----------------------------------- Emil 19 Iun 2014 20:25 Soft Meteo ----------------------------------- Ahoi, dupa cum stiti planificarea unei sesiuni fie ea foto sau vizuala necesita pe langa planificarea obiectele care vor fi observate si o parte de evaluare a datelor meteorologice pentru a evita surprize neplacute. Dupa cum o parte dintre voi stiti, posed o statie meteo si un server meteo dedicat insa sunt cam tot timpul in cautarea de softuri noi sau care sa imi completeze ceea ce am pana acum. Astfel cautand software pentru Boltek StormTracker versiunea PCI am dat de altceva. http://www.zygrib.org/ Eu zic ca merita a fi incercat cu toate ca nu am gasit pana acum optiunea "seeing" insa sunt multe alte optiuni care sunt interesante. Numai bine Emil P.S. Titlul este general deoarece cred ca este bine daca deschidem un topic dedicat pe aceasta tema, stiu de topicul "Predictii seeing" insa cred ca acest topic va fi ceva mai amplu. ----------------------------------- Emil 15 Iul 2017 20:06 ----------------------------------- Topic vechi insa un update Eumetcast antena off-set 1.2 m receptie Eutelsat 10E, tuner tbs 6903 dual. ----------------------------------- Emil 15 Iul 2017 20:19 ----------------------------------- Imagine actuala: distributia vaporilor de apa in atmosfera ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Iul 2017 16:58 ----------------------------------- Emil Cine era pe meridianul central in momentul pozei ,te rog ? Foarte interesant , parca nici n-ar fi vorba despre acea (aparent) prea bine cunoscuta planeta ...Mircea ----------------------------------- Emil 16 Iul 2017 19:48 ----------------------------------- Mircea datele sunt furnizate de satelitul Meteosat-10 (MSG-3) si redistribuite catre utilzatori prin Eutelsat 10E pentru banda ku. Rezolutia este de 1 km /pixel. O descriere a sistemului o gasti la urmatoarea adresa https://www.eumetsat.int/website/wcm/idc/idcplg?IdcService=GET_FILE&dDocName=PDF_TD15_EUMETCAST&RevisionSelectionMethod=LatestReleased&Rendition=Web Atasata o imagine in culori false, se bazeaza pe canalul IR. ----------------------------------- Emil 20 Iul 2017 12:24 ----------------------------------- Imagine la rezolutie maxima. ----------------------------------- Emil 02 Aug 2017 13:52 ----------------------------------- Distributie vapori de apa, conditii actuale RO.