----------------------------------- larrylart 14 Apr 2007 15:25 Venus in timpul zilei ----------------------------------- Azi pe la 16:00 am scos telescopul sa ii fac niste reglaje la mecanismul de focus ... si dupa ce am terminat m-am gandit sa incerc sa vad daca se vede cumva venus ... si se vede super :) Am mai observat mai demult si jupiter cam tot asa duapamiaza in jurul orei 15. Acum astept sa raara si saturn pe dupa pomi sa vedem daca se vede si el ... in ciuda soarelui care dogoreste de nu mai stiu ce sa fac de cald :) Interesant ca poti observa planetele astea si in timpul zilei :) A mai incercat cineva de aici asta ? Larry ----------------------------------- Mitu Catalin 14 Apr 2007 15:36 ----------------------------------- Eu am fotografiat Venus pe la 19.30 cand inca nu se vedea cu ochiul liber , dar nu se compara... ----------------------------------- larrylart 14 Apr 2007 15:44 ----------------------------------- Ehh la 19:30 soarele deja sa dus la culcare ... dar sa il vezi la 16:00 cu soarele inca sus pe cer e ceva :) Sigur calitativ pt photo nu se pune problema ... cu toate ca ma simt unpic temptat arata ca un soare micut :) Larry ----------------------------------- sky 14 Apr 2007 16:23 ----------------------------------- eu am tinut Saturnul in telescop pana sa facut dimineata si cu cateva minute inainte de rasarit a disparut de tot si ma uitam la 550x asa ca tu nu stiu ce sanse ai sa observi Saturnul ziua ----------------------------------- larrylart 14 Apr 2007 17:57 ----------------------------------- Am reusit sa vad si saturn pe la 18:15 ... la lumina zilei cum se zice... cu soarele suficient de sus :) Probabil il vedeam si mai devreme ... dar nu am facut atent cautarea in spirala pt ca me enervase mecanismul asta de la focuser. Se vede slabut ce e drept .. dar se vad inelele :) Larry ----------------------------------- alexconu 14 Apr 2007 18:22 ----------------------------------- Am vazut Venus in amiaza mare de multe ori. Chiar am vazut si o ocultatie a lui Venus cu Luna cred ca pe la ora 13 (21 mai 2004). Iar Mercur cred ca l-am vazut de mai multe ori ziua decat in crepuscul :) ----------------------------------- Doru Dragan 14 Apr 2007 19:05 ----------------------------------- Tavi a fotografiat evenimentul si mie imi place tare mult cum a iesit dar nu stiu daca mai are imaginea respectiva. Tavi are calculatorul plin de diferite poze si are un mod foarte ... hmmm ... original de a le tine in ordine :( :) Acum e plecat pe la Herculane dar cand vine o sa-l rog sa o caute. ----------------------------------- alexconu 14 Apr 2007 19:13 ----------------------------------- Fotografii ale ocultatiei facute de membri ai Astroclubului Bucuresti la: http://www.vt-2004.org/photos/images/vt-photo-01-bar.jpg http://www.vt-2004.org/photos/images/vt-photo-02-bar.jpg Eu atunci imi amintesc ca eram plecat din Bucuresti si am vazut evenimentul cu o luneta sprijinita de un gard :D ----------------------------------- HoO_Germany 14 Apr 2007 23:11 ----------------------------------- Eu personal inca nu am reusit sa gasesc planetele pe timp de zi, dar am vazut acum cativa ani la o Starparty Jupiter pe timp de zi la un telescop Refractor Vixen 102/1000 unde sub folosiere unui filtru gri, se vedea planeta bine si clar ca sa puteai zice ca este Jupiter. Sigur nu avea detailile cum cunoscut noaptea, dar era interesant destul. ----------------------------------- florin_astro 15 Apr 2007 08:59 ----------------------------------- Eu foloseam mai demult o metoda destul de precisa. Aveam un telescop cu montura azimutala pe care am fixat niste cercuri gradate (pe axa azimutala si inaltime). Seara calculam coordonatele pentru o stea cunoscuta si fixam telescopul si cercurile gradate in asa fel incat steaua sa fie in centrul campului ocularului la ora calculata. Lasam telescopul pe balcon nemiscat pana a doua zi cand calculam coordonatele pentru o planeta vizibila si fixam telescopul la coordonatele calculate. Cu cateva minute inainte de timpul calculat priveam in ocular si asteptam. De multe ori nici nu ea nevoie sa misc prea mult telescopul pentru a gasi planeta. In acest mod am gasit planetele Jupiter si Venus si la orele amiezii. (De mentionat ca pe vremea aceea nu aveam PC si calculele le faceam cu un calculator de mana utilizand efemeridele dintr-un anuar astronomic - insa satisfactia era pe masura in momentul gasirii planetei). ----------------------------------- larrylart 13 Mai 2007 15:48 ----------------------------------- aha am prins saturn la ora 16:00 :) nou record personal :) vai ce canicula e afara ... cerul arata tare bine ...dar sper sa tina pana la noapte :? Larry ----------------------------------- florin_astro 13 Mai 2007 17:12 ----------------------------------- Si eu l-am vazut azi pe la orele 16h40m TLR. Am folosit un telescop Newton de 25cm pe care am fixat provizoriu niste cercuri gradate. Apoi cu Cartes du Ciel am determinat inaltimea si azimutul pentru ora mai sus mentionata. Nici nu a trebuit sa ma chinui mult pana sa-l gasesc. Apoi am incercat sa-l vad si cu ochiul liber. M-am uitat in directia in care era indreptat telescopul si Venusul se vedea foarte bine si cu ochiul liber. Maine am sa incerc aceasi faza si cu Mercur, sper sa reusesc. ----------------------------------- 2SKY 06 Iul 2014 14:00 ----------------------------------- Am de gind sa vad Venus , la 16:00 , la W , foarte inalt . Daca il voi vedea fara telescop , voi incerca si cu . Are cineva idee , cum se vede in plina zi cu telescopul ? nu deranjeaza lumina ? ceva poze ? ----------------------------------- Erwin 06 Iul 2014 18:33 ----------------------------------- Încearcă. Atenție la Soare. Locul observației ar fi bine să fie la umbra unei clădiri mari. Turbulența deranjează mai mult, cred eu. ----------------------------------- 2SKY 06 Iul 2014 22:39 ----------------------------------- Nici o sansa . 2 ore si l-am urmarit , ai dreptate la N , E , W aveam umbra . Cerul parea senin , abia dupa 1h mi-am dat seama ca era o atmosfera creata din razele soarelui + ceva vapori fini , nu nori . Atmosfera avea o nuanta de alb in partea Westica , fata de Est care era un albastru curat . Se poate sa fi fost si prea aproape de soare . Am incercat doar cu binoclu si :cry: ----------------------------------- jupiter2009 15 Mai 2019 19:58 ----------------------------------- Eu am aflat într-un mod interesant că pot vedea Venus cu ochiul liber ziua. Era mijlocul zilei, Venus era la un grad jumătate de Lună, deci ușor de găsit. Eu am pus un aparat foto compact cu zoom 8x pe trepied, am dat zoom pe Lună și am văzut micul punct care este Venus, apoi m-am uitat și cu ochiul liber și am văzut. O dată ce știam unde să privesc, o vedeam automat. ----------------------------------- MariusP 04 Iun 2020 08:10 ----------------------------------- Pun aici niste fotografii interesante la Venus, facute la conjunctia inferioara din 3 iunie de Nicolas Lefaudeux si Boyang Liu. "" "" "" ----------------------------------- iulian90 04 Iun 2020 17:31 ----------------------------------- Interesanta metoda lui Nicolas Lefaudeux si a lui Boyang Liu, de observare a planetei Venus la conjunctia inferioara. Rezultatul a iesit fain in ciuda conditiilor dificile (cer foarte luminos in preajma Soarelui, riscul crescut datorita apropierii mari fata de discul solar, montura aliniata bine etc. ). Felicitari din partea mea. :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Noi 2021 18:25 ----------------------------------- Azi, Miercuri 10 Noiembrie a.c., la ora 16:45 TLR sau 14:45 UTC, am vazut Venus cu binoclul Sakura 9x60mm. Apoi, luand ca repere obiecte terestre precum ramuri de pom si acoperisul casei, am localizat si am vazut Venus si cu ochiul liber. Focalizarea binoclului am facut-o pe Luna. In acel moment, Soarele era la 2 grade si 40 minute deasupra orizontului. Cu binoclul, Venus era foarte bine vizibil. Cu ochiul liber, asa cum a zis jupiter2009 ... ''odata ce stiam unde sa privesc, o vedeam automat.'' Planeta era vizibila dar trebuia sa o cauti. Peste un sfert de ora, la ora 17:00 TLR sau 15:00 UTC, Venus era foarte luminoasa in binoclu. Si ''sarea in ochi'', imediat ce priveam spre zona ei, si cu ochiul liber. In acel moment, dupa Stellarium, Soarele era la altitudinea de 14 minute. Sa facem un exercitiu de imaginatie. Daca as fi putut sa vad Soarele, in aceeasi pozitie (pentru el) si din aceeasi pozitie (pentru mine), cu milioane de ani in urma, spre Vest ar fi fost Marea Panoniei conform trecutului descris de Paleontologie. Atunci Soarele ar fi aparut tangent cu bordul inferior la orizontul scaldat in ceata inserarii, zarit printre jeturile de abur ale balenelor. Iar eu ar fi trebuit sa ma aflu pe insula sau peninsula (care desigur ca nu a existat) Aradus Miocenis, sprijinit intr-un ciomag zdravan, pazindu-mi turma de rinoceri blanosi Coelodonta ... Timisorenii, seghedinii si targu-muresenii ar fi trebuit sa fie scafandri. Iar cele sapte case ale domnului presedinte Ciolanis sper sa fi fost toate pe fundul lacului pe malul caruia era Sibiul pe atunci. Viena, Budapest, Bratislava si Belgrad ar fi fost orase-port. Si pe atunci se purtau pilele ... Mircea ----------------------------------- MariusP 11 Noi 2021 09:46 ----------------------------------- Am eliminat cele 3 mesaje ce au urmat. ----------------------------------- Armand Popa 11 Noi 2021 16:50 ----------------------------------- Am vazut si eu azi planeta Venus cu binoclul 10x50, la ora 16.20 dupa care am profitat de apropierea planetei Jupiter de Luna si am reusit sa vad si Jupiter tot cu binoclul 10x50 in care apare ca un mic disc. Faine observatiile astea pe cerul zilei :) ----------------------------------- Armand Popa 07 Ian 2022 13:36 ----------------------------------- Azi,07.01.2022, ora 13.00TLR, am observat planeta Venus cu faza de 0.4% la 5 grade de Soare. Am ascuns Soarele dupa acoperisul vecinului, si am cautat planeta (foarte usor de gasit) cu binoclul 10x50. Dupa care am facut cateva poze cu telefonul afocal prin telescopul dobsonian de 200 Am ramas fara cuvinte cat de frumos sa vazut! ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Ian 2022 15:34 ----------------------------------- Felicitari Armand ! Am incercat si eu dupa ce m-ai sunat sa vad Venus cu binoclul 7x50mm dar n-am reusit. Si esecurile fac parte din viata ... Mircea ----------------------------------- iulian90 07 Ian 2022 22:31 ----------------------------------- Bravo Armand, felicitari pentru observarea planetei Venus la o faza atat de mica, secera se vede foarte subtire. :D Am incercat si eu sa observ planeta acum doua zile, pe 5 ianuarie seara inainte si dupa apusul Soarelui, tot cu binoclul, dar nu am reusit din cauza conditiilor mai nefavorabile, cerul era cam luminos in apropierea Soarelui. Acum vreo 4 ani si ceva, in 2017 parca, am reusit sa observ planeta Venus aproape de conjunctia inferioara si secera se vedea tot asa de subtire si rotita cu vreo 70-80 de grade fata de verticala locului unde se gasea planeta, practic secera traversand polul Sud al planetei.