:22 ----------------------------------- Asa chinuit o poza prin fereastra in nori pe la ora 23 ----------------------------------- Erwin 01 Iul 2015 00:10 ----------------------------------- Eu am fost pe deal la Giarmata lângă intrarea pe autostradă și am prins o bună vreme senin în zona planetelor. Am avut luneta de 60mm și un RKE10mm și se încadrau în câmp, Venus ca o seceră iar Jupiter cu 3 sateliți vizibili și ceva vagi benzi când s-a mai întunecat. M-am uitat un pic și la Lună și la Saturn. ----------------------------------- Teo 01 Iul 2015 06:59 ----------------------------------- Inca 5 imagini cu conjunctia : http://www.astrobin.com/190972/ http://www.astrobin.com/190983/ http://www.astrobin.com/190948/ http://www.astrobin.com/190986/ http://www.astrobin.com/190937/B/ ----------------------------------- Stanescu Octavian 02 Iul 2015 10:40 ----------------------------------- Numai de acasa am facut in oras . Poza din 1 iulie. ----------------------------------- saiph 03 Iul 2015 08:56 Re: ----------------------------------- Au incaput la limita aseara, in campul C80ED-ului extins cu un Barlow 2X 2" ED prelungit cu un tub de 4cm. Am prins ceva si cu o seara in urma, dar mai slabut, si nu prin luneta. In ambele seri a fost la noroc, cele doua planete ascunzandu-se printre nori. ----------------------------------- 2SKY 03 Iul 2015 21:20 ----------------------------------- Una din 1 . 7.2015 70x prin ocular , cu tel , ----------------------------------- Kirk Spock 08 Ian 2016 16:48 ----------------------------------- Avem sanse mari de vreme buna pentru conjunctia Venus-Saturn, al carei moment de varf este maine dimineata. cand distanta dintre ele va fi de doar 0.1 gr.! Deci pregatirea instrumentelor este obligatorie. :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Aug 2016 16:07 ----------------------------------- Miercuri 24 August din saptamana care tocmai se incheie a fost ultima sansa de a vedea conjunctia lui Saturn ,Marte si Antares care s-au aliniat intr-un segment de dreapta , aproape vertical. Datorita apropierii aparente , culoarea foarte diferita a celor trei astri a fost foarte vizibila si a asigurat un spectacol ceresc foarte frumos. Tot in seara aceleiasi zile am observat pre-conjunctia lui Venus si Jupiter de pe cerul vestic. La momentul observatiei ,prin comparatie cu campul vizual de 7 grade al binoclului Fujinon 7x50mm , cred ca distanta dintre cele doua planete a fost de aprox. un grad si zece minute. Ar fi trebuit sa vad spre Vest de Jupiter si planeta Mercur , lucru care insa nu s-a intamplat. Micuta mea camera compacta , rasfatata cu numele de ''sapuniera mea '' , a reusit - numai cu mare greutate si spre finalul observatiei - sa inregistreze imaginea fantomatica a lui Jupiter. Aceasta s-a intamplat si la urmatoarea observatie de Joi 26 August si s-a datorat stralucirii intense a cerului de imediat dupa apusul Soarelui. In ambele ocazii , ultimele poze au fost facute prin gardul cu sarma ghimpata al unei firme locale , de unde aerul de ghetou. Apoi ,imediat , planetele au disparut in spatele cladirilor si vegetatiei si ,oricum, au apus. (Atentie: planetele apar in acele poze ca niste puncte albicioase , punctele negre sunt paianjeni din gard !) :D Conjunctia propriu-zisa va avea loc in aceasta seara. Apropierea aparenta a celor doua planete ,vizibila de la noi , va fi la aprox. o jumatate de grad. Observatorii situati la locul potrivit din SUA vor putea sa vada planetele Venus si Jupiter apropiate la 10 minute de arc la momentul conjunctiei de astazi. Mircea ----------------------------------- Stanescu Octavian 27 Aug 2016 21:00 ----------------------------------- Am prins vizual incepand cu 20: 15 apoi poze aproape de ora 21 ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Aug 2016 22:36 ----------------------------------- Felicitari, eu azi n-am mai participat , nu sunt in apele mele. Vad ca ai vizibilitate buna spre Vest. Cerul era inca intens luminos de la crepuscul sau e poluarea luminoasa ? Mircea ----------------------------------- Stanescu Octavian 27 Aug 2016 22:50 ----------------------------------- Multumesc . numai de la soare inca lumina era 20 : 42 cand am facut poza ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Sep 2016 21:23 ----------------------------------- Randurile de mai jos se refera la o configuratie planetara fara semnificatie deosebita si care a meritat sa fie urmarita doar pentru efectul estetic. Asa am simtit ca acesta este topicul potrivit la care sa postez observatiile de mai jos chiar daca nu este vorba despre o conjunctie planetara propriu-zisa. In pozele denumite ''triumvirat'' vedem configuratia triunghiulara a lui Saturn-Marte si Antares din seara zilei de 31 August 2016. Vedem ca triunghiul format de cei trei astri era un triunghi oarecare deoarece latura Saturn-Marte ,in stanga in fotografii , este putin mai scurta decat latura Saturn-Antares , la dreapta in poze . Aceasta configuratie trebuia insa sa devina un triunghi isoscel perfect Joi 1 Septembrie cand ,dupa editorii lui Sky&Telescope , cele doua laturi amintite devin egale cu 6.1 grade iar baza formata de Antares si Marte cu 4.9 grade. Ultimele patru poze luate asta-seara Joi 1 Septembrie ,intre 20:30 si 21:00 ora de vara , arata ca asa s-a si intamplat. Vederea celor trei astri prin binoclu a fost o experienta noua : toti trei erau foarte apropiati de periferia campului vizual unde aberatiile optice incep sa se vada si adauga raze , plus diferentele izbitoare de culoare ,plus scintilatia intensa a lui Antares ,toate combinate au produs un fel de imagine caleidoscopica dificila de urmarit. A fost o observatie mai ciudata dar totusi interesanta ! Observarea celor trei astri cu ochiul liber a fost insa lejera si o experienta incantatoare. Nici azi nu am zarit pe cerul crepuscular planeta Mercur. In schimba , folosind experienta observatiilor de saptamana trecuta , am efectuat o recunoastere pentru observatia de maine seara si am localizat prin binoclul 7x50 mm planetele Venus si Jupiter. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2016 11:43 ----------------------------------- Aseara ,impreuna cu colegul nostru de forum Sorin aka ''sorini'' am facut poze ale asterismului efemer format de catre Luna, Saturn , Marte si Antares pe cerul sud-vestic. Doar pentru desfatarea simtului estetic ! Ii multumesc pe aceasta cale lui Sorin pentru vizita , cu micul meu dobsonian de 125mm si cu SCT C6 al sau ne-am distrat de minune. Mircea ----------------------------------- Erwin 08 Sep 2016 18:30 ----------------------------------- Felicitări, cer senin și sănătate maximă! ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2016 18:44 ----------------------------------- Multumesc mult Erwin , toate cele bune si tie si tuturor ! Fiti pe faza , in aceasta seara Luna va fi mult mai apropiata de Saturn iar maine va fi undeva la Nord de Marte. Nu se cutremura stiinta cu asemenea observatii dar sunt peisaje ceresti foarte frumoase, atat cu ochiul liber cat si fotografic. Pentru binoclu ,cred ca suprafata de cer de observat nu incape intr-un camp vizual. Mircea ----------------------------------- Erwin 08 Sep 2016 20:18 ----------------------------------- Am făcut o plimbare și am văzut conjuncția Saturn-Lună aflată înainte de primul pătrar. Mâine va fi în conjuncție cu Marte, ceva mai spectaculoasă pentru că Marte este încă strălucitoare. Cer senin! ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Sep 2016 21:38 ----------------------------------- Erwin Felicitari pentru observatie! Daca cerul va fi senin ,voi incerca sa observ si maine cand voi fi mai liber ... GDJB al lui Markusz Schulz e azi ! ........................................ Off-topic Din pacate setul lui Markusz ''Bine facut'' de la Bucuresti din 2014 , in trecut bine situat , a scazut enorm in audienta - in pofida parteneriatului sau cu Adina Butar. https://www.youtube.com/watch?v=z9-2bPB1amM Acum zumzaie seturile ''Open to close solo set '' de la Mandarine Club din Argentina (...live la numai 320$ biletul per capita... :shock: ) ......................................... Sa revenim la Astronomie. Atasez mai jos poze ale asterismului Luna+ Triumviratul Sudic de asta seara. Asa cum a spus Erwin ,Luna este era mult mai apropiata de Saturn dar in jurul orei 21 ,cand am facut pozele , inca nu ajunsese la conjunctie. Din pacte intregul asterism este prea extins si nu incape in campul binoclului Fujinon 7x50mm. Iar eu nu am binoclul acela Galilei 2.5x despre care se vorbeste pe Cloudy Nights si care are un camp vizual de 25 de grade. Mai multe poze pe blogul meu din semnatura. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Sep 2016 23:09 ----------------------------------- Am fost si asta-seara la ''postul vestic de observatii''. Malul Muresului plin de ciclisti ,de caini pit-bull si lupi bavarezi care si-au scos stapanii la plimbarea de seara. Astronomul amator este insa amuzamentul cel mai recent , cu trepiedul sau cu tot . Generatia digi : ''Unchiule, se vede Luna ?'' Generatia pe aburi de bere :'' De ce masurati soseaua , domnu' , ca e noua !?'' Un ciclist :''Eu va stiu , aveti telescop.Nu veniti intr-o seara sa vedem si noi planetele ?" Dupa ce le-am facut promisiuni solemne , m-au lasat in pace , ''sa studiez''. Mi-a placut indeosebi cum lumina Lunii se reflecta in apa Muresului, peisajul terestru completand armonios spectacolul ceresc. Mircea ----------------------------------- Erwin 11 Sep 2016 07:49 ----------------------------------- Bravo! Credeam că "locul veșnic de observații" se află în grădină, limitat de copaci, vie și flori! :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Sep 2016 13:55 ----------------------------------- Multumesc Erwin ! Acu' ,daca am promis va fi musai sa scot careva dintre telescoape pentru Sidewalk Astronomy in folosul concetatenilor. Intradevar , acela este locul meu de observatii. Din cate se pare insa , dupa ce voi iesi la pensie , va mai fi unul la tara , la vreo 25 km de oras. Cer senin si toate cele bune , Mircea ----------------------------------- cristiastronomie 17 Sep 2016 17:08 ----------------------------------- Cu intarziere de aproape un an: Jupiter, Venus si Marte 29.10.2015 vazute din Ploiesti. ----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Sep 2016 18:51 ----------------------------------- Foarte frumos ''ai prins'' in poze aceasta conjunctie. Daca mai ai poze de conjunctii ...''ghimimor''...te rog sa le incarci Nu are nici o importanta ca nu s-au intamplat ieri.:D Sa formam un fel de arhiva , pe tipuri de fenomene , obiecte ceresti. M. ----------------------------------- cristiastronomie 22 Sep 2016 21:44 ----------------------------------- Luna si Aldebaran 22.09.2016 ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Sep 2016 19:20 ----------------------------------- cristiastronomie Excelent ! Vad ca ai ''prins'' si alte stele nu numai pe Aldebaran. La ce ora ai facut pozele ? Tot numai cu obiectivul aparatului ,fara optica auxiliara ? Pozarea conjunctiilor e un domeniu foarte frumos, felicitari pentru rezultate. Cer senin , Mircea ----------------------------------- cristiastronomie 23 Sep 2016 23:55 ----------------------------------- Intre 02:33 si 02:44. La fel doar cu aparatul. Poza 1: ISO 100, expunere 1/2 sec., f 4/3, aperture 4.2 Poza 2: ISO 200, expunere 1/15 sec., f 4/3, aperture 4.2 Poza 3: ISO 400, expunere 1/2 sec., f 4/3, aperture 4.2 Tot Luna si Aldebaran plus alte stele. ISO 100, expunere 15 sec., f 4/5, aperture 3.6 Luna se vede ca si cum ar fi luna plina. ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Sep 2016 22:49 ----------------------------------- Multumesc pentru setarile ISO. Da , asa se intampla si la mine , Luna ''orbeste'' aparatul foto ,probabil din cauza diametrului mic al imaginii si din cauza luminozitatii enorme. Mircea ----------------------------------- cristiastronomie 12 Oct 2016 20:05 ----------------------------------- Vad ca ai ''prins'' si alte stele nu numai pe Aldebaran. N-am mai putut sa editez postarile. Vroiam sa pun pozele cu identificarea stelelor cu ajutorul Stellarium. In prima poza sunt toate, in a doua cam jumate. In general le gasesc aproape pe toate, dar acum ieseau prea incarcate pozele si am pus doar cateva. ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Oct 2016 21:52 ----------------------------------- Foarte interesant , multumesc , e uimitor ce mult a evoluat tehnica foto datorita revolutiei digitale. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Noi 2016 21:13 ----------------------------------- In aceste zile am avut Luna defiland pe langa planetele Venus si Saturn. Spre regretul meu , aseara a fost inorat si a plouat la noi. Asta-seara am avut ocazia sa fac poze cu ''sapuniera ''mea Coolpix S3300. Atasez cateva poze. Acestea nu sunt poze de conjunctii propriu-zise ci ale uneor configuratii interesante. Sau sa le numim asterisme tranzitorii sau planetare ? Cel de al patrulea ''personaj'' din poze este raul Mures...:D Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Dec 2016 20:34 ----------------------------------- Fara a fi conjunctii planetare ci asterisme planetare efemere : -Luna cu lumina sa cenusie si Venus in seara zilei de 3 Decembrie 2016. -Venus , Luna si Marte in seara zilei de 4 Decembrie 2016. Aparat Nikon Coolpix S3300 pe trepied Velbon. Mircea ----------------------------------- Lucian Enache 04 Dec 2016 22:43 Luna și Venus ----------------------------------- Îndrăznesc să atașez și eu o poza făcută cu telefonul mobil din data de 02.12.2016 ora 17:46, locatia: București. ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Dec 2016 23:54 ----------------------------------- Lucian Multumesc pentru poza , chiar lipsea una din data de 2 Decembrie despre apropierea aparenta a lui Venus si a Lunii. Te rog sa te consideri invitat permanent (si) al acestui topic. Asteptam cu interes onservatiile de conjunctii si de apropieri aparente ale astrilor Sistemului Solar. Asta-seara am pozat trioul Luna , Marte si Venus , avand de aceasta data Luna la Est ,Marte la miloc si Venus , la mica inaltime desupra orizontului sud-vestic. Aparatul a fost Coolpix S3300 pe trepied Velbon. Vedetelor , de obicei , li se intinde covorul rosu pentru a defila. La noi , Muresul a intins covorul sau argintiu pentru defilarea celor trei astri. Mircea ----------------------------------- cristiastronomie 25 Dec 2016 22:13 Luna si Jupiter 23.12.2016 ----------------------------------- Luna si Jupiter 23.12.2016 Ora 03:40-03:49 Locatia: Ploiesti F-stop f/4.5, expunere 1/30 sec., ISO 400, focal length 35 mm, max aperture 4 ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Dec 2016 22:42 ----------------------------------- Foarte fain , felicitari pentru detaliile de pe Luna si pentru inregistrarea satelitilor lui Jupiter. Mircea ----------------------------------- lucian.1333 29 Dec 2016 04:25 conjunctie ----------------------------------- va salut ,conjunctie Luna-Venus din 4.12.2016 ----------------------------------- lucian.1333 30 Dec 2016 18:17 conjunctie ----------------------------------- conjunctie Marte-Venus ----------------------------------- lucian.1333 31 Dec 2016 17:59 conjunctie ----------------------------------- conjunctie Luna-Venus-Marte 31.12.2016 ora 17:40 ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Ian 2017 14:32 ----------------------------------- Multumesc pentru poze , imi place mai ales cea din 31 Decembrie. La stanga in jos era cometa 45P dar eu nu am putut sa o vad din cauza norilor. An Nou Fericit , Mircea ----------------------------------- cristiastronomie 25 Feb 2017 18:40 ----------------------------------- Jupiter si Spica 24.02.2017 ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Feb 2017 19:33 ----------------------------------- cristiastronomie Foarte faine pozele ,felicitari! Cine ar fi crezut in urma cu cativa ani ca se pot fotografia satelitii galileeni fara telescop ! Cer senin ,Mircea ----------------------------------- cristiastronomie 10 Apr 2017 14:52 Luna-Jupiter ----------------------------------- Azi in jurul orei 22 Jupiter se va afla chiar sub Luna. Daca e senin incerc sa fac niste poze. Cred ca o sa fie foarte apropiate, probabil o sa folosesc un filtru pentru luna. Pentru azi Luna e la 98% iluminare. Poate reusesc sa le prind si pe Spica si Arcturus in aceeasi poza. Sursa: http://www.astro-urseanu.ro/calendar_aprilie.html ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Apr 2017 15:00 ----------------------------------- Multumim pentru informatie si succes la fotografiere ! Cer senin ,Mircea Edit : Aseara am facut poze ale conjunctiei Luna-Jupiter. Desi am incercat atat filtrul Moon&Skyglow cat si filtru verde , cat si ambele etajate , Luna este supraexpusa. ----------------------------------- cristiastronomie 11 Apr 2017 14:58 ----------------------------------- Oricum este vizibila apropierea. Eu am reusit sa fac cateva dar trebuie sa le descarc si sa vad care sunt mai bune. Nici la mine nu a avut efect filtrul verde. ----------------------------------- mihai leahul 11 Apr 2017 20:22 ----------------------------------- Am urmarit si eu aseara, Luna si Jupiter in Fecioara. Spor! ----------------------------------- mmarin 08 Mai 2017 20:35 ----------------------------------- Conjunctia din 11aprilie am ratat-o din cauza norilor dar aseara am avut bafta de un petic de senin. Am tras in viteza vreo 30 de cadre si am selectat un crop din cel mai reusit. Nikon D3100 + AF-S 55-300 VR, ISO 100, 1/200s, f/7.1. Privind de aproape se ghicesc benzile ecuatoriale ale lui Jupiter. Pacat ca am uitat sa trag cateva cadre cu timpi mai lungi ca sa prind si satelitii galileeni... ----------------------------------- FlorinC 09 Mai 2017 11:41 Conjunctii ----------------------------------- Frumoasa poza. Chiar se vad benzile lui Jupiter. Si eu am observat conjunctia dar eram la volan pe autostrada...si am renuntat sa fotografiez prin parbriz...ca era cam aglomeratie in jur... ----------------------------------- cristiastronomie 23 Mai 2017 23:54 ----------------------------------- Luna si Jupiter, 10.04.2017 ----------------------------------- cristiastronomie 24 Mai 2017 00:10 ----------------------------------- Luna si Saturn, 13.05.2017 ----------------------------------- cristiastronomie 22 Iun 2017 23:00 ----------------------------------- Luna si Venus, 21.06.2017 ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Iun 2017 15:24 ----------------------------------- Cristi Foarte faina poza , multumesc ! Mircea ----------------------------------- cristiastronomie 19 Iul 2017 00:55 ----------------------------------- Luna si µ Cet - 87 Cet, 18.07.2017 Nu am facut poza pentru ca nu cred ca se vedea ceva. Am observat-o prin binoclu Auriol Zoom 10x-30x60, intre 04:30-05:00. Print screen din Stellarium pentru referinta. ----------------------------------- Erwin 19 Iul 2017 07:02 ----------------------------------- Se apropie de Venus, am văzut azi dimineață înainte de ora 6 Luna la ultimul pătrar, mâine și poimâine vor fi apropiate. Am observat cu ochiul liber, de la fereastră. Venus se vede cam în aceeași poziție de o vreme. Poate va fi senin și mâine dimineață. Spor la observații! ----------------------------------- Stille 19 Iul 2017 08:56 ----------------------------------- Maine la 4 trece si ISS-ul pe langa Luna si Venus. Care Luna e foarte aproape de Aldebaran. ----------------------------------- Kirk Spock 19 Iul 2017 12:41 ----------------------------------- Apropo de ISS, va fi chiar si o banda (cam ingusta) de vizibilitate, din care se va observa cum aceasta chiar va traversa discul lunar. Din pacate, e o zona mai putin populata, pe directia Sf.Gheorghe-Covasna-Tecuci-Cahul. Poate e totusi cineva pe acolo... ----------------------------------- Stille 20 Iul 2017 03:24 ----------------------------------- ...si poate cu aparat foto, daca am avut noroc :D S-a vazut, oricum, frumos si din Iasi - ISS-ul a trecut prin exteriorul Lunii, dincolo de Aldebaran, dar suficient de aproape incat sa le prind pe toate 3 in acelasi camp de binoclu (5 grade) ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Apr 2018 21:59 ----------------------------------- Azi , 18 Aprilie , Luna iluminata 9% s-a aflat in apropierea aparenta a planetei Venus , a Pleiadelor si a stelelor din Taurus ,indeosebi a lui Aldebaran. Nu a fost vorba de o conjunctie in sensul strict al cuvantului deoarece distantele reciproce dintre astrii au fost mai mari de 5 grade. Dar a fost un spectacol ceresc foarte frumos. Situl Earthsky ne spune ca din anumite zone geografice ,aflate mult mai la Nord de latitudinile tarii noastre ,urmeaza sa se vada ocultatia lui Aldebaran de catre Luna. Folosind ''sapuniera'' mea Nikon Coolpix S3300,montata pe trepiedul Velbon , am facut o serie de fotografii ale configuratiei astrilor mai sus pomeniti. Am facut si observatii cu ochiul liber , Pleiadele au fost abia vizibile ,Luna ,Venus si Aldebaran s-au vazut bine , in ciuda unor nori cirrus subtiri. Prin binoclul galilean Hapo Lord 3.6x40mm , pe Luna se vedeau contururile marilor si oceanelor selenare in lumina cenusie foarte intensa. In poze ,astrii ocupa pozitiile urmatoare : Venus in dreapta jos,Luna -centru stanga, Aldebaran- stanga sus iar Pleiadele se vad la verticala ,deasupra lui Venus. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Mai 2018 11:57 ----------------------------------- Luni 30 Aprilie , Luna a fost in conjunctie cu Jupiter. Cerul a fost noros , poze cu aparatul compact Coolpix S3300 pe trepied. Am realizat fotografiile chiar inainte de miezul noptii. Am verificat azi pe Stellarium , distanta dintre cei doi astri a fost mai mica de 4 grade deci configuratia se califica pentru categorisirea drept conjunctie. Mircea ----------------------------------- Erwin 02 Mai 2018 15:13 ----------------------------------- Am admirat și eu conjuncția Luna-Jupiter de la noul meu post de observații, din balconul de sud-est de la et.5 unde tocmai ne-am mutat. Azi dimineață, ca și ieri dimineață de altfel. n-am putut dormi prea bine pentru că nu am apucat să pun draperia la dormitor și bătea lumina Lunii în toată splendoarea ei. :D Poza e cu telefonul ținut în mână, am fost prea obosit să cobor să iau trepiedul foto rămas în mașină însă ne-am uitat prin MTO11-CA la 40X pentru că era turbulență mare. Aseară după apus am admirat Venus de la balconul de sud-vest. ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Mai 2018 18:20 ----------------------------------- Erwin Felicitari pentru mutarea la noua locuinta , sa o folositi sanatosi ,Doamne ajuta ! Felicitari si pentru inaugurarea noului punct de observatii,vad din poza ca ai perspectiva foarte buna , obiectele Sistemul Solar si nenumarate stele duble iti vor sta la dispozitie, bonus roiurile stelare. Ar fi vremea sa ''intre in pita'' telescopul acela Cassegrain... Mircea ----------------------------------- Erwin 03 Mai 2018 14:07 ----------------------------------- Merci, Mircea! Cassegrain-ul trebuie pus pe montura ecuatorială iar din balcoane nu văd nordul. Nu știu să aliniez montura fără Steaua Polară, are doar hand-controler cu butoane, nu e din ăla deștept. Trebuie să mai studiez. Problema cu balcoanele este turbulența locală inevitabilă dar acum sunt cu vreo 4Km mai aproape de Comana. :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Mai 2018 14:21 ----------------------------------- Cauta metoda de aliniere polara a lui Bigourdan ,anume conceputa pentru situatia in care nu ai acces spre cerul nordic. Eu zic sa fii optimist. Alexescu a facut numeroase observatii planetare ,cu telescop Nasmyth de 200mm , de la bloc , de pe balcon. Succes , Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Mai 2018 15:40 ----------------------------------- In noaptea de 3/4 Mai ac a avut loc conjunctia lui Jupiter cu steaua Zuben Hakrabi / 21 Lib. Am observat fenomenul cu binoclul Baigish 10x50mm pe montura ''Parghia binoculara'' si am incercat sa fotografiez evenimentul cu aparatul Coolpix S3300. Vizual , spectacolul ceresc a fost superb, nu am mai vazut atatea obiecte in acelasi camp cu Jupiter. Schita am obtinut-o prin prelucrarea unei capturi de ecran din Stellarium si nu este la scara , prezinta doar centrul campului vizual. Fotografic , ''sapuniera' a reusit cu greu sa inregistreze prin obiectivul propriu steaua Zuben Hakrabi si steaua dubla Zubenelgenubi I / II. Cred ca obiectul pe care l-am notat drept Callisto este fie acesta fie imaginea compusa a acestuia cu Europa. Inafara de Zuben Hakrabi , prin binoclu s-au mai vazut inca doua stele slabe la Nord ,respectiv la Sud de Jupiter,prea slabe pentru ''obiectivum plasticorum coolpixi''...:wink: Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Aug 2019 17:59 ----------------------------------- Alerta de observatii ! Diseara putem observa conjunctia Luna-Jupiter,conform ''Celestial Calendar'' al lui Dave Mitsky,vedeti notele pentru 9 August. https://astroclubgalaxis.blogspot.com/p/va-invitam-ca-la-planificare.html Cu instrumentul potrivit ,putem vedea Luna si Jupiter in acelasi camp vizual. Mai multe detalii aici : https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/08/alerta-de-observatii-conjunctia-luna.html Cer senin,succes,Mircea ----------------------------------- starbuck 10 Aug 2019 16:06 ----------------------------------- Conjunctia Luna-Jupiter de aseara la ora 23:11 capturata cu RC 6" F/9 si proiectie afocala cu un smartphone prin ocular 18mm BCO pentru Luna si ocular 10mm BCO pentru Jupiter (seeing-ul nu a fost favorabil pentru mai mult). Imaginea este o suprapunere de trei imagini separate cu Luna, Jupiter cu satelitii galilleeni si Jupiter individual cu un minim de detalii (fara stacking, doar o singura imagine). Magnificatiile obiectelor din imagine sunt 77x pentru Luna si 138x pentru Jupiter. Imi doresc sa se inventeze aparatul foto care sa ofere aceasta imagine la o singura captura: camp larg si magnificatie selectabila intre 1-20x (restul magnificatiei fiind asigurata de telescop) pe zone delimitate pe un touch screen cu dimensiuni confortabile (nu sunt pretentios dupa cum vedeti :) ). ----------------------------------- saiph 10 Aug 2019 19:36 ----------------------------------- foarte tare :) am prins si eu cateva cadre aseara, sa vad cand am putin timp sa le si prelucrez, cu Tair 3S (300/4.5) cu un Vivitar TC 1.5X pe EOS 550D - s-a incadrat la fix. un pic nesperata fereastra de senin de la ora 23, dar binevenita. revin cu poza in curand. ----------------------------------- starbuck 10 Aug 2019 21:24 ----------------------------------- Multumesc, @saiph. Prin binoclul 20x80 puteam incadra Luna si Jupiter, o priveliste superba comparabila poate doar cu Luna si Pleiadele. ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Aug 2019 13:37 ----------------------------------- starbuck Felicitari pentru observatie si multumesc pentru fotografia de reconstituire ! Eu am urmarit conjunctia si am facut si o schita . Am folosit luneta ''zoth'' 90x600mm cu ocularele TS32mm WF(de la ora 23:00) si LV 30mm(de la 23:40),cand Luna s-a apropiat suficient de Jup. Am facut observatiile in modul ST ,deci fara diagonala deoarece altitudinea a fost chiar mica. La inceputul observatiei ,pentru a-l avea pe Jupiter in camp cu toti satelitii galileeni (trei la Vest si unul la Est ) ,diafragma de camp a ocularului TS 32mm WF ''musca'' din quadrantul nord-vestic al Lunii. Apropierea Lunii de Jup a fost bine vizibila, in mai putin de o ora am putut sa folosesc ocularul LV 30mm care are camp de 60 grade ,fata de TS care are 70 grade. La asa grosismente mici , pe Jupiter se vedeau slab si fluctuant doar cele doua benzi ecuatoriale iar satelitii aveau cozi de la aberatii. Dar spectacolul a fost foarte frumos si vreau ''abonament'' la urmatoarea stagiune ! Mircea ----------------------------------- tudor 11 Aug 2019 13:53 ----------------------------------- starbuck, Frumoasa captura!! Am punctat si eu "prezent !" la observarea conjunctiei Jupiter/Luna. Am observat-o cu binoclul de la purtator Leica 10x25 (camp vizual 5.3 grade) ----------------------------------- iulian90 11 Aug 2019 14:21 ----------------------------------- starbuck Frumoasa poza cu conjunctia Luna-Jupiter ,felicitari. :D Am observat si eu conjunctia cu binoclul Sakura 8x60, dar si cu ochiul liber, insa nu am avut cum sa-i fac si poze pentru ca singurul instrument care i-mi permitea sa fac poze si observatii la ambii astri in acelasi camp vizual, luneta de 45mm, era ocupata cu camera foto Canon, pentru poze Deeep Sky, in acea seara cu conjunctia. ----------------------------------- starbuck 11 Aug 2019 14:26 ----------------------------------- Va multumesc pentru aprecieri. Legat de ce spunea dl. Pteancu referitor la detaliile lui Jupiter s-a observat ca putina lumina ambientala atmosferica terestra (lunara in timpul noptii sau solara inainte de apus respectiv inainte de rasarit) favorizeaza observarea lor deoarece reflexia puternica a luminii solare (albedo-ul planetei) este atenuata atmosfera terestra actionand ca un filtru natural. Efect similar se poate obtine cu ajutorul filtrelor cu toate ca teoretic ar trebui minimizata cantitatea de sticla dintre observator si obiectul observatiei. Legat de seeing-ul slab (cauza problemelor de vizibilitate) as fi preferat o altitudine mai mare decat aprox. 17 grade pe care a avut-o Jupiter la momentul observatiei mele. Acea imagine individuala a lui Jupiter prezenta in imaginea mea compozita a fost asteptata live minute bune pe ecranul telefonului. Din vreo zece capturi abia una a reusit sa se "strecoare" printre turbulente si sa retina detalii. ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Sep 2019 16:52 ----------------------------------- O noua si spectaculoasa conjunctie planetara ''la orizont''. Neptun se apropie in aceste zile/seri :D pana la 13'' de steaua Fi/Phi Aqr de 4,2mv. Mai multe detalii aici : https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/09/alerta-de-observatii-conjunctia-neptun.html Cer senin ,Mircea ----------------------------------- Armand Popa 24 Noi 2019 20:12 ----------------------------------- Azi avut loc conjuctia planetelor Jupiter si Venus. Am reusit observarea vizuala, am facut si ceva fotografii. Prin telescop Jupiter nu a aratat detalii, iar pe cerul de crepuscul ,satelitii lui Jupiter s-au vazut destul de slab. ----------------------------------- StarChild 02 Apr 2020 16:23 ----------------------------------- In 31martie2020 am iesit putin sa testez un setup pentru a poza conjunctia Venus-M45. A iesit ce se vede mai jos. Nu sunt sigur ca maine voi avea cer bun, asa ca asta ramane poza mea cu conjunctia :-) ----------------------------------- tudor 02 Apr 2020 22:11 ----------------------------------- Felicitari pentru poza StarChild! Eu insa sunt de moda mai veche si am facut un desen cam cu ce am vazut la ocularele binoclului Celestron SkymasterPro 15x70 fixat bine pe un trepied. ----------------------------------- iulian90 02 Apr 2020 22:25 ----------------------------------- Am surprins si eu conjunctia dintre Venus si Pleiade in seara asta, cu camera foto Canon 450D si teleobiectiv foto Albinar 200mm f/4. Am facut 20 cadre de 1s, fara tracking si le-am stivuit in DeepSky Stacker, impreuna cu 10 cadre dark de 1s. S-ar putea in urmatoarele zile, planeta Venus sa se apropie aparent si mai mult de roiul M 45, numai vremea sa tina cu noi. :) ----------------------------------- tudor 03 Apr 2020 22:08 ----------------------------------- Si in seara asta tot cu binoclul SkymasterPro 15x70 am observat conjunctia Venus/Pleiade. De data asta planeta este mai apropiata aparent de roiul stelar. Desenul este acelasi ca ieri doar ca i-am actualizat pozitia planetei si am sters pozitia de ieri ----------------------------------- Stanescu Octavian 03 Apr 2020 22:29 ----------------------------------- Conjunctia asta seara ----------------------------------- Erwin 04 Apr 2020 15:37 ----------------------------------- Foarte fain! Felicitări! Eu nu m-am învrednicit să fac astrofoto deși era o ocazie bună de testat echipamentul, am hotărât să pun la bătaie luneta Lady Black by Zoth pe montura piston mică, cu un ocular de 30mm double-plossl home-made și adaptor afocal pentru telefon, în balconul de sud-vest. Am transmis Live pe FB conjuncția folosind telefonul Huawei P20 Lite, dar am și observat apoi cu diferite oculare, la diferite măriri. Am ajuns până la 152.5X cu ocularul TS UWA de 4mm, mărire la care Venus prezenta forma de semilună clar definită însă era înconjurat de o coroană de aberații cromatice importante. Cel mai frumos s-a văzut cu ocularul Panoptic de 24mm, ocular cumpărat special pentru această lunetă. Deoarece Orionul era încă deasupra blocului nou aflat în construcție și care acoperă orizontul de la vest-sud-vest până la vest am observat și M42. Nu credeam să se vadă atât de bine din oraș, cu Luna deasupra și lumină cât cuprinde. Seeing-ul și transparența au fost bune. Am observat mai apoi Luna. ----------------------------------- iulian90 04 Apr 2020 18:11 ----------------------------------- Am observat aseara apropierea maxima dintre planeta Venus si roiul M 45 Pleiade prin telescopul de 114mm, la 45x. Foarte frumos se vedea planeta Venus pe langa stelele din roiul M 45,era ceva extraordinar, cum foarte rar se intampla. :) Am facut si o serie de 27 poze de 0,7s expunere cu aparatul foto Canon 450D, prin teleobiectivul Albinar la focala de 200mm. ----------------------------------- jimao22 05 Apr 2020 00:14 ----------------------------------- Pun si eu incercarea mea de aseara. Mi-ar fi trebuit un filtru zdravan ca sa opresc in mod semnificativ lumina lui Venus (un Ha mergea bine ca sa fac sa se vada semiluna lui Venus) pe care sa il pun apoi pe Pleiade folosind o smecherie in Photoshop. Dar nu am avut la indemana si dura mult sa fac asta si conjunctia se indrepta vertiginos catre un prun care ne statea in cale, asa ca am facut pozele normal. Am folosit Omegonul de 66 si iOptronul Skyguider. ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Apr 2020 00:31 ----------------------------------- Eu am urmarit intregul serial al ''vizitei de lucru'' a lui Venus in Pleiade,atat vizual cat si facand poze cu aparatul compact Coolpix S3300. Pe 1 Aprilie,2 Aprilie si 3 Aprilie am folosit vizual luneta ''zoth'' 90x600mm. Pe 1,3 si 4 am facut poze cu sapuniera S3300. Pe 2 Aprilie am incercat pe luneta de 90mm telefonul K7 cu un adaptor ca cel folosit de Erwin. Dar este prea putin sensibil pentru a inregistra stelele,am obtinut practic acelasi rezultat ca si cu Coolpix folosit cu obiectivul propriu. Inafara de conjunctia Venus-M45 , azi a avut loc conjunctia Lunii cu Regulus si cu Eta Leo. Regulus a fost inregistrat ,Eta Leo nu. Vizual,aceasta conjunctie s-a vazut foarte bine cu binoclul Fujinon 7x50mm. Edit : am inlocuit poza de la conjunctia Luna-Regulus-Eta Leo deoarece am gasit una in care ,in ciuda paclei consistente de aseara, sapuniera a reusit sa inregistreze slab si Eta. Mircea ----------------------------------- MariusP 20 Dec 2020 17:49 ----------------------------------- Intr-o "spartura" in norii care acopera tot cerul, am vazut in seara asta timp de 5 minute Jupiter si Saturn separate la sub 10'! :shock: Prin Celestron 102SLT pus pe montura Dobson si cu ocularul Zoom 8-24 mm, s-au vazut Saturn cu inelul si Titan, iar Jupiter cu 2 benzi si 3 sateliti, desi parea sa aiba 4, langa Callisto fiind si steaua TYC 6323-2045-1 de magnitudine 7.5! ----------------------------------- tudor 20 Dec 2020 17:54 ----------------------------------- Se pare ca ai avut mare noroc cu norii! Maine, 21 dec 2020, Jupiter si Saturn vor fi in conjunctie maxima, vor fi practic suprapuse pentru ochiul liber! Maine trebuie sa ne incercam norocul sa vedem daca este vreo "fereastra' in nori chiar in dreptul marii conjunctii! ----------------------------------- MariusP 20 Dec 2020 18:00 ----------------------------------- Se pare ca ai avut mare noroc cu norii! Pai nici nu aveam de gand sa-mi incerc norocul la ce innorat este, a fost o intamplare ca m-am uitat pe cer din balcon si am avut timp sa pun luneta pe o masa plianta! S-a uitat si nevasta-mea si nu mai puteam s-o iau de la ocular... :lol: ----------------------------------- tudor 20 Dec 2020 18:08 ----------------------------------- :lol: ----------------------------------- GunDALF 21 Dec 2020 16:21 ----------------------------------- Bagati, fratilor, care n-aveti nori! ----------------------------------- iulian90 21 Dec 2020 17:07 ----------------------------------- Salutare tuturor. :) Eu am avut noroc ieri ,că aseară s-a înseninat aproape complet, după ora 17 și astfel am putut observa conjuncția dintre Jupiter si Saturn. Chiar dacă ieri conjuncția nu a ajuns la maximul de apropiere dintre cele două planete,care urma să fie în seara asta, am zis să profit din plin de ocazia de cer senin, rară în perioada asta, în care a fost înnorat aproape de o lună. Am observat conjuncția atât prin reflectorul de 114/900mm, cât și cu ochiul liber. Prin reflector se vedeau ambele planete la grosismentul de 100x, prin ocularul de 9 mm, iar în ocularul de 3,6mm, la grosismentul de 250x, o planetă se vedea pe marginea câmpului ocularului, cealaltă planetă se vedea tot pe marginea câmpului dar în partea opusă, semn că distanța dintre planete era egală cu câmpul real obținut cu acest ocular de 3,6mm. Cu ochiul liber planetele se vedeau separate, dar foarte apropiate între ele, Saturn mai sus, Jupiter mai jos. Am făcut și cateva poze cu aparatul foto Canon 450D prin reflectorul de 114mm si barlow 3x, reușind să prin ambele planete in câmp, însă la o rezoluție mai convenabilă. În poza cu expunere mai lungă se pot observa si trei dintre sateliții lui Jupiter si o stea in apropierea lor si chiar satelitul Titan al lui Saturn, la limită. Acum ,din păcate, este înnorat la Brăila și nu știu dacă o să mai am șansa să observ maximul conjuncției dintre planetele Jupiter și Saturn. Dar sunt mulțumit si cu observațiile de aseară. :) ----------------------------------- sorini 21 Dec 2020 21:19 ----------------------------------- Iulian, iti multumesc pt poze. Aproape ca uitasem cum arata Saturn! Dar ce vorbesc eu; in Bucuresti, n-am contorizat, dar cred ca sunt 3 saptamani de cand n-am mai vazut nici soarele. Frumoasa reusita foto! Eu am gasit pe net o poza din... Australia! ----------------------------------- StarChild 21 Dec 2020 22:23 ----------------------------------- Total neplanificat, hotarat pe ultima suta de metri sa ies la stele, am dat o fuga la 30km de Timisoara...si bine am facut! A fost senin pana pe la ora 18.45-19 cand au venit dinspre Vest (exact dinspre Timisoara) un strat compact de nori. Din pacate fiind pe fuga nu am mai avut de setari/reglari si alte nebunii, am incercat la rapid o captura, se vede mai jos c emi-a iesit, in schimb am savurat la ocular momentul. A fost o imagine FOARTE frumoasa: 2 planete, cu detalii, 6 (uneori) 7 sateliti, benzi ecuatoriale, sporadic se vedea si diviziunea Cassini... toate in acelasi campola ocular ... ce sa mai vorbesc , un festin vizual.... poza nu spune nimic, e doar dovada ca am bifat-o la palmares, in schimb amintirea de pe retina, e "priceless" ----------------------------------- Armand Popa 21 Dec 2020 22:47 ----------------------------------- La Arad, am avut un noroc imens. Am iesti cu colegii de la astroclubul Galaxis pe un camp de langa oras, unde au venit si cativa curiosi. De la zarirea perechii Saturn-Jupiter , am fost lasati aproximativ 25-30 minute sa ne bucuram de acesta superba conjunctie, dupa care norii au pus definititv stapanire pe cer ----------------------------------- sorini 22 Dec 2020 00:35 ----------------------------------- Felicitari tuturor norocosilor! Multumesc ca impartasiti experienta unica. Noi sudistii.. ca in glumita asta, devenita realitate ----------------------------------- tudor 22 Dec 2020 00:53 ----------------------------------- sorini, eu am ramas cu amintirea planetelor doar din 27 oct 2020, ultima oara cand am vazut cele doua planete intr-un singur FOV de 5.3 grade :cry: Atunci pe 28 octombrie am si scris ca "s-a tras cortina" dar nu ma asteptam sa ramana trasa pana azi https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=9527&start=345 poate noi sudistii vom avea noroc noptile viitoare! ----------------------------------- gpaunescu 22 Dec 2020 10:39 ----------------------------------- sorini, poate noi sudistii vom avea noroc noptile viitoare! Sa speram! Sunt saptamani bune de cand cerul e acoperit de nori. Sper in zilele urmatoare (meteoblue.com imi da putin speranta) sa fie posibil sa scot macar un binoclu. Cer senin oriunde v-ati afla! ----------------------------------- GunDALF 22 Dec 2020 11:07 ----------------------------------- decat Numai... decat se foloseste in constructii negative. Nu am decat doi lei. ;) Sau... am numai/doar doi lei. Cheers ----------------------------------- gpaunescu 22 Dec 2020 11:15 ----------------------------------- Corect; era un typo, nu a fost intentionat ----------------------------------- GunDALF 22 Dec 2020 11:17 ----------------------------------- :wink: Like! ----------------------------------- saiph 22 Dec 2020 13:30 ----------------------------------- Si din Cracovia :) abia ce se culca Soarele, ca a si aparut o fereastra mica-n nori, asa ca am pus Makul pe montura. Mai multe detalii, pe [url=https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=202068#202068]topicul meu :) Felicitari tuturor celor care au avut parte de senin si au reusit sa prinda conjunctia. Pentru "fratii nostri de suferinta", incercati cu vreme rea, le dedicam pozele noastre si ii invitam sa vedem urmatoarea conjunctie :D ----------------------------------- GunDALF 22 Dec 2020 13:31 ----------------------------------- saiph, Like, like, like! ----------------------------------- iulian90 22 Dec 2020 14:58 ----------------------------------- Wow! Frumoase imagini cu conjuncția dintre Jupiter și Saturn, felicitări tuturor! :D A fost un fenomen astronomic spectaculos si rar, ce a putut fi observat în pofida vremii neprietenoase din ultima lună. ----------------------------------- tudor 22 Dec 2020 15:57 ----------------------------------- Si din Cracovia :) abia ce se culca Soarele, ca a si aparut o fereastra mica-n nori, asa ca am pus Makul pe montura. Mai multe detalii, pe ...chiar este frumoasa poza facuta de tine si dedicata noua :) Multumim! ----------------------------------- GunDALF 24 Dec 2020 11:04 ----------------------------------- https://www.youtube.com/watch?v=__BvjSydKDY ----------------------------------- tudor 10 Iul 2021 13:51 ----------------------------------- Maine Venus si Marte vor fi foarte apropiate avand in imediata vecinatate si Luna Noua! Se poate observa conjunctia imediat dupa apus. Eu ieri am observat deja Marte si Venus cu un binoclu cu FOV de 6.6grade. Dar aveau sigur mult sub 5 grade intre ele. edit: Acum am vazut conjunctia cu binoclul 28x110, si planetele au incaput chiar si in FOV-ul de 2.4 grade ale binoclului ----------------------------------- dragos.n 11 Iul 2021 18:37 ----------------------------------- Pe 12 va fi o imagine frumoasa, cu Luna noua la circa 4 grade de Venus si Marte, care vor fi la mai putin de un grad una de alta. Iar pe 13 va fi cea mai mare apropiere dintre cele doua planete, la 40 de minute de arc. Din pacate, altitudinea e foarte mica. Cel mai bun moment de vizibilitate este la ora 22.00, cu planetele sub 6 grade altitdine. ----------------------------------- iulian90 11 Iul 2021 19:05 ----------------------------------- Intersant, cred ca o sa observ si eu conjunctia dintre planetele Marte si Venus si Luna, cel mai probabil cu binoclul, fiindca cu telescopul nu cred ca o sa reusesc sa le vad la o inaltime asa mica de orizont. :) ----------------------------------- Cata2 11 Iul 2021 19:14 ----------------------------------- Aseară am încercat și eu Venusul....însă prea puțin, o armată de țânțari m-au răpus. La ora observației soarele încă nu apusese total și Martele nu era vizibil. ----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Iul 2021 12:38 ----------------------------------- am prins aseara Luna 3% si Venus Marte ----------------------------------- Constantin Iulian 12 Iul 2021 21:39 ----------------------------------- Luna si Venus prin binoclu Lacerta Explorer 10x50 ----------------------------------- dragos.n 12 Iul 2021 22:13 ----------------------------------- Poza din seara asta, cu toate trei. Marte se vede mic in stanga lui Venus. Dati click pe imagine. Obiectiv Canon 70-300mm f4-5,6, pe Canon 6D, luata din mana. Dupa marea conjunctie ratata, din motive de nori, ma simt cumva satisfacut. Printre multe poze miscate, am mai gasit una bunicica. Imi pare rau ca datorita altor probleme, nu am avut timp sa ies cu ceva scule grele. Ambele poze sunt crop0uri reduse din imaginile originale. ----------------------------------- Erwin 13 Iul 2021 06:05 ----------------------------------- Nu am făcut poză, am văzut doar Luna și Venus în crepuscul, era prea multă lumină să se vadă și Marte fără niciun instrument. Probabil cu binoclul s-ar fi văzut, dar în balconul de vest roiau țânțarii. Mai târziu ar fi apus după blocurile de 7 și 8 etaje din proximitate. Asta este, de când s-au înălțat nu mai am orizont spre sud-vest și vest. ----------------------------------- dragos.n 13 Iul 2021 08:23 ----------------------------------- Nici eu nu am vazut Marte cu ochiul liber, desi am stat pana au apus. Cat despre tantari, eu am fost langa un palc de padure din apropiere, asa ca .... ----------------------------------- Stanescu Octavian 13 Iul 2021 09:57 ----------------------------------- Luna noua /Marte cel portocaliu si Venus focala 1600mm canon 6d ----------------------------------- iulian90 13 Iul 2021 18:56 ----------------------------------- Eu am observat conjuctia dintre Venus si Marte cu binoclul 10x50 aseara, pe la ora 21:30. Marte apare mult mai slab luminos decat Venus de aceea nu se vede cu ochiul liber, nici eu nu am reusit sa vad planeta Marte cu ochiul liber. :) ----------------------------------- tudor 11 Aug 2021 21:11 ----------------------------------- Ieri seara (10.08.2021) Luna si Venus aveau intre ele cu putin peste 8.8 grade pentru ca mai trebuia foarte putin si incapeau in campul vizual de 8.8 grade al binoclului Nikon E II 8x30. Insa azi, in urma cu aproximativ o ora, am observat Luna si Venus confortabil in FOVul de 5.3 grade al binoclului Leica Trinovid 10x25 BCA. Cu binoclul 16x70 APM ED de 4.1 grade foarte fortat se vedea foarte la margini intr-o parte Venus si in celalata un pic din Luna. ----------------------------------- Stanescu Octavian 03 Mar 2023 17:23 conjunctia 1 martie ----------------------------------- seara am plecat de acasa ca era plictisitor doua buline mici pe cer . am gasit ceva mai intyeresant ----------------------------------- CAdi 21 Mar 2023 17:31 Aliniere de 5 planete din sistemul nostru solar ----------------------------------- Interesanta fotografia lui Octavian Stanescu ! ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Mar 2023 21:26 ----------------------------------- In dupa-amiaza acestei zile de Vineri 24 Martie, am primit de la prietenul Armand un pont foarte bun: avea loc o conjunctie Luna-Venus. El deja o observa iar Venus era bine vizibila in binoclu. Folosind indicatiile lui Armand si binoclul Saga 10x42mm, am reusit si eu sa observ conjunctia. Am intocmit desenul postat pe blogul meu. Prietenul nostru Csukas Matyas din Salonta a reusit de asemenea sa observe conjunctia pe cerul de zi. https://observoergosum.blogspot.com/2023/03/luna-venus-conjunction-march-24-2023.html In aceeasi nota, daca seara veti pune Marte la marginea vestica a campului vizual in binoclu, veti vedea planeta in acelasi camp vizual cu roiul deschis M35, vizibil la stanga, spre Est. Aseara, campul de 6,5 grade al binoclului Saga mi-a permis sa vad in acelasi camp Marte, rosiatic + M35 undeva la mijloc + steaua oranj Propus la marginea din stanga a campului. Cer senin, Mircea ----------------------------------- valy 24 Mar 2023 21:46 ----------------------------------- Ieri, din greseala, m-am uitat pe geam, si am vazut preambulul conjunctiei. Din greseala azi nu m-am mai uitat asa ca am ratat conjunctia. ----------------------------------- Stanescu Octavian 11 Apr 2023 22:49 Conjunctie Venus Pleiade ----------------------------------- acum seara am avut un pic de senin asa ca am prins Venus cu Pleiade am privit prin binoclu 16x70 . apoi poze in poze apar mai multe stele