----------------------------------- Sorin Sfartz 03 Ian 2015 10:47 montura Skywatcher - protocol com. prin hand controller? ----------------------------------- La multi ani! Un an frumos tuturor! As vrea sa stiu ce protocol de comunicatii, foloseste montura Skywatcher la portul acela cu mufa de telefon - RJ12 parca - de la telecomanda (hand controller), insa nu acela care se leaga la montura. Ce limba vorbeste telecomanda adica prin portul acela. E un port RS232 standard? Eu nu am Skywatcher, ci un CGEM care are si el pe telecomanda un port similar. Parca l-am conectat candva printr-un adaptor usb-serial la un laptotp si m-am jucat putin cu PHD guiding. Imi imaginez ca ar trebui sa fie cam acelasi tip de port si sa vorbeasca cam aceeasi limba cu cel de la Skywatcher, insa acum nu am acces la montura mea si nu pot investiga nimic. ----------------------------------- cmatei 03 Ian 2015 17:38 ----------------------------------- Protocolul e "imprumutat" de la Celestron (NexStar) si e un RS232 standard. Nu stiu daca e 100% compatibil, insa eu folosesc (in linux) fix un driver pentru celestron. ----------------------------------- dcristi 03 Ian 2015 22:10 Re: montura Skywatcher - protocol com. prin hand controller? ----------------------------------- Ce limba vorbeste telecomanda adica prin portul acela. E un port RS232 standard? E un port standard. Detalii despre protocol gasesti in manualul de la SW Dobson. Vezi la pagina 26. http://www.skywatcher.com/downloads/DOB8&10$12&14&16Goto.pdf Daca vrei sa te joci cu asta ai grija sa nu bagi cablul in portul care merge inspre montura. Pe RS232 datele circula cu tensiune mare ( +/- 15v parca) iar catre montura datele circula cu 0V/5V. ----------------------------------- Sorin Sfartz 03 Ian 2015 22:51 ----------------------------------- Multumesc frumos tuturor. Acum e mai limpede. Am gasit si in anexele manualului descrierea comenzilor. Apoi am descoperit si un pdf cu protocolul (nexstar) mai detaliat pe pagina celestron. Intr-adevar e acelasi protocol. Exact ce imi trebuia. Multumesc de atentionarea cu tensiunea. Sper sa nu fie cazul, caci eu am nevoie de protocol in ideea de a conecta un controller de montura "home made" cu un telefon sau o tableta. Asa ca nu o sa folosesc efectiv un port serial ci o sa incerc sa adaptez niste chestii pe acolo. Inca odata multumiri.