----------------------------------- C.Ovidiu 08 Apr 2014 11:40 Observatii prin lunete simplete ----------------------------------- Dragi colegi de breasla, deschid acest topic celor pasionatii de istroia astronomiei si in special lunetelor simplete tipice secolului al XVII-lea, instrumente optice compuse dintr-un obiectiv simplet cu singura lentila pozitiva, non acromatic pentru colectarea luminii obiectelor indepartate, si un ocular pozitiv ori negativ, de preferabil unul comercial de calilate superioara pentru rezultate bune. Recent am terminat constructia primei lunete de acest gen tipic refractoarelor din sec al XVII folosind un obiectiv biconvex cu o apertura utila de 28mm f 1250mm, achizitionat de la Tavi Florian la care i multumesc foarte mult. De la finalizarea proiectului constructiv a trecut cam 1 saptamana, timp in care am putut face observatii prin acest intrument. Fiind pasionat si de observatii la stele duble, in special cele fizice am obtinut rezultate remarcabile folosind acest instrument la dublele fizice Castor si Algieba, la care am putut spre surprinderea mea sa splitez cele 2 duble, observand companionul acestor 2 stele. La prima vedere pare exagerat ei bine distante intre componente avand un spatiu relativ mic ( hair split) am putut observa aceste 2 componente care au o separatie de : Castor - 4.9 arc sec, Agieba - 4.6, conform sursei http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?section=1 Azi noapte am reusit sa observ pentru prima oara in acest an Saturnul cu luneta de 28mm era incredibil am reusit relativ usor sa observ inelul si spatiu intunecat dintre inel si discul planetei la 62x iar apoi la 125x am observat mai aproape planeta, dar intunecos, am preferat sa folosesc ocularul de 18mm 70x, unde luminozitatea si marirea erau acceptabile. In acest context putem spune ca un obiectiv avand o calitate buna de 28mm are separatia maxima de 4,1 arc sec. Din fericire am procurat lentila obiectiv impreuna cu una de 40mm f 2400 asa ca nu voi ramane legat de luneta de 28mm, voi trece la constructia lunetei mari de 40mm pe care o voi folosi in special la observarea si masurarea stelelor duble fizice. Jos poza cu noua luneta de 28mm ----------------------------------- 2SKY 08 Apr 2014 20:07 ----------------------------------- Frumos proiectul , diagonala este cu prisma sau oglinda ? sa nu ai si acolo pierderi . Oricum la apertura asta se preteaza la obiecte mai luminoase , mai putin planete . Cine va face corectia RA , la f=2400 ? ----------------------------------- C.Ovidiu 09 Apr 2014 13:38 ----------------------------------- Aseara, am tras o tura la Marte cu luneta de 28mm seeingul fiind relativ bun am incercat sa vad daca si de data asta voi putea distinge ceva detalii pe discul planetei, ei bine se pare ca am observat ceva sau asa mi sa parut, la 70x o pata intunecata la limita vizibilitatii pe disc, mai terbuie incercat, opozitia se apropie sa speram ca vremea va tine cu noi. In cea ce priveste diagonala este o prisma de tip roof nici vorba de oglinda zenitala, prisma roof iti intoarce imaginea la pozitia normala, fata de oglinda imaginea, este inversata stanga / dreapta, in cea ce priveste pierderea luminozitatii este aproape indetectabila, eu prefer prismele, nu mi-au placut niciodata oglinzile zenitale. Legat de montarea lunetei de 40 f.2400 am timp destul sa gasesc solutii momentan am cateva variante ipotetice, voi vedea pe parcurs. ----------------------------------- C.Ovidiu 19 Apr 2014 17:01 ----------------------------------- Revin cu noi observatii revolutionare folosind lunete simplete de calitate optica exceptionala. Dragi forumisti sper din tot sufletul ca jurnalul acesta sa nu fie tratat ca o simpla poveste spusa unui copil de gradinita. Aseara am scos luneta de 28mm f12500mm homemade, la o sesiune de observatii, tinta principala a fost Marte, dupa mai multe sesiuni de observatii la aceasta planeta am constatat odata pentru totdeauna ca refractorul de 28mm poate scoate la iveala detalii pe Marte, nu a fost usor, la o asa apertura, in mod normal se poate observa detalii pe aceasta planeta folosind o apertura de 28mm dar e nevoie de o calitate foarte buna a obiectivului in asa fel incat sa poti discerne aceste detalii plus un seeing foarte bun, locatie ideala pt observatii nu in oras etc. Am observat Marte cu luneta de 28mm la 62x si 70x a fost destul de greu este nevoie de multa experienta in observatii vizuale pentru a putea observa aceste detalii, iar experienta mea de 9 ani in observatii vizuale si-a spus cuvantul, detaliile sunt oricum vagi, slabute, totusi am fost surprins de calitatea obiectivului dar si a ocularelor pe care le-am folosit ( comerciale, Plossl). Nu am inventat nimic din tot ce am spus, sunt observatii dovedite, nu am cum sa mint si nici nu a-si avea de ce. Co ocazia aceasta va urez la toti un Paste Fericit si spor la observatii :) ----------------------------------- C.Ovidiu 20 Apr 2014 20:41 ----------------------------------- Observatii Astronomice in prima zi de Pasti Salutare dragi prieteni, in aceasta seara am inceput observatiile la Jupiter folosind refractorul de 28mm F.1250, in campul vizual al ocularului de 20mm (62X) am observat benzile lui Jupiter, la 62, si 70x, frumos. Apoi am indreptat luneta spre Castor ( Alpha Geminorum) celebra dubla fizica cu o perioada de 400 de ani din constelatia Gemeni, cele 2 componente fiind aproape splitate la 70x avand forma de 8, doar la o apertura de 28mm. Am continuat cu Marte la care am incercat si de data asta sa vad daca pot discerne detalii, si asa a fost, umpic mai slabut ca data trecuta dat fiind faptul ca Marte nu era cu partea unde se putea observa mai multe detalii. Luneta de 28mm fiind un instrument ideal pentru observatii de rutina la Soare unde am observat pentru prima oara petele solare folosind un ocular Huygens de 35mm construit pentru observarea soarelui in proiecte, la o asa apertura nu are rost sa folosim filtru solar - imaginea fiind extrem de intunecoasa. Pentru prima oara am observat detalii la pete solare in zona ce inconjoara partea centrala intunecata, cu celebra luneta de 28mm, nu numai eu m-am bucurat de aceasta exprienta dar niste musafiri entuziasmati care au venit la tac pentru a vedea pentru prima oara Soarele prin telescop, folosind metoda proiectiei, a fost un fel de star party intre persoane apropiate nu au avut ocazia de a vedea ce poate luneta mai tarziu spre seara cand maestrul Jupiter isi face aparitia, si zeul razboiului ne ataca din est. ----------------------------------- Tavi F. 03 Mai 2014 23:59 ----------------------------------- Luneta de 28mm fiind un instrument ideal pentru observatii de rutina la Soare unde am observat pentru prima oara petele solare folosind un ocular Huygens de 35mm construit pentru observarea soarelui in proiecte, la o asa apertura nu are rost sa folosim filtru solar - imaginea fiind extrem de intunecoasa. Daca poti achizitiona folie solara in cantitate mica (sau sa-ti ramina resturi de la confectionarea filtrului pentru vreun instrument mai mare), merita sa faci filtru si pentru aceasta luneta. Se aplica acelasi principiu ca si-n cazul telescoapelor mai mari. Adica grosismentul raportat la diametrul obiectivului este determinant in luminozitatea perceptibila a astrului observat vizual. Deci la Gmax=~2..2.5*D[mm] imaginea va fi absolut in regula (indiferent de diametru, de fapt, la diametrele mari se accentueaza fierberea cauzata de turbulenta atmosferei terestre). Si eu tot asa am procedat la lunetele simplete... dintr-un rest am reusit sa obtin un filtru solar cu diametrul de aprox. 45mm, utilizabil pe lunetele D28 si D40mm. ----------------------------------- tavi 84 04 Mai 2014 10:50 ----------------------------------- Spatiul intunecat dintre inel si Saturn are circa 6" in conditii favorabile si am reusit sa-l observ prin 2001 cu o luneta cu apertura de numai 20 mm(impresia vizuala era mai degraba ca Saturn avea niste "torti").Luneta respectiva avea obiectivul dintr-o lentila simpla planconvexa cu focala de 250 mm si o lentila divergenta biconcava din flint recuperata dintr-un obiectiv,destul de apropiata de cea convergenta,pe post de Barlow,plus un Ramsden de microscop IOR de 25 mm ca ocular,ce obtinea o marire de 40 ori.Inutil sa mentionez cat de colorata era imaginea... ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Mai 2014 16:43 ----------------------------------- Aseara 06.07 am inceput sesiunea de observatii la Luna unde am incercat sa testez fotografic dar si vizual performantele lunetei de 28. f44. La un diametru de 28mm pare la prima vedere prea mic sa fie adevarat, si cu potential minim, in orice domeniu observational, dar nu este asa, rezultatele observatiilor isi vor spune cuvantul, Find un un observator lunar inflacarat, am incercat sa scot tot cea ce se putea la un diametru de 28mm, zis si facut, rezultatele sunt sub asteptari, chiar mai bune decat credeam. Aseara am inceput observatile cam pe la ora 10, Luna a fost vedeta, folosind un ocular comercial 20mm kellner ( 62x) a redat foarte frumos Luna la o putere mica, imaginea fiind clara, aberatii cromatice aproape inexisente, am schimbat ocularul cu unul de 15mm Huygens, la 83x placuta imaginea, detaliile mici incep sa isi faca aparitia, iar apoi la 125x ( 10mm super plsosl) imaginea inca era clara, dar insotita de un halo albastru slab, care nu afecta insa detalile observate, cu aceasta ocazie am observat muntele central al craterului AGRIPPA (46km) la fel a fost cazul cu craterul Plinius (43Km) muntele central find mai greu de observat. Datele actualizate legate de rezolutia maxima atinsa de refractor sper sa le obtin in aceasta seara daca seeingul imi permite si bineinteles vremea. Jos postez o captura realizata cu un Nikon L310 + ocular 40mm (31x) handheld la ocular. ----------------------------------- C.Ovidiu 03 Sep 2014 20:07 ----------------------------------- Buna seara, dragi colegi, de multa vreme nu am mai adaugat ceva pe acest topic fiind ocupat la locul de munca, tousi asta nu ma impiedicat sa fac astronomie si ATM. Luneta de 27mm a fost refacuta in indregime, reproiectata si construita folosind materiale de buna calitate, practic am reconstruit-o de la 0. Luneta fiind fnalizata, arata mult mai bine, decat vechiul design, telescopul este operational, am muncit aproape o luna la acest proiect. Tubul fiind din curpu, smirgheluit si vopsit pe interior avand diafragme metalice taiate precis la strungar tubul are un diametru de interior de 33mm si exterior de 35mm, in interiorul tubului am inserat 8 diafragme, obiectivul este biconvex slefuit de Tavi F. Am reusit sa fac observatii cu ea iar rezultatele sunt peste masura, colimarea fiind perfecta, ma luat cam 3 zile sa bag diafragmele fiecare pozitionate corect a fost o munca migaloasa la care cheia succesului reprezinta rabdare si multa pasiune. Avand un loc de munca nu ma oprit sa continui proiectele ATM si observatiile care vor continua sa apara pe acest topic, dedicat observatilor astronomice folosind lunete simplete. Jos am atasat o poza cu noua luneta la observatii. ----------------------------------- StarChild 04 Sep 2014 07:25 ----------------------------------- Frumos lucrat . Am vazut mai sus ca se vorbea si de filtru solar. Am un filtru ptr luneta de 120mm, si care e gaurit intr-o parte, deci inutilizabil la luneta de 120. Totusi exista suprafata utila suficienta ptr diametru de 28 (si chiar 40 daca zici ca o sa faci o luneta mai mare) asa ca daca vrei, iti donez filtrul . Sa-mi trimiti pe mesagerie adresa unde sa-l trimit. ----------------------------------- zoth 04 Sep 2014 12:32 ----------------------------------- Foarte frumoasa constructia lunetei, felicitari Ovidiu! Sper sa-ti aduca bucurie la observatii pe masura :) Doua intrebari: - la ce greutate aproximativa a ajuns luneta cu tubul de cupru? - nu folosesti oglinda diagonala la observatii? (stiu ca lunetele secolului 17 nu foloseau asemenea oglinzi dar comoditatea zilelor noastre ar cam impune-o) ----------------------------------- C.Ovidiu 04 Sep 2014 17:11 ----------------------------------- StarChild am filtru pt observatii solare de 4cm nu este probleme, iti multumesc pentru initiataiva, legat de greutatea tubul optic la statiul in care se afla care cam un 300 g poate mai putin nu este asa de greu avand doar 1mm grosime ( masurat cu subler). Oglinda zenitala si prisma nu folosesc fac observatii directe la prime focus, pentru mine este comod, luneta este destul de inalta sa pot face observati comode cam pana la 30- 40 de grade daca observ spre zenit telescopul va fii montat pe o masa rigida care nu vibreaza. Vroiam sa achizitionez o teava mai groasa dar varianta actuala sa potrivit perfect, tevile de cupru vin la un diametru fix pe mai multe grosimi eu am optat prima oara pentru una de 32x1,5, era grea tare grea cam un kg avea poate si un kg jumatate, iar cea de 32x1m are grosimea de 1mm deschiderea interioara este de 33mm nu de 32, fiind foarte stabila nu se incovoaie. Legat de observatii nu am putut face nimic in aceste zile cerul fiind inorat, nu stiu in seara asta cum va fii ultima oara cand am iesit cu ea a fost in data de 2 septembrie cerul era foarte turbulent asa ca am renuntat. ----------------------------------- C.Ovidiu 26 Noi 2015 18:23 ----------------------------------- Salutare, nu am mai scris demult in aceasta rubrica despre observatii astronomice prin lunete simplete de calitate inaltă. Anul trecut in luna noiembrie dacă bine imi aminesc am donat telescopul uni prieten, iar anul acesta in septembrie l-am primit inapoi, baiatu era curios sa vada ce se poate observa printr-un telescop. Pana la urma a dorit sa imi inapoieze instrumentul asa ca am fost de acord. Luneta a venit inapoi la mine intr-o stare excelentă am facut cateva mici upgrade-uri iar luneta a intrat inapoi in cursă. Este cea mai reusita luneta construită de mine vreodata. Tubul din curpu se comporta excelent, diafragmele metalice din interior is la locul lor, obiectivul are capac de protectie si este protejat si de o husa. După ce am primit-o observatiile au explodat, am observat mai mult stele duble, precum Gamma Andromedae (Almach) la care am observat chiar si companionul splitat aflat langa primul inel arry la o putere de 80x. Luneta poate mari pană la 125x ocular 10mm peste aceasta valoare imaginea se degradează. Am mai observat Luna, chiar si m42 se putea observa si nebulozitatea dar si stelele din trapez. Luneta se va folosi mai mult la observarea dublelor mai usoare. Reamintesc ca luneta a reusit sa spliteze dubla fizica Castor, am rezolvat usor Gamma Leonis având forma de 8 imi este dor de ele si abia astept sa le revad prin acest instrument. ----------------------------------- crash25 26 Noi 2015 21:04 ----------------------------------- De unde ai observat M42 de se vedea nebulozitatea? Eu cu un SW 70/900, cu ocular Plossl Antares de 40 mm, abia vedeam ceva nebulozitate din geam, pe cer fara luna... ----------------------------------- C.Ovidiu 27 Noi 2015 11:19 ----------------------------------- Am observat de la mine din curte, din oras mai ales prin geam nu e indicat sa faci observatii deep sky. Cu o luneta de 70/900 am vazut si detali in M42 de la mine. Terbuie sa ai cer negru adica transparenta sa fie buna, daca vrei sa vezi ceva, terbuie sa fi inafara orasului si in in final observatiie nu se fac de la geam. Luna sa poate vedea prin geam, dar oricum daca vrei sa observi la puteri mari imaginea va avea de sferit. Sticla de geam are un alt indice de refractie nu e perfect plana sunt imperfectiuni care duc la distorsiuni in imagini, vei vedea asta daca iti schimbi pozitia si observi in diferite zone ale geamului, imaginea va fi clara si apoi se va vedea prost - alterneaza. La m42 cu luneta de 28mm se vedea o nebulozitate alba fara pic de detali anul acesta sper sa o pot observa cu Dobsonianul de 200mm is tare curios dar uite vremea nu prea tine cu noi. Iar aici in zona noastra ceata e nelipsita terbuie sa prinzi o noapte fara ceata. In genereal luneta o folosesc la duble, Luna, Soare si planete. Dublele fiind pe locu 1. ----------------------------------- crash25 27 Noi 2015 14:16 ----------------------------------- Nu m-am uitat prin geam, il aveam deschis... Am stat pana mi s-au facut 14 grade in camera :lol: Da, am observat si eu ca-i ceata si nori continuu. Acuma sunt in Corunca si vad ca aici persista mai mult ceata decat la mine acasa. ----------------------------------- C.Ovidiu 27 Noi 2015 17:02 ----------------------------------- In fiecare dimineata cand ma trezesc aici e numai ceata dar foarte densa, in conditiile astea nu ai ce sa vezi. Speram sa vina vreme mai buna. :? ----------------------------------- V. Istvan 27 Noi 2015 22:55 ----------------------------------- Am urcat pe Platoul Cornești într-o dimineață în săptămânile trecute, ca să văd cele trei planete. Era ceva ceață și acolo, dar mai puțin densă decât în oraș... ----------------------------------- C.Ovidiu 05 Dec 2015 11:31 ----------------------------------- Am ceva poze de la constructia lunetei de 28 le-am gasit salvate pe un stick, doar astea au mai ramas La constructia tubul optic am muncit cam 2 luni anul trecut a fost asta. Cel mai greu a fost la inserarea diafragmelor interne 8 la numar care au rolul de a elimina reflexiile din tub operatiunea a reusit cu succes. La final am vazut ca luneta este perfect aliniata obiectiv+ocular deci perfect colimat, aici la simplete colimarea nu are nevoie sa fie precisa avand o focala lunga, nu simti diferenta daca ar fi decolimata putin. Instrumentul e colimat precis pentru ca am vrut sa vad cum functioneza la capacitate maxima. Luneta nu se poate colima obiectivul e fix nu ai ce regla deci ai scapat de colimare, aclimatizare turbulenta atmosferica e mai mica ai mai multe nopti pline de satisfactie fara ca turbulenta sa te incurce dar apertura mica isi spune cuvantul. Chiar si asa luneta lucreaza excelent si ai ce observa cu ea. A fost un experimet in vedea potentialului acestor instrumente simplete de calitate inalta dar acum luneta a depasit aceasta conditie iar momentan este al doilea instrument de baza. ----------------------------------- C.Ovidiu 04 Ian 2016 19:42 ----------------------------------- Un articol despre lunete simplet homemade asemanatoare celor din sec 17. http://martins-articles.blogspot.ro/2014/06/backyard-astronomy-with-17th-century.html?showComment=1451926906052#c3131275341007183430 ----------------------------------- StarChild 04 Ian 2016 21:00 ----------------------------------- acuma fara suparare, cu tot respectul ptr "lunetele sec 17", dar dupa mine, poza aia cu Luna la 25x nu e un motiv de lauda (poza din articolul pus de tine mai devreme), daca m-as fi uitat cu vizorul de la usa e posibil sa fi avut aberatii cromatice mai putine decat "chestia" aia.... ----------------------------------- C.Ovidiu 04 Ian 2016 22:07 ----------------------------------- Normal Starchild, exact cum zici. Nici macar luneta mea nu ofera asemenea imagini, respectivul a cumparat lentila obiectiv nu a slefuit-o. Calitatea obiectivului de 28 este net superioara unui obiectiv comercial simplet se vede asta clar la ocular in moment ce am splitat dubla Castor si Almach. Oricum admir efortul sau in realizarea uni astfel de instrument se pare ca obiectivul nu e pe cinste. Obiectivele realizate de Giuseppe Campani din secolul 17 intrec fara nici o problema calitatea lentilei folosite de dansu. :wink: ----------------------------------- C.Ovidiu 04 Ian 2016 22:19 ----------------------------------- Daca tot discutam despre lunete simplet am gasit un articol super interesant despre obiectivele realizate de faimosul optician Giuseppe Campani. Cei care se pricep in optica i rog sa ne explice ce cred ei despre calitatea obiectivelor, dar si explicatii cu privire la partea de testare pe intelesul tuturor. In plus nu inteleg aceste date tehnice si vreau sa imi explice cineva. Aici e articolul. http://arxiv.org/pdf/1309.1711.pdf https://www.insidescience.org/content/squinting-saturn-through-17th-century-technology/1412 ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Ian 2016 19:47 ----------------------------------- D-l Mircea Pteancu mi-a trimis pe mail un clip de pe youtube despre obiective simplete mari folosite in secolul al 17-lea ca si telescoape aeriale cu focale extreme realizate de Christian Huygens si Constantine Huygens https://www.youtube.com/watch?v=Qmu1eptEFuU ----------------------------------- Stanescu Octavian 06 Ian 2016 20:19 ----------------------------------- Cine are timp de joaca si divertisment poate incerca focare de 50 m cu simplet de 30cm iesi in curte la tara pui lentila undeva ocularul in alt capat al curtii si incerci cu oglinda plana sa faci montura sa bagi cerul prin lentila obiectiv . tub de 50m este imposibil sa faci . ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Ian 2016 21:47 ----------------------------------- Exact, inveti si ceva de aici cum faceau observatii astronomi in trecut plus e o experienta aparte. Ma gandeam la o alta ideie: bagi un pilon in pamant ( definitv in beton) montezi cu o teava de ajutare pe inaltime cu surub de strangere si sudezi de teava partea mecanica a unei monturi eq 1 sa zicem este ieftina si cumperi 2 motoare pentru cele 2 axe, tragi cablu de la montura legat de stalp sa nu interfereze cu cea ce faci tu, si il aduci la locul unde faci observatii (cablu va fi conectat la o telecomanda pentru control). Construiesti ( cauti) apoi un trepied cu un singur picior avand ajutare pe inaltime unde vine ocularu montat deasupra, faci un suport sina pentru a misca ocularul stanga dreapta/dreapta stanga in momentul cand iti iesie obiectul din camp sa poti face mici ajustari, se poate realiza si un sistem de focusare daca e cazu dar la asa focale lungi oricum nu e nevoie. Apoi controlezi de pe telecomanda pozitia obiectivului fara sa ai un ajutor in plus pentru pozitionare, oricum e nevoie sa misti teava sus/jos cu totul pentru ajutarea pozitiei obiectivului inspre obiectul vizat, cand doresti sa iti alegi un target. Dar in momentul cand orientezi montura cu obiectivul ( din telecomanda) tu terbuie sa iti schimbi pozitia in functie de obiectiv. Si sa nu uit, se trage un cablu de la baza obiectivului inspre ocular pentru aliniere, tipic lunetelor aeriale din sec 17. Asta e o ideie. ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Ian 2016 16:10 ----------------------------------- Totusi daca la simpletul Bk7 mai pui un F2 deja mult se imbunatateste rezultatul ai putea ajunge la diametru de 160mm cu 2400 focar ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Ian 2016 16:30 ----------------------------------- Mai adaug ceva, pentru portabilitate se poate face tubul telescopic la un 40/2400. Si atunci mai ramane sa rezolvi problema monturi. ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Ian 2016 20:25 ----------------------------------- O imagine a Luni prin luneta de 28mm prin ocularul de 17mm Huygens handhaled cu telefonul mobil camera 5mpx. La ocular se vedea splendid se putea observa lejer marginea terasata a craterului Piccolomini impreuna cu muntele central observat in imaginie - asta vizual. Oricum rezultatul a iesit prost, era doar o fotografie de proba. Va terbui sa confectionez un adaptor pentru camera de la mobil. ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Ian 2016 21:12 ----------------------------------- Buna idee Ovidiu. La asa ceva te gandesti ? Eu nu am reusit sa gasesc piesa in L. Un asemenea adaptor ar permite efectuarea unor poze selenare acceptabile. Si solare si...mai vedem noi. A fost doar un comentariu , avem sectiunea ATM pentru discutii detaliate. Mircea Off-topic: In fiecare Joi seara de la 21:00 il avem pe Markus Scultz aici: http://ah.fm/player/ Asta ascult acum. ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Ian 2016 21:50 ----------------------------------- Da, excelenta ideia si postul. :wink: ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Ian 2016 22:19 ----------------------------------- In noapte de Revelion am observat Luna cu luneta mea de 28/1250 si paharu de sampanie pentru incalzire. Cine spune ca nu ai ce vedea prin ea se inseala daca am splitat duble care nu credeam ca le voi putea nici in ruptu capului. La deep sky am probat-o anu trecut la M42 nu am observat m42 anu asta nici celalalt, cam trece timpu sper ca vremea sa se imbunatateasca aici. M42 avea un aspect difuz slabut si albicios parca tin minte ca am observat 3 stele in trapez, nu mai retin. Jupiter in noaptea de Revelion am prins benzile dar erau umpic slabute findca nu e la opozitie inca si era la orizont, am observat ca Jupiter Marte Saturn terbuie sa fie aproape de opozitie sa le vezi frumoase prin luneta de 28. In 2014 am observat inele lui Saturn perfect rezolvate cred ca era dupa opozitie, nu mai stiu se vedea dupa apusu soarelui. Practic se putea observa despartitura dintre inel si planeta si la puteri mici de 62x la prima vedere in ocular nu avea aspect de caciula precum la lunetele din lentile de ochelari. Mai sa stiti ca nu exagerez nu am de ce sa inventez, cine va observa prin luneta va confirma cele spuse de mine. Sper sa o scoatem la observatii cand vine vremea buna si caldurica pe teren impreuna cu membri de la clubul Mures. Acum sa nu exageram si sa spunem ca luneta 28 o ridicam la rangul de telescop pentru cercetare, e o dovada clara ca un obiectiv simetric din sticla Bk7 daca este slefuit calumea si are optica buna poate sa te surpinda intr-un sens pozitiv prin rezultate exceptionale chiar daca este un simplet. ----------------------------------- C.Ovidiu 22 Ian 2016 19:37 ----------------------------------- Un alt articol despre lunetele din secolul al 17-lea, este vorba despre testarea unor obiective realizate de Campani si Torricelli. Specialisti in optica isi pot spune cuvantul despre articol. :wink: Orice interventie este de folos. :wink: https://attachment.fbsbx.com/file_download.php?id=1290268904320790&eid=AStXN8pkYxLisx25TEj2aIZAWG_QutUQ5DmX_GylWJ0pw6LmuYIeeMxNENmaotDBiB0&inline=1&ext=1453483795&hash=ASsvJID5jdhRCAi4 Si aici daca nu merge cel de sus, https://www.google.ro/#q=testing+lenes+of+campani+ este primul articol de sus in format pdf. Al doilea http://arxiv.org/pdf/1309.1711.pdf Si aici observatii la Marte printr-o luneta aeriala. http://homepage2.nifty.com/~cmo/97Note13.htm Iar aici despre lunete din secolul al 17-lea si newtoniene cine nu stie franceza poate da click dreapta - translate in english sau romana. http://astrojm.wix.com/blog#!page-17e/c488 Jos postez o imagine cum ar putea arata planetele Jupiter Marte si Saturn printr-un obiectiv simplet realizat de Giuseppe Campani din articolul postat mai sus. Aceste obiective au fost folosite de Cassini. ----------------------------------- C.Ovidiu 22 Ian 2016 20:13 ----------------------------------- Un articol interesant despre realizarea unui refractor simplet de a lentila pana la partea structurala. http://www.kenpress.com/Resources/RefractorTelMan.pdf Si pentru cei care le plac dublele am o surpriza ! :D http://www.jdso.org/volume6/number4/binder47.pdf ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Ian 2016 23:15 ----------------------------------- Ovidiu Multumesc pentru linkuri , am aflat lucruri foarte interesante, de pilda articolul din ''Journal des Scavans'' in care se face un review al telescopului Cassegrain. Iar manualul lui Binder si Graun este o adevarata comoara pentru care meriti felicitari. Abia astept sa-l citesc pe indelete. Mircea PS : (nu-i off-topic ,ba chiar este foarte on-topic) il rog pe tudorandu sa citeasca mailul pe care i l-am trimis pe adresa de yahoo. Mesageria mea de pe forum nu merge-nu pot sa dau reply ,am sa-l rog pe Marian sa ma ajute ,imi cer scuze celor care mi-au scris ,le voi raspunde ulterior. ----------------------------------- C.Ovidiu 23 Ian 2016 12:14 ----------------------------------- Ma gandesc sa folosesc obiectivul de 28mm pe post de telescop aerial pentru a face o comparatie intre luneta cu tub si fara. Vreu sa testez metoda telescopului aerial si sa compar imaginile observate in luneta cu tub si cea fara. ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Ian 2016 17:01 ----------------------------------- Hm...ce sa zic ,poate un sfat : nu modifica un lucru care functioneaza bine. Ai sansa de 1 % sa-l imbunatatesti si 99 % sa ramai fara el. Lentilele si oglinzile de telescop nu sunt chiar ''oua de Pasti'' dar la fiecare manipulare exista posibilitatea deteriorarii. La lentile ,din cauza modului de asezare in celula , cel mai frecvent accident este ciobirea bordului. Oglinzile nu sunt mai robuste dar cel mai adesea nu sunt asezate in celule circulare inchise ca lentilele. Dar avem cu totii liberul arbitru , fa cum doresti. In secolul XVII s-a apelat la solutia lunetelor aeriene ca un compromis care permitea utilizarea ''cat de cat'' a acestor lentile cu focale foarte lungi. Daca ar fi fost posibil ,ar fi fost folosite in tuburi. De pilda Robert Hooke a propus numeroase metode pentru scurtarea lungimii lunetelor folosite la observarea Soarelui , asa numitele ''helioscoape''. La observarea Soarelui exista lumina , chiar prea multa , deci Hooke s-a putut gandi chiar si la patru reflexii pentru a scurta o luneta de la o lungime de 18 metri la ''doar'' 3.6 metri... Semnalez utilizarea termenului de ''diagonal mirror'' la descrierea figurii 14 ,in lucrarea din 1675 a lui Robert Hooke. Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 23 Ian 2016 18:44 ----------------------------------- Obiectivul nu are ce sa pateasca e sistem pus - pull are si capace de protectie si e invelit intr-o husa, deja am inceput testarile. :wink: Doresc sa fac telescoape aeriale deoarece ai mei nu ma lasa ca construiesc in tub o sparg daca fac. Asa ca si eu precum cei din secolul al 17-lea am apelat la solutia lunetele aeriene ca un compromis datorita situatiei mele. Dar vei putea observa doar cateva stele duble stralucitoare, planetele mai luminoase, Luna, si Soarele. In tub se poate face dar trebuie 2 puncte de sprijn altfel ai vibraje, iar tubul sa fie ori din carton sau aluminiu, merge si din lemn format din 4 elemente prinse formand un tub cu o deschidere patrata. Obiectivul se poate monta pe o grinda prins cu un inel si ocularul la capat la prime focus. Dar terbuie montura cu 2 puncte cu ajustari pe inaltime si stanga dreapta. ----------------------------------- C.Ovidiu 23 Ian 2016 19:28 ----------------------------------- Primele rezultate: Am observat Rigel din Orion si Luna de 1 min am folosit obiectivul de 28mm si ocularele de 20mm 26mm 17mm. Pentru a alinia obiectivul si ocularu am folosit o sfoara. Prin ocularul de 17mm e mai greu de gasit, pana la urma l-am observat pe Rigel, imaginea este la fel, discul de airy perfect circular, este exact asa cum il observ intr-un tub. Diferenta este 0 dar terbuie sa sti cum sa aliniezi obiectivul cu ocularul, cum sa pozitionezi obiectul in asa fel incat sa fie centrat iar funia te ajuta. Se poate folosi o scandura sau o grinda unde se monteaza cele 2 elemente optice, apoi grinda se poate sprijini de o scara si la baza de un trepied reglabil pe inaltime. ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Ian 2016 19:38 ----------------------------------- Eu am inteles , sa spunem si colegilor ca faci aceste experimente cu obiectivul de 28mm in montura aeriana ca te familiarizezi cu acest mod in vederea construirii in viitor a unor lunete aeriene mult mai lungi. Iti urez succes ,urmaresc cu mare interes rezultatele,Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 23 Ian 2016 22:59 ----------------------------------- Va multumesc, lunete aeriane mai lungi vor urma curand.... :wink: Acum incerc sa ma familiarizez cu acest mod ciudat pot spune de a observa, chiar si astronomi din secolul al 17 care faceau observati prin lunete foarte lungi cu focale pana a 65 de metri cum au reusit sa scoata ceva din aceste intrumente de ex: diviziunea Cassini, satelitii lui Saturn, umbrele satelitilor lui Jupiter si multe altele au efectuat chiar si masuratori etc. La focala asta mica e usor dar sa va ganditi la 20 de metri sau chiar 65 m lungime cat era de complicat sa poti alinia obiectul cu ocularul mai ales pe timpul nopti. Aia da astronomi experti la observati vizuale nu gluma, noi ne ascundem :lol: Daca aceste instrumente ar fi sigura sursa azi ne-am fi luat la bataie pentru ele :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Ian 2016 17:48 ----------------------------------- Vedem aici in colectia ''Dioptrice-lunete dinainte de 1775'' o lentila obiectiv , tip simplet biconvex de curburi diferite , executata de Huygens in 1686 , cu diametrul de 185mm si distanta focala de 39.9 metri ! OMG :!: http://www.dioptrice.com/telescopes/655 Aceasta lentila obiectiv se aseamana cu cea din posesia Royal Society cu care a fost comparat telescopul de 6 inch F/10 realizat de Hadley,primul reflector astronomic adevarat. (Ca sa nu-l necajesc pe Ovidiu ,nu am sa spun cine a invins. :mrgreen: ) Mircea ----------------------------------- Stanescu Octavian 24 Ian 2016 19:24 ----------------------------------- Simpletul 185mm chiar la F/210 scoate imagine buna doar pe una din culori pe verde probabil regleaza omul din focalizare celelelte culori nu sunt focalizate si produc un blur colorat violet albastru sau galben . imaginea buna e si aia verzui culorile celelalte probabil mai palide nu incurca foarte tare . la o simulare in Zemax daca faci focalizare buna pe verde si scoti spotul teoretic in limita de difractie adica 300micr diam albastru va fi o goagoasa de 2mm iar rosu 1mm . ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Ian 2016 21:36 ----------------------------------- Tavi Am inteles , probabil insa ca principalul dezavantaj al lunetelor aeriene este ergonomia scazuta. Dar asta nu inseamna ca nu se pot incerca cu titlul de reenactment , adica de reconstituire ,asemenea lunete. Ce doresc eu sa intreb este daca in zemax poti sa introduci in calcul filtre colorate ? Kulin Gyorgy in cartile sale recomanda construirea de lunete simplet ,daca imi amintesc bine undeva pe la F/20 sau F/30 . Care sa se foloseasca cu filtru galben , aflat in vanzare ca accesoriu foto. Cat ar fi oare F/D daca spectrul secundar il eliminam astfel si trebuie sa ne preocupe doar aberatia de sfericitate ? Ma gandesc la diametre mai maricele , 5 cm , 6 cm , 8 cm ,10 cm. Se poate calcula te rog ? Nu foarte off-topic : Despre Kulin Gyorgy , un mare popularizator al Astronomiei ,care s-a nascut si a copilarit la Salonta ,jud. Bihor : https://www.google.ro/search?q=kulin+Gyorgy&espv=2&biw=1920&bih=908&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjC0ZWdlsPKAhXJjCwKHRhWAbkQsAQILQ#imgrc=_ Mircea ----------------------------------- Stanescu Octavian 24 Ian 2016 23:15 ----------------------------------- Eu pot simula si prin filtre dar totul depinde de banda de trecere . cele de sticla normale au banda larga incearca sa privesti curcubeul reflectat al unui CD iluminat de bec cu filament sau soare prin filtrele ce ai pe acasa. rezultate mai bune ar fi cu interferentiale Oxigen III lumicon si chiar cu UHC ai banda trecere de vreo 20nm si ar merge un simplet de 50mm la f/26-30. ----------------------------------- C.Ovidiu 26 Ian 2016 15:53 ----------------------------------- Am comandat un obiectiv simplet slefuit de Tavi F cu apertura de 40mm focala 2400 cam mare. :roll: Astept sa vina. :D Acasa mai am un obiectiv menisc de +0.25 focala 4m care va fi transformat evident intr-o luneta aeriala fara tub. Mai demult am incercat cu un astfel de obiectiv sa i fac un tub, am gasit un burlan de 70 cm diametru si lungimea exacta, dar fiind atat de lung era greu de manevrat. L-am sprijinit de o scara iar la capat de un scaun cu niste inaltatoare pentru a putea sprijini capatul tubului. Mare lucru nu am vazut pentru ca trebuia sa tin tubul in mana sa nu alunece si din acest motiv tremura, ma uitam la Saturn nu am remarcat nimic din cauza vibrajelor. Datorita resurselor limitate de care dispun am renuntat la tub. Totusi vreu sa spun ca nu e nici o diferenta in imaginie daca obiectivul e montat in tub sau fara chiar si decolimat, e simplet deci colimarea nu e foarte esentiala la asemenea focale si obiective. :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Ian 2016 20:51 ----------------------------------- Aici vedem cum se confirma atat ce spunea Kulin despre folosirea si in zilele noastre a simpletelor in telescoapele solare cat si observatia lui Tavi Stanescu despre filtre -utile daca sunt de banda ingusta. Solaris 1 are obiectiv lentila simplet plan-convexa D=115mm F= 1200mm. Solaris 2 are obiectiv lentila simplet plan-convex D=180mm F= 4000mm. http://www.astrosurf.com/rego/solaris-ar1.html (Eu acho que o artigo é em Português) :shock: Mircea ----------------------------------- zoth 27 Ian 2016 21:27 ----------------------------------- Ce-ar fi sa facem noi o analiza mai amanuntita? Cat de bune sunt rezultatele obtinute cu aceste instrumente? Oare este universal valabila afirmatia ca se poate construi o luneta simplet cu f/20 sau f/30 la orice deschidere de obiectiv? Cat de mult conteaza un filtru si ce banda ar trebui sa aiba? Incercam sa raspundem la aceste intrebari si la altele care pot sa apara pe parcurs? ----------------------------------- Mircea Pteancu 27 Ian 2016 21:39 ----------------------------------- Ar fi strasnic dupa parerea mea. Imi amintesc ca pe Cloudy Nights un amator pasionat de spectro/scopie/grafie si care a construit o luneta specializata cu obiectiv singlet din quart. Ca sa recapitulam: Kulin recomanda amatorilor de acum 30-40 de ani sa construiasca lunete pentru Soare si Luna cu obiectiv singlet F/20 la F/30 si sa combata aberatia cromatica cu filtre colorate fotografice. Tavi Stanescu a facut observatia ca filtrele foto fiind de banda larga ,nu sunt eficiente. Ar fi eficiente eventual cele de banda ingusta. Pentru uz vizual , luneta mea Kepler de 15mm are F/D = 32. La Luna si Jupiter se vede aberatia cromatica ,obiectivul fiind un menisc pozitiv. La stele insa imaginea este chiar frumoasa , am vazut binocluri chinezesti cu imagini mult mai proaste. Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 27 Ian 2016 22:59 ----------------------------------- Un prieten de pe facebook cu care vorbesc il cheama Fabio e un optician si ATM-ist inflacarat, slefuieste obiective simplet plan convexe a realizat mai multe lunete incepand cu diametrele de (28mm/1150mm 35mm/2150mm 40/3000mm. Recent a terminat luneta de 40mm focala 3000. Cu permisiunea lui voi posta niste imagini realizate de el in timpul slefuiri lentilelor si imagini prin instrumentele sale la Luna si planete. Asa ca stati aproape. :wink: ----------------------------------- Stanescu Octavian 28 Ian 2016 11:47 ----------------------------------- la o simulare cu simplet 80mm si focar 3m (f/37) incepe sa arate bine cu un filtru oxigen III lumicon ce ar avea o banda de 10nm . schimband filtre si facand stak la poze se poate avea o imagine color aproape normala ca si cu un obiectiv performant :idea: ----------------------------------- valy 28 Ian 2016 12:47 ----------------------------------- .. ce ar avea o banda de 10nm . ..Fotografic poate fi ok, dar vizual nu prea vezi nimic cu banda asa ingusta, poate la soare. ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Ian 2016 18:38 ----------------------------------- Trei metri este deja focala lunga dar in sistem ''Solaris'' ,deci cotit in doua , devine un instrument maniabil. Luneta ''Hevelius'' a lui Alan Binder are o apertura de 70mm si un focar de 5,15 metri. Pana si perfectionistii de la Antique Telescope Society au fost multumiti de imagine cand , cu ocazia uneia din reuniunile lor anuale , au fost invitatii lui Alan Binder la un star-party . http://www.jdso.org/volume6/number4/binder47.pdf Revenind la ideia filtrului , uite ce zice Martin Lewicki despre filtrele de banda larga : http://martins-articles.blogspot.ro/2014/06/backyard-astronomy-with-17th-century.html Pe scurt , la Luna ,Jupiter si Saturn ,un filtru portocaliu intens l-a ajutat mult la obtinerea unor imagini clare in luneta sa de 30x 1000 mm. Chiar si Venus se vedea aproape fara halou. Totusi observa el ,filtrul blocheaza aproape jumatate din lumina unei aperturi si asa minuscule. Deci nu este recomandat la stele si obiecte deep-sky. Care este atunci linia de echilibru intre apertura si focal/maniabilitate ? Analiza propusa de Silviu ne poate lamuri. Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 28 Ian 2016 20:26 ----------------------------------- Scuzati ca va intrerup din discutii dar nu ma pot abtine. :D Fabio mi-a dat acordul pentru a posta pozele facute de el asa lets do it. :D Primele imagini is cu lunetele pe care le-a realizat, apoi slefuirea obiectivelor si in final poze cu luna si Saturn folosind un webcam. Poza cu Luna si becurile indepartate focalizate prin luneta de 40/3000 e facuta cu telefonul mobil restu is realizate cu webcam. ----------------------------------- StarChild 28 Ian 2016 21:11 ----------------------------------- Acuma sincer.... eu sper ca prin 40/2400 ala folded sa se vada mai bine decat atat :twisted: ----------------------------------- C.Ovidiu 28 Ian 2016 22:12 ----------------------------------- Acuma e greu sa obti imagini de calitate cu un webcam printr-un astfel de instrument terbuie o camera mai serioasa. :wink: Oricum e de admirat efortul lui Fabio in constructia lunetelor sale :wink: I-am propus lui Fabio sa realizeze un rerfactor simplet de 60mm focala 6m la lungimea aia un refractor aerial e una din soluti sau poate adopta ideia ta cu design Solaris. ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Ian 2016 09:19 ----------------------------------- Iata ca a sosit si lentila obiectiv de 40mm bucurie mare. :lol: Atasez cateva poze. Urmeaza etapa 2 celula sau suportul lentilei. ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Ian 2016 11:06 ----------------------------------- Voi posta primele imagini cu telescopul Aerial de 28/1250mm in statiu de testare si asamblare, primele rezultate is exceptionale pentru un astfel de instrument. Nu pot sau nu is lasat sa mai construiesc un telescop in versiunea tub nu conteaza e tip asa ca designul aerial vine in ajutor fara el nu imi pot continua observatiile. Aceasta modalitate de observare este geniala si mult mai practica decat versiunea in tub in cazul meu alti pot avea pareri diferite, asa ca designul aerial e ,,the future''. Acuma ce vreti sa raman fara telescoape sa o iau de la capat daca ma apuc sa construiesc altul e.dezastru consecintele vor fi dramatice si astfel ma voi intoarce la observatii cu ochiul liber, aici e dictatura frate nu gluma. :twisted: Urmeaza un refractor aerial de 4m lungime dintr-un alt obiectiv dupa ce voi termina cu versiunea de 40/2400. Aveam in vedere constructia unui trepied pentru ocular dar pana ce aliniezi ocularul dura timp si incepeam sa ma enervez am vazut ca cea mai eficienta metoda e cu ocularul in mana legat de fir. O sa am in vedere si metoda de montare a ocularului conceputa de Huygens. Dar asta cere timp si spatiu si multe altele care nu doresc sa le mentionez asa ca raman la metoda originala descrisa mai sus. ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Ian 2016 23:46 ----------------------------------- Ovidiu Multumim tie pentru postarea imaginilor si lui Fabio pentru ca a fost de acord. Te rog sa-i transmiti din partea mea ''grazie mille! ". Si eu azi am primit lentila de 28mmx 1250mm slefuita de Tavi F si pe care am achizitionat-o de aici de pe forum,multumesc colegului pentru promptitudine. Lentila a ajuns in stare perfecta . Mi-au trecut prin mana multe lentile ,aceasta este insa o mica bijuterie. Multumesc si lui Ovidiu care ne-a pus in legatura...el stie tot ce misca-n ''tara simpletelor''. Aseara am efectuat observatii cu luneta mea simplet cu apertura de 15mm F/32 si pe care am botezat-o ''Telescopium Keplerianum''. Am observat zona centrala din Orion unde am rezolvat Struve 747 si Theta2 Ori. Nebuloasa M42-M43 se vedea mult mai extinsa decat m-as fi asteptat de la o apertura de 15mm. In roiul deschis Collinder 70 ,care include si Alnilam ,am numarat 10 stele. In roiul Collinder 69 sau roiul Lambda Ori ,am numarat 7 stele. In roiul Collinder 65 am numarat 14 stele.Acest roi este foarte mare , extins , umple intreg campul ocularului Kepler al lunetei.Nu ma mir ca observatorii secolelor trecute nu l-au identificat drept roi din cauza ocularelor lor de camp mic. In Pleiades am vazut 22 de stele iar Hyadele sunt un obiect magnific ,foarte potrivit pentru un asemenea mini-telescop. In roiul Collinder 39, sau roiul Alfa Persei , am numarat zece stele. Roiurile Chi si Has din Perseus se vedeau ca doua mici pete cetoase cu una -doua stele in interiorul lor. Intre timp a rasarit si Jupiter. De la prima vedere , indiscutabil ,se vede discul planetar ,nu doar un punct cu aspect stelar ,dar fara detalii. Dintre satelitii galileeni , am vazut trei si anume Ganymede si Callisto la Vest si Io la Est. Azi cand am identificat satelitii cu apletul lui Sky and Telescope m-am lamurit de ce nu am vazut patru sateliti :Europa defilase prin fata discului jovian , iesise deja dar era prea aproape de limbul jovian pentru mini-telescopul meu. Drept concluzie : o luneta simplet ''de un picior'' cum este ''Telescopium Keplerianum'',asezat pe montura , are o capacitate de rezolutie egala sau mai buna decat un binoclu de 10x50mm tinut in mana. Este deci un instrument care permitea inaintasilor nostri efectuarea unor observatii astronomice simple , de baza dar distractive. Mircea ----------------------------------- valy 29 Ian 2016 23:59 ----------------------------------- Am o curiozitate: dece sa vrei aperturi milimetrice cu focale (kilo)metrice? :roll: ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Ian 2016 00:15 ----------------------------------- valy Incerc eu sa raspund. Nu sugereaza nimeni sa abandonam galetile si bidoanele noastre supradimensionate pe sterozi fotonici... :D Aceasta activitate se numeste in engleza ''reenactment'' ,cel mai apropiat termen romanesc pe care l-am gasit ar fi ''reconstituire''. E motivul pentru care americanii se joaca an de an reeditand episoade ale Razboiului Civil. E acelasi motiv pentru care niste suedezi (sau danezi?) au construit drakere si au refacut cu ele drumul care a dus la cucerirea Irlandei de catre stramosii lor vikingi. Mai nou ,avem si romani care se joaca de-a dacii si romanii. Unii se bucura de viata. https://www.google.ro/search?q=images+of+reenactment&espv=2&biw=1920&bih=951&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjLo7OThdDKAhVCESwKHQJFCbcQsAQIHA Noi ,astronomii amatori , putem sa facem reconstituiri din Istoria Astronomiei. Ne putem bucura si noi. Esti si tu binevenit daca doresti sa participi. Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 30 Ian 2016 11:32 ----------------------------------- Felicitari domnule Mircea pentru observatiile si argumentatiile asupra lunetelor simplet, incercam si noi sa reconstruim o bucata din minunata istorie a astronomiei. Ma bucur foarte mult ca ati reusit sa va achizitionati un obiectiv simplet de calitate :wink: care merita exploatat din plin. Va fi mult mai buna decat luneta de 15mm si urmeaza sa deschideti cutia pandorei cu aceasta noua scula exceptionala si de calitate, asa ca va asteapta multe surprize de vazut cu luneta de 28mm. Savantul simplet va avea o mica pauza in ale astronomiei datorita unor probleme de sanatate pentru care va fi necesara o interventie chirugicala care trebuie efectuata saptamana viitoare, si va reveni cand va fi in putere pentru finalizarea proiectului lunetei de tip aerial de 40/2400. ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Ian 2016 16:17 ----------------------------------- Ovidiu Iti urez insanatosire grabnica, Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 30 Ian 2016 19:52 ----------------------------------- Ma gandesc totusi sa montez obiectivul de 40 pe o grinda solida si sa tai mai multe segmente dintr-un tub pvc si sa le distribui pe lungimea grindei iar la capat va fi montat intr-un adaptor metalic ocularul. Grinda se poate rezema de o scara, am o scara pentru vita de vie cu 7 trepte iar cand vreu sa observ in apropierea zenitului pun scara pe o masa metalica, am o masa patrata cam la 1,3 m inaltime cu diametru de 80cm iar scara se potriveste perfect pe ea, iar la capat unde vine ocularul pun un trepied reglabil pe inaltime unde sa se sprijine. Si sa rezolvat problema, chestia asta am testat-o prin 2013 dar proiectul atunci nu a ajuns la final. Iar am in vedere demontarea obiectivului (un sistem push-pull) pentru a fi adus in casa, iar telescopul fara lentila obiectiv ramane afara sau bagat in depozit. Va fi asemanatoare cu luneta lui Hevelius de 150 picioare. ----------------------------------- C.Ovidiu 31 Ian 2016 14:34 ----------------------------------- Aseara am iesit la proba cu luneta aeriala de 28mm, am observat mai multe stele stralucitoatepentru a vedea cum functioneaza metoda. A iesit splendit, am observat Vega, Rigel, Castor ( se putea rezolva aspectul oval la 52x) cu ocularu tinut in mana si stand pe scaun mi-am luat un suport pentru sprijiniarea bratelor pentru a fi mai confortabile observatiile. Am observat din nou si pot confirma ca colimarea nu e esentiala, dar sfoara ajuta foarte mult chiar si fara ea poate functiona, totusi pot spune ca obiectele punctiforme precum stelele is mai greu de reperat folosind aceasta metoda e mai frustrant si sunt momente cand nu le prinzi si tot te chinui sa le poti vedea in campul vizual. Ma mira faptul cum naiba reuseau astronomi din secolul al 17-lea cu lunetele lor aeriale lungi de 30 - 50 m sa gaseasca astfel de obiecte, asta cere antrenament, is chiar de invidiat acei astronomi. In general stele is mai greu de prins in campul vizual cu metoda aeriala, planetele luminoase cam pe la mijloc iar Luna e sigur cea mai usoara, mai ales cand e la prim patrar. Cu timpu se invata. Luneta aeriala de 40/2400 se poate face rapid, terbuie doar celula obiectivului realizata, iar apoi montata pe o instalatie eq1, am renuntat la constructia in tub sau alte metode conventionale pentru ca e imposibil la resursele mele si la situatuia mea. ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Feb 2016 19:23 ----------------------------------- Pe Cloudy Nights am primit 8 like-uri pentru observatiile efectuate cu luneta singlet 15mm de la pagina precedenta a acestui topic... :lol: :lol: :lol: Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Feb 2016 18:58 ----------------------------------- Iata o descriere grafica a unei observatii printr-o luneta simplet a Marii Nebuloase din Orion , conform ''Astronomiei'' lui La Lalande ,publicata la editura Desaint&Saillant in 1764. Desenul si observatia au fost facute de catre astronomul M. de Mairan. Marea mea intrebare este : ati auzit vreodata despre ''steaua ''d'' a domnului Huyghens'',notata pe acest desen (v. coltul din dreapta jos) ? Din cate pricep eu , este vorba de un obiect situat cu 15'' la Vest de Trapezul lui Orion in ascensie dreapta si cu 29 '' la Sud de acesta in declinatie, stea inconjurata de nebulozitate similara celei care inconjoara stelele Trapezului. Vezi La Lalande , ''l'Astronomie'' ,Tome premier ,Livre troisieme , pag. 217 , fig. 21. Mircea ----------------------------------- MariusP 07 Feb 2016 19:26 ----------------------------------- Marea mea intrebare este : ati auzit vreodata despre ''steaua ''d'' a domnului Huyghens'',notata pe acest desen (v. coltul din dreapta jos) ? Din cate pricep eu , este vorba de un obiect situat cu 15'' la Vest de Trapezul lui Orion in ascensie dreapta si cu 29 '' la Sud de acesta in declinatie, stea inconjurata de nebulozitate similara celei care inconjoara stelele Trapezului. N-am auzit de denumirea asta, dar sigur este vorba de steaua de magnitudine 7 in jurul careia este nebuloasa M43. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Feb 2016 23:38 ----------------------------------- Asa cum am povestit in alta parte , Sambata 6 Februarie am observat din nou cu luneta ''Telescopium Keplerianum'' de un picior ,cu apertura de 15mm la F/32 si grosisment fix = 9x. Unul din obiectele observate a fost roiul deschis Messier 41 iar celalalt roi observat a fost Messier 37. Am observat si doi din satelitii lui Jupiter si anume Ganymede mai apropiat de discul jovian la aprox. doua diametre de disc iar Callisto la sapte diametre joviene distanta de planeta. Atasez schitele observatiilor. Multumesc lui MariusP pentru sugestie , probabil ca ''steaua lui Huyghens'' despre care au scris Mairan si La Lande sa fie de fapt M43. Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Feb 2016 15:35 ----------------------------------- Semnalez acest articol de Bob King din buletinul saptamanal al ''Sky&Telescope'' din trei motive. In primul rand pentru ca este bogat in sugestii de observatii in Orion ,inafara de M43 . Si in al doilea rand ,pentru ca vine si confirma sugestia lui MariusP si anume ca ''steaua lui Huygens'',mentionata de Mairan este intradevar cea scufundata in M43. Priviti a doua poza de la inceputul articlolului. Mie asa mi se pare ,daca tin cont de faptul ca ,fapt neprecizat in articol, poza are Nordul jos,asa cum se vede zona intr-un reflector Newton sau in luneta fara diagonala. Iar in al treilea rand ,articolul ne lamureste ce apartine de M42 si ce de M43,lucru discutat pe forum la lat topic. http://www.skyandtelescope.com/observing/overlooked-wonders-in-orions-shadow02102016/?utm_source=newsletter&utm_campaign=sky-mya-nl-160212&utm_content=820338_SKY_HP_eNL_160212&utm_medium=email Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Feb 2016 22:36 ----------------------------------- Userul ''actionhac'' din forumul de instrumente clasice de pe Cloudy Nights a construit ...''undeva , candva,intr-o galaxie foarte indepartata...'' o luneta simplet cu componentele unui kit comercializat de firma Beelerscope. Luneta are obiectiv lentila plan-convexa simplet de 3'' adica 76 mm , cu apertura libera de 2,75 '' adica 70 mm si o distanta focala de 80'' adica 2030 mm deci ,la prima privire , o luneta cu F/D = 29. Atasez trei poze cu luneta lui actionhac , detalii ale portocularului si instructiunile de construire. Dar noi stim deja ca o luneta cu obiectiv simplet de 2 metri focal poate avea o apertura utila cam de 35mm,vezi aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=14856&postdays=0&postorder=asc&start=0 Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 19 Feb 2016 11:46 ----------------------------------- Foarte frumoasa luneta dar la f/d 29 baga la cromatism de duce, probabil are si diafragme de 35mm diametru. Per ansamblu arata foarte ok. O diagrama spot ar merge la acesta configuratie nu de alta dar is curios. :wink: ----------------------------------- C.Ovidiu 20 Feb 2016 20:26 ----------------------------------- Am gasit un site despre luneta aeriala a lui Huygens numita si Astroscope, e in franceza cine nu stie click dreapta pe mouse si gasiti optiunea translate, in engleza traduce mai bine. :wink: Apar si desene facute de Huygnes prin telescopul sau Aerial. http://www.dbnl.org/tekst/_zev001199601_01/_zev001199601_01_0013.php#490 ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Feb 2016 20:42 ----------------------------------- Excelent articolul , multumesc, Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 21 Feb 2016 17:11 ----------------------------------- Un articol despre luneta lui Dollfus, il rog pe Zoth sa ne explice cat de buna este calitatea obiectivului simplet realizat de Dollfus la telescopul sau aerial. http://articles.adsabs.harvard.edu/cgi-bin/nph-iarticle_query?2006O%26T....63...27P&data_type=PDF_HIGH&whole_paper=YES&type=PRINTER&filetype=.pdf Voi posta si niste imagini cu montura poligonala folosita de Huygnes ----------------------------------- zoth 21 Feb 2016 19:44 ----------------------------------- Ovidiu, articolul este excelent. Dintr-o data am inteles multe lucruri care acum se leaga logic intre ele! Astroscopul lui Christian Huygens (nu stiu de ce de fiecare data citesc artroscop in loc de astroscop, probabil ma dor genunchii) m-a lamurit ca eram tributar pana acum modului contemporan de a gandi constructia unei lentile si lucrul asta ma facea sa nu inteleg modul inaintasilor. Ei bine acum lucrurile sunt clare: la inceput se slefuiau lentilele din sticlele aflate la indemana, unele mai mici altele mai mari, dupa cum se puteau procura la vremea respectiva, apoi dupa ce lentila era slefuita se masura focala ei iar ultimul pas consta in stabilirea diametrului la care va lucra lentila. Stabilirea diametrului se facea matematic dupa relatia pe care insusi Huygens a stabilit-o: f=15,3D^2 Ia ghiciti voi acum ce spot RMS furnizeaza o lentila cu acest diametru? Nu altul decat 2x limita de difractie! ... asa cum am aratat in topicul de analiza. Mai mult indraznesc sa spun ca astroscopul de 34 de picioare a lui Huygens nu avea alt obiectiv decat cunoscuta lentila de acum #40 din articolul cercetatorilor habarnisti. Dupa ce a analizat-o Tavi Stanescu si dupa ce am analizat-o si eu am ajuns la concluzia ca e o lentila atipica pentru secolul 17 si nu poate functiona nediafragmata. Ei bine, aflam acum de la Christian Huygens ca respectiva lucra la un diametru util de 85mm (si nu la diametrul ei brut de 137mm), exact valoarea la care spotul RMS este de doua ori mai mare decat limita de difractie. La o astfel de valoare si luand in considerare ca grosismentul maxim stabilit tot de Huygens era egal cu diametrul lentilei exprimat in mm, imaginea furnizata de instrument era una buna. Numai asa a fost posibil ca maestrul Cassini sa-si vada diviziunea! ----------------------------------- Stanescu Octavian 21 Feb 2016 20:16 ----------------------------------- Eu am incercat sa pun in zemax culorile pe sensibilitatea ochiului (Fotopic) asa strehl policromatic se face mai bun de la 0.3 creste la 0.44 la fel se vede in bine si pe grafc MTF cu 137 f/81. ----------------------------------- zoth 21 Feb 2016 21:01 ----------------------------------- Da, insa imbunatatirea majora vine din conditionarea pusa de Huygens: lentila cu focala de 11m trebuie sa aiba o deschidere de 85mm. Daca ar fi sa punem conditionarea asta la lentilele slefuite de Tavi F am afla ca la o focala de 1250mm trebuie sa folosim o lentila cu diametrul de 28,5mm (rotunjit de Tavi la valoarea de 28mm) iar la o focala de 2400mm diametrul creste la 39,6mm (rotunjit de Tavi la 40mm). Avand acum o relatie foarte simpla putem calcula si deschiderea corecta pe care ar trebui sa o aiba si luneta lui "actionhac" din materialul postat de Mircea. Valoarea este de 36,4mm deci semnificativ mai mica decat 70mm cat a folosit acel aventurier. ----------------------------------- nobody 21 Feb 2016 21:18 ----------------------------------- Pentru a detecta un detaliu precum diviziunea Cassini (o linie neagra subtire pe un fond luminos, contrast puternic) este mai relevant MTF-ul policromatic la frecventa corespunzatoare marimii detaliului. Din acest punct de vedere, diafragmarea e cu doua taisuri, imaginea apare mai frumoasa prin reducerea aberatiei cromatice si a grosismentului, dar pe de alta parte se mareste discul de difractie si se reduce transferul de contrast la detalii fine. P.S. Luati cele spuse mai sus ca o parere habarnista. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Feb 2016 23:12 ----------------------------------- Exista si dovezi fizice foarte clare ca lucrurile decurgeau asa cum a spus Silviu. Pe marginea multor lentile sunt gravate texte , denumiri. Sa luam obiectivul cu care Huygens a descoperit satelitul Titan. Pe margine lentilei , pe fata ''activa'' deci nu pe bord , este gravat ditamai textul : ''Admovere oculis distantia sidera nostris''. Aceasta a avut o distanta focala de 337 cm ,ocularul a fost de tip Kepler de 79mm focal iar grosismentul obtinut a fost de 43x. Majoritatea referintelor gasite in alte surse sustin ca acest telescop opera la apertura de 50mm . Din articolul de mai jos al lui Peter Lowman , aflam ca diametrul unei lentile similare executate de Christiaan Huygens are diametrul de 63mm dar era folosita la apertura libera de 35mm. Vezi pag 4 : http://www.esa.int/esapub/sp/sp1278/sp1278p1.pdf Observati culoarea verde intensa a sticlei. Mircea ----------------------------------- nobody 21 Feb 2016 23:59 ----------------------------------- N-am zis ca lucrurile nu decurgeau asa, in general. Dar asta nu inseamna ca nu puteau decurge si altfel, ca experiment, de exemplu sa folosesca o diafragma mai mare. Chiar daca spotul este mai mare din cauza aberatiei cromatice, anumite detalii (precum celebra diviziune) pot avea un contrast mai bun la apertura mai mare, chiar daca imaginea per general este mai urata. Pun mai multe detalii la partea de optica. Apropo, este posibil ca la acea vreme sa se fi folosit nistre filtre colorate (in afara de cele naturale ale ochiului) ? ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Feb 2016 11:24 ----------------------------------- Asta e buba cu experimentele mentale. In principiu ceea ce spui este corect si perfect valabil pentru un instrument ''normal''. Dar acele lunete nu erau. Imi amintesc foarte bine din experienta mea cu luneta din lentila de ochelari 25mm x 1000mm urmatorul lucru : in general , si chiar si la Luna , puteam observa cu apertura de 25 mm. Dar la Soare a trebuit sa reduc apertura la 15mm pentru a avea imagini clare ale petelor solare . Raspunsul la intrebarea despre filtrele colorate trebuie nuantat. Inca nu am intalnit observatii din primul secol al lunetelor in care sa se raporteze utilizarea filtrelor colorate. La observatii solare ,da ,au experimentat filtrele colorate,ba chiar au slefuit direct lentile obiectiv din sticla colorata. Dar inca in secolul XIX se faceau observatii solare prin optica ...afumata. Revenind in epoca discutata ,uneori Christiaan Huygens afuma lejer lentila ocularului ,sau lentila de ochi a ocularului , la observarea unor obiecte foarte luminoase-altele decat Soarele. De fapt isi crea un filtru neutru. Am atras atentia in mesajul precedent asupra tentei verzi a lentilei-sora cu lentila ''Admovere...''. Oare aceasta nu actiona ca un filtru color slab? Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 22 Feb 2016 14:01 ----------------------------------- Foarte interesant topicul :wink: Ma gandesc sa fac un atroscop aerial precum Huygens pentru ca la lungimea de 2,4m materialele conventionale gasite la indemana prin magazine nu sunt bune deloc, am incercat cu o grinda, scandura groasa, teava pvc dar nici una nu a mers, grinda terbuie sustinuta aproape din toate punctele nu doar din 2 puncte de sprijin si in timp se curbeaza oricum se va curba iar tubul pvc e un cosmar la lungimea respectiva alta varianta poate fi un tub dintr-un burlan din metal care nu am cum sa fac rost de el. Asa ca voi proiecta o montura a ocularului similar cu a lui Huygens, iar obiectivul va fi montat pe o montura eq 1 ridicata la inaltime, ambele vor fi aliniate folosind o sfoara. Va fi prima tentativa a unui telescop aerial ca replica istorica dar si functionala de pe forum daca voi reusi, autentic celor din secolul al 17-lea cu cu precizarea ca montura obiectivului e montata de un trepied modern fata de un pilon reglabil pe inaltime precum a folosit Huygens. Asa ca din anumite motive nu pot sa ridic un pilon inalt ajustabil in curte :( Putem analiza subiectul lentilelor din secolul al 17-lea in topicul acesta: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=150305#150305 nu de alta dar sa nu postam discutia despre obiectivele din secolul al 17-lea in alte topicuri, decat in cel cu pricina. Va fi mai usor ca alti sa gaseasca informatia dorita la locul potrivit. :wink: ----------------------------------- C.Ovidiu 24 Feb 2016 21:14 ----------------------------------- Postez o poza si un raport de observati al prietenului meu Fabio cu luneta sa simplet de 40mm. Raport Observational: Amazing observations of Jupiter, yesterday, with the 40mm/3100 FL single lens tube. At 70x with a Ramsden eyepiece -self made too- Jupiter was incredible, with obvious bands and even some detail in them. M42 with almost full Moon was a surprise too. Some vibrations to be corrected in the mounting... In poza de jos avem luneta sa homemade de 40mm/3100 FL single lens ( plano convex). ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Feb 2016 23:36 ----------------------------------- Nu ca nu s-ar gasi lunete hiper -super-uber apocromate in Japonia. Dar iata ca virusul lunetelor simplet loveste si in tara ciresului inflorit ! Iata o reproducere /copie/replica a lunetei lui Galilei cu marire de 14 x ,apertura de 26mm si focal de 1300 mm/ Suna cunoscut ? http://www.sakai.zaq.ne.jp/duadr200/galileo/galileo-reproduct-telescope.htm Observatii efectuate cu aceasta luneta la Jupiter si satelitii galileeni : http://www.sakai.zaq.ne.jp/duadr200/galileo/galileo%20jupiter.htm Si la Luna : http://www.sakai.zaq.ne.jp/duadr200/galileo/newpage6.htm La Saturn : http://www.sakai.zaq.ne.jp/duadr200/galileo/galileo%20saturn.htm Pentru a usura plasarea obiectului de observat in campul vizual ,autorul foloseste un cautator de 8 x. Din cata japoneza cunoaste Google Translate ,inteleg ca autorul se plange amarnic de micimea campului vizual... Pe bune ? (Mic samurai plangacios. Atunci razboinicul dac Ziridava care observa frecvent pe telescopul Hind la 138 x cu ocularul Galilei de - 9mm , ce sa zica ? Cine-i bre mai viteaz ... si ...stop /taiati/gata cu vitejia ...inchid paranteza si ma bucur ca sunt vreo doua continente si trei mari intre noi ,ca astia invata Karate de la gradinita ... :oops: :o :P ) Mircea ----------------------------------- valy 29 Feb 2016 10:25 ----------------------------------- Tuburile acelea inguste si lungi au si baffle prin interior? ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Feb 2016 11:01 ----------------------------------- Ar trebui sa aiba baffle eu am pus la luneta mea de 28mm vreo 9 diafragme 30m diam fiecare. Depinde daca tubu pe interior are reflexii parazite puternice. La telescoapele construite de Campani au diafragme interioare si tuburile pe interior erau vopsite negru mat. http://www.dioptrice.com/telescopes/184?search=Campani http://www.dioptrice.com/telescopes/183?search=Campani ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Mar 2016 19:51 ----------------------------------- Johann Caspar Staudach a fost un astronom amator german care intre 1749 si 1799 ,deci pe parcursul a 50 de ani , a observat Soarele prin metoda proiectiei , a desenat si a numarat petele solare observate. A lasat o mostenire de 1100 desene solare care la ora actuala se afla la Astrophysikalisches Institut Potsdam ,Germania. Nu exista date despre telescopul lui Staudach. In materialele pastrate exista o singura mentiune in care se vorbeste despre ...''cand am indreptat luneta mea de 3 picioare...'' De aici si din analiza observatiilor lui Staudach s-a ajuns la parerea ca telescopul lui Staudach a fost o luneta Kepler cu obiectiv singlet. Dr. Leif Svalgaard de la Universitatea Stanford a publicat acest articol despre Staudach si observatiile sale solare. http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1511/1511.01560.pdf In colaborare cu membrii ai ''Antique Telescope Society'' , Rolf Svalgaard a inceput un program de reconstituire/reenactment a observatiilor lui Staudach. In poza vedem luneta replica cu obiectiv simplet cu o apertura de 18mm construita si folosita de catre John W. Briggs pentru acest program de reenactment. Luneta functioneaza de luna trecuta iar in diagrama vedem comparatia dintre numarul de pete solare observate de John Briggs si cele obtinute prin metode ''moderne''. Sunt primiti cu placere noi participanti la acest experiment de reenactment. Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 09 Mar 2016 10:43 ----------------------------------- Super tare lunetica uite asta e dovata ca se poate face si observatii cu caracter stintific folosing simplete doar observatiile lui Galileo erau la fel. ----------------------------------- C.Ovidiu 10 Mar 2016 15:46 ----------------------------------- Update proiect telescop Aerial Am reusit sa finalizez montura poligonala pentru luneta aeriala la 40/2400 mm a iesit perfect. Aceasta este prima tentativa de constructie a unui astfel de telescop de pe forum iar acelasi echipament va putea fi folosit si in alte proiecte. Aceasta replica functionala a telescopului aerial conceput de Huygens a ajuns si la noi in tara. Celula obiectivului de 40 e deja gata deci sistemul se poate testa cand va veni vremea buna, la fel si montura sau trepiedul obiectivului este deja pregatit. Postez poze cu cele 2 obiective simplet pe care le am in dotare si cu montura ocularului. ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Mar 2016 18:49 ----------------------------------- Ovidiu Fantastic , bravo , asteptam cu cel mai mare interes rezultatele ,fie ca sunt pozitive din prima ,fie ca va mai fi eventual de lucru. Baza aceea cu trei picioare este de-a dreptul superba , deja totul are un aer de epoca. Voiam sa intreb cum rezolvi inclinarea in plan vertical a ocularului dar ,privind mai atent, vad ca te-ai gandit la toate si bratul portocularului poate oscila in plan vertical. Pe vreun obiect terestru indepartat nu poti testa ,in lumina de zi ? Spor in continuare si succes deplin iti doresc , Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 10 Mar 2016 19:50 ----------------------------------- Va mulumesc mult, portocularul se misca sus /jos si e prins de un alt element care are o miscare de rotatie, m-am gandit la toarte fireste. :wink: Am montat un tub de la un focuser care permite focusarea miscand ocularul inainte si inapoi. Am testat acuma sistemul pe niste becuri stradale la indepartare mai terbuie sa exersez la centrarea obiectului in obiectiv ca apoi sa il vad prin portocular obiectul vizat in campul lentilei obiectiv dar si obiectivul sa nu fie inclinat intr-o parte aici tine de practica voi face un filmulet si il voi posta aici legat de trepied si functionalitatea sa. In concluzie centrezi cu mare usurinta obiectivul in portocular ( pentru centrarea obiectivului in camp folosesc un portocular de colimare cu deschiderea cam de 4mm) folosind trepiedul cu miscarile sale, mai greu este ca obiectivul sa nu fie inclinat cand ai gasit obiectul vizat in el odata ce te uiti prin portocular. Aici mai poti jongla din trepied etc is multe smecherii ca sa fie mai usor, la stele va fi mai greu dar daca indrept o lanterna inspre obiectiv va fi mai usor. Urmatorul va fi un obiectiv menisc cu focala 4m diam 30mm sau 28mm care il am is curios sa vad ce rezultate baga la Saturn demult am vrut sa incerc acuma a venit oportunitatea, experimental of course. :wink: Doar inlocuiesc celula de 40mm cu alta si sistemul ramane acelasi. Secretul este sa inalti obiectivul cat mai sus dar sa ai si cu ce ajunge la el sa il indrepti spre cea ce doresti sa vezi si sa ai si comoditate cand faci asta. Numai bine :wink: clear skies ----------------------------------- C.Ovidiu 10 Mar 2016 20:08 ----------------------------------- Alte poze cu aerial telescope. Urmeaza putina cosmetizare. :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Mar 2016 20:33 ----------------------------------- Foarte fain ! Nu uita sa pui o greutate ca lest la trepiedul care poarta obiectivul. Astept urmarea ,spor la experimente. Cer senin,Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 13 Mar 2016 09:53 ----------------------------------- A inceput constructia lunetei Hevelius de 40 cu focala 2400mm sistem truss din tuburi pvc segmentate, am ales cele mai dure si groase tuburi pe care le am. Startul proiectului a inceput prin procurarea unei scandure drepte cu sant central numai bun pt. aliniere. Scandura are 2m lungime asa ca ultimul tub segmentat va trebui sa fie mai lung dupa cum se vede in poza, va trebui sa intaresc sa nu se indoaie cand va fi montat ocularul. In rest aliniamentul optic este foarte bun. ----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Mar 2016 13:59 ----------------------------------- Spor la construit si apoi observat prin luneta simplet de 40mm. Eu sper candva sa montez lentila de 28mmx 1250mm. Deocamdata sunt prea ocupat cu niste reflectoare cu apertura nitel mai mare... Mircea ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Mar 2016 23:02 ----------------------------------- Ovidiu La acest topic de pe Cloudy Nights : http://www.cloudynights.com/topic/460459-nothing-splits-stars-like-a-conrady-refractor/ a fost prezentata poza de mai jos cu o luneta de 40mm F/60, cu obiectiv confectionat manual ca si ocularul ,de altfel. Userul ''plav1959'' zice : '' This is a friend's hand made 16th century replica 40mm f/60! Hand made eyepiece as well. It did amazingly well on planets and doubles.'' Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 17 Mar 2016 16:07 ----------------------------------- Mai sa fie asta e luneta cu obiectivul realizat de Tavi F pe care la cumparat respectivul, stiu cam am vazut o poza cu instrumentul sau. A mea e GATA aliniata si pregatita doar montura mai ramane voi monta luneta pe o montura Dobson ridicata la inaltime, experimentul cu montura dubla cu 2 puncte a esuat, fiind extrem de greu de manevrat si aliniat. A reusit sa observa Luna si Sirius cu luneta de 40/2400 f 60 si vreau sa spun ca am ramas uimit, la Luna imaginea prin oculaurl plossl de 26mm este fabuloasa cu foarte putina aberatie cromatica, aproape insesizabila. Stelele sunt punctiforme cu discul airy circular la Sirius cam 4 discuri airy am observat perfect circulare. Colimarea este la perfectiune, am montat obiectivul pe o scandura groasa cu un sant central care a mi-a permis sa aliniez corect elementele optice. La duble vreau sa scot cam tot ce se poate din acest instrument. Dar nici observatiile cu dosonianu nu is de neglijat aseara am vazut un Jupiter cu doby de ma lasat cu gura cascata. ----------------------------------- C.Ovidiu 28 Mar 2016 13:54 ----------------------------------- Postez 2 imagini cu Jupiter luate de prietenul meu Fabio cu 2 lunete simplet la diam de 25mm. ----------------------------------- Stanescu Octavian 28 Mar 2016 14:01 ----------------------------------- nu cred ca poze de astea trebuie publicate sau cel care a facut sa dea mai departe ... se da comanda delete si gata . ----------------------------------- C.Ovidiu 28 Mar 2016 14:36 ----------------------------------- Fabio mi-a spus sa le postez pe un forum. Am permisiunea lui pentru a le posta aici. ----------------------------------- valy 28 Mar 2016 14:55 ----------------------------------- Nu cred ca se referea la drepturile de autor ci la calitatea imaginilor. ----------------------------------- C.Ovidiu 28 Mar 2016 15:02 ----------------------------------- Pai la diametru asta mic ce doresti mai mult totusi e fain ca se vad benzile Fabio spunea ca vizual se vad greu la acest diametru. Asta e un topic despre lunete simplet asa ca imagini, rapoarte de observatii vor continua sa curga. Fara discutie performantele lor is extrem de limitate dar incercam sa retraiam si noi vremurile de mult apuse, mai tragem si niste imagini prin ele. ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Mar 2016 19:54 ----------------------------------- Tavi ,valy As fi de acord cu observatia voastra daca pozele ar fi fost postate la astrofoto - intra cineva din lumea larga si vede aceste poze si ramane cu impresia ca acesta ar fi nivelul forumului. Dar pozele au fost postate la topicul dedicat lunetelor simplet. Deci va rog sa fiti intelegatori , nu vad motivul pentru care ar trebui cenzurate. Eu chiar ma mir ca se vad benzile temperate. Acu vreo 25 de ani , eu am vazut cu luneta simplet de 25mm doar cele doua benzi ecuatoriale si chiar si acelea cu dificultate. Mircea ----------------------------------- Stanescu Octavian 28 Mar 2016 20:10 ----------------------------------- Care ar fi limita extrema la calitate proasta sau nu exista... oricat de slaba ar fi imaginea trebuie neaparat sa apara pe forum . aceste imagini nu fac decat un deservici celor ce vor sa traiasca acele vermuri si indeparteaza multa lume ce ar fi tentata sa se alature si ei la epoca medievala . ----------------------------------- valy 28 Mar 2016 20:35 ----------------------------------- Eu n-am zis nimic, doar incercam sa aduc o lamurire. Care ar fi limita extrema la calitate proasta sau nu exista... oricat de slaba ar fi imaginea trebuie neaparat sa apara pe forum ..Indraznesc eu o pinhola: portret de lustra si un macro :shock: Mircea, cred ca putem glumi si nou nu? :lol: Nu prea am vazut sa se certe lumea pe aici, doar niste nuante diferite pe marginea unor probleme. ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Mar 2016 20:37 ----------------------------------- Tavi Eu cred ca mult mai multi s-au indepartat de forum din cauza certurilor fara rost. Va multumesc pentru punctele de vedere si va propun sa incheiem aceasta paranteza aici. Mircea ----------------------------------- zoth 28 Mar 2016 21:03 ----------------------------------- aceste imagini nu fac decat un deservici celor ce vor sa traiasca acele vermuri si indeparteaza multa lume ce ar fi tentata sa se alature si ei la epoca medievala . Total de acord! ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Mar 2016 21:18 ----------------------------------- valy Glumele sunt la mare cautare ! Off-topic: Tu chiar ai folosit o pinhola ? Am citit mai demult situl unui austriac care a observat/pozat Venus cu o pinhola. Dar pinhola/camera obscura ar putea fi un alt topic interesant. Mircea ----------------------------------- valy 28 Mar 2016 21:27 ----------------------------------- Tu chiar ai folosit o pinhola ? Desigur, una de aprox 45mm focala. Ma gandeam si la Soare/Luna, chiar Jupiter dar sa vedem. ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Mar 2016 21:39 ----------------------------------- Off-topic ,sper ca ultima data valy Interesant ,multumesc. Istvan ,un prieten astronom amator din Ungaria , face niste poze superbe la Soare cu pinhole , dar pe film chimic. Este vorba de ceea ce ei numesc ''solargrafe'' iar Istvan isi numeste ''aparatul'' drept ''bidongraf''. http://istiasztrofotoi.blogspot.ro/2015/06/megfogott-napivek.html Inchei off-topicul. Mircea ----------------------------------- valy 28 Mar 2016 21:49 ----------------------------------- Ale mele sunt mai sharp. Hai sa facem topic pinhole! ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Mar 2016 16:53 ----------------------------------- Niste imagini cu lunete simplet originale din secolul al 17-lea pentru observatii terestre. Sunt superb realizate ca aspect ma mir ca au supravietuit. ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Mar 2016 17:07 ----------------------------------- Si aici un refractor Galilean din 1617 diametrul obiectivului 17mm focala 960mm. Foloseste un ocular Galilean la 60mm distanta focala magnificatie 17x. Luneta asta se apropie foarte mult de cea ce marele astronom Galileo Galilei a putut sa observe cu instrumentele sale. ----------------------------------- C.Ovidiu 18 Apr 2016 11:58 ----------------------------------- Aseara cerul a devenit mai bun pe la ora 22-12 inainte existau nori la altitudine mare care a intrerupt observatiile care au fost programate inainte dar si obiectele ce le avem in vedere. Pe la 12 noaptea am iesit la Luna cu luneta de 28mm si la Jupiter fiind deja in partea sudica si erau aproape una de cealata. La Jupiter folosind ocularul de 10mm la focala lunetei de 1250 - 125x se putea observa lejer benzile de nori imagine placuta, am incercat sa il filmez afocal in film se vad benzile de nori dar slabut doar vizual se vede mult mai bine. https://www.youtube.com/watch?v=_XcFzOfB7gU Am evidentiat toate cele 4 benzi atat cele equatoriale cat si cele polare, apoi m-am uitat putin la Luna. Nu am reusit sa stau mai mult de 10 minute pentru ca nori s-au adunat, vroiam sa vad dubla Alpha Herculis daca o pot observa cu luneta de 28mm si 95 Herculis de asemenea. La dublele Castor si Algieba am folosit si un ocular homemade 9mm 138x surpriza :!: a crescut spatiul negru dintre ele, adica l-am splitat calumea frate. :mrgreen: Sa moara de ciuda vecinii mei luneta de 28mm e buna la duble nu gluma a spus americanu ala ca este excelenta la astfel de obiecte. Stele au toate inele de difractie usor observabile, contrastul lor dar si aspectul foarte frumos coloarea lor fiind stearsa dar asta se adauga la aspectul imaginilor stelare. Jos o poza cu luneta de 28mm la observatii. ----------------------------------- C.Ovidiu 20 Apr 2016 19:39 ----------------------------------- Postez o captura la Jupiter facuta de mine prin luneta de 28mm, fiind incepator in astrofoto nu prea a iesit calumea dar vizual la ocular se vede mai bine. Am folosit camera Nikon L310 afocal prin ocular 10mm super plossl movie mode cu umpic zoom optic 10x. ----------------------------------- Mars Boy 22 Apr 2016 10:43 ----------------------------------- Salut Ovidiu! Sincer de cand s a pornit acest topic l am urmarit cu interes ... fiind mare fan de lunete si eu. Te felicit pentru acest lucru inclusiv pentru pasiunea ta pentru simplete. M am decis sa dau si eu reply vazand poza si raportul tau cu Jupiter. Si eu de doua saptamani tot ies la Jupan si o mai pot face oricand pana pe 15 luna viitoare. Folosesc tot o luneta -70/500- si culmea ocularul meu preferat pentru observatii planetare/lunare ofera tot un grosisment de 125x (GSO 4mm). Am avut ceva seisuni cu detalii care mi au depasit asteptarile de la luneta dar si seri cu seeing turbulent. Ca si cea de ieri ... cand la 125x fierbea si se observau doar cele doua benzi ecuatoriale si ocazional regiunea polara sudica. Am incercat sa reduc grosismentul treptat si turbulenta a scazut dar din pacate era prea mic pentru detalii mai fine. Din setul meu de oculare am incercat 40x 55x si 83x reusind sa stabilizez imaginea. Eu vad benzile ecuatoriale chiar si la 40x. Eu iti urez bafta si felicitari inca odata! PS: Sunt curios la Marte (de opozitie) daca si ce poti observa cu luneta ta. :) PS2: Sper ca postul meu sa nu fie considerat off-topic ... eu avand dublet. ----------------------------------- C.Ovidiu 22 Apr 2016 11:16 ----------------------------------- Multumesc Mars Boy, da Marte l-am observat in 2014 cu luneta simplet de 28mm si se observa ceva detalii dar slabut anul acesta dupa mai multe modificari aduse lunetei si Marte fiind mai mare in diametrul aparent decat in 2014 vom vedea si eu is curios. Saturn prin luneta se vede frumos, cu spatiu negru intre inel si planeta la 60x, cu luneta ta avand diametru mai mare 70mm colecteaza mai multa lumina si e normal sa fiarba dar avand un raport focal mic nu va excela la observatii planetare merge destul de bine la Luna, Soare si Deep sky. La luneta mea de 28mm turbulenta nu ma ingrijoreaza findca are diametru mic dar nu poti vedea mai multe decat poti cu acest obiectiv. Pe de o parte e un instrument pe cinste si merita sa ai un asemenea refractor in colectia de telescoape astronomice. :wink: ----------------------------------- Mars Boy 22 Apr 2016 11:26 ----------------------------------- Cromatismul la Jupiter este evident la a mea doar ca nu pe discul planetar. La Saturn, anul trecut, nu am observat cromatism. Si oricum am reusit sa ignor cromatismul ( nici el foarte mare ) din exteriorul discului. Da ... este ... mai ales ca e ATM. Este de doua ori mai respectabil! :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Apr 2016 12:42 ----------------------------------- Ovidiu Bravo pentru poza si observatii. Mars Boy Atunci luneta ta este de nota 10++++ Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 22 Apr 2016 12:49 ----------------------------------- La mine cromatismul e slab aproape insesizabil la diametrul de 28mm focala 1250mm la focar asa mare de f.44,6. Aveam in plan sa construiesc luneta simplet de 40mm focal 2400mm dar fiind prea mare si nu am loc unde sa o depozitez in plus e greu de manevrat transportat am renuntat pentru ca nu prea se merita. Am facut un totusi un telescop aerial ca si replica inventata de astronomului Huygens pe care o folosesc in mod experimental. In rest luneta de 28mm e cat de cat portabila si lentila mai bine realizata decat cea de 40mm in speta e al doilea instrument de baza. La duble usoare rupe nu gluma pana la 138x am mers la dubla Castor si se vedea ok. ----------------------------------- Mars Boy 22 Apr 2016 12:57 ----------------------------------- Ovidiu Bravo pentru poza si observatii. Mars Boy Atunci luneta ta este de nota 10++++ Mircea In primul rand domnule Pteancu va multumesc pentru aprecierea instrumentului meu. Si da ... suntem diferiti toti ... unii suporta mai bine AC altii nu. Eu ma numar printre cei care ignora/au invatat sa ignore AC. Nu cred ca puteti dovedi contrariul si nici eu ca pe dvs va deranjeaza aceasta AC mai mult decat pe mine. In al doilea rand chiar am asteptat special gandindu ma ca o sa fiti prompt imi a raspunde ca de obicei ... si va multumesc pentru asta. PS: In asteptarea raspunsului dvs tocmai citeam la categoria Off-Topic a forumului un topic deschis de Milanpicard si am vazut ca nu sunt nici pe departe singurul incepator admonestat si hulit de catre oameni cu experienta mai vasta. Din pacate recunosc din nou ca nu suntem toti la fel si accept si astfel de ironii/rautati desi nu sunt de acord deloc cu ele! O zi buna va urez si cer senin! ----------------------------------- valy 22 Apr 2016 15:56 ----------------------------------- .. Aveam in plan sa construiesc luneta simplet de 40mm focal 2400mm dar fiind prea mare si nu am loc unde sa o depozitez in plus e greu de manevrat transportat am renuntat pentru ca nu prea se merita. ...Folded refractor. ----------------------------------- C.Ovidiu 22 Apr 2016 19:17 ----------------------------------- Prea complicat pt mine si costisitor deci nu. ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Apr 2016 20:40 ----------------------------------- Intradevar , Ovidiu are dreptate ,daca construiesti luneta 40mm x 2400 mm in stil clasic/tub drept atunci instrumentul devine un mic monstru datorita lungimii. Desi diametrul este mic , incepe sa puna probleme deosebite in privinta monturii ,a trepiedului, a rigiditatii tubului. De aceea lunetele simplet mai maricele din trecut erau montate pe catarg si nu pe trepiede. Undeva pe la focala de 8 -10 picioare ,adica tocmai cei 2.4 metri -3 metri despre care vorbim , era granita de la care in sus trebuia sa montezi luneta pe catarg. Mars Boy Ai inteles taman pe dos un gest de simpatie. Am apreciat luneta ta ca fiind de 10+++ deoarece ai spus ca este ATM , de constructie proprie. Sunt deceptionat . Mircea ----------------------------------- Mars Boy 22 Apr 2016 22:33 ----------------------------------- Mircea ... la cele 30 de primaveri ale mele stiu destul incat sa nu dau apa la moara unor persone care se plictisesc si cauta scandal si nod in papura ... dar chiar nu m am putut abtine sa ti spun ca sunt la fel de deceptinat ca si tine din moment ce nu ai inteles ca m am referit ca fiind ATM simpletul lui Ovidiu. Pentru comfirmare poti citi ultimul rand din postul lui Ovidiu ... dinaintea celui care te a deceptinat. ----------------------------------- 2SKY 22 Apr 2016 23:00 ----------------------------------- Mars Boy si eu am inteles ca ai de firma , luneta -70/500- . Si eu am ramas surprins , ca la 40 x cu luneta , tu vezi benzile ecuatoriale ale lui Jupiter, deci este una de calitate . De aici aprecierea ... , mai ales ca toti am construit rudimentar la o anumita perioada si stim diferentele . ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Apr 2016 11:44 ----------------------------------- Mars Boy Inca odata : eu am inteles ca luneta ta este ATM si de aceea am laudat-o. Este buna si daca nu este ATM dar da rezultate bune. De la un produs de firma , rezultatele bune sunt de asteptat , pentru asta se plateste. ATM-istul obtine rezultate bune printr-un efort individual ,cu resurse incomparabil mai reduse , de aceea este demn de a fi laudat. Dar ai dreptate , am inteles precizarea ta , apreciez corectitudinea ta , este corect sa imi retrag aprecierea laudativa la adresa instrumentului. Dar si un instrument comercial poate sa puna in valoare abilitatea observationala a celui care-l foloseste. Punem punct aici off-topicului. Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 05 Mai 2016 22:29 ----------------------------------- Ieri noaptea am iesit sa il vad pe Marte, am ales luneta de 28mm, cu aceasta ocazie am testat noile oculare construite special pentru luneta, de tip Huygens, 25mm 19mm, apoi mai fac 2 de 40m si 15mm. Marte la 65x ocular 19mm se vedea frumos discul rosu, nu am remarcat detalii, am folosit apoi ocularul plossl 10mm se vedea mai intunecos detaliile fiind greu observabile, mai era cerul paclos si incetosat si mai existau paturi foarte subtiri de nori, am stat putin vreo 8 min nu mai mult astept opozitia si o vreme mai buna pentru alte incercari. A fost o seara grab and go. ----------------------------------- C.Ovidiu 12 Mai 2016 11:58 ----------------------------------- Aseara am iesit cu luneta de 28/1250mm simplet impreuna cu dobsonianu la observatii, am utilizat mai mult dobsonianul, dar si luneta a fost folosita. Am observat Luna, Jupiter si mai multe duble. Algieba, rezolvata bine, avand forma de 8 la 125x ocular 10mm plossl, si la 65x ocular 19mm Huygens la fel s-a putut observa companionul dar mai mic lipit de primara. Porrima Aici am folosit ocularul de 10mm se putea observa ca steaua e umpicut ovala doar atat, culoarea alba, spre albastru. 54Leonis slabut in luminozitate parca se vedea companionul cu vederea periferica, stelele duble la magnitudinea de 5 spre 6 deja greu se vad prin diam de 28mm doar cele luminoase mag 0 spre 3. Jupiter, am remarcat usor cele 4 benzi la 65x si banda nordica NEB, fara alte detalii suplimentare. ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Mai 2016 21:34 ----------------------------------- E chiar buna lentila ta de 28mm daca da indicii de forma la Porrrima. Marte e un obiect dificil chiar si pentru aperturi mai mari. Spor la observatii , Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Mai 2016 10:46 ----------------------------------- Aseara am observat marte prin luneta simplet 28mm se vedea frumos discul dar fara detalii. Saturn - fabulos se vedea inelul fain de tot cu spatiu negru intre planeta si inel la 65x Gata cu vorbareala am resuit sa finalizez luneta de 40/2400mm aerial pe suport asemenator lunetei lui Hevelius de 150 picioare dar fara diafragme. Urmeaza partea estetica si un parasolar mai lung pentru protectia obiectivului de praf si dew, apoi capace pentru cele 2 tuburi, si ceva lucru de imbunatatire a monturi dobsonienne pe care e montat telescopul. ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Mai 2016 12:40 ----------------------------------- Acelasi sistem de montare a fost folosit la o alta luneta simplet construita de mine cam prin 2012 dar dintr-un obiectiv menisc 40mm +0.50 ulterior diafragmat la 25mm focala 2m. Tubul era dintr-un pvc mai gros si dur nu flexibil cum sunt azi. Mai detin un obiectiv de 192cm focala Surplus tot menis de la Mircea Pteancu caruia i multumesc. Daca voi reusi sa construiesc si luneta respectiva va trebui sa caut un pvc mai dur. Din cate am observat calitatea obiectivului e buna. Atasez 2 poze cu luneta simplet construita in 2012 si cu obiectivul menisc primit de la Mircea. :wink: ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Mai 2016 13:06 ----------------------------------- Prietenul meu Fabio slefuiteste actualmente obiective simplet de 35mm focala 1700 din stica de geam plana. Lentilele vor fi plan convexe, iata si niste poze realizate de el. ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Mai 2016 13:38 ----------------------------------- Ovidiu Cred ca s-a strecurat o gresala , lentila pe care ti-am trimis-o are focal de 192 cm ,nu 132 cm. Oricum ea provine de la d-na Carol , colega mea /a noastra de pe ''60mmtelescopeclub'' si careia-i multumim. Spor la muncile ATM si la observatii , astept cu mare interes detalii. Foarte frumusica luneta de 2 metri din poze ! Nu am incotro , trebuie sa imi placa sferometrul lui Fabio deoarece si al meu este construit tot pe baza unui ceas comparator. Inca si sticla de geam folosita de Fabio este ''prea buna'' fata de materialul avut la dispozitie de inaintasii din secolul XVII . Toate cele bune , Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Mai 2016 18:07 ----------------------------------- Aveti dreptate focala e de 192cm, scrisul la tastele mele e ca sters si mai gresesc, am corectat. Lentila de 40/2400 e infinit mai buna decat cele pe care le-au avut astronomi in secolul al XVII. Urmeaza sa reconditionez montura dobsoniana pentru luneta de 40/2400mm iar la urma de facut ceva imbunatatiri la partea estetica a lunetei simplet. Avantajele constructiei Mai usoara decat in tub inchis si stabila, scandura e groasa, lacuita si baituita cu mai multe straturi pentru durabilitate, iar amandoua dupa cum stim impedica deformatile pe viitor. Montura dobsoniana e din 2 parti, partea mecanica este montat un tub pvc gros si durcare gliseaza pe 2 placi de furnir din stejar peste am montat o platforma patrata 30cm diametru pe care am prins o scandura cu hol suruburi, iar pe ea se prinde cu suruburi + piulite suportul lunetei sau telescopul in sine. Fiind aerial nu prea am observat reflexii :shock: care s ama enerveze, l obecte mai slabe va fi mai dificil, tubul portocular are 50cm lungime, iar la obiectiv va veni un alt tub prelungitor conectat cu celula obiectivului. Nu folosesc tuburi segmentate in continuare find ca scandura e umpic curbata lateral si tuburile odata montate li se pierd simetria una fata de cealalta, doar putin, odata stranse cu coliere se vor deforma si treaba se impute dupa cum am si experimentat. La urma cele 2 tuburi optice vor fi vopsie pe interior negru mat. Asta mi-a fost dorinta sa am o luneta simplet mai mare maxim de 40mm si de calitate de cand am visat sa fie gata chiar si in acest stadiu, avand in vedere ca stam foarte slab cu procurarea de materiale de buna calitatate dar scumpe si greu de gasit, reusesc sa fac din ce am pe acasa. Dupa ce e gata luneta trag o betie cum nu s-a mai vazut. :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Mai 2016 19:25 ----------------------------------- Spor la treaba Ovidiu . Mai , fii cuminte , tu construieste bine luneta ! De baut las ca bem noi :lol: Nu te mai necaji cu ganduri despre deformatii. Solutia aleasa de tine pare a fi una robusta. Si daca vor apare mici deformatii , te asigur ca vor fi ''sifon'' pe langa abaterile de pozitie ale elementelor optice din lunetele aeriene,abateri care cred ca au fost considerabile. Toate cele bune ,Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 29 Mai 2016 20:09 ----------------------------------- Va multumesc dl Mircea, oricum elementele optice is aliniate perfect folosind un ocular colimator. :wink: Deformatii nu apar am studiat ceva timp sa vad daca se deformeaza pe diferente mari de temperatura si umiditate absolut nimic nu s-a intamplat au ramas la fel de bine aliniate. :!: Cu stima Savantul simplet Cer ultra senin si fara nici o turbulenta. :D ----------------------------------- C.Ovidiu 30 Mai 2016 19:47 ----------------------------------- Azi am lucrat la reconditionarea si intarirea monturi dobson pe care se va fi montata luneta, am facut in asa fel incat frecarea sa fie mai grea pentru ca luneta e lunga si daca aluneca nu e bine, la final am testat e ok exact cum am dorit. ----------------------------------- C.Ovidiu 31 Mai 2016 20:22 ----------------------------------- Azi am facut o rama suport de prindere pentru celula obiectiv, o ideie geniala care mi-a venit intre timp sa pun in fata obiectivului lipit de rama un carton vopsit negru mat astfel reflexiile parazite venite de la obiectele luminoase vor fi blocate. Luneta a fost montata pe montura sa si functioneaza bine, mai tebuie sa vopsesc pe interior celula obiectivului cu parasolarul ei dar si o extensie a suportului celulei inspre ocular si tubul portocularului. Aaaaaaaa si sa nu uit terbuie sa fac un suport pentru un cautator si cam atat, daca mai trebuie ceva facut voi vedea pe parcurs. ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Iun 2016 11:34 ----------------------------------- Ovidiu Sunt foarte curios cum se va comporta aceasta luneta la observatii. Ai dreptate ,calitatea lentilei tale de 40x2400 mm este mult mai buna decat vechile obiective din secolul XVII. In primul rand ,sticla din care este executata este sticla optica -daca nu ma insel. In al doilea rand ,tehnicile de slefuire si control folosite au fost incomparabil mai evoluate. Unul dintre primele lucruri pe care te rog sa le faci cu aceasta luneta este observarea lui Saturn. Spor la construit si apoi cer senin la observat ,Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iun 2016 22:36 ----------------------------------- Am lucrat vineri la luneta de 40mm FL 2400mm dupa ce am facut mai multe adaugari: maner pentru manevrarea instrumentului in timpul observatiilor, suport pentru cautator, alte diafrgme la tubul portocular. Tubul a fost vopsit pe interior la fel si diafragmele is taiate din acelasi tub si bagate fortat pe interior, le-am slefuit bine apoi am aplicat stratul de vopsea. Diafragmele le-am bagat cu tubul portocular deja fixat si colimat, la finalul operatiunii totul era asa cum a fost inainte, colimarea nu a fost afectata, si chiar l-am bruscat de numa. :wink: Azi am instalat un suport din lemn la tubul portocular care il impiedica sa flexeze sau in timp sa aiba deformatii, am prins cu o bucata de lemn in 2 puncte prins de maner si de tubul portocular cu suruburi, oricum tubul are 50cm lungime este dintr-un pvc gros cam 2,5-3 mm si foarte tare asa ca nu se deformeaza. Apoi am baituit si lacuit tot ce e lemn. :wink: No sa vedem ce iese, acuma e colimata bine luneta cu laser, verificat si cu capac colimator a ramas asa. Din observatii pe post provizoriu am vazut Luna in primavara si am ramas impresionat - foarte putina aberatie cromatica aproape insesizabila. ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iun 2016 22:46 ----------------------------------- Aici sunt niste poze realizate de Tavi F cu luneta lui simplet de 40mm, rezultatele sunt chiar foarte bune.:wink: Nu i fac nici o publiciate vreau sa vedeti si voi ce rezultate se pot obtine din simplete jos aveti linkurile. https://c2.staticflickr.com/8/7624/27434081515_2721caa2de_b.jpg https://c2.staticflickr.com/2/1621/26622582085_3fef8afd4d_o.jpg https://c2.staticflickr.com/2/1532/26161586806_11e5f5aea9_o.jpg https://c2.staticflickr.com/8/7127/27386006135_cddfa4f226_b.jpg https://c2.staticflickr.com/8/7111/26666793970_5dd7a8af8e_o.jpg https://c2.staticflickr.com/2/1648/26581316095_17010c758d_o.jpg https://c2.staticflickr.com/2/1547/25861202894_3a436b033d_o.jpg Azi e inorat la mine scandura lunetei am lacuit-o intr-un final pentru ultima oara pe maine e gata, am instalat instrumentul pe montura, sa vad cum se comporta, are ceva vibratii dar dupa cateva secunde se domoleste e normal la asemenea focale pana la urma te obijnuiesti cu ele practic le intalneau si astronomii din secolul al 17-lea doar ca ei nu aveau obiective din sticla optica si oculare bune cum avem noi. La urma eventual o sa pun un carton de jur imprejurul celulei obiectiv vopsit negru mat si prins de rama in care e montata celula. ----------------------------------- C.Ovidiu 07 Iun 2016 14:30 ----------------------------------- Nu trebuia lacuita scandura, produce reflexii asa ca am slefuit acea parte si am dat cu sprayul negru mat numa ca si ala lasa reflexii, apoi am slefuit din nou, pana ce scad reflexiile. Am instalat azi inca 2 diafragme in tubul portocular in apropierea ocularului pentru ca vopseaua asta de 2 lei lasa luciu pe ea scrie ca e mata, dar mare branza nu e tot marfa made in China. Acuma Luneta este GATA :wink: :wink: Tot ce mai terbuie e un carton in fata obiectivului vopsit negru mat inspre ocular pentru eliminarea luminii parazite venite de la obiecte luminoase si de la cer. Ocularele intra in tubul portocular si se gliseaza inainte si inapoi, trebuie doar sa le invelesc intr-o banda izolanta sau banda de lipit tip hartie pentru ca tubul are deschidere mai mare decat ocularele. Grosismente folosite: 25mm Kellner si plossl 20mm Kelner 19mm Huygens si eventual 10mm plossl sa vad cum rezista imaginea la o putere de 240x. ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Iun 2016 20:29 ----------------------------------- Succes Ovidiu ! Eu zic sa folosesti ocularul de 25mm daca nu ai ocular cu focala mai lunga. Cer senin , Mircea ----------------------------------- Erwin 07 Iun 2016 21:02 ----------------------------------- Felicitări. Dacă-mi permiți un sfat: nu lipi bandă adezivă pe tuburile ocularelor. Mai bine pune carton subtire de dosar rulat în interiorul portocularului, lipit cu un adeziv si apoi il vopsesti cu lac ca sa fie mai rezistent. ----------------------------------- C.Ovidiu 08 Iun 2016 10:08 ----------------------------------- Multumesc Erwin si Mircea, m-am gandit si eu sa aplic varianta sugerata de Erwin. Aseara am scos luneta la primul oficial first light, ce am remarcat lucreaza ca un acromat de focala scurta la nivelul de aberatie cromatica, in mod evident cromatismul nu deranjeaza fiind slab, in rest imaginea e clara si la 126x ocular 19mm Huygens. Ce am observat: Saturn foarte frumos, mai luminos decat prin luneta de 28mm evident, inelul s-a vazut foarte bine individualizat fara detalii suplimentare, dar aspectos. Jupiter - benzile de nori s-au evidentiat la 96x ocular kelner 25mm, la 19mm - 126x mai bine, avand o luminozitate mai mare, la Jupiter stim ca avem nevoie de apertura mai mare pentru a scoate ceva. La 240x ocular super plossl 10mm se vedea mai intunecos si umpic hazy sau putin intetosat dar am remarcat mai bine benzile de nori. Am observat ca trebuie neaparat sa pun acel carton de jur imprejurul celulei obiectiv pentru ca background-ul cerului scade contrastul daca e luminos ori prezenta Lunii pe cer va face incomoda observarea obiectelor mai slabe. Stele duble Algieba - aici s-a vazut frumos la 96x companionul langa primara, culoarea galbena a componenetelor foare placuta, la 126x am splitat aceste doua astre, am inserat apoi oc de 10mm iar la 240x au fost splitate cu spatiu negru generos, aspectul era mai intunecos. In Bootes am observat Pi Bootes perfect splitata cu spatiu negru intre ele la 126x Xi Bootis am vazut companionul asemanator cu Eta Cass la 96x si respectiv 120x oc 20mm dar slabut cred ca din cauza cerului umpic luminos. Marte - fain dar putine detalii am remarcat ca asera era turbulenta destul de tare cam de 4 astept sa vina vreme mai buna sa vad cu luneta simplet cea mai evidenta trasatura de pe Marte Syrtis Major. Per ansamblu luneta lucreza perfect is multumit de ea. :wink: ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Iun 2016 10:28 ----------------------------------- Felicitari pentru finalizarea cu succes a proiectului si pentru primele observatii. De acum ,cu timp si in tihna , vei putea aduce acele mici imbunatatiri prin care vei optimiza functionarea lunetei. Inteleg insa ca luneta este o reusita , bravo tinere ATM-ist ! Cer senin , Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 05 Iul 2016 19:21 ----------------------------------- Obiectivul de 40mm f.60 a fost un esec, la ultimele testari pe care, lentila este de slaba calitate, stelele is distorsionate insotite de niste raze zici ca privesti printr-o lentila de ochelari. Am cercetat sa nu fie vorba despre reflexii parazite, am montat in fata obiectivului un ecran negru mat care sa impiedice lumina parazita care vine dinspre cer, in caz ca cerul inca e luminat, colimarea e buna, am facut-o cu laser, dar la focala respectiva nu prea conteaza, ocularele folosite is foarte bune de tip plossl. Nu mai stiu care e baiul m-am uitat sa n fie lentila tensionata, e ok nu este de acolo, concluzia e de la obiectiv. Chiar daca designul e deschis am incercat sa elimin reflexile complet, dar nu e de acolo, nu e mare bai luneta a fost facuta in asa fel incat sa adaptez la ea diferite obiective cu diverse focale. ----------------------------------- Mars Boy 06 Iul 2016 08:02 ----------------------------------- In primul rand felicitari Ovidiu pentru noua luneta construita de tine! Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Vreau sa mai remarc ca am fost surprins cand am citit ca ai reusit sa observi 4 benzi pe Jupanel. Deci inca doua suplimentare daca excludem NEB si SEB care sunt tinte usoare. Excelent pentru aperturi mici. Cel mai probabil seeingul (bun ... imi imaginez in zona ta) a fost un factor decisiv. Eu am iesit cu dubletul la opozitie si am reusit sa vad clar discul la 125x dar subscriu la spusele de mai sus ca Marte e o tinta grea. Am bugetul necesar pentru un 120/1000 dar fiind obisnuit cu RFT-uri ma gandesc sa nu raman dezamagit la capitolul portabilitate deci nu ma grabesc in a da cu banu`. Momentan ies cu RFT ul la Saturn care spre deosebire de Marte e un deliciu. Multa bafta iti urez si cer senin! ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iul 2016 09:27 ----------------------------------- AM primit un obiectiv menisc de la dl Mircea Pteancu de o calitate exceptionala, asa ceva nu am mai vazut vreodata. Ieri i-am facut o celula suport mare, si am spalat lentila dupa manuire dupa o privire atenta are ceva zgarieturi de tip panza de paianjen, asa ca lentile de genul acesta sa nu fie spalate regulat ci foarte rar odata la 2 ani sau 3 ani. Apertura utila e de 30mm am observat ca imaginea e clara focala 193cm aproape 2m focal e si subtirica, stica cred ca nu e de asa buna calitate pt ca e zgariata usor tipic meniscurilor, nu prea le fac din stica buna si rezistenta dar merge nu moare nimeni de la cateva mici zgarieturi, ele acolo erau. Dupa ce am terminat grenada am montat-o pe luneta mare focal 2400mm la locatia corespunzatoare fata de focala data. Mai sa vezi a inceput first light. Jupiter a fost primul obiect observat, precizez ca nu e un menisc brut, ci slefuit dar Jupiteru ma dat pe spate la un grosisment de 77x se vedea super, mai clar decat prin obiectivul de 40mm slefuit de Tavi, am remarcat usor si benzile + satelitii putina aberatie aproape inexistena ma refer la cea cromatica, aberatiile sferice la fel slabe de tot. Mama ce chestie, mai se facea scandal uni pe forum ca meniscurile is de 2 bani, dap acesta i pune la pamant. Saturn - inelele foarte faine, si tatal meu a ramas impresionat, spatiu negru intre inel si planete la 77x am bagat si puteri mai mari pana la 101x oc 19mm Huygens Fain de tot mai clar decat prin cea de 40mm simetric. Marte, discul frumos clar fara reziduri, am obs si calota polara la 101x si ceva detali mai vagi, nu era Sirtys Major sa ma conving pe bune aici nu glumesc la 30m diam am ramas mut. Intradevar meniscurile daca is facute bine merge ok dar nu brute ci slefuite. Overall lentila e poslisat foarte bine cred ca stica nu e asa rezistenta la zgarietru dar megre bine. Stelele frumos, putina aberatie la ele la 77x se vede circulare cu un disc airy, la 101x la fel cu mici 3 raze fiind asociate aberatilor sferice dar mici inca stele is circulare. Prin simpletul lui Tavi is mai proeminente aceste raze si se vede mai rau. Dar am obs satelitul Titan la o apertura de 34mm cu obiectivul slefuit de Tavi precum Huygens doar cu vederea periferica deci Huygens l-a observat ! :wink: si eu la fel. I-am facut un zdrahon de celula pentru a proteja lentila menisc de praf sa fie acoperita mai bine dar si de umiditate. ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Iul 2016 10:16 ----------------------------------- Acestea sunt vesti foarte bune , spor la finalizarea constructiei si apoi la observatii. Sunt foarte curios ce vei reusi sa vezi prin aceasta luneta si La Luna , la stelele duble si la roiurile stelare luminoase. Cer senin , Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iul 2016 17:22 ----------------------------------- Conform testului Ronchi efectuat de Tavi lentila de 40mm f60 pare foarte bun, nust de unde apar razele alea, sa fie vorba de reflexii,eu un fel de distrosiune la stele, au 3 raze rosi in focus ceva nu e bine acolo, poate la partea constructiva a lunetei. Mai terbuie sa verific, daca lentila trimisa e cea din seria Bk7 cu nr 6 si al carui test sugereaza optica buna. Nu stiu care e prob, am cercetat niste imagini salvate de mine cu testele efectutate, par excelente. Cred ca e ceva legat de partea lunetei. Reflexii de la oculare nu are cum le-am verificat pe toate, si pe alte instrumente. Postez o imagine cu testul ronchi facut de Tavi F, sa va da-ti cu parerea mie mi se pare ok. Lentila am achizitionat-o de la tudorandu si pare sa fie identica cu cea din pozele facute de Tavi. Am verificat si aseara tot persista chiestia aia si la stele mai slabe cu mag de 4 la fel. Sa fie de reflexii de la vopseua negru mat, doar am slefuit diafragmele si apoi am aplicat vopseaua, sau alinierea nu e corespunzatoare. Prin meniscul de la Mircea e ok se vede bine, nu apar probleme de genu, Oricum daca e ceva neinregula cu partea constructiva eu nu mai modific nimic m-am saturat de ATM, las asa luneta s-au o folosesc pe post de banc optic pentru alte obiective, daca e nereusita constructia in final o demontez, obiectivul il donez la cineva care vrea si are potential financiar sa o faca, eu nu imi permit tuburi din aluminiu, cupru, sau o tin amintire in timp poate imi voi permite sa imi iau un tub calumea, vad eu. Poate in vara asta daca fac rost de bani imi achizitionez o luneta de 90/900, pentru duble, nu imi mai pierd vremea cu ATM-uri. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Iul 2016 18:38 ----------------------------------- Ovidiu Nu trebuie sa fii dezamagit prea tare din cauza lentilei de 40mm. Nimeni nu are numai ''succesuri'' , se intampla sa mai dam din cand in cand si ''chix'' ! Iata un link catre un articol al lui Neil English despre luneta singlet 70mm x 5100 mm ''Hevelius'' construita si folosita de catre Alan Binder : http://neilenglish.net/tales-from-the-golden-age-the-hevelius/ Mircea ----------------------------------- C.Ovidiu 01 Aug 2016 18:16 ----------------------------------- Am desfintat luneta de 40mm a fost demontata, obiectivul va fi folosit numai la observatii Solare prime focus, nu mai am materiale din ce sa construiesc telescoape si nu mai vreau, nici bani nu mai sunt pentru achizitionare de instrumente nici macar second. Dobsonianul de 200 si luneta simplet 28mm au fost vandute si ele, banii voi folosi pentru mancare si altele, nu in domeniu astro. Simpletul aerial ramane ultimul instrument in observatii, nu mai vreu sa achizitionez nimic, ai mei nu ma ma lasa altfel le sparg si le arunca cum vede un instrument nou, m-au lasat doar cu simpletul. ----------------------------------- C.Ovidiu 19 Aug 2016 10:43 ----------------------------------- Astrometria simpletista continua, ca baza a astronomiei observationale saracacioase. Am montat lentila de 40mm intr-o celula rezistenta si am montat-o pe un eq1 apoi am focusat soarele pe o hartie si astfel am observat la prime focus soarele, hartia nu arde pentru ca lentila are focala lunga si in acelasi timp soarele are un diametru mare pe hartie cam 7cm diam, nu am masurat dar aproape pe acolo. ... se vedea un grup de pete solare fain si umpic penumbra lor, dar erau mici. Astai obs prime focus soarele focusat pe hartie u ajutorul lentilei de 40mm 2400FL care a devenit principalul telescop de baza Solar. Am pus focar si un ocular de 25mm tinut cu mana dar e enervant si astfel trebuie sa ridici mai su obiectivul. Telescopul aerial solar cred ca era folosit ai in sec 17, sunt sigur ca focusau Soarele cu ajutorul lunetelor aeriale pe.o coala de hartie sau pe ceva, si observau soarele la prime focus in proiectie fara ocular cum fac eu. ----------------------------------- C.Ovidiu 19 Aug 2016 11:00 ----------------------------------- Merge si asa mai da ce fain se vede soarele prin proiectie nu e ca un punct luminos ce imediar ia foc foaia, e rotund nu lam masurat ... dar are spre 5 cm diametru. O sa il masor pe Sorel sa vad cat are, daca aveam un obiectiv de 60mm simplet la focala de 5400mm Soarele era mai mare, avea un diam mai mare pentru ca evident focala era mai mare. Dar cum ... il pozitionezi spre soare exact e dificil la o asemenea focla si deja devine un chin, trebuie sa ai un asistent langa tine, si obiectivul sa fie montat pe un stalp ajustabil, bala bla bla. Telescoapele simplet is bune pt saraci dar.au fost scula nr 1 in sec 17, aaâh ce faine erau dar eru subrede, parerea.mea.este ca erau cele mai mari telescoape astro construite vreodata asta ca lungime si focala de pana la 45m lungime. ----------------------------------- C.Ovidiu 19 Aug 2016 11:40 ----------------------------------- Na uite ce poate obiectivu focalizand soarele fara ocular. Data cand au fost facute in 20.07 am o poza cu petele solare facute de sdo atincj la.momentu obs, si cele facute de mine cu lentila de 40mm. ----------------------------------- Skyliner 24 Iul 2017 13:25 ----------------------------------- Noi obiective menisc pentru proiectii solare prime focus. Exemple: Lens 1 diam 20mm fl 1300mm Lens 2 diam 23mm fl 2000mm Lens 3 diam 28mm fl 4000mm Lens 4 diam 30mm fl 5000mm Semnate si experimentate, cu optica buna diafragmat, calitatea optica si tipul lentilei nu prea conteaza la proiectii solare fara ocular doar cu obiectiv si ercanul alb de proiectie. Petele solare mai mari se vad la prime focus incepand cu un diam de 20mm. ----------------------------------- Skyliner 26 Iul 2017 10:30 ----------------------------------- Ca si proiectii solare cu oculare in sistem aerial folosesc metoda urmatoare: Obiectivul montat pe un stativ inalt, unde proiectez lumina solara pe o foaie alba, iar cu un ocular care se interpune intre cele 2 furnizez imaginea solara produsa de ocular respectiv grosisment de 26mm. Mi-am vandut obiectivul de 40mm pentru ca nu mai avem ce face cu el, si statea in sertar in tot acest timp. Iar focala era mult prea mare pentru a monta ocularul in joc, cu metoda astfel utilizata, nu imi mai trebuie tub sa car cu mine, nu am putut pune pe picior luneta de 40mm, resursele is prea slabe si rar ies in oras. Idea e ca se poate folosi si obiective menisc la proiectii dar fara ocular, cu oc in joc e mai dificil, astfel obiectivul e montat pe stalp iar zilnic se verifica Soarele fara sa mai scoti instrumentele sa se incinga in soare. Eii nu am un stalp mai inalt pt o lentila de diam mai mare care sa aiba si ea oleaca de apertura si detalii. Acest sistem il fac cu lentila simetrica de 28mm, din ce motiv are doar 1250 focarul si in esenta e mult mai portabil sa areti publicului, se poate face chiar si un folded refractor pentru soare. :lol: Na iata obiectivul inca functional si portabil il duc cu mine peste tot, la servici, pe unde apuc si cu un ocular + montura usoara si portabila, fac proiectii solare, sigur cu lentila de 40mm f50 era dificil, da tare dificil de aceia am vandut-o. Edit. Pai de ce sa tin lentila de 40 f50 simetric daca e aproape la fel cu una menisc 40mm cam tot pe acolo optic la proiectii prime focus,cel putin aveam de gand sa i bag si la obictivul simetric un ocular intre dar asa nu mai e portabil si te lungesti mult, oculare cu focale mai mari gen 32 - 40mm la focala aia nu de 25mm. ----------------------------------- Skyliner 26 Iul 2017 11:35 ----------------------------------- Celula lentilei primare e compusa din doua elemente detasabile cu presiune la strangere din metal dar si din plastic. ----------------------------------- Skyliner 26 Iul 2017 12:38 ----------------------------------- Daca zice lumea ca astia cu simpletele is dusi cu pluta ia uitati aici astia chiar is nebuni, nu se zice ca Japonezii is in stare de orice, iata si exemplu de fata ! Astia au construit un refractor simplet Hevelian de 15cm diam obiectiv plan convex homemade cu focala de 21m da ati inteles bine. :roll: 21m lungime. Si eu ma chinuiam la 2,4m. :roll: da dar iti treb o gramada de oameni la montarea bombei astronomice halucinante. Deci cata munca e la instalarea lui iar replica este pur identica cu cea a lui Hevelius doar ca focala Japonezilor e mai mica, a lui Hevelius era 45m (150 picioare) unele surse zic ca avea 50m. :roll: Cine mai face din astea in ziua de azi, pt placere poate, pai nimeni cu exceptia japoniezilor care mereu se gandesc la ceva maret. Pai astia nu's in stare sa faca oglinzi de 50m dap focale :lol: dea dreptul halucinante la diametre mici. Eiii 15cm nu e chiar mic si din asta gasesti acromat, dar nu simplet astia arata ca se poate in echipa. Aleluia. :lol: ----------------------------------- Skyliner 26 Iul 2017 13:27 ----------------------------------- Aici instalarea telescopului simplet Hevelius 150/21m Imagini in etape. In concluzie se poate face dar necesita munca in echipa, pasiune, materiale si locatie in ultimul rand. ----------------------------------- dragos.n 26 Iul 2017 14:09 ----------------------------------- Interesant. Intradevar, japonezii sunt un popor mai altfel. Buna postare. Multumiri. ----------------------------------- Skyliner 26 Iul 2017 14:16 ----------------------------------- Iata o noua lentila de la Ovi's Optical menisc +050 focala 2m care o folosesc des la proiectii Solare, observ la 40mm diametru si evenutal 30mm pt imagine mai putin luminoasa. Se vede clar si la 40mm discul soarelui proiectat pe hartie, si se pot observa pete solare mai mari, cum a fost recentele pete de cateva saptamani. Lentila de 4m si 5m se folosesc acasa fiind mari cam tot la 40mm diam fiecare depinde de calitate. Dar obiectivul de 40mm simplet menisc si cel simetric de 28 is in permanenta cu mine peste tot. 8) Deci pot sa strig din strafundul meu Optical, Optical, Optical !! :lol: :lol: astai ritualul astronomului cand vrea sa se faca senin. Glumesc sa traiti tovarasi astronometrici si cer senin la mai mare. :wink: ----------------------------------- Skyliner 27 Iul 2017 10:16 ----------------------------------- Ieri s-au facut observatii cu lentila de 4m focala la Soare rezultatele foarte bune, la diametrul de 40mm discul solar era clar vizibil fara aberatii pe ecranul alb situat la 4m departate la punctul focar. Observatiile s-au facut prime focus iar daca existau pete solare puteau fi vizibile pe discul solar. Nu am facut poze din pacate. Terbuie deschis un topic Observatii Solare prin obiective simplet. Optical,Optical, Optical baga Optical :lol: :lol: :roll: Da exact asa fericire dar si curiozitate in acelasi timp, imi paste idea unui obiectiv de 6m lungime focala in cautare, anunt daca se gaseste cel putin 5,5m lungime. Azi Observatii dis de dimineata ora 8 Soarele era sus si frumos, observat cu simpletul de 4m menisc tot cel de sus, dar cu o diafragma de 30mm pusa, discul era foarte clar fara urme de detalii. Edit Deci fac referire la un obiectiv menisc de peste 5 m FL si mai mult de atat vreau, vizez deja la 6m poate nici atunci nu imi ajunge si vreau 8m, 9m, 10m focala, daca asi avea unelte opticale de slefuire si experienta a-si face ( de placere). Am prins un menisc de 5m focala achizitionat, chiar cu optica buna, totusi secretul e sa observi cand Soarele e jos, dimineata si la apus atunci nu necesita s-a ridici atat de sus obiectivul si e mult mai lejer, in timpul zile mai ales cand e soarele acuma sus e foarte dificil, si nu imi ajunge trepiedul atat de sus nici chiar pus pe o masa, trebuie sa pun 2 mese una peste cealalta si apoi trepiedul. O tampenie, mai ales ca dimineata Soarele e jos in perioada asta si nu merita sa te chinui, la fel si la apus, adica observatiile efectuate inainte sa apuna soarele. Lentila menisc de 5m am achizitionat-o de la un Optica din centru cu 10 ron pai ce trebuie sa arunci bani pe simplete simetrice de 2 lei cand ai menisc numa bun de proiectii prime focus. Daca omu e destept nu da atatia bani degeaba pe niste obiectivele simetrice sau plan convexe is bune sa faci lunete simplet din ele pt. observatii cu oculare, cand vine vorba de proiecti ce pretenii frate nu merita simetrice si plan convexe cu F mare si meniscul e numa bun, ca nu observi prin ocular ci te uiti la imaginea Soarelui la prime focus. Am achizitionat 2 lentile menisc de +025 una avea 4m focala iar cealata 5 m frate asa diferenta, si ma gandesc ca sunt si mai mici dioptrii. Secretul e simplu cu cat ai focala mai mare cu atat diam Soarelui pe ecran va fi mai mare. ----------------------------------- Skyliner 27 Iul 2017 10:44 ----------------------------------- Azi mere Optical sa mai caute meniscuri cu dioptrii foarte mici, intru un febra de focale !!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: pentru proiecti solare. :wink: ----------------------------------- Skyliner 28 Iul 2017 09:08 ----------------------------------- Ma ce ghinion e in concediu Optica :( incerc la altele azi daca pot. :wink: De aici lentilele erau mai bune si mi le verifica apoi nu stiu la altele. :lol: ----------------------------------- Skyliner 28 Iul 2017 13:06 ----------------------------------- Iata un obiectiv simplet plan convex din secolul al 17-lea care a apartinut unui telescop aerial diam 77mm focala 13,45 metri, ce buna scula pentru proiectii solare. :lol: http://www.dioptrice.com/telescopes/1253?search=Objective+lens Iata niste ilustratii cu lunete din secolul al 17lea. ----------------------------------- iulian90 28 Iul 2017 15:50 ----------------------------------- Interesante ilustratii Skyliner. :D Din imagini se observa ca instrumentul principal al Observatorului de la Greenwich ,mai mult ca sigur, avea distanta focala mai mare decat inaltimea turnului observatorului. :) Iar sus pe turn se mai observa inca un instrument asemanator , mai mic dar tot cu raport focal mare. Asemenea rapoarte focale foarte mari erau necesare pentru a reduce cat mai mult aberatia cromatica specifica obiectivelor simplete,asta pana sa se inventeze obiectivele de tip acromat din 2 lentile. Dar chiar si dupa inventarea obiectivelor acromate ,inca tot se mai utilizau rapoarte focale lungi si la aceste obiective. :) Si eu am o lentila simplet cu diametrul de 77mm si distanta focala de 1734mm deci cu un raport F/D de 22,5,pare sa fie pentru foto,caci are si filet pe margine,poate o fi fost o lentila Close-Up care se monta in fata obiectivului la aparatele foto mai vechi. O am de 2 ani ,ratacita prin sertar,in 2015 am construit o luneta aeriala cu lentila respectiva,pana sa-mi cumpar luneta Bresser de 60mm F/13,3. :) Cu apertura intreaga nu oferea cine stie ce calitate a imaginii,avea aberatia cromatica cam mare,dar cu diafgrama de 35mm,imaginea s-a imbunatatit destul de mult,raportul focal crescand la 49,5,iar imaginile erau mai clare ,mai frumoase dar mai intunecate (tot mai avea putina aberatie cromatica).Acum nu mai am luneta,am demontat-o si lentila am pastrat-o in sertar. :) Eu am inceput observatiile astronomice ,acum 4 ani tot cu o luneta simplet,cu obiectiv dintr-o lentila de la o lupa din aceea cu maner ,cu diametrul de 60mm si focala de 500mm,iar ca ocular foloseam un obiectiv de camera foto digitala. Ce aberatii mari avea acea luneta ,tin minte... :lol: dar cu luneta aceea asa cum era ,am invatat tot cerul ,in materie de constelatii si stele mai stralucitoare si am descoperit pentru prima data craterele pe Luna si aspectul de secera al planetei Venus,precum si discul lui Jupiter,fara detalii insa si cei 4 sateliti ai acestuia. :) ----------------------------------- Skyliner 28 Iul 2017 16:41 ----------------------------------- Fain obiectivul, ce tip de lentila este pare plan convexa, frumos raport. Azi am umblat dupa meniscuri si am gasit 2 elemente foarte bune, cu bunavionta opticianului de acolo, mi-a verificat calitatea lentilelor, am luat doua una de +0.50 si+0.25 mai avem inca doua dar astea is diferite adica dupa verificarea focalei am stabilit ca lentila menisc +025 nr 1 are focala mai mica decat cea achizitionata azi cam cu un metru si ceva mai mic cea ce o plaseaza pe cea noua la o focala peste 4m in ciuda faptului ca dioptria e la fel. :wink: Lentila noua de + 0.50 are focala de 2.2m iar imaginea Soarelui e umpic mai mare pe ecranul proiectat in comparatie fel si la lentila nr 2 cu un focal mai mic in jur de 1900mm. Noile lentile au fost destul de scumpe dar bune foarte bune cu o corectie mai bunicica si se vor folosi la proiectii. Optical are deja 6 obiective menisc +un obiectiv simetric in total 7 obiective simplet. :wink: pentru proiectii solare. Iata si noul obiectiv cu focala peste 4m achizitionat azi. Lets Party boys, :) optical, optical,optical. :D :D ----------------------------------- iulian90 28 Iul 2017 17:47 ----------------------------------- Lentila de 77mm f=1734mm,pe care o am ,este plan-convexa. Partea frontala este plata iar cealalta parte,dinspre filet,este usor convexa. Am verificat-o si la soare si formeaza in focar o imagine a acestuia de circa 20mm diametru,dar e totusi prea mica pentru observarea Soarelui prin proiectie. ;) ----------------------------------- Skyliner 28 Iul 2017 20:58 ----------------------------------- Da frumos, poti sa pui un ocular intre si rezolvi mai bine dar de putere mica ( 30 -26mm) ca nu ti-l arde, de la 2m focare in sus deja cand apar pete mai mari se pot vedea la prime focus fara ocular. Azi am testat cele 2 lentile achizitionate si nu mi-a venit sa cred ca clar se vede soarele la diam de 32mm diafragmat, 30mm foarte fain fara aberatii in jur (prime focus). Cu lentila de la Dl Mircea de 193 cm focar am observat deja petele Solare la prime focus cand erau mai maricele la diam. de 20mm, anul trecut. Sa vedem cand or mai aparea pete solare mai mari cum au fost recentele, sa incerc noula lentila simplet achizitionata azi, si are o corecte buna la fel ca si lentila de +0.50 de azi. Edit No nu credeam dar mai sunt si altii ca mine spre de exemplu acest amator din Japonia care a scos niste rezultate superbe la fotografia prime focus prin proiectie solara cu obiectiv simplet, fara ocular. Vedeti in continuare jurnalul sau de constructie a unui refractor Aerial metalic. Dati Next Jos + translate ca e in Japoneza. Iata pagina: http://www5e.biglobe.ne.jp/~titan/open%20air%20telescope%201.htm ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Iul 2017 11:24 ----------------------------------- iulian90 Privind pozele cu lentila ta , asa cred si eu ca era folosita in fotografie. Interesanta impartasirea primelor experiente in Astronomie. Cel putin la tine , au dus la rezultate foarte bune. Ai parcurs un drum dificil si ai devenit un abil observator al cerului , felicitari ! Skyliner Ai un talent si o pasiune deosebita pentru aceste lunete arhaice. Nu stiu daca esti la curent dar linkuri gasite de tine despre reconstituiri de asemenea lunete ,au fost reluate si pe forumuri foarte respectabile precum ATS. Eu te felicit pentru asta , sunt interesante pentru reconstituiri si din perspectiva retrairii istorice dar sa fii cu dreptate si sa nu neglijezi dobsonianul si telescopul Maksutov. Mircea ----------------------------------- Skyliner 29 Iul 2017 13:30 ----------------------------------- Nu mai am obiective simplet menisc mi-a spart ai mei toate :cry: ----------------------------------- iulian90 29 Iul 2017 13:39 ----------------------------------- Multumesc mult pentru felicitari dl. Mircea. :D Tocmai acest drum dificil ,cu unele compromisuri,cu instrumente mici si mediocre,face dintr-un astronom amator un adevarat profesionist. :D Azi am montat lentila plan-convexa intr-un fiting/mufa dubla pentru tevi PVC de canalizare,care mai apoi am montat-o pe montura EQ-1 si astfel am realizat un fel de luneta aeriala solara,pe care am testat-o la soare prin metoda proiectiei pe o foaie alba de hartie. Am masurat diametrul imaginii soarelui in focarul lunetei si are mai exact 17,5mm. Apoi am facut si niste poze atat la luneta aeriala cat si la imaginea soarelui formata pe foaia de hartie in focarul lunetei. Pentru a putea urmari soarele si la amiaza ,am urcat trepiedul cu montura si luneta pe trei scaunele inalte de 30 cm,astfel focarul lunetei sa fie mai sus decat nivelul solului. ----------------------------------- Skyliner 29 Iul 2017 16:46 ----------------------------------- Poimaine se duce optical sa isi procure ale lentile menisc pentru proiectii ca s-o du pe pluta, alta varianata nu am pentru observatii solare prime focus adica alte surse de obiective simplet decat menisc. Ce frumos ai facut Iulian ce fain arata, pacat ca ai mei nu cunosc valoarea astronomiei si a observatiilor. Din aceste motive financiare si familiale vand makul si dobsonianu pentru ca nu am ce face cu ele atata timp cat nu imi dau voie sa fac observatii cu ele. De cat sa le sparga sa ajunga la.cineva care le va ingriji si folosii caci aici la mine vor putrezii in gunoi altfel spus. Ma voi focusa pe instrumente mici cu focala scurta. ----------------------------------- Skyliner 08 Aug 2017 11:28 ----------------------------------- Opticăl Opticăl e aprovizionat cu lentile obiectiv pt. proiectii solare, si vremea nu e cu mine, si pe Soare e prezenta o pata. :evil: Deci la Ovi*s Optical avem acuma obiective menisc, am luat mai multe si testate toate. 1 Obiectiv donat de Mircea Pteancu 40mm folosit la 20mm diam focala 1930mm 2 Obiectiv menisc +0.50 folosit la diametrul 36mm focala 1900mm 3 Obiectiv menisc +050 diametru 40-30mm focala 2200mm 4 Obiectiv simplet simetric Tavi*S Optical 28/1250mm 5 Obiectiv menisc +075 diametrul 20mm focala 1300mm 6 Obiectiv menisc +0.25 diametru 40mm focala 3700mm 7 Obiectiv menisc +025 diametru 40mm focala 4300mm 8 Obiectiv menisc +025 diametrul 40mm focala 5000mm Ce diferenta monsieur de focale la dioptrii similare :P acuma Opticalul e fericit pt proiectii non oculare. Eii nu mai fac lunete simplet ca nu de aia am luat simplete sa pierd vremea cu constructii, am gasit alta utilitate si asa cu meniscuri nu prea ai ce vedea in materie de telescop. Cred ca le-am gasit scopul. :lol: No amu omu de stiinta si-a gasit calea in lumea simpletelor solare, pt cei care is curiosi de un fapt meniscurile merg bine la proiectii dar unele lentile pot i si de proasta calitate si din acest caz trebuie diafragmate mai mult dar chiar si la diam d 20mm am observat pete solare cu meniscul donat de Dl Mircea. Si ca o fi sau no o fi pata imi plac imaginile produse la prime focus cu Soarele nostru si stric din tot strafundul meu OPTICĂL baga OPTICAL. :lol: :lol: :lol: Scuzati cuvintele triviale vorba lui Pomohaci. :wink: ----------------------------------- Skyliner 08 Aug 2017 13:31 ----------------------------------- No iesiră Soarele amu io omu Optical nu are obiectivu langa el. :lol: :lol: Cine stie ce detalii va vroii sa iasa pe Soare ca io nu bag ocularu. :lol: Metoda de montare e simpla, pe un eq1 pus pe o masa. Astept cat de de cat sa fie Soarele jos pt observatii mai comode. 8) Aici niste lunete simplet sec 17 1 http://www.dioptrice.com/telescopes/1845?page=5&search=Objective+lens 2 http://www.dioptrice.com/telescopes/2?page=7&search=Objective+lens 3 http://www.dioptrice.com/telescopes/1?page=7&search=Objective+lens 4 http://www.dioptrice.com/telescopes/47?page=9&search=Objective+lens 5 http://www.dioptrice.com/telescopes/1568?page=9&search=Objective+lens 6 http://www.dioptrice.com/telescopes/257?page=11&search=Objective+lens 7 http://www.dioptrice.com/telescopes/189?page=11&search=Objective+lens 8 http://www.dioptrice.com/telescopes/1595?page=12&search=Objective+lens 9 http://www.dioptrice.com/telescopes/459?page=12&search=Objective+lens 10 http://www.dioptrice.com/telescopes/782?page=12&search=Objective+lens 11 http://www.dioptrice.com/telescopes/227?page=13&search=Objective+lens 12 http://www.dioptrice.com/telescopes/233?page=13&search=Objective+lens 13 http://www.dioptrice.com/telescopes/909?page=14&search=Objective+lens 14 http://www.dioptrice.com/telescopes/928?page=14&search=Objective+lens 15 http://www.dioptrice.com/telescopes/1598?page=14&search=Objective+lens 16 http://www.dioptrice.com/telescopes/1614?page=15&search=Objective+lens 17 http://www.dioptrice.com/telescopes/169?page=15&search=Objective+lens 18 http://www.dioptrice.com/telescopes/157?page=15&search=Objective+lens 19 http://www.dioptrice.com/telescopes/184?page=15&search=Objective+lens 20 http://www.dioptrice.com/telescopes/159?page=15&search=Objective+lens 21 http://www.dioptrice.com/telescopes/163?page=15&search=Objective+lens 22 http://www.dioptrice.com/telescopes/703?page=16&search=Objective+lens 23 http://www.dioptrice.com/telescopes/536?page=12&search=Objective+lens 24 http://www.dioptrice.com/telescopes/535?page=10&search=Objective+lens Sec 18 1 http://www.dioptrice.com/telescopes/186?page=13&search=Objective+lens 2 http://www.dioptrice.com/telescopes/83?page=13&search=Objective+lens 3 http://www.dioptrice.com/telescopes/932?page=14&search=Objective+lens 4 http://www.dioptrice.com/telescopes/905?page=14&search=Objective+lens 5 http://www.dioptrice.com/telescopes/935?page=14&search=Objective+lens 6 http://www.dioptrice.com/telescopes/208?page=12&search=Objective+lens 7 http://www.dioptrice.com/telescopes/469?page=11&search=Objective+lens 8 http://www.dioptrice.com/telescopes/1391?page=11&search=Objective+lens 9 http://www.dioptrice.com/telescopes/464?page=11&search=Objective+lens 10 http://www.dioptrice.com/telescopes/956?page=11&search=Objective+lens 11 http://www.dioptrice.com/telescopes/468?page=10&search=Objective+lens 12 http://www.dioptrice.com/telescopes/36?page=8&search=Objective+lens Obiective slefuite de Giuseppe Campani. http://museospecola.difa.unibo.it/english/can_31.html http://brunelleschi.imss.fi.it/galileopalazzostrozzi/object/GiuseppeCampaniObjectiveLens.html http://blog.cmog.org/2016/09/01/telescope-quest-days-20-and-21/ ----------------------------------- Skyliner 08 Aug 2017 19:35 ----------------------------------- Astazi am reusit sa vad prin proiectie prime focus noua pata solara aparuta cu simpletul simetric de 28/1250mm, era ca un punct negru. :wink: Completare: No am reusit ceva azi nici prin campul meu nu mi-a tresarit vreodata d.p.d. optic ca aceasta observatie era plauzibila din moment ce pata solara respectiva nu e asa de mare, si totusi s-a aratat prin obiectivul de 28mm prime focus. Apoi am luat obiectivul de 2200mm si vizibilitatea ei era mai accetuata la fel si prin lentila de 1930mm diam 20 util la fel vizibila dar discul Soarelui foarte putin scade dinluminozitate. La obiectivul de 28mm este mult mai portabi si calitativa imaginea Soarelui decat prin meniscuri brute nu slefuite dar diferentele is micute. Totusi e bine ca sa observi Soarele la apus unde diametrul sau este mai mare iar pe ecran nu atat de luminos de iti sar ochi din cap cand privesti. Mor asa de fain am vazut azi Soarele prin proiectie la apus prin simpletul de 28mm nu prea mi-a placut prin simpletele mai lungi. Dar prin obiectivul de 20mm focala 1930 era fain. Asta atesta ca pete de dimensiunea aceasta pot fi zarite prin simpletul cu focala de 1250mm aproape 1300mm. Luminozitatea Soarelui e mai scazuta la apus si daca folosesti focale foarte lungi o mai intuneca. Dar vezi pata Solara chiar si la diametrul acesta. Incredibil ! : :shock: Domnule Mircea chiar va rog daca aveti un obiectiv simplet landemana sa testati cele spuse de mine :wink: chiar si de diferite focale. ----------------------------------- Skyliner 08 Aug 2017 20:13 ----------------------------------- iulian90 si Mircea, puteti sa incercati si voi maine Soarele cu obiectivele voastre simplet prin proiectie prime focus. :wink: Daca eventual pata maine va fi inca vizibila. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Aug 2017 22:03 ----------------------------------- Skyliner Multumim pentru rapoarte si pentru linkurile foarte numeroase si interesante. Am sa incerc maine sa caut obiectivele singlet ,de asa de multa vreme nu m-am ocupat de ele incat am uitat unde sunt. Mircea ----------------------------------- Skyliner 09 Aug 2017 08:17 ----------------------------------- Azi m-am uitat la Soare cu lentila menisc 2200mm era ok la diametrul de 35mm dar putin de tot nu am observat pata pt ca nu avem trepied la obiectiv pentru ca il tineam in mana. Atentiune, Atentiune lentilele menisc opticale brute sa aveti grija cum le curatati ca imediat se zgarie, foarte usor. Folositi la inceput o perie puff care sa indepartai uor praful apoi luati o vata si doar usor tamponati pe ea in timp ce curge apa filtrata ori apa distilata buna, iar la urma o clateala buna pana ce iese bine, daca raman urme mari mai clatiti, de retiunt urmele astea nu influenteaza. Decat sa fie zgariata mai bine cu urme. Nu frecati ci doar usor tamponati la inceput si clatiti bine si lasati la uscare daca nu iese amu clatiti din nou pana iese mai bine. Ieri am spalat o lentila menisc de genul si efectiv era ca dracu de murdara, s-a zgariat cand am sters cu servetelele zewa + solutie opticala speciala. Asa ca nu se sterg iar daca raman urme nu le indepartati ca nu influenteaza. :wink: Sa inteles ! :lol: Is curius sa vad azi cum se va observa pata cu lentilele de +025. :wink: ----------------------------------- iulian90 10 Aug 2017 07:13 ----------------------------------- Ieri am testat si eu lentila de 77/1734 mm la soare ,prin proiectia imaginii acestuia pe un carton alb A4 si la apertura intreaga de 77 mm,discul solar era prea luminos pentru a putea zari pata solara AR 2670,dar reducandu-i apertura la 35 mm ,cu o masca de carton negru cu diafragma de 35 mm, discul solar se vedea mai intunecat ,permitand astfel observarea petei solare care se vedea ca un punct negru si foarte mic. Mai jos am postat doua poze cu imaginea Soarelui proiectata pe carton alb prin lentila de 77/1734mm diafragmata la 35mm apertura. Camera foto insa datorita rezolutiei inferioare ochiului uman,nu a scos prea mult in evidenta pata solara ,aceasta abia vazandu-se in ambele poze. ----------------------------------- Skyliner 10 Aug 2017 08:29 ----------------------------------- Fain se vede pata asa am vazut-o si eu ieri cu obiectivele simplet menisc dar si cu cel simetric de 28mm. :cry: ----------------------------------- Skyliner 10 Aug 2017 11:40 ----------------------------------- No astept sa vina Sorel sa ma uit cu obiectivul de 28mm amu. :lol: :lol: :lol: Raportul va continua sa vedem ce iese azi. :wink: Vreau sa zic ca amu mi-am luat un nou telescop dar nu va zic ce !! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Asteptati eheheh. Opticăl Opticăl Opticăl :wink: ----------------------------------- Skyliner 10 Aug 2017 13:52 ----------------------------------- Iulian mai incerca azi la Soare dar inainte de apus atunci luminozitatea lui e mai mica si diametrul sau este mai mare. :wink: Momentan e foarte luminos si nu zaresc pata. :cry: ----------------------------------- Skyliner 11 Aug 2017 14:25 ----------------------------------- Alata ieri am incercat sa vad pata cu obiectivul de 3800mm +0.25 dar aliniamentul era cam prost imaginea fiind slaba si la apertura de 30mm, pata s-a observat foarte usor, Soarele cred ca avea cam 5cm diam iar acesta avea un aspect dublat. O metoda noua pe care am gandit-o este sa iau o sfoara nu foarte groasa alba si aliniez obiectivul cu ecranul pentru ca nu intodeauna iti iese. Asa am observat ca e mult mai bun aliniamentul la asa focala, iar obiectivul era montat pe un trepied pus pe o masa. ----------------------------------- Skyliner 01 Sep 2017 20:20 ----------------------------------- Azi am facut observatii Solare cu simpletul de 28mm la lucru, si s-a vazut cele 2 pete mari, am ramas surprins pfai ce minune. Nu mai fac observati prin celelate simplete menisc focale mai lungi pentru ca ocupa loc, si daca ma duc undeva si nu am un trepied ce ma fac tin in mana, :lol: pai cei asta tovarasi, sclavie. :lol: Am ramas surprins ce frumos se vede la apus soarele cu simpletul la prime focus, clar fara aberatii in jur. Cel de 40/2400mm era greu de manevrat totusi daca ma duc undeva trebuie sa fiu conditionat de un trepied inalt, spatiu etc enervant asta. Asta micu e numa bun daca a scos la iveala si pete solare mai mici ca astea noi. Poze nu am, cu mana trebuie sa tin obiectivu. :wink: si cu cealata e mai greu camera nu am dus-o cu mine :lol: Baga mai baga Optical sa fie !!! :lol: :lol: :lol: Asta da Optical, am salivat azi la apus :lol: fain se vedea Soarele ce romantic, fac chestie noua acusi proiectii Lunare prime focus sa vedem ce iese, mai ales pe luna plina. Uitati Obiectivul made by Tavi's Optical firma de renume :wink: L-am si stantat cu numele firmei sa fie misto. HEHEHE No amu haideti sa cantam toata lumea: Optical Optical Optica !! Baga Optical !! Sa traiasca Simpletele Bag Optical frate baga la maxim !!! Asta da petrecere astrometrica desavarsita oare Optical ce face ? Maine ultima zi de vreme buna apoi ploaie, omu hiberneaza, studiaza, bea, si mestereste. :wink: ----------------------------------- Skyliner 02 Sep 2017 14:43 ----------------------------------- Astazi e ziua Soarelui dedicata simpletistilor :!: De la prima ora omul Optical e pregatit pentru Soare la maximum, :wink: obiectivul de 28mm check, Soarele check, oculare zero, trepied, check :wink: = rezultate exceptionale. :lol: Obiectivul pe eq1 pregatit, Soarele e aici, imaginile au impresionat. Am reusit s-a vad toate petele solare la 28mm focala 1250mm soarele totusi mic cativa cm, am zarit cele 2 pete mari AR12674 si doua mici langa ele, apoi cea aproape de centru mai mica AR12674. Repede repede m-am uitat pe SDO https://sdo.gsfc.nasa.gov/assets/img/latest/latest_2048_HMII.jpg mai si asa e. Am mutit pe loc pfai vedeam si penumbra petelor mai mari asa micut, prin proiectie si aliniere cu sfoara alba. AM luat repede luneta de 50mm ruseasca si am facut proiectii cu oc 10mm kellner mai sa stiti ca nu prea era atat de detailat adica vedeam cele doua pete mari AR12674 prima era rezolvata in doua dar ca o forma de 8 precum la duble, am reusit sa vad si petele mici fragmentate de langa ele dar nu exceptional dar totusi ceva a iesit, mai bine decat simpletul de 28mm. Dar sa vad toate petele solare chiar si fragmentele mai mari ale noului grup AR12674 am observat cu simpletul fara ocular chiar si AR12673 :roll: is ca niste puncte dar si cu umpic de penumbra e ceva exceptional care nu m-am asteptat pana acum. Ieri am facut doar handheld, la servici ca tot omu. Am facut si cu simpletul menisc de 40mm 2200mm diam util 25mm dar slab parca era dublate petele si abia se vedea pata AR12673 naspa, deci tot prefer simpletul simetric de 28/1250mm acuma upgradat intr-o noua celula izolata de caldura soarelui. Cu luneta ruseasca oc 6mm era ceva mai bine dar intunecos, preferat 10mm 32x totusi nu prezenta detalii mai fine ale fragmentelor din grupul AR12674, cea ce asteptam sa vad. Simpletul de 4m mensic naspa rau imagine dublata a petelor fara ocular diam 25mm aliniere cu sfoara cea ce credeam ca va rezolva din caz. Oricum au fost gratis achizitionate lentilele menisc. Am descris cat am putut de bine observatiile atat rezultatele bune cat si cele nesatisfacatoare fiind ca asa se face la un raport observational. Am efectuat cateva cadre singulare procesate putin, dar se vede ca imaginea cea mai buna e la vizual fara foto, se vede penumbra petelor dar si fragmentele din grupul AR12674. Parca s-au mai despartit asa ca se urmaresc ziua de azi intens, c maine e inorat, cam peste tot. ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Sep 2017 18:06 ----------------------------------- Skyliner Impresionanta perseverenta ta ! Oare nu ar ajuta spre un contrast mai bun daca ai pune o masca ,un disc de carton in jurul obiectivului si care sa umbreasca ecranul ? Spor la observatii,Mircea ----------------------------------- Skyliner 04 Sep 2017 10:05 ----------------------------------- Da sa traiti, notat si in executie :wink: ----------------------------------- Skyliner 04 Sep 2017 14:58 ----------------------------------- Dl Mircea incercati si Dv proiectii cu lentila de 28mm si cea de 40mm simplet :wink: Aici sa deschis cerul e partial inorat dar mai apar goluri. :wink: Omu incet se va pregati de observatiile solare sistematice. Nu mai fac observatii solare prin proiectie cu luneta de 50mm ca nu vreau sa i stric adaptorul portocular care e din plastic nici cu luneta de 70-700 doar daca iau filtru Baader si le adaptez la amandoua. In rest nu le stric. Totusi proiectia e cea mai buna metoda facuta calumea fata de filtru, asta inseamna sa ai un telescop tot din metal niste oculare Ramsden si Huygens. ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Sep 2017 17:27 ----------------------------------- Sa stii ca am sa incerc ,am si lentila de 28mm si de 40mm ,asa cum ai zis. Mircea ----------------------------------- Skyliner 05 Sep 2017 10:06 ----------------------------------- Presimt ca aceasta metoda de proiectii solare fara ocular era intalnita in secolul al 17lea si pe la mijlocul sec 17 fiindca in acea perioada existau deja lentile bune cu focale lungi care pute-au servii unor proiectii prime focus. Daca am reusit sa vad cu un obiectiv doar de 28mm aceste noi pete aparute probabilitatea la un obiectiv cu focala mult mai mare sa zicem 80mm focala 10m va da rezultate exceptionale la Soare. Cine doreste sa incerce 80mm focala 10m. LA O ASEMENEA FOCALA NU MAI NECESITA OCULAR! Dar va fi mai complicat montarea ei, e nevoie de spatiu un sistem de sfoara pentru aliniere, tipic metodei aplicata de Huygens sau cu un sistem de oglinzi plane care sa dirijeze lumina solara catre obiectiv la sol. Chiar si un obiectiv de 60mm focala 5400 ar fi ideala pentru un telescop solar permanent montat in curte pe un stalp ajustabil pe inaltime si azimutal la care sa se ajunga cu o scara in trepte. La mine in curte avem un sistem pentru un bazin de apa care era acolo la o inaltime destul de mare pe care am montat mai demult antena de satelit dar fiind ca sera e acolo nu se poate folosi pe post de montura a unui obiectiv solar, daca oi achizitiona un asemenea obiectiv solar. Iar mutarea ei e dificila pentru ca e bagat in pamant cu ciment ori se desfinteaza locatia serei si asa e putreda iar acolo imi instalez postul solar. ----------------------------------- Skyliner 05 Sep 2017 13:00 ----------------------------------- De mentionat duritatea, si longevitatea acestor obiective simplet fata de alte instrumente este oarecum de top unde la vine locul, dar datorita unor dezavantaje au ajuns in ziua de azi instrumente arhaice. Totusi se pot folosi in unele aplicatii solare, asa cum la Mt Wilson este telescopul solar cu o oglinda avand o focala foarte lunga proiecteaza imaginea pe un ecran la fel putem face si noi cu un obiectiv simplet. Sau cu o oglinda obiectiv avand o focala lunga proiectan-d imaginea magnificata a soarelui fara interventia unui ocular in sistem. ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Sep 2017 21:31 ----------------------------------- In ''ATM Book'' de Ingalls este descris un telescop solar de la Stellafane si care intradevar nu folosea tub , nici secundara ,nici ocular. Oglinda concava de focala foarte mare aprox. 40 metri era pusa spre Nord. O oglinda plana de la Sud alimenta primara cu lumina Soarelui. Imaginea era proiectata pe un ecran si trebuie sa fi avut vreo 270mm diametru. https://stellafane.org/history/early/museum_images/a013.jpg https://stellafane.org/convention/2013/2013-photos.html Daca nu ai orologerie ...hm...sper ca esti iute de picior daca construiesti asa ceva ! De asemenea pare a fi o metoda periculoasa pentru vedere. Mircea ----------------------------------- Skyliner 06 Sep 2017 08:24 ----------------------------------- Poti folosi un filtru neutru sau folie solara nu foarte densa pentru alinierea obiectivul cu soarele. ----------------------------------- Skyliner 09 Sep 2017 17:20 ----------------------------------- Ieri am bagat niste observatii solare incerdibile cu simpletul de 28mm, inainte de apus am folosit in plus lentila barlow de 2x care am utilizat-o drept ocular de proiectie. Rezultatele is minunate dar nu le pot afisa pentu ca mainile erau ocupate trebuia sa tin in mana lentila barlow iar cu cealata era mai dificil sa focusez pe manual camera. Detalii cat duce trenul, foarte frumos am pus lentila aproape d eplanul focal, problema e ca orice particula de praf oricat de mica apare in imaginea proiectata, la fel si la oculare, dat fiind faptulc a luminozitatea la un obiectiv de 28mm nu e foarte mare, si din acest motiv trebuie folosite oculare cu focala lunga. Este mai usor sa gaesti planul focal si sa aliniezi un ocular cu obiectivul te ajuta mult Soarele. Dar din nefericire e dificil de pus pe surpor si alniniat amandoua :cry: asa ca ocular trebuie tinut cu mana. Aceasta noua lentila opticala de 28mm e buna rau, dar in esenta lucreaza bine la prime focus, iar aici e tare de tot, am observat chiar si fragmentele din AR 12673 fara ocular, iar cu ocular arata mult mai bine dar dificil de fotografiat, prefer prime focus, pentru ca la luminozitatea asta trebuie sa cureti ocularele regulat cea ce nu-i bine. Momentul principal a fost apusul atat de fain se vedea la prime focus, iar cu lentila barlow care furniza o putere mai mica de marire decat un oc de 25mm nu am masurat focala, era cam intunecoasa imaginea astfel iesind la iveala particulele de praf de pe lentila. Cel mai frumos a fost la prime focus, soarele e mic dar foarte clar si cu petele solare vizibile chiar si zona de penumbra. La apus am facut pe mine :lol: atat de fain era pacat ca nu vad rasaritul din cauza unui deal doar apusul, oricum ma pot duce in turn la biserica si sa fac proiectii acolo unde ai tot cerul vizibil si vezi rasaritul. Astfel acolo va fi amplasat un telescop pentru observatii, desigur e cald tare si se creaza turbulenta mare cum se incing peretii de la Soare nu e prea indicat pentru observatii nocturne dar pentru Soare e ok, prime focus si fara focala mare ca podul e mic, luneta de 50mm ar fi ideala acolo. :wink: ----------------------------------- Skyliner 09 Sep 2017 17:48 ----------------------------------- Un obiectiv simplet de marca menisc 40mm foclala 2000 a fost testat azi pentru abilitatiile sale la maximum in cea ce priveste cantitatea de praf care se poate depozita in asa fel incat sa iti strice imaginea. Pe scurt pana la ce cantitate de praf infulenteaza imag prime focus, am pus pamant peste obiectiv la diferite cantitati si nu se observa nimic mai ales detaliile observate. Am pus mai mult pana ce l-am acoperit deja cu un strat gros se observa o imagine cu luminozitate mai mica, dar bine focusata, pana se acumuleaza cantitatea aia ma fac popa. Oare la zgarietrui multe cum rezista, asa ca am slefuit obiectivul de o masa cu partea superioara, pana ce s-a umplut de zgarietrui tip paianjen, apoi am observat iarasi Soarele, se vedea la fel precum lentila nu avea nimic. Apoi am zgariat mai mult slefuind lentila de ciment cu partea de sus cea convexa, pana s-a zgariat bine de tot si zgarieturile se vedeau la lumina zilei. Am testat din nou pe soare la fel, pfai inca nimic am zis cat sa zagrii pana se vede prost, la marginea discului inca nu se observase nimic neinregula, doar putinele aberatii produse de obiectiv cea ce se observa cand era fresh si curat, in rest detaliile erau la fel. Am continuat sa zgarii pana aproape se vedea mata si deja imaginea nu mai era buna, se vedea cetos, si cu o luminozitate mai mica decat anterior. La urma am facu-to mata, si netransparenta incat soarele era cetos pe eran, detaliile slabut, era ca printr-un filtru, totusi erau prezente detaliile dar detaliile fine observate anterior se nu se mai vedeau. Da cam asta e deci pe obiective le doare in cot daca is murdare sau zgariate, dar nu foarte excesiv. Lentila s-a aruncat la gunoi dupa ce am facut-o mata bine. :lol: Experiment reusit, de curiozitate. Optical. ----------------------------------- Skyliner 09 Sep 2017 18:21 ----------------------------------- Sa ne intoarcem la Soare. Observatiile de vreo 1 min, Soarele a apus aici intr-o patrua de nori dar mi-a permis sa observ din nou aceste pete. Am facut aceiasi tactica ca si data trecuta, am folosit simpletul de 28mm + lentila barlow de 2x pe post de ocular tinut cu mana, se vede frumos dar putin intunecos se site din ce motiv. Am observat petele inainte sa nu le mai vedem, dar oare prime focus. La prime focus se vede frumos mult mai luminos dar nu te dor ochii, am observat pata mare si formatiunea mica de la langa ea https://sdo.gsfc.nasa.gov/assets/img/latest/latest_1024_HMII.jpg iar cu un obiectiv de 40mm 1930mm de la Mircea se vede si pete mici centrale. Cu meniscurile brute se vede naspa, nu apare petele centrale din mijloc cu obiectiv 2200mm diam util de 25mm. Prin lentila simetrica de 28mm se vede cel mai bine urmat apoi de obiectivul de 40mm menisc donat de Mircea - locul 2 iar restul pe ultimul loc. Obiectivul de 40mm de la Mircea se folosete la o apertura de 20mm ceva de genu. Focale mai lungi acuma nu imi permit, ma descurc bine si cu simetricul de 28/1250mm. Raporteaza Optical. Is out. ----------------------------------- Skyliner 09 Sep 2017 18:59 ----------------------------------- Prelucrarea Opticalului de 28mm este de cea mai buna calitate ever, made in atelierele uzinei Tavi's Optical cea mai tare firma opticala din tara, la ora actuala. Niveului prelucrari soft, bine polisate, nu se mai vede nr lentilei asa ca nu stiu care e din setul bk7. Observatiile prime focus le face si Tavi's cu lentilele lui, as ca am preluat si eu de acolo traditia simpletelor pe post de obiective solare. Nu am materiale din ce sa fac o luneta din acest obiectiv nici din celelate obiective, se folosesc pe post de solar objectives. Observatii am facut cu fostul obiectiv de 28mm vandut, anu trecut, iar acesta nou e mai misto, ala avea ceva defect optical vazut in testele pe stea dar nu influenta deloc imaginile. Ma bucur ca is Optical si continui traditia simpletelor, in pofida mizeriilor comerciale fitoase de azi fiind intalinite in special in lumea capitalista, vorba savantului Optical. Lentila se prezinta bine fara nici o zgarietura, polisare si prelucrare de top :!: Obiectivul de 40mm de la Mircea si acela e bun dar e menisc cu o forma aproape plana nu atat de curbat precum cele brute, dar suptire, lentila trebuie avut grija ca usor se sparge. Niveul de prelucrare este tipic celor de azi cred ca are si prelucrare manuala, doar cred nu ai de unde sa sti cum s-a obtinut, azi majoritatea se obtin pe banda rulanta. Spre deosebire de cea de 40mm lentila simetrica a fost testata optic astfel are o alta aboradre fata de utilizator, si un nivel foarte bun atins de fabricantul sau. Poate daca dau de niste materiale bune oi face o luneta din el, dar am observat cam tot cea ce se poate vedea cu acest obiectiv la acest diametru. Spre deosebire Soarele e schimbator cea ce o ofera niste observatii actualizate mereu cu ceva nou, nu mai conteaza diametrul si alte criterii, Soarele se vede bine si printr-o luneta chiar si printr-un binoclu. Si mereu apare ceva nou. Asta e una din imaginile preferate ale Opticalului din mine realizata de Tavi's Optical in uzinele sale. Priviti doar ce frumusete de lentile, :wink: simplete de marca, imi face potfa de observatii. ----------------------------------- Skyliner 09 Sep 2017 19:09 ----------------------------------- Ca update Tavi's Optical nu mai face obiective simplet pentru amatori fiind ca acestea nu se cumpara, lumea nefiind interesata de ele. Restul obiectivelor au fost vandute in strainatate unde acolo sunt apreciate si mult amatori si-au facut lunete din aceste lentile. Acolo altfel se discuta si lumea are o alta abordare fata de un produs homemade si mereu incearca sa testeze altceva, nu duc lipsa nici de materiale pt ATM. ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Sep 2017 21:41 ----------------------------------- Skyliner Ma bucur ca lentiluta de 40mm iti este de folos. Din cate stiu ,a fost cumparata de la SurplusShed ,unde multe lentile similare provin din India. A fost dur testul descris de tine. In fond majoritatea reflectoarelor au ditamai ''zgarietura'' de 20 % sau 25% sau chiar 30% sub forma oglinzii secundare. :D Si culmea ca tot ''functioneste'' ! Evident , nu trebuie sa exageram ...''media aurita'' ! Mircea ----------------------------------- Skyliner 10 Sep 2017 16:20 ----------------------------------- Observatii proaspete de azi. Am observat ambele pete mai mari la prime focus cu obiectivul de 28/1250mm. https://sdo.gsfc.nasa.gov/assets/img/latest/latest_1024_HMII.jpg Prima care apare acuma de la limb e aproape la limita observata la prime focus, ambele aproape de limb. Da si am reusit sa masor discul solar cat de mare este pe ecran la prime focus, masoara 1,2cm diametru. Am folosit si lentila barlow ca ocular in proiectie si se vedeau mai bine cele doua pete. Soarele foarte luminos acuma trebuie sa astepti umpic pana ce vederea se adapteaza la luminozitate, chiar si pe ecran e foarte luminos. Ideal ar fi inainte de apus si dupa rasarit. ----------------------------------- Skyliner 10 Sep 2017 18:25 ----------------------------------- O ideie foarte buna mi-a venit sa capitonez partea negra a celulei obiectivului simplet cu folie de aluminiu, rezultatele is foarte bune nici nu se incinge. In interior vopsit negru mat bine de tot sa nu apara reflexii, nu am de gand sa fac un sport mecanic pentru ecran se improvizeaza nu e bataie mare de cap cu asta, ma gandeam la un suport din lemn vertical batut de un butuc cu o parte ajustabila sus in jos lateral, dar te complici cel mai des folosesc mana proprie pentru a tine ecranul fiind suficienta cand fac poze se pune ecranul pe ceva suport provizoriu. Ecranul fiind foaia. ----------------------------------- Skyliner 10 Sep 2017 18:36 ----------------------------------- Nu sunt singurul care face asta mai sunt si alti Opticali de la care trebuie luat exemplu si continuat traditia. http://www5e.biglobe.ne.jp/~titan/open%20air%20telescope%201.htm ----------------------------------- Skyliner 11 Sep 2017 08:21 ----------------------------------- Baga optical sa traiasca simpletele Azi dimineata am spalat lentila de 40mm de la Mircea Surpush 1930 focala, cu apa pura fara elemente chimice aditionale, prin tamponari foarte usoare cu vata in timp ce curgea apa la robanet, dotat cu un filtru special. Dupa uscare nu a ramas urme, precum apa distilata care e posibil ca acestia sa bage tot felul de substante si care nu e pura, ma refer la cea comerciala de duzina. Daca raman urme alea nu exista is inexistente in imagini. Lentila se prezinta foarte bine are doar cateva zgarieturi fine tip paianjen, care nu infuenteaza, se vad doar privite cu un led puternic, acestea au venit cu lentila , nu sunt produsul post curatare, asa a venit si le tin minte de la prima inspectie. Lentila nu a ma fost curatata pana acuma, doar anu trecut si are o celula lunga pentru a o proteja de praf. Curatarea fiind relativ usoara, se lasa sa curga apa filtrata pe lentila tinuta oblic, si se tamponeaz usor lentila cu o vata sanitara, la urma se lasa sa curga apa pe ea pana ce raman doar cateva picaturi ramase in urma dupa clateala, la final se ia un servetel iar cu coltul ascutit se atinge usor picaturile ramase ( acesta sa fie mici) noroc ca lentila e aproape plana si se curata usor, uscarea e rapida fiind suptire. Voi incerca si la simpletul de 28mm si lentilele brute care is mai curbate. Conform testelor lentila e formidabila chiar daca e menisc, si totodata are o raza de curbura mica, zici ca e aproape plana, nu e deloc asemanatoare celor brute, la o inspectie atenta iti dai seama ca e menisc, atat de plana e. Dupa cum ati urmarit testul rezistentei imaginilor Solare prime focus la zgarieturi excesive, si mizerie pe lentila acestea nu infuenteaza deloc, mai ales cu cat focala e mai lunga, chiar daca lentila ar fi toata zgariata excesiv ele practic nu exista, is invizibile e ca si cum lentila e noua si nu are nimic. Sa zic o proportie de 0,0002% daca influenteaza vreo zgarietura sau foarte multe imaginile obtinute. Azi dimineata am privit Soarele cu ea si se vedea super, am remarcat noua pata Solara care rasare acuma, imaginea foarte clara fara aberatii in jur. Aproape la fel ca si simpletul de 28mm incredibil, mor, amu e facuta bine. La focala de 1930mm e suficient sa fie portabila, dar tot necesita o montura la fel si simpletul de 28mm M-am uitat si cu simpletul 28 imaginea Solara fiind foarte buna, observatii cu ecranu tinut in mana. :wink: Dar ieri simpletul de 28mm ma dat gata cand am reusit sa vad noua pata care apare. Obiectivul de 40mm menisc e diafragmat la vreo 20mm, 23mm diafragma e mai jos de lentila si greu ajungi cu sublerul sa masori, in jur de 23mm ceva de genu. ----------------------------------- Skyliner 11 Sep 2017 18:53 ----------------------------------- UPDATE Azi am spalat toate lentilele si simpletul de 28mm atat cu apa filtrata ct si cu apa potabila venita de la robinet iar diferentele is mici. Inainte le-am murdarit cu pamant si urme de degete, grasime pe toate. La lentilele cu raza de curbura mica si aproape plane se curata cel mai bine tamponand cu vata sanitara in timp ce curge apa pe lentiluta tinuta oblic, e cea mai buna metoda apoi montarea lentielor simetrice Tavi's Optical in celula nu tine cont de marcaj le poti pune in orice pozitie vrei. :!: La meniscurile curbate mult cum sunt cele brute acolo apa ramane nu curge jos toata ( chiar daca te chinui pana iti iesie) dar secretul e la final, nu e prea indicat sa o stergi ci sa tamponezi usor picaturile sa se absoarbe de varful servetelului odata atinse. In cazul meniscurilor curbate tare se tamponeaza usor cu fiecare parte a servetelului. Ps. nu stergeti sau frecati meniscurile brute is sensibile la zgarieturi, am observat casi meniscul donat de Mircea de 40m, se poate zgaria usor are cam la fel aceiasi polisare sau tip de sticla dar prelucrarea e alta. Daca stergeti va lasa urme, daca doar tamponati pana se absoarbe nu vor ramane urme. Totusi la final chiar si cu apa de robinet nefiltrata nu a lasat urme pe menisc. Cu apa filtrata iese la fel poate chiar si mai frumos. Acuma cu apa filtrata nu raman deloc urme, in acest caz microparticule care raman dupa uscare doar prin stergere ies, daca eventual lentila e polisata bine din sticla buna nu se zgarie asa usor si se poate aburi cu gura si sterge cu un servetel Zewa ( preferat) cu conditia sa fie inlaturat praful cu o pensula. Daca lentila se zgarie usor atunci o lasam asa, de retinut aceste particule lasate dupa splarare nu infuenteaza absolut deloc si ar trebui in mod corect lasate acolo (evitate). Cu apa nefiltrata ramne ceva particule dar nu foarte multe ma uimit totusi ramne ceva dar slab, iar cu cea filtrata iese ca si o lentila clatita cu apa distilata buna ( pura ). Eu am clatit cu apa distilata si mi-a ramas urme cea ce ma nevoit sa o schimb. Am incercat cu spirt sanitar, apa oxigenata, cam toate lasa urme, majoritatea au chimicale bagate in ele, iar apa filtrata caci avem un filtru relativ mic dar care face apa de robinet pura ca apa de izvor, citind pe cutia produsului la achizitionare am observat ca elimina si alte chimicale sau substante care se baga in apa menajera. Nu mai am cutia, firar s-a fi pozat macar. Totusi aceasta metoda nu prea da roade lunetelor acromate, obiectivelor multicoated care au stratul de antireflex care ramne urme daca se lasa o particula, is umpic mai sensibile. Iar daca is murdare obiectivele noastre nu le curatati ca nu infuenteaza prafu ala deloc, doar in mintea omului bazaie acest tic. Daca au urme de grasime d ela degete, se poate freca suprafata cu vata in timp ce curge apa caci asa nu zgarie din moment ce e in apa. Eu nu am folosit detergent de vase la spalare ci doar apa si vata, daca puneam solutie ramanea urme si trebuia clatit bine de tot, praful se duce relativ usor daca lasi sa curga apa pe lentila mai mult timp si tamponezi, aproape la fel ca la oglinda de telescop, si praful se duce. Se poate freca putin cu vata daca praful e in cantitati mari doar dupa cateva clateli si tamponari in care s-a dus jumate din praf. Sunt unele particule lipite de lentila care is mai lenese sa iasa. Frecari usoare pana se duce praful lipit de lentila, daca raman ceva urme nu merita intervenit caci alea is fix pix. In mod normal se curata destul de bine, chiar si foarte murdare si pline de praf si alte particule. ----------------------------------- Skyliner 11 Sep 2017 20:06 ----------------------------------- Azi am observat din nou cu obiectivul simetric 28mm Soarele si noua pata dupa rasarit caci in timpul zilei era prea luminos, e micuta cu acest obiectiv la prime focus ca un punct, dar se vede. :wink: CU obiectivul 40mm foca 1930mm se vedea mai bine aceasta pata chiar daca apertura e mai mica ca si la lentila d 28mm util, meniscul lucreaza la 20 -23mm diam. Toutsi la focala aceasta discul solar e mai mare si mai putin luminos iar pata apare mai bine. :wink: