----------------------------------- rugy 09 Ian 2014 22:06 E vremea perntru Jupiter. ----------------------------------- Am doua capturi realizate in seara de 6 01 2014 la ora locala 20 55 si 21 19 surprinse cu sct 8 pe eq 6 si noua camera celestron neximage 5. Am surprins si cei doi sateliti Europa si Io. ----------------------------------- Sarrah 09 Ian 2014 22:55 ----------------------------------- Un adevarat spectacol, felicitari! ----------------------------------- rugy 10 Ian 2014 07:43 ----------------------------------- Multumesc pentru aprecieri. Cer senin sa avem! ----------------------------------- rugy 10 Ian 2014 07:44 ----------------------------------- am sters ----------------------------------- rugy 10 Ian 2014 07:45 ----------------------------------- am sters ,nu stiu de ce s-a postat de 3 ori primul mesaj. ----------------------------------- tudorandu 11 Ian 2014 21:42 ----------------------------------- Pun si eu o incercare de ieri seara, ----------------------------------- aandrei 11 Ian 2014 22:02 In drum spre "live" DSO ----------------------------------- Din bloc, pe fereastra deschisa, "live", cu telescopul neaclimatizat: SW Skymax 127, Montura Celestron Nexstar 4/5 SE, webcam Apollo HD 4110 modificat, captura cu Astrosnap demo gratuit o luna (live: stacking, soft tracking, deconvolution in bucla fara sfarsit). ----------------------------------- 2SKY 11 Ian 2014 22:16 ----------------------------------- De ce apare ecuatorul rotit ? Am vazut si in alte poze si ma tot uit dupa ceva sateliti dar nimic . ----------------------------------- aandrei 12 Ian 2014 19:21 ----------------------------------- Inclinarea axei de rotatie a lui Jupiter fata de planul orbitei este mica: 3.13°. Orbita lui Jupiter este inclinata fata de orbita Pamantului cu 1.31°. Constanta are "josul" inclinat fata de orbita Pamantului cu 44.17°. Camera mea a fost asezata cu "josul" spre "josul local", de aceea inclinatia. De la poli inelele se vad relativ orizontale. Satelitii nu apar pe imaginea asta din cauza procesarii efectuate de program: in scopul de a maximiza contrastul caracteristicilor lui Jupiter, satelitii, de intensitate luminoasa mica, au devenit prea "negri". Uite si o "captura" din fluxul video in care se vad si 2 sateliti: ----------------------------------- aandrei 13 Ian 2014 22:19 ----------------------------------- Ti-am dat o explicatie ... gresita. Noi ne si invartim in jurul axei pamantului... Cand este la meridian are inelele aproximativ orizontale. ----------------------------------- 2SKY 13 Ian 2014 22:32 ----------------------------------- Mersi , la mine se vede exact la fel ma refer la vizual dar ecuatorul ~ orizontal am sa studiez luni diferite . Nu ar trebui sa fie mari diferente conteaza si ora . Ma gindeam si eu la camera s-au soft. ----------------------------------- rugy 06 Feb 2014 19:38 ----------------------------------- O captura din seara de 03 02 2014 Ora locala 22 10 Felix Bihor. Telescop SCT 8 pe EQ6 camera Neximge 5. Daca e bine setet balansul de alb atunci , in banda din zona ecuatorului se disting ceva nori albastru verzui,e posibil sa fie asa fiindca atmosfera lui Jupiter contine urme de apa si metan. ----------------------------------- tudorandu 13 Feb 2014 23:16 ----------------------------------- In seara asta am incercat sa filmez RAW cu canon si Magic Lantern ,dar desi aveam setat aparatul pe 640/480 crop movie, imaginea a iesit mult mai mica , i-mi arata ca are 704/380 iar imaginile dupa conversie erau supraexpuse desi pe lcd-ul camerei, se vedeau ok Daca a mai inercat cinva sa filmeze raw , ziceti-mi si mie cum faceti stack , eu am gasit un programel care le transforma in tiff, dar v-am zis, e diferenta mare intre ce era pe display si ce a iesit dupa convertire :( Pun 2 imagini, cea mica este raw 704/380 ,iar cealalta , desi e defocusata , am pus-o pt a vedea diferenta ----------------------------------- johnG 15 Feb 2014 11:41 ----------------------------------- Salut, Eu am experimentat un pic cu filmarea RAW in Magic Lantern. Pe 550D, in modul crop 640x480 poti sa impingi rezolutia pana la maxim 752x538. Nu am avut probleme cu inregistrarea la rezolutie diferita de ce am setat, verifica si setarea de "aspect ratio", poate acolo a fost problema. Prelucrarea decurge la mine asa: (1) extragere dng-uri cu RAWanizer utilitar gasit pe forumul ML(atentie utilitarul sterge fisierul sursa dupa prelucrare asa ca prelucrarea o fac pe o copie a fisierului raw) (2) fisierele dng le convertesc in video cu soft-ul PIPP (3) prelucrare video in AutoStakkert+Registax Atasez o captura facuta cu un Canon 550D printr-un Newtonian de 150mm la aprox f25 in conditii de seeing 5/10. ----------------------------------- tudorandu 17 Feb 2014 09:40 ----------------------------------- Multumesc johnG ! Nu stiam de programul pipp , tot rawnizer am folosit si eu, dar am incarcar direct tiff-urile in registax Totusi in registax imaginea e ciudata Cred ca gresesc undeva :( Mai jos e un singur cadru , deschis in photoshop si in registax ----------------------------------- tudorandu 17 Feb 2014 18:21 ----------------------------------- Hmm . Am incercat o ”magarie” Am deschis in photoshop toate cadrele in layere ,dupa care le-am salvat pe toate jpeg, apoi registax A iesit mai bine decat incarcarea tff direct in registax ----------------------------------- johnG 17 Feb 2014 18:49 ----------------------------------- Convertirea in jpeg nu e o idee buna deoarece anuleaza avantajele capturii raw. Si eu am incercat initial o developare a dng-urilor in png sau tiff dar aceasta creste spatiul si timpul necesar prelucrarii. Cu PIPP obtii direct un video in care poti sa setezi sa-ti lase doar cele mai bune cadre si sa faci crop pe zona de interes rezultand fisiere cu marime acceptabila (exemplu 1Gb la aprox 3000 cadre). Totusi in registax imaginea e ciudata Daca la supraexpunerea planetei te referi cand spui ca arata ciudat in Registax, cauza cred ca e incercarea softului de a face vizibili cei doi sateliti din dreapta, incearca pe o varianta crop doar cu planeta sau sa setezi zona de prelucrat (ROI) doar pe planeta. Oricum eu iti recomand AutoStakkert pentru partea de stack iar imaginea rezultata sa o incarci in Registax pentru partea de scoatere detalii prin wavelets. Cer senin sau daca nu este, spor la prelucrari! :lol: ----------------------------------- saiph 26 Mar 2014 20:18 ----------------------------------- O inregistrare din 23.03, cu compacta (a590is) prin C8, afocal, la 600x, pe EQ5 - de pe bloc. Cer senin! :) ----------------------------------- rugy 15 Feb 2015 18:40 ----------------------------------- doua inregistrari din 13 02 2015 ,cu un instrument mic, mak de 127 cu 1500 si camera celestron nex 5 si una mai veche cu stc de 8 inc. ----------------------------------- Daniyyel 02 Mar 2015 11:22 ----------------------------------- Și eu cu un Jupiter capturat săptămâna trecută prin reflectorul meu. ----------------------------------- rugy 02 Mar 2015 11:44 ----------------------------------- frumos. cu ce camera e obtinuta captura si ce prelucrari ai facut? ----------------------------------- Daniyyel 02 Mar 2015 12:10 ----------------------------------- Multumesc johnG ! Nu stiam de programul pipp , tot rawnizer am folosit si eu, dar am incarcar direct tiff-urile in registax Totusi in registax imaginea e ciudata Cred ca gresesc undeva :( Mai jos e un singur cadru , deschis in photoshop si in registax În Registax îți face "stretch intensity levels" de aia ți-o luminează așa! Când deschizi programul prima oară cu un cadru, îți apare un dialog și opțiunea de a face asta de fiecare dată. Presupun că ai bifat și căsuța aia și acum îți face stretch intensity levels de fiecare dată fără să te mai întrebe! :p frumos. cu ce camera e obtinuta captura si ce prelucrari ai facut? Filmare cu 450D cu un soft care te lasă să filmezi, deoarece 450d nu are mod movie! Apoi scos cadrele cu Pipp, prelucrare în Registax și puțin Lightroom! ----------------------------------- Andrei Adochitei 11 Mar 2015 00:09 ----------------------------------- Jupiter Skywatcher Star Discovery 150/750 Nikon D3200 :) Filmare prin proiectie 10mm 2x barlow, Registax 6 ----------------------------------- Tavi F. 01 Apr 2015 00:08 ----------------------------------- La o filmare test pe Jupiter, din seara asta, am prins un dublu tranzit al satelitilor Ganymede si Callisto, fenomenul fiind mai rar, am zis sa procesez cit se putea scoate ca s-o expun: https://www.flickr.com/photos/80804182@N00/16805827188/sizes/o/ Conditiile atmosferice au fost nasoale, turbulente si perdele de nori. Ganimede e in stinga jos, cu proiectia umbrei pe disc. Callisto e chiar satelitul propriu-zis intrat in tranzitare, umbra aparea mai tirziu si cu un decalaj mai mare fata de Ganymede. Pentru amplificare am folosit un sistem lenticular recuperat de la ceva aparat de scanare. PS: Reductia am facut-o astfel incit sa obtin 0".5/pixel, adica scara de redare consacrata in filmarea "afocala" cu vechiul aparat (A530), folosind aceeasi luneta. ----------------------------------- Tavi F. 04 Apr 2015 22:24 ----------------------------------- Jupiter captat in seara asta, cu noul Barlow adaptat provizoriu la set-up-ul de pina acum: https://farm9.staticflickr.com/8731/16845695958_a70db31e8f_o.jpg Prin perdele de nori, astfel incit a trebuit sa cresc sensibilitatea la 1600 ASA, sa se expuna bine. ----------------------------------- mak 05 Apr 2015 17:20 ----------------------------------- Foarte faina poza, mi-aduce aminte de cum se vede Jupanul la ocular prin acromatul meu 80/530. ----------------------------------- Tavi F. 12 Apr 2015 12:00 ----------------------------------- Merci. O sa incep testele cu barlow pe newtonianul D130mm. Jupiter se cam duce, insa va veni Saturn. Si acum mai afisez un gen de comparatie pe care o cautasem pe net, dar n-am gasit-o. https://farm8.staticflickr.com/7648/17112719262_dddf841459_o.jpg Ma bucur ca scap de artefactele inerente procesarii filmului cu compresie standard, oferita de fabricant. In rest, am multe neclaritati. Poate contrar asteptarilor, prima ar fi aceea de a putea copia fisierele ML RAW direct din aparat, prin USB. Fiindca prin cititorul de card, s-ar uza lamelele cadrului de s-ar prapadi dupa cel mult un an! ----------------------------------- mak 13 Apr 2015 08:12 ----------------------------------- Sampling-ul Nyquist pentru luneta si camera folosite e de 0,325 arcsec/pixel, deci acum faci un usor subsampling. Poate merita incercat sa tragi la o focala usor mai mare ca sa profiti de maximul de rezolutie dat de apertura. Cate minute tragi? Nu am acum la indemana formula de calcul, dar cred ca poti trage linistit 2-3 minute de film. Trei filme din astea prelucrate si apoi derotite pozele in Winjupos cred ca ar mai scoate ceva in plus. Imi plac pozele, in special balansul de culoare specific acromatelor si nivelul de detalii pentru o apertura asa mica. Cred ca o sa trag si eu intr-o seara prin luneta mea, asa, de pofta... ----------------------------------- Tavi F. 13 Apr 2015 09:41 ----------------------------------- Filmuletele joviene prin luneta le fac la o durata de pina-n 3 minute (2m 50s, 3min), la 50fps, format 640x360, crop movie Lpixel=0.0043mm. Din totalul numarului de cadre, se mai pierd aprox. 20% din cauza ca nu mi-am motorizat montura. La un calcul estimativ, am prins detalii (nu foarte alungite) care subintind 0".7..0".8, conditii in care sint multumit (la apertura data). In forma definitiva, probabil o sa optez pentru o amplificare fixa, 2x, cu barlow pe luneta aceasta. Apoi marimea finala a imaginiilor va fi data de restul factorilor, cu posibilitate de micsorare. Ma pasioneaza fotografia si astrofotografia, dar cind vine vorba de evolutia si manipularile erei digitale, imi stabilesc totusi niste limite in baza preferintelor strict personale, desigur. Parca aria mea de interes se margineste la fereastra naturala a capturii color si post-procesarea "normala" (aici am neclaritati cu privire la expunerea in captura raw stimulata de ML, softuri de procesare, pierderi etc... le-oi mai deslusi in timp)... rezultatele fiind dependente intr-o mare masura de turbulenta atmosferica. Initial ma dezamagise filmarea standard prin 550D, dar acum ma bucura gaselnita ML. In urma cu 15..20 de ani, nu-mi imaginam nu doar raspindirea fotografiei digitale, ci si ca unii oameni vor concepe gratuit softuri de potentare a DSLR-urilor deja existente, din pasiune si-n timpul lor liber, apoi le vor oferi tututor pe net! ----------------------------------- mak 13 Apr 2015 17:53 ----------------------------------- Incearca macar Winjupos, ajuta mult, te lasa sa tragi mai mult decat permite rotatia planetei. Practic folosesti mai multe cadre in poza finala. ----------------------------------- Tavi F. 14 Apr 2015 10:50 ----------------------------------- Jupiter prin teliscop, cu Barlow-ul erectat provizoriu la 3.25x: https://farm9.staticflickr.com/8726/17139702485_52c3461afc_o.jpg LE: Inca o imagine scoasa din ultimul filmulet de aseara: https://farm8.staticflickr.com/7714/17145488741_baf5f53835_o.jpg ----------------------------------- Tavi F. 26 Apr 2015 12:29 ----------------------------------- Jupiter la final de sezon: https://farm8.staticflickr.com/7706/17231563726_2fedb6df52_o.jpg (imagine din urma cu trei zile) LE: Tranzitul Europei din seara asta: https://farm9.staticflickr.com/8746/17093218050_b73c911642_o.jpg ----------------------------------- tudorandu 05 Apr 2016 22:41 ----------------------------------- Jupiter in seara asta GSO 200/1000 , barlow gso 2,5 x, camera asi 120mc ----------------------------------- iulian90 18 Mai 2017 10:41 ----------------------------------- Buna ziua tuturor. Postez si eu doua imagini cu planeta Jupiter, rezultate din procesarea unei capturi video a planetei,de 54 cadre,la o viteza de 10 cadre pe secunda,captura ce am realizat-o aseara,pe 17 mai 2017-ora 22,cu o camera web Philips Vesta Pro 690K ,in modul B/W (alb-negru) si pe care am montat-o pe telescop reflector de 114/900mm,direct in prim focus. In imagini se poate observa si Marea Pata Rosie (GRS),in partea de stanga-jos a discului lui Jupiter,aproape de marginea acestuia. ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Mai 2017 11:14 ----------------------------------- O imagine din 19 Martie Arizona ( D Hanson). cu Cassegrain 350mm oglinzi facute de mine . desigur se poate si mai bine de atat . ----------------------------------- valy 18 Mai 2017 11:18 ----------------------------------- .. Arizona...Am trecut oceanul?! :lol: ----------------------------------- Doru Dragan 18 Mai 2017 11:59 ----------------------------------- Tavi nu, numa oglinda. :) ----------------------------------- Stanescu Octavian 19 Mai 2017 12:37 ----------------------------------- Nu are seeing grozav pe acolo .. jet stream e mare mereu . am gasit loc bun in Santa Cruz de Gamboa sau prin Algeria cu 0,25 sec arc si 10-15m/sec jet stream . ----------------------------------- iulian90 01 Iun 2017 07:34 ----------------------------------- Aseara pe la ora 22 ,am realizat cateva capturi video la planeta Jupiter,cu camera web Philips Vesta PCVC 690K,montata la telescopul newtonian de 114/900mm, printr-un Barlow 3x (pentru a mari imaginea planetei,raportata la rezolutia camerei),iar telescopul fiind montat pe montura EQ1,pe care am actionat-o manual,cu grija,neavand deocamdata un motor de actionare pentru montura ecuatoriala (poate o sa fac rost de unul curand). Totusi nu am putut mentine riguros,planeta in centrul imaginii,asa ca dupa realizarea capturilor ,am utilizat softul de editare PIPP,care centreaza imaginea planetei din fiecare cadru in mijloc,astfel incat softul Registax sa o poata prelucra mai usor. Mai jos am postat doua imagini ale planetei Jupiter,rezultate din procesarea cu softul Registax,a unei capturi video ,mai reusita,de 2340 cadre,realizata la o viteza de 30 fps. Prima imagine este rezultata din 760/2340 cadre,iar cea de-a doua imagine ,cu setari diferite,este rezultata din 1638/2340 cadre. Turbulenta,aseara a fost cam rea, de 5/10 (caci imaginea planetei tremura destul de tare),iar transparenta cam redusa,fiind o perdea subtire de nori fini in combinatie cu nori trecatori mai grosi. ----------------------------------- rugy 08 Iun 2017 17:11 ----------------------------------- jupiter vazut cu telescop sct 8 ,montura eq6 si camera celestron nexstar5. un filmulet in format avi 150sec si 2200 frame ,prelucrat in registax. ----------------------------------- vali.serban 08 Iun 2017 19:25 Salut ----------------------------------- Bravo....faine poze... E deosebita si JUPITERUL dlui Stanescu...din 19 Mar.. De'acuma e cam pe treacat Jupiter..