----------------------------------- DaJackal 05 Mar 2014 17:15 Cel mai bun loc pentru observatii de langa Cluj ----------------------------------- Salutari, Am iesit de cateva ori pe langa Cluj la observatii, dar nu am fost multumit cu locul de observatii. Asadar, incerc sa descopar locuri bune pentru observatii prin zona, accesibile cu masina. Dupa parerea/experienta voastra, care ar fi zonele bune pe langa Cluj? Daca ati avea si coordonatele, ar fi si mai super. Mersi. ----------------------------------- auriga 05 Mar 2014 18:18 Re: Cel mai bun loc pentru observatii de langa Cluj ----------------------------------- Zone destul bune sunt la Nord (pe strada Oasului) o data ce treci de Deusu, spre Vest dupa Topa Mica sau mai departe spre Apuseni, la cam doua ore ajungi pe cer negru. ----------------------------------- Zsoldos Filip 15 Iun 2018 14:06 ----------------------------------- Salutare, intrebare foarte relatable . Depinde de ce intelegi prin zona "langa Cluj". In zona Tarnita si Somesul Rece, cerul este destul de intunecat, dar se va gasi foarte greu o zona unde sa fie vizibila o parte semnificativa din cer. Putin mai departe de atat (70 km aprox) este Belis, unde am prins cateva nopti cu aproape 0 poluare luminoasa, avamd ocazia sa observ multe dintre obiectele M cu un reflector 100/400 modest. Dar, din nou, zonele sunt tot limitate si acolo, fiind intre munti este acoperit cerul pana la 30° in unele locuri. Sper ca am fost de folos, succes la observatii ! ----------------------------------- Nordas 24 Aug 2018 22:00 Cel mai bun loc pentru observatii de langa Cluj ----------------------------------- Salut, As dori sa stiu daca in zona Cluj-Napoca exista persoane care ies la observatii cu instrumente portabile, in grup/organizat. Mi-ar face mare placere sa nu mai merg singur. Mersi, Cristi ----------------------------------- vux 01 Oct 2018 08:50 ----------------------------------- Servus Cristi! Poti sa-mi dai add pe Facebook si te anunt cand mai iesim. Dan-George Uza ----------------------------------- Stefan Pop-Cot 07 Mar 2019 08:54 ----------------------------------- Buna ziua. Mai nou stau si eu weekendurile pe la Cluj, asa ca poate mai iesim impreuna la stele uneori :) Am fost sambata la Belis si am ramas surprins de cat de bun e cerul in SE, S, V. In partea aia a lacului si dincolo de el nu sunt cabane. Ceva poluare luminoasa e la partie dar in curand nu va mai fi partia. Si din spate de la niste vecini, insa lacul e mare si putem merge mai departe de acei vecini. Nu prea sunt folosite cabanele. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2326567880709928&set=a.180385495328188&type=3&theater ----------------------------------- AdrianBot 12 Mai 2020 08:27 ----------------------------------- Hello, De indata ce se ridica restrictiile si vremea va fi favorabila, planuiesc sa iau echipamentul si femeia si sa ies intr-un loc cu cer mai negru. Thread-ul asta e vechi, dar postez aici in speranta ca intre timp ati gasit ceva locuri faine si mi le puteti recomanda si mie. Planul meu este sa incerc un loc de dupa Vultureni - pe Google Maps (street view) pare sa fie un loc relativ drept si un drum de pamant, pe care pot parasi drumul "asfaltat" - https://goo.gl/maps/shgmwMsowh44wkuA8 Dar fara sa cunosc zona... Vreau sa evit sa conduc pana acolo si sa trebuiasca dup-aia sa ma plimb pe coclauri aiurea, pierzand timp pretios, sau sa dau de mosia vreunuia si sa ma trezesc ca sunt alungat cu topoare si caini. L.E. Ah, in caz ca stiti si locuri de mers si stat cu cortul, va rog! Mersi! Adi ----------------------------------- GunDALF 12 Mai 2020 08:33 ----------------------------------- Cauta (si) aici: https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=8.399999999999999&lat=5690224&lon=2857816&layers=B0FFFFFTFFFFFFFFF Cu Cujul in sud, nu stiu daca e asa indicat. :wink: ----------------------------------- AdrianBot 12 Mai 2020 08:38 ----------------------------------- Cauta (si) aici: https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=8.399999999999999&lat=5690224&lon=2857816&layers=B0FFFFFTFFFFFFFFF Ye, ye, dupa harta asta m-am "ghidat" - zice bortle 3 in zona aia, deci cu siguranta e mai okay decat 6-le din balcon. ----------------------------------- GunDALF 12 Mai 2020 08:41 ----------------------------------- Da, fata de balcon e mai bine de oriunde. :lol: ----------------------------------- auriga 13 Mai 2020 06:46 ----------------------------------- Am fost prin zona aia (la Chidea, cautand pestera Kolyuk pe care n-am gasit-o). Zona e frumoasa, salbatica, nu cred ca vei avea probleme cu stationarea pe timp de noapte, dar e bine sa intrebi satenii inainte. poate iesim o data impreuna, si eu vreau sa explorez zona noaptea, dupa ce va fi permis acest lucru. Pe langa distanta cat mai mare fata de sursele de poluare luminoasa, mai trebuie tinut cont si de conditia atmosferei (de exemplu azi noapte dupa vantul si ploita de ieri erau conditii peste medie chiar din Cluj - M101 se vedea prin binoclu 7x50) si bineinteles lipsa Lunii, disponibilitatea, cheful - sansele de a iesi sunt foarte mici :( ----------------------------------- AdrianBot 13 Mai 2020 20:51 ----------------------------------- Am fost cu cortul pe valea ierii amu 3 ani - absolut bestiala zona aia si cu un cer superb de curat! Dar fiind o vale, aveam versant in dreapta, versant in stanga... ciu-ciu! Plus ca tind sa cred ca atmosfera e ceva mai stabila in camp, comparativ cu zona de munte. Dar asta e doar banuiala mea, nu am date care sa ateste :) Eu sunt incepator, deci chef am din belsug. Femeia o sa ma cicaleasca probabil, ca o s-o pun sa se uite la Netflix de pe telefon, din masina, dar cred ca pot indura lejer. ----------------------------------- feynman 17 Mai 2020 15:53 ----------------------------------- Si o cabana ar merge bine in zona Marisel, Belis, Smida unde teoretic ar fi Bortle 2.. Mi-ar placea sa nu conduc inapoi in aceiasi seara sau sa dorm in masina. Ati fost la ceva cabane astro friendly? Fara iluminat stradal si cat de cat pe platou? ----------------------------------- AdrianBot 17 Mai 2020 18:42 ----------------------------------- Cred ca cea mai eficienta metoda ar fi sa identificam o cabana, mai multi fiind, si s-o inchiriem pe toata, pe parcursul unui weekend. Pana una alta, eu am gasit inca un loc unde probabil o sa incerc sa merg cu cortul -> https://goo.gl/maps/uzMy19EYePicZ1td8 Am trecut sambata pe acolo, voiam sa vad daca au reusit sa lucreze ceva la el, caci sunt niste panouri cu "lucrari de modernizare" de amu ceva timp. Iti cam chinui masina pe drumul ala, dar e ok. Poluare luminoasa sa fie doar din Valea Ierii, dar tind sa cred ca e absolut acceptabila. Ma tem doar de vant, fiind sus pe creasta, si de cainii oamenilor din zona. ----------------------------------- feynman 17 Mai 2020 19:16 ----------------------------------- Suna bine daca ne-am aduna mai multi, poate luna noua din iunie sau iulie ----------------------------------- V. Istvan 07 Iul 2020 11:24 ----------------------------------- Salutare. Am sunat recent la Complexul de cabane Valea Ierii. Mi-a spus că se închiriază doar cabane cu totul, la un preț începând de la 700 lei pe noapte. Cine ar fi amator pentru acest weekend? Concret, pentru sâmbătă seara/noaptea. Până în prezent am fi două persoane. ----------------------------------- V. Istvan 30 Aug 2020 22:52 ----------------------------------- Am fost vinerea trecută, în 28 august, la Stana, la pensiunea Orgona, pentru o noapte de observații/prezentări. https://www.google.ro/maps/place/Pensiunea+Orgona+%7C+Orgona+Panzi%C3%B3/@46.8863305,23.1387412,16z/data=!4m8!3m7!1s0x4748fbd08b934b59:0x91ad06d8aa967ba8!5m2!4m1!1i2!8m2!3d46.8886258!4d23.1399308 Cerul se prezintă destul de negru, după apusul Lunii. Seeing-ul era slăbuț, probabil datorită caniculei din timpul zilei. Orizontul avea două cupole de lumină, una spre Huedin și alta spre E, probabil datorată centrului localității. Pe domeniul imens, de un aspect idilic, este și o movilă unde pot fi plasate câteva instrumente. Am făcut câteva poze nocturne, un fel de panoramă, începând din N, cu decalaje de câte 45 grade: Canon 450D, obiectiv EF-S 18-55, 30 sec. f/3,5, ISO 1600. Distanța din Cluj e vreo 62 km. ----------------------------------- Mircea Pteancu 31 Aug 2020 11:48 ----------------------------------- Din poze si din descriere pare a fi un loc de observatii foarte decent. Ce obiecte ai observat ? Cer senin,Mircea ----------------------------------- V. Istvan 01 Sep 2020 11:38 ----------------------------------- Luna, Jupiter, Saturn, apoi Marte, galaxia Andromeda, roiul dublu din Perseu, toate acestea pentru public. După ce am rămas singur la instrument, s-a lăsat și umezeala pe oglinda secundară, așadar am încheiat sesiunea, deși ar mai fi fost de văzut obiecte. ----------------------------------- radughg19 15 Iun 2022 07:56 recomandare langa Cluj ----------------------------------- salut, eu recomand urmatorul loc: 46°38'54.6"N 23°29'31.4"E (aproape de Savadisla) se afla intr-o zona cu acces destul de facil, pare si un loc sigur (fara caini, si mai trece politia din cand in cand politia). nu e un loc circulat si e destul de bine protejat de lumina de la cluj-floresti-gilau Spre N exista putina poluare luminoasa, dar avand in vedere ca in 30-35 de minute se poate ajunge e chiar un loc bun. E destul de bine protejat si de vand si atmosfera e in general stabila.